Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczenie radia lampowego Nokturn, Pionier, Menuet

17 Sty 2019 14:19 477 24
  • Poziom 2  
    Witam. Posiadam 3 stare radioodbiorniki lampowe Nokturn, Pionier, Menuet, które na falach długich (AM) odbierały bez zarzutów do czasu zmiany wyposażenia sklepu nad którym znajdują się te odbiorniki. Od tamtego momentu we wszystkich radioodbiornikach słychać warkot, buczenie a w tle cichy głos radia. Czy mogą to być jakieś zakłócenia sieciowe? Gramofon w radioodbiorniku Menuet działa prawidłowo, czyli wzmacniacz radia pracuje bez zarzutów. Proszę o podpowiedz jak mam poradzić sobie z tym problemem.
  • Tektronix
  • Tektronix
  • Poziom 2  
    Niestety nie mam możliwości odłączania poszczególnych urządzeń w sklepie. Czy istnieją jakieś filtry przeciwzakłóceniowe, które zlikwidują problem? A może transformator separacyjny? Proszę o pomoc.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    W pierwszej kolejności należy umiejscawiać miejsce powstania problemu. Dla tego odłącz od radioodbiornika zewnętrzną antenę, jeśli przeszkoda zniknie, oznacza co postępuje na wejście radioodbiornika z eteru. W tym wypadku pomoże użycie zewnętrznej anteny, zamieszczonej zewnątrz mieszkania. Łączenie anteny z radioodbiornikiem należy wykonać ekranowanym kablem, żyłę kabla połączyć z gniazdem Antena, a ekran z masą radioodbiornika ( gniazdo uziemienia). Jeśli przy odłączeniu anteny przeszkoda nie znika - postępuje z sieci. W tym wypadku należy włączać radioodbiornik do sieci przez przedłużacz z wmontowanym filtrem . Można również wykorzystać magnetyczną antenę, lecz wejściowy sygnał w tym wypadku pozwoli odbiór tylko potężnych nadajników.Przy użyciu zewnętrznej anteny z ekranowanym kablem dla radioodbiorników Nokturn, Pionier problem polega na tym, że ich zasilanie bez transformatora, bezpośrednio od sieci, a to oznacza, że na ekranie kabla może być faza sieci, co przedstawia duże niebezpieczeństwo . Dla tych radioodbiorników należy wykorzystać transformator separacyjny.
  • Poziom 43  
    Odbiór stacji pracującej w AM w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej wątpliwy, z powodu ilości możliwych źródeł zakłóceń:
    - wszystkie urządzenia z zasilaczem impulsowym (SMPS), a więc komputery, monitory, drukarki, skanery ...
    - lampki "energooszczędne",
    - świetlówki i rtęciówki,
    - ładowarki do telefonów komórkowych,
    - kasy fiskalne,
    - reklamy ("ruchome napisy", ale nie tylko ...)
    Jak widzisz, jest tego takie mnóstwo, że łatwiej jest całkiem zrezygnować z odbioru stacji AM (zakresy fal długich i średnich), i odbierać te stacje na zakresie UKF z modulacją FM (jeśli tam nadają ...).
  • Poziom 23  
    Zakłócenia trzeba zwalczać u źródła więc należy przymusić sklep do dostosowania sprzętu do norm EMC obowiązujących w kraju. To prawdopodobnie nowoczesne oświetlenie wytwarza zakłócenia a konkretnie zasilacze impulsowe zastosowane do jego zasilania. Mogą to być świetlówki liniowe wykonane jako LED.
    Zwalczaniem zakłóceń radiowych zajmuje się UKE na wniosek pisemny. Na pewno pomogą jeśli nie dogadasz się z właścicielem sklepu.
  • Poziom 31  
    A co kolego Aksakal z impedancją wejścia anteny zewnętrznej? Z reguły to było 300om. Wypadało by użyć symetryzatora do kabla ekranowanego.
  • Poziom 23  
    Dla AM wejscie jest niesymetryczne.
    Koledzy - znawcy teorii! A do swoich radioodbiorników do odbioru fal długich, średnich i nawet krótkich wykorzystujecie anteny tej długości i impedancji, które zaleca teoria?! Teoria zostaje teorią, a życie i praktyka często zmuszają do korekt. Czy ktokolwiek przy użyciu odcinka drutu w roli pokojowej anteny liczył jej impedancję?
  • Poziom 31  
    Zgadzam się w zupełności- teoria z praktyką rzadko się mija, ale czasami praktyka ma dużą przewagę nad teorią. A nie myli się ten- co siedzi na d..., i nie eksperymentuje.
  • Poziom 43  
    Impedancja wejścia anteny 300 Ohm dotyczy odbioru na zakresie UKF - nie ma zastosowania w starych radiach lampowych bez zakresu UKF.

