Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie efektywności radia -

16 Sty 2019 19:27 975 19
 • Poziom 15  
  Witam, od niedawna interesuje się krótkofalarstwem wraz z moim przyjacielem. Nabyłem baofeng uv5r, efekt niestety mnie nie zadowolił że względu na to że w odległości około 500-600m od domu mojego przyjaciela (dom jest usytuowany na wzniesieniu) nie byliśmy w stanie ze sobą porozmawiać, przyjaciel również posiada baofeng tylko jakiś lepszy model wraz z nagoyą. Jednak to nie jest taki wielki problem, problem pojawia się wtedy gdy bym chciał z nim porozmawiać z mojego domu (odległość od jednego do drugiego domu to 17km) do tego mieszkam w dolinie. W związku z tym myślałem o dwóch opcjach.
  1.kupić dobrą antenę kierunkową, jednak nie wiem jaką i czy baofeng Wogóle sprosta tej antenie
  2. Własnoręcznie zbudować dokoła, tylko czy będzie to dobre rozwiązanie.
  Po wyrobieniu pozwolenia mam zamiar kupić jakiś skaner, ale do tego trochę czasu.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Proponuję: własnoręcznie zbudować antenę kierunkową, przy budowie można nabyć bezcennego doświadczenia.
 • Poziom 15  
  Interval napisał:
  Proponuję: własnoręcznie zbudować antenę kierunkową, przy budowie można nabyć bezcennego doświadczenia.

  Myślałem o tym tylko czy na tym radiu będzie to spełniało moje oczekiwania, czyli połączenie się z przyjacielem na odległość 17km. Nie będę miał jak zamontować tej anteny na dachu domu, i tu mam dwie opcje, trzymanie jej na poddaszu i połączenie kablem, lub zrobić na kuchni letniej maszt i na tym maszcie, i czy zwykły dipol będzie ok myślałem nad miedzianą rurką do C.O. o długości 0.5 metra.
 • Poziom 17  
  A nie najlepiej zakupić już gotową antenę?Zawsze to mniej pracy jeśli nie masz czasu ani pojęcia jak to zrobić.
 • Poziom 15  
  Boryc2014 napisał:
  A nie najlepiej zakupić już gotową antenę?Zawsze to mniej pracy jeśli nie masz czasu ani pojęcia jak to zrobić.

  Czas mam, a zawsze to jakieś dodatkowe przydatne umiejętności szczególnie że z zawodu jestem elektrykiem a i elektronikę ogarniam, człowiek uczy się całe życie. Będzie trzeba poświęcić trochę czasu, ale satysfakcja będzie duża i będzie mi w stanie wynagrodzić poświęcony czas oczywiście jeżeli wszystko się powiedzie.
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Wiciu400v napisał:
  Po wyrobieniu pozwolenia mam zamiar kupić jakiś skaner,
  Jakiego "pozwolenia" ?. :cry:
  Na posiadanie skanera (RX) , oraz "podsłuchiwanie" różnych pasm nie potrzeba żadnej licencji.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 15  
  gumisie napisał:
  Wiciu400v napisał:
  Po wyrobieniu pozwolenia mam zamiar kupić jakiś skaner,
  Jakiego "pozwolenia" ?. :cry:
  Na posiadanie skanera (RX) , oraz "podsłuchiwanie" różnych pasm nie potrzeba żadnej licencji.

  Pozdrawiam.

