Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] rura kanalizacji sąsiada w moim pokoju jak się jej pozbyć ?

chudy0321 17 Sty 2019 09:55 1077 18
  • #1 17 Sty 2019 09:55
    chudy0321
    Poziom 8  

Witam mam pytanie kupiłem mieszkanie na parterze i okazuje się ze rura sąsiada z góry idzie przez mój pokój chcę się jej pozbyć z mojego mieszkania jak to mam zrobić jest na to jakieś prawo administracyjne czy coś ? mało tego rura jest na środku ściany przez co mam pokój nieustawny proszę o pomoc

0 18
  • #2 17 Sty 2019 10:29
    Romulus7874
    Poziom 27  

Ale to znaczy jak kupowałeś, to tego mieszkania nie oglądałeś??
    Jaka to rura? z kibelka? No to grubo będzie. Co do prawa się nie wypowiem, a rurę zostaje tylko zabudować płytą.

0
  • #3 17 Sty 2019 10:35
    chudy0321
    Poziom 8  

tak z kibla zlewu itp zabudowana jest płyta kartonowo-gipsową ale na środku pokoju to trochę lipa dlatego pytam jak "zmusić" sąsiada by ja sobie wywalił gdzie indzien np po zewnętrznej ścianie domu

0
  • #4 17 Sty 2019 10:37
    Romulus7874
    Poziom 27  

Pogadać z sąsiadem? Dorzucić się do kosztów?

0
  • #5 17 Sty 2019 10:44
    chudy0321
    Poziom 8  

marne szanse na dogadanie się a poza tym jak zabierze rury to ja tez będę musiał remont u siebie zrobić dlatego ciekawy jestem czy jest na to jakiś paragraf

0
  • #6 17 Sty 2019 11:07
    teskot
    Poziom 29  

A ta rura to jest tak "od nowości" czy została zainstalowana później? Jest na planach? Ktoś musiał wyrazić zgodę na takie czy inne jej poprowadzenie. Kto administruje budynkiem? Jeżeli jest to samowola, bo na przykład Twoje mieszkanie było przez jakiś czas pustostanem, a sąsiad z góry najtańszym kosztem poprowadził sobie kanalizację przez nie to oczywiście, że musi ją usunąć.
    Swoją drogą podobne rozwiązania były powszechnie praktykowane. W blokach z lat 50-tych kolano (syfon) kanalizacji mieszkania znajdował się w lokalu poniżej. Mało tego, miał korek spustowy, który umożliwiał usunięcie zatoru w razie czego.

0
  • #7 17 Sty 2019 11:24
    chudy0321
    Poziom 8  

mieszkanie jest prywatne wcześniej mieszkał tam starszy Pan i penie na tz."gębę" to zrobili można gdzieś to sprawdzić czy ta rura jest naniesiona na planach remontowych czy coś ?

0
  • #8 17 Sty 2019 11:42
    teskot
    Poziom 29  

No rozumiem, że prywatne. Tzn. dla ścisłości własnościowe, stanowiące wyodrębnioną własność w budynku wielorodzinnym. I jest jak mniemam dla niego prowadzona odrębna księga wieczysta. Ty nabyłeś to mieszkanie drogą kupna, darowizny lub dziedziczenia. W momencie nabycia ta rura była jak rozumiem?
    W dalszym ciągu dopytuję kto administruje całym budynkiem? Osoba/firma ta powinna posiadać plany budowli. Wszelkie tak poważne zmiany jak przeniesienie pionów kanalizacyjnych, wodociągowych itp powinny zostać naniesione w dokumentacji (załącznik do planów). Jeśli poprzedni właściciel zgodził się na takie rozwiązanie to Ty z tym nic nie zrobisz. Nie istnieje bowiem prawo zakazujące prowadzenia rur po wierzchu na ścianach. Ba, rury gazowe dla przykładu mogą być prowadzone wyłącznie po wierzchu.

0
  • #9 17 Sty 2019 12:19
    chudy0321
    Poziom 8  

Wszelkie tak poważne zmiany jak przeniesienie pionów kanalizacyjnych, wodociągowych itp powinny zostać naniesione w dokumentacji (załącznik do planów).

dobra a jeżeli nie jest to naniesione na plany ? gdzie to sprawdzę w starostwie ?

