Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogłoszenia AMD na CES 2019 - bogactwo urodzaju?

ghost666 16 Sty 2019 23:13 1002 7
 • Ogłoszenia AMD na CES 2019 - bogactwo urodzaju?
  Niedawno prezentowaliśmy na łamach forum nowinki od Intela]Link, jakie firma zaprezentowała na tegorocznych targach CES. Teraz przyjrzyjmy się co pokazał jego główny konkurent na rynku procesorów do komputerów PC - Advanced Micro Devices, czyli AMD.

  Miejsce na scenie zajęła CEO AMD, Lisa Su. Niektórzy analitycy uważają, że jej wystąpienie na CES 2019 było najważniejszą prezentacją AMD, jaka odbyła się od czasów prezentacji na targach Comdex w 2002 roku.

  Su zaprezentowała szereg bardzo ciekawych nowinek AMD. Pierwsza z nich było nowe GPU firmy Radeon VII, który ma być dostępny już na początku przyszłego miesiąca. Kolejnym ciekawym ogłoszeniem była zapowiedź mobilnej wersji procesora Ryzen drugiej generacji. Układ ten pojawić a się w ultracienkich gamingowych laptopach na koniec I kwartału tego roku. Prezentowany był też nowy desktopowy procesor Ryzen trzeciej generacji i serwerowy procesor EPYC drugiej generacji. Oa układy produkowane są w technologii 7 nm i dostępne mają być najpewniej w drugiej połowie 2019.

  Jakkolwiek analitycy wypowiadają się z ogromnym entuzjazmem o nowinkach AMD a tegorocznych CES, to po prawdzie większość tych rzeczy była do przewidzenia ? firma zapowiadała je już jakiś czas temu. Radeon VII produkowany w procesie 7 nm został już zapowiedziany w listopadzie zeszłego roku, podobnie jak nowe 7 nm CPU do serwerów. Określany nazwą kodową Rome układ oparty jest o mikroarchitekturę Zen 2. Druga generacja mobilnych Ryzenów także prezentowana była już kilka dni przed startem CES. Co jednak najważniejsze, na targach firma zaprezentowała sporą ilość detali, dotyczących swoich nowych układów.

  ?Wydaje mi się, że ta prezentacja była kamieniem milowym dla AMD? mów Kevin Krewell, analityk z Tirias Research. ?To wyjątkowo znamienne, że dzięki temu AMD odebrało pozycję najważniejszego na CES Intelowi? dodaje.

  Istotnie, w zakresie najbardziej zaawansowanych rozwiązań AMD ukradło palmę pierwszaństwa tak Intelowi jak i Nvidii, prezentując pierwsze układy 7 nm. Dla Intela były to podwójnie trudne targi, że nie mógł być w pełni reprezentowany na prezentacjach ? firma nie wybrała jeszcze nowego CEO, po tym jak dotychczasowy - Brian Krzanich ? zrezygnował w czerwcu zeszłego roku.

  Nowe GPU

  Radeon VII zbudowany jest w oparciu i drugą generację architektury AMD Vega. MA dwa razy więcej pamięci jak i przepustowości do niej niż obecny najmocniejszy w ofercie Radeon. Ma on dawać nawet do 29% wyższą wydajność w grach oraz o 36% lepsze parametry w zastosowaniach profesjonalnych, w porównaniu do swojego poprzednika.

  W nowym GPU znajdziemy 60 jednostek przetwarzania (lub 3840 procesorów strumienia) pracujących z zegarem 1,8 GHz. Układ ma 16 GB pamięci HBM2 z którą komunikować może się z prędkością do 1 TB/s.

  ?Wierzymy wszyscy, że na rynku układów high-end potrzebny jest najmocniejszy sprzęt? mówiła Su, która znaczną większość z swojej 90-minutowej prezentacji poświęciła sektorowi gier komputerowych. Podkreślała ona, że dzisiejsze gry potrzebują najnowocześniejszej technologii. ?Gracze uwielbiają doskonały sprzęt i są w stanie zasypać nas swoimi opiniami? podumowała.