  Licencje warto posiadać żeby móc nadawać (pomijając PMR 446), oczywiście że do nasłuchy to jest nie potrzebne. Ale dzięki za info może ktoś będzie kiedyś to czytał i mu się to przyda.
 • Poziom 39  
  Dla tego radia trzeba mieć licencję to tak na marginesie. Nie znajdziesz kolego anteny która poprawnie pracowałaby w całym pasmie VHF tym bardziej UHF. W handlu są dostępne anteny dla tych pasm (pokrywające częśc pasma) i wystarczy się zdecydować w jakim subpasmie chcemy pracować i taką antenę zakupić. Dla obu pasm można samemu wykonać anteny np typu J ( są lepsze od dipoli ) są nawet kombinowane anteny pracujące jednocześnie w obu pasmach ( ale wymiarowane dla pasm amatorskich ) Schematy i wymiary dostępne są w sieci. Problemem może być tylko właściwe zestrojenie - bez przyrządów będzie trudno.
 • Poziom 29  
  O czym piszesz... 5W to mało? 1.5W robiłem łączności na 2m 50Km bez problemu.
 • Poziom 41  
  web69 napisał:
  O czym piszesz... 5W to mało? 1.5W robiłem łączności na 2m 50Km bez problemu.
  Kolego a Ty o czym piszesz ?.
  Na używanie pasma amatorskiego (TX) wymagana jest licencja a używanie pasm zastrzeżonych, jest karalne. :!:
  Co do dopuszczalnej mocy (TX) PMR na terenie RP, określone jest ustawą.
  Wujek Google jeszcze żyje. :wink:
 • Poziom 15  
  Przydało by mi się jakieś dobre rozwiązanie do czasu egzaminu. Po zdaniu egzaminu chciał bym zakupić ICOM IC-718 HF  i jakąś dobrą antenę.
 • Poziom 39  
  worek110 napisał:
  Baofeng uv5r i 17 km nawet z antena kierunkowa słabo to widzę za mało mocy.

  Tu moc ma drugorzędne znaczenie. Podstawą jest dobra antena ( o dużym zysku ) i umiejscowienie anten. Jeśli między antenami będzie solidna przeszkoda to żadna moc nie pomoże. Najlepiej gdyby była zapewniona bezpośrednia widzialność anten - ( to najlepszy wariant) w innym przypadku efekty mogą być różne. Duża przeszkoda blisko którejkolwiek z anten praktycznie uniemożliwi łączność.

  Panowie - w zakresach oferowanych przez ten radiotelefon, (oprócz pasma PMR ) wolno pracować mając licencję krótkofalarską lub wykupiony przydział konkretnego subpasma ( wtedy nie wolno pracować poza tym subpasmem)

  Dodano po 14 [minuty]:

  Wiciu400v napisał:
  Po zdaniu egzaminu chciał bym zakupić ICOM IC-718 HF i jakąś dobrą antenę.

  Po zdaniu egzaminu to będziesz potrzebował anten na 50MHz ( jeśli zechcesz tam pracować) na 145MHz i 430MHz - w tych pasmach będziesz mógł pracować. Zależnie od tego jak będziesz chciał się "bawić " mogą Ci wystarczyć efektywne anteny pionowe ( np typu J ) ale możesz sobie zafundować także Yagi na obrotnicy do łaczności na wybranych azymutach . Tu możliwości jest wiele ( i wydawania forsy niestety także ) Niestety w tych pasmach anteny powinny być ( muszą ) zawieszone jak najwyżej - czyli jakiś dobry wysoki maszt.
 • Poziom 25  
  Przy mocy 5 W I antenie 21 elementów robiłem łączności rzędu 1300 km, oczywiście podczas występowania podwyższonej propagacji
 • Poziom 34  
  Jeżeli masz amatorskie zamiary, to naprawdę dziwię się, że zaczynasz próby DX na jednym z najgorszych ręczniaków wszechczasów. Mówisz o łączności handików, to może porozmawiajmy o czułościach odbiorników ? Jest jakby trzy rodzaje tego typu radii: słabe, dobre i ekstremalnie czułe. Z mojego pkt. widzenia jakieś 80% tych amatorskich są to ręczniaki dobre o czułościach rzędu 0.4µV SINAD 20dB. Pozostałym daję 50/50. Konstrukcje Baofeng niechętnie zaliczyłbym do słabych i są to przede wszystkim konstrukcje szerokopasmowe. Wyznacznikiem skuteczności zasięgu ręczniaka jest ujemny zysk i dlatego chodzi o jak najlepszą czułość, która jest w tym przypadku decydująca. Na antenach pełnowymiarowych natomiast dochodzi tzw. szum tła, zakłócenia, intermodulacje, etc. i wskaźnik SINAD czułości odbiornika wygląda zupełnie inaczej jak z ręki. Ażeby przełożyć to na "język polski": wygląda to mniej więcej tak, że przedwzmacniacz anteny pełnowymiarowej nie da takiego efektu jak powiedzmy anteny TV aktywnej tzw. pokojowej. Podobnie z radiem. Powiedzmy zintegrowany wzmacniacz +10dB ICOM-a 706 na antenie stacjonarnej staje się gadżetem. Zaś przeznaczony do pojazdu z anteną samochodową o ujemnym zysku staje się potrzebny. Jeżeli interesuje Cię coś dobrego, to ja na początek polecam zdecydowanie Alan CT-145/180 (Rexon RL-102), lub coś w ten deseń z czasów gdy pieniądz równał się jakość, a masz pewność dobrej klasy sprzętu z wieczystą gwarancją zachowania parametrów za kwotę tzw. czapki gruszek ok. 50-100zł. Słowem idealny wybór. W trakcie wyrabiania pozwolenia skorzystaj z dostępnej (np. na allegro) płatnej częstotliwości ogólnopolskiej na Bao za kwotę ok. 40zł/sztuka.