0
  • #10 17 Sty 2019 12:35
    teskot
    Poziom 29  

Nie wiem, gdzie sprawdzisz. Cały czas unikasz odpowiedzi na pytanie: kto administruje nieruchomością? Jeśli w budynku znajdują się lokale komunalne to jest on pod zarządem miasta/gminy. I to oni (bądź zewnętrzna firma działająca na ich zlecenie) posiadać winna plany. Jeśli rury na nich nie ma to można się domagać jej usunięcia. Jeśli to mieszkanie nabyłeś drogą kupna to będzie problem bo zapoznałeś się ze stanem i wyposażeniem lokalu i zobowiązałeś się nie zgłaszać z tego tytułu pretensji. Rura na środku ściany to nie wada ukryta.
    Sugeruję, żebyś od razu o tej rurze nie wspominał bo będą robić problemy z wydaniem kopii planów. Jeśli jest to czyjaś samowola budowlana to ta osoba będzie musiała cofnąć zmiany. Ważną kwestią jest to gdzie jest granica własności poszczególnych części budynku i zainstalowanych w nim urządzeń. Bo jeśli przeróbki dokonał administrator budynku celem zapewnienia lokatorowi z góry dostępu do instalacji kanalizacyjnej (bo na przykład oryginalny pion uległ awarii niemożliwej do usunięcia) to czeka Cię przepychanka.
    Podsumowując dalsza ścieżka postępowania zależy od tego, kto, kiedy i za czyją zgodą dokonał zmian.

0
  • #11 17 Sty 2019 14:17
    ta_tar
    Poziom 29  

Mnie zastanawia jedno. Co jest nad twoim pokojem - jakie pomieszczenie. Skoro to jest pion sanitarny i jest więcej pięter to u sąsiada na górze też powinna być taka sama rura. Pokaż tą rurę na zdjęciu to może coś więcej będziemy wiedzieć. Czy twoje mieszkanie nie było może adaptowane i nie ma takiego samego rozkładu pomieszczeń jak piętro wyżej. Daj trochę więcej informacji.

0
  • #12 17 Sty 2019 20:12
    Inkwizycja
    Poziom 26  

Sadząc po miejscowości kolegi to pewnie mieszkanie poniemieckie. Powstałe w wyniku podzielenia jednego dużego na kilka mniejszych. Wtedy się takie sztuczki robiło żeby mieć wodę i kanalizację. Nad twoim salonem przykładowo sąsiad ma toaletę, a twoja wychodzi nad sypialnią innego lokatora. Nic nie zrobisz tylko się przyzwyczaić :D

0
  • #13 18 Sty 2019 11:59
    chudy0321
    Poziom 8  

ja mam swoja odrębna linie kanalizacyjną podpiętą na dworze do studzienki a nad moim pokojem sąsiad ma łazienkę i poprowadził na skróty sobie pion kanalizacyjny a mieszkania są własnościowe

0
  • #14 18 Sty 2019 12:02
    ta_tar
    Poziom 29  

chudy0321 napisał:
    sąsiad ma łazienkę i poprowadził na skróty sobie pion kanalizacyjny
    W takiej sytuacji masz prawo do tego aby zgłosić to do administracji lub wspólnoty (do kogoś kto zarządza). Może jest to samowola.

0
  • #16 18 Sty 2019 12:13
    chudy0321
    Poziom 8  

rura jest zabudowana płytą

0
  • #17 18 Sty 2019 18:15
    krakarak
    Poziom 39  

Jeśli poprzedni właściciel wyraził zgodę na takie rozwiązanie lub gdy poprzedni właściciel tez odziedziczył taką aranżację a ty kupiłeś lokal bez wniesienia uwag to teraz słuchaj jaki i jak często leci kupka sąsiada.
    Ty chcesz, aby to on poniósł wszystkie koszty łącznie z remontem twojego pokoju po wypruciu rur i zabudowy GK. A jedynym rozwiązaniem jest uproszenie sąsiada i partycypowanie w kosztach przebudowy. I żadne szukanie starych planów, modernizacji i zmian, błędów proceduralnych i uzgodnień nic ci nie pomogą. Bo jeśli coś nie zostało naniesione to nie znaczy, że jest nielegalne. Należy też wziąć pod uwagę zaniedbania administracji.
    Chcesz się pozbyć rur to albo się dogadasz z sąsiadem albo ty sam na własny koszt zlecisz przebudowę i będziesz miał ładną, równą ścianę bez akustycznych komunikatów o wielkości i częstotliwości załatwianych potrzeb sąsiada.

4
  • #18 19 Sty 2019 14:09
    mieszaczwcz
    Poziom 27  

Jeżeli chodzi o akustykę to można wygłuszyć wełną mineralną ew. pianką w starym budynku zapewne są rury żeliwne, później cementowe, które są zdecydowanie "cichsze" natomiast z PCV łatwo nie będzie.
    Rura z PCV zaczęła być stosowana chyba od końca lat '60 (może się mylę)

1
  • #19 03 Lut 2019 20:56
    chudy0321
    Poziom 8  

Dam se spokój wygłuszę wełna mineralna i tyle chyba że kiedyś rura pęknie to będzie problem

0