  Procesory mobilne

  Druga generacja mobilnych układów Ryzen ? seria 3000 ? zaprojektowana została do ultracienkich laptopów jak i maszyn typowo gamingowych. Pierwsze zaprezentowane CPU z tej rodziny mają dwa lub cztery rdzenie z czterema lub ośmioma wątkami. Niektóre z nich mogą być one taktowane zegarem do 4 GHz. Mają one być dostępne w laptopach jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, a także przez jego resztę. Wykorzystywać te układy chce między innymi Acer, ASUS, Dell, HP, Huawei, Lenovo i Samsung.

  Najciekawszą informacją dotyczącą Ryzenów serii 3000 jest ich wydajność energetyczna. Układy te mają pozwolić na działanie laptopów nawet do 12 godzin przy lekkim obciążeniu, czy do 10 h przy odtwarzaniu filmów wideo.

  ?Procesory te mogą pozwolić na pracę przy komputerze do 12 godzin. Chodzi o realny czas pracy, nie jakieś wyimaginowane benchmarki. To coś wspaniałego? wskazują analitycy. ?To więcej niż jakikolwiek inny laptop na rynku?. Oczywiście póki co recenzenci są równie ciekawi wyników testów, co sceptycznie nastawieni do aż tak wysokich parametrów.

  Nowe CPU do desktopów

  Mimo prezentacji na CES 2019, detale nowych procesorów Ryzen nie są w pełni znane. Su pokazywała a prezentacji nowy model 7-nm układu, jednakże jest to póki co wstępna wersja procesora. Zaprezentowany układ dorównywał najmocniejszym procesorom Intela, takim jak Core i9.

  Trzecia generacja układów Ryzen oparta jest o mikroarchitekturę AMD Zen 2. Mają być one pierwszymi procesorami na rynku, które wspierać będą nowe PCIe w wersji 4.0. Jak zapewniała CEO AMD, będą one dostępne w połowie tego roku.

  ?Jako procesor desktopowy, ma on podnieść poprzeczkę w zakresie wydajności, funkcjonalności i wydajności energetycznej? mówiła Su na targach.

  Nowe układy do serwerów

  Podczas CES prezentowano także nowe układy serwerowe. One także produkowane są w procesie 7 nm i oparte o mikroarchitekturę Zen 2. Podczas demonstracji skonfrontowano nowy EPYC Rome z dwoma Intel Xeon Platinum 8180. Układ AMD wykazał się o 15% wyższą wydajnością niż konkurenci.

  Su wymieniała wiele zalet nowych układów EPYC. Jedną z nich jest cztery razy większa wydajność zmiennoprzecinkowa czy dwa razy większa wydajność per gniazdo CPU w porównaniu do poprzedników. ?Wierzę w to, że to najlepszy procesor serwerowy na świecie? podsumowała CEO.

  ?AMD osiągnęło fenomenalną wydajność mikroarchitektury Zen 2, coś czego nie widzieliśmy w układach x86 przez ostatnią dekadę? owiedział Jim McGregor, główny analityk w Tirias Research. ?W końcu mamy konkurencję na rynku procesorów do PC i serwerów we wszystkich segmentach. To dobrze wróży na przyszłość - zarówno AMD, jak i Intelowi?.

  Mówiąc ogólnie o znaczeniu wysokowydajnych obliczeń na początku swojej prezentacji, Su powiedziała, że dramatyczny wzrost liczby połączonych urządzeń i ilości generowanych przez nie danych wymaga dramatycznych innowacji, aby nadążyć za tempem rozwoju. Jest to istotne w szczególności przy fakcie zmniejszaniu tempa rozwoju CPU ? obecnie względem wzrostu wg prawa Moora segment wręcz pełźnie.

  ?Jesteśmy absolutnie zdeterminowani, aby napędzać innowacyjność w zakresie rozwiązań komputerowych o wysokiej wydajności? podsumowała Su. ?To jest nasza praca?.

  Źródła:
  https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334164
  https://www.digitaltrends.com/computing/amd-ryzen-3000-cpu-everything-you-need-to-know/


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 17 Sty 2019 07:13
  lukaszd82
  Poziom 27  

  Cytat:
  Procesory mobilne

  Druga generacja mobilnych układów Ryzen – seria 3000 – zaprojektowana została do ultracienkich laptopów jak i maszyn typowo gamingowych. Pierwsze zaprezentowane CPU z tej rodziny mają dwa lub cztery rdzenie z ośmioma lub czterema wątkami na rdzeń

  Chyba wkradł się mały błąd.