A dyskusja: "teoria czy praktyka" - to tak samo, jak "jajko czy kura"?
    Obserwacja (a więc praktyka) pozwoliła na zbudowanie teorii energii jądrowej, a ta teoria pozwoliła na zbudowanie (działającej! - to znów praktyka) bomby atomowej ...
  • Poziom 31  
    Na razie nie napisał- można wnioskować że tych wewnętrznych , zamontowanych w samych radiach.
  • Poziom 20  
    Autor do radia powinien podłączyć do gniazda antena ok 30m kabla (wyrzucić za okno ) a gniazdo ziemia powinien podłączyć np grzejnik. Tak mam podłączone u siebie niema zakłóceń oprócz fali nośnej. Może to i u ciebie zadziała.
  • Poziom 17  
    xpira napisał:
    Autor do radia powinien podłączyć do gniazda antena ok 30m kabla (wyrzucić za okno ) a gniazdo ziemia powinien podłączyć np grzejnik. Tak mam podłączone u siebie niema zakłóceń oprócz fali nośnej. Może to i u ciebie zadziała.

Z tym podłączeniem pod grzejnik to lepiej nie ryzykuj .
    I jeszcze spróbuj zmienić miejsce odbiornika.
    Narazie tyle mogę doradzić.
  • Poziom 43  
    DIZZI napisał:
    ... filtr antenowy ...(eliminator) ...
    ... nie ma z tym problemem NIC WSPÓLNEGO!
    Ten eliminator odcina możliwość przenikania sygnałów o częstotliwości pośredniej (465kHz) do/z toru antenowego.
    DIZZI napisał:
    ... antena ... dobrana do długości odbieranej fali.
    Poniosła Cię fantazja? Program I PR na falach długich nadawany jest na fali 1330m, jaka długość drutu będzie "dobrana" dla tej fali?
    O ekranowaniu lampy UCH21 nie będę dyskutował, bo proponowane w tym zakresie eksperymenty naruszają Regulamin Elektrody (3.11 ... szkodliwe porady). Pewnie o tym nie wiesz, że ta lampa ma wewnętrzny ekran połączony z katodą i wyprowadzony na metalowy trzpień centrujący cokół?
    DIZZI napisał:
    Na razie wstrzymaj się od dalszych porad - dopóki sam nie przećwiczysz tematu.
  • Poziom 17  
    Rzuuf napisał:
    DIZZI napisał:
    ... filtr antenowy ...(eliminator) ...
    ... nie ma z tym problemem NIC WSPÓLNEGO!
    Ten eliminator odcina możliwość przenikania sygnałów o częstotliwości pośredniej (465kHz) do/z toru antenowego.
    DIZZI napisał:
    ... antena ... dobrana do długości odbieranej fali.
    Poniosła Cię fantazja? Program I PR na falach długich nadawany jest na fali 1330m, jaka długość drutu będzie "dobrana" dla tej fali?
    O ekranowaniu lampy UCH21 nie będę dyskutował, bo proponowane w tym zakresie eksperymenty naruszają Regulamin Elektrody (3.11 ... szkodliwe porady). Pewnie o tym nie wiesz, że ta lampa ma wewnętrzny ekran połączony z katodą i wyprowadzony na metalowy trzpień centrujący cokół?
    DIZZI napisał:
    Na razie wstrzymaj się od dalszych porad - dopóki sam nie przećwiczysz tematu.

