Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa napiecia12V/230 w jednym przewodzie 4 żylowym czy to realne?

17 Sty 2019 13:50 960 12
 • Poziom 6  
  Koledzy proszę o wasze zdanie! Sytuacja wygląda następująco, na mojej posesji są dwa budynki dom mieszkalny i garaż oddalony o ok 20 m od niego, z budynku mieszkalnego, dokładnie z kotłowni biegnie zakopany przewód 4 żyłowy o średnicy żyły ok 4 mm, jest to aluminium! Pod ścianą garażu mam zamontowane panele fotowoltaiczne i przyszłości chce podgrzewać wodę w bojlerze za ich pomocą, moje pytanie brzmi: czy jest to dobry pomysł by z domu do garażu tym przewodem w dwóch żyłach płynął prąd o napięciu 230V a w pozostałych dwóch 12 V z garażu do domu? Czy ktoś może się wypowiedzieć? Chodzi mi dokładnie o ten przypadek, nie mam zbytnio możliwości zakopać drugiego przewodu ani przenieść paneli dlatego rozpatruje takie rozwiązanie, jednak czy nie będzie zakłóceń np. dla sterownika paneli? Lub innych zjawisk.
 • HelukabelHelukabel

 • Poziom 43  
  Nie ma takiej możliwości - albo robisz instalację jak należy albo nie ruszasz jej wcale.
 • Poziom 10  
  Jest taka możliwość by w kablu płynęło dwoma żyłami 12v DC i kolejnymi dwoma 230 AC ale na takiej odległości będą duże straty. Przy załączonym odbiorniku typu grzałka może okazać się że przekrój żył może być zbyt mały.

  Ostrzegam że następne takie bzdury zostaną ukarane ostrzeżeniem.
  Moderator . Krzysztof Reszka.
 • Poziom 1  
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 6  
  Dziękuję za odpowiedzi , to faktycznie czeka mnie kopanie :( Mam jeszcze jeden odcinek takiego samego przewodu dla ścisłości to dokładnie zmierzyłem - nie jest to średnica 4mm tylko 5mm. Gdybym chciał go wykorzystać to czy jest ktoś wstanie orientacyjnie określić straty jakie uzyskam na 10m tego przewodu? Napięcie to ok.12V, moc grzałki ok.500W pewnie będzie to na 3 spiralach ale przyjmijmy że 500W.
 • Poziom 10  
  Korzystając z kalkulatora zamieszczonego na stronie http://elfro.pl/?obliczanie-spadkow-napiec można obliczyć spadek dla napięcia 12V (nie wiem czy kalkulator działa prawidłowo dla tych wartości). Podając ww wartości do kalkulatora wychodzi wynik spadku napięcia 4,8V. Dla grzałki 500W prąd pobierany przy napięciu 12V wychodzi około 42A.

 • Poziom 43  
  dawid12 napisał:
  Podając ww wartości wychodzi wynik spadku napięcia 4,8v.

  Jakie wartości? Z czapy? Wiesz co to za ogniwa, jaką mają wydajność czy po prostu piszesz by sobie popisać?
 • Poziom 6  
  Dziękuję za odpowiedzi

  Dodano po 25 [minuty]:

  Narazie mam dwa pv kazdy po 200w do , sa to używane5 letnie panele , w zestawie z nimi kupiłem od sprzedajacego sterownik ladowania aku . panele sa podłączone ze sterownikiem i aku w celach pogladowych tzn planujac zakup jeszcze dwóch poobserwuje jak to działa i wtedy podejmę dalszą decyzje co do modyfikacji boilera na grzałke 12 v robienia przekopu pod kabel itd , pogoda malo zachęcająca wiec do marca za wiele sie pewnie nie dowiem , a szkoda bo czasem jest czas wiec mozna by np kabel położyć , muszę to przemyslec lub na siłę zmienic lokalizacje paneli gdzues blizej domu co zmniejszy straty
 • Poziom 15  
  Kraniec_Internetów napisał:
  a nawet w jednym korytku kablowym/rurze osłonowej) prowadzić instalacji 230V i 12V.

  Jesteś tego pewien? Przed sobą mam właśnie koryto kablowe, z przewodami/ kablami z napięciami od 20kV poprzez 6kV, 400V, 12V, skrętki i inne niskonapięciowe instalacje. Odebrane to zostało przez chyba wszystkie urzędy występujące w Polsce ...
 • Poziom 1  
 • Poziom 15  
  To może chodzić o to - "• Odstępy pomiędzy przyłączami oraz kablami wewnątrz urządzeń mogą być odmienne w porównaniu z odstępami wymaganymi w obiekcie."
  Urządzenie ma 25 metrów, setki kabli, przewodów, nawet światłowodów, wszystko razem na półkach, korytach kablowych.
  Czym się różni ułożenie wszystkich przewodów razem w urządzeniu na długości 25 metrów, od ułożenia tych samych przewodów razem na tej samej długości poza urządzeniem?
  Zagrożenia z tego płynące są takie same.

  Powiedzmy taki taśmociąg, długość 1 kilometr, jest to urządzenie? Jest. Kable zasilające, przewody sygnalizacyjne, sterownicze lecą razem przez całą długość, bo tak wymyślił producent, teraz jak to się ma do tej normy? Rozumiem żeby jednym kablem /przewodem nie puszczać rożnych napięć, ale nie jednym kanałem?
 • Moderator Elektrotechnika
  Kraniec_Internetów napisał:
  Oczywiście. Określa to norma PN-EN 50174-2:2009

  Nie prawda kolego, ta norma nie dotyczy zagadnienie o którym piszemy.
 • Poziom 37  
  Kraniec_Internetów napisał:
  W jednej rurze puszczasz kabel z napięciem 230V, w drugim 12V.


  Jeżeli to są kable to po co te rury?
  A propos korytek to ciekaw jestem jak wyglądały by hale fabryczne, gdyby kable o różnych napięciach i przeznaczeniach prowadzić odrębnymi korytami, drabinami, duktami i szybami kablowymi.
  Co innego to rurowe przepusty kablowe.