 • #3 17 Sty 2019 07:37
  j_ACK
  Poziom 2  

  W tłumaczeniu jest trochę błędów, np. <<Miejsce na scenie zajęła CEO AMD, Lisa Su. Niektórzy analitycy uważają, że jej wystąpienie na CES 2019 było najważniejszą prezentacją AMD, jaka odbyła się na targach Comdex w 2002 roku.>>.
  Są to szczegóły, ale przez to co chwilę człowiek się wywala.

 • #4 17 Sty 2019 08:34
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  lukaszd82 napisał:
  Cytat:
  Procesory mobilne

  Druga generacja mobilnych układów Ryzen – seria 3000 – zaprojektowana została do ultracienkich laptopów jak i maszyn typowo gamingowych. Pierwsze zaprezentowane CPU z tej rodziny mają dwa lub cztery rdzenie z ośmioma lub czterema wątkami na rdzeń

  Chyba wkradł się mały błąd.


  Tak jest w oryginale:

  Cytat:
  The initial 3000 Series chips feature two or four cores with eight or four threads and boost performance of up to 4.0 GHz.  A tutaj znalazłem szersze informacje: https://www.digitaltrends.com/computing/amd-ryzen-3000-cpu-everything-you-need-to-know/ i rzeczywiście a stronę źródłowa wkradł się błąd. Dodatkowo, jest tam pokazanych trochę więcej informacji o nowych procesorach do laptopów i desktopów od AMD. Szykuje się petarda, bo jak wskazują pewne przecieki najnowszy Ryzen 9 ma przebić 5 GHz.

 • #5 18 Sty 2019 15:04
  Plajer
  Poziom 12  

  Musi być jakiś błąd. Są procesory z 4 lub 8 wątkami na rdzeń, ale mobilny Ryzen 3000 to wciąż architektura Zen 1, więc nie jest możliwe, aby coś zmienili.

 • #6 18 Sty 2019 15:22
  tronics
  Poziom 37  

  Napisane jest dziwnie, ale zasadniczo 4 lub 8 wątków nie odnosi się do rdzenia, a do kości. Czyli intencja autora była taka by przekazać informację w stylu "chip posiada 2-4 rdzenie i 4-8 wątków".

 • #7 18 Sty 2019 17:01
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  Plajer napisał:
  Musi być jakiś błąd. Są procesory z 4 lub 8 wątkami na rdzeń, ale mobilny Ryzen 3000 to wciąż architektura Zen 1, więc nie jest możliwe, aby coś zmienili.


  Dokładniej mówiąc to Zen+

 • #8 22 Sty 2019 20:36
  Plajer
  Poziom 12  

  Może za wiele wymagam... Poprawili stabilność pamięci, zmniejszyli bramki. Tak jak Intel ma kolejne iteracje Sandy Bridge (a od Skylake nawet litografia niewiele się zmieniła), tak AMD postanowiło zróżnicować Zen i Zen+. Chociaż moim zdaniem to zabieg czysto marketingowy. Firmy starają się wypuścić nowy produkt co roku, chociażby równie dobrze można by to nazwać kolejną wersją tego samego procesora.
  Można spojrzeć też inaczej na ten temat. Patrząc czy to na AMD czy Intela w przeszłości wraz ze zmianą architektury znacząco rosła wydajność. Pamiętam jaki był skok jak były wprowadzane procesory 64 bitowe, później Intel miał architekturę "Core", gdzie ostatni raz AMD rywalizowało procesorami Phenom. Później kilkadziesiąt procent wzrostu wydajności Intela wraz z Nehalem i kolejne kilkadziesiąt wraz z Sandy Bridge - AMD nie miało czego szukać. Teraz już przyzwyczailiśmy się, że nic się nie zmienia i kolejne nazwy producentów traktujemy jako nową architekturę. Tymczasem AMD i Intel pokazują, że procesor wkrótce może wyglądać zupełnie inaczej niż dzisiaj - to jest nowa architektura!

  @tronics To trochę wyjaśnia... Też kiedyś core to była nazwa całego rdzenia. Teraz nawet mi to nie przyszło do głowy :/