Widzę że mało masz do czynienia ze starą elektroniką starych odbiorników .
    Co do eliminatora to miałem na myśli dobrany eliminator do częstotliwości zakłóceń.
    Odnośnie anteny to kto stosuje wymiar anteny na całą długość fali można np. 1/2
    ,1/4 itp. oraz współczynnik skrócenia.
    A ekranowanie lampy nie jest szkodliwe a twój ekran w lampie pełni inną funkcję.
    Z lampami i układami na nich miałem do czynienia dobre 40 lat temu (praca zawodowa) i nie siej HEJTU.

Moderowany przez Artur k.:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 43  
    Szanowny MŁODY Kolego!
    Mój pierwszy 1-lampowy odbiornik radiowy uruchomiłem w zimie 1951/52 - raczej szczęśliwy zbieg okoliczności, niż "fachowość". Wkrótce potem, jako student WATu, miałem do czynienia z rozmaitą "starą" elektroniką - dziś już rzadko spotykaną, gdyż włożony w nią wysiłek odwdzięcza się wyłącznie "wyszukaną"satysfakcją.
    Eliminator zakłóceń? Jak to zrobisz, jeśli zakłócenia są na częstotliwości nośnej? Kiedyś odbierano silnie zakłócane Radio Wolna Europa korzystając z anten kierunkowych, ale obecnie, gdy źródła zakłóceń są "dookólnie" - łatwiej wyeliminować odbieraną stację, niż zakłócenia ...
    Długość fali a antena: daj przykład obliczenia DOWOLNEJ anteny na 225kHz, możliwej do wykonania w warunkach amatorskich.
    O szkodliwości ekranowania nie mówimy, mowa o szkodliwości twojej porady: ta akurat była zbędna! W lampie UCH21 jest wewnętrzny ekran umieszczony tam przez producenta i pełni taką funkcję, jak w innych - nieekranowanych lampach - pełni ekran zewnętrzny. Czy masz zbędną uszkodzoną lampę UCH21/ECH21? Rozbierz ją i popatrz co jest wewnątrz: ekran to taka dziurkowana blaszka umieszczona najbliżej szklanej bańki, a wewnątrz tego dziurkowanego cylindra są oba systemy lampy UCH21.
    Rozbieranie(?) lamp i innych elementów elektroniki było moją pierwszą "zabawą techniczną" w latach 1945/46.
    DIZZI napisał:
    Z lampami ... miałem do czynienia dobre 40 lat temu
    Po tych 40 latach bez styczności z lampami rzeczywiście można sporo zapomnieć ...
    Jeszcze spytam grzecznie: czy wiesz, co to jest HEJT? I gdzie go u mnie znalazłeś?
  • Poziom 37  
    Niestety kol Rzuuf ma rację - eliminator tutaj niewiele da . Jest skuteczny przy większym odstępie częstotliwości roboczej i zakłócającej. Np w odbiornikach komunikacyjnych były eliminatory częstotliwości radaru ale gdy radar był blisko to i one nie bardzo pomagały. Tutaj wyjściem byłoby raczej dobudowanie preselektora na 225kHz o dużej dobroci i w miarę wąskim paśmie. Co do uziemiania - po pierwsze część z tych odbiorników ma zasilanie "uniwersalne" - sam się przekonałem co to znaczy po dotknięciu do chassis i one NIE MAJĄ gniazdka uziemienia. Po drugie nawet jeśli radio ma "normalne" zasilanie to obecnie instalacje CO są budowane z plastykowych rur więc owo "uziemienie" nie będzie skuteczne. Na dobrą sprawę to tylko porządne ekranowanie przetwornic w sklepie - czyli u źródła mogłoby pomóc - lub pismo do UKE ale to oznacza "