  Ciekawa oznaka błysku ciupagi zwiększenia zasięgu z ręki - przedłużacz anteny skanera produkcji Uniden.
  (nie do zdobycia, ale za to łatwy w wykonaniu)

  Zwiększenie efektywności radia - Zwiększenie efektywności radia -

  Galwaiczne połączenie żabki daje solidną przeciwwagę, bardzo dobry SWR i skuteczny zasięg.
 • Poziom 25  
  worek110 napisał:
  Panowie i panie czy to naprawdę tak będzie na Baofeng uv5r ze kolega web69 ma takie osiągi 5W cytuje: 1.5W robiłem łączności na 2 m, 50 Km, bez problemu.
  .
  Tak zapewne używając anteny zewnętrznej.
  Wieloelementowej.
 • Poziom 39  
  worek110 napisał:
  Baofeng uv5r ze kolega web69 ma takie osiągi 5W


  Kolego istotą sprawy NIE jest moc radia tylko jego czułość i sprawność układu antenowego. Dobra antena o dużym zysku, odpowiednio posadowiona ( poza przeszkodami ternowymi lub nad nimi) znaczy dużo więcej niż moc wychodząca z nadajnika. Przy kiepskiej , źle umiejscowionej antenie nawet bardzo duża moc pozostanie blisko nadajnika i żadnych efektów nie da. Podstawą ZAWSZE ( i w każdym paśmie ) jest sprawny o bardzo dobrych parametrach system antenowy i w miarę czułe radio. Moc jest istotna przy "wyczynowych" Dx-ach na ogromne odległości - ale to już mistrzostwo krótkofalarskie.
 • Poziom 20  
  @Wiciu400V.
  Nie piszesz, na jakiej częstotliwości i jaka mocą próbowaliście z przyjacielem zrobić łączność. Z Twoich wcześniejszych postów mniemam, że było to pasmo PMR, moc do 500mW i antena fabryczna zintegrowana z urządzeniem. W innym wypadku, o ile się orientuję, raczej łamiesz prawo.
  Jeśli pracowaliście w paśmie PMR, czy używaliście subtonów? Być może mieliście ustawione inne subtony na swoich radiach.
  Zróbcie prostą próbę. Ustawicie oba radia na jeden i ten sam kanał PMR bez subtonów. Stańcie naprzeciw siebie w odległości zasięgu wzroku. Zróbcie próbę. Jeśli się nie usłyszycie, któreś z urządzeń lub jego antena jest uszkodzona. Wówczas ustawcie się koło siebie i spróbujcie przeskanować ten sam fragment częstotliwości. Jeśli jedno radio odbiera na danym kanale jakąś dość mocną stację a drugie nie, to wiecie co jest nie tak.
  Odnośnie anten to dam Ci przykład z życia wzięty. Próbowaliśmy kiedyś z terenowego QTH przeprowadzać łączności. Dom w dość głębokiej dolinie otoczony górami. Antena full wypas + 100 watów. Przez godzinę parę łączności, ogólnie cisza w eterze. Zabieramy antenę Rybakova, FT897 i akumulator. Wychodzimy na szczyt pobliskiej góry. Rozkładamy wędkę, podpinamy radio i aku. Moc 5 watów. Robimy wywołanie. Multum stacji nas woła, pełny pile-up. Robimy przeszło 100 łączności w niespełna godzinę. Jak widzisz , nie moc gra tu najważniejsza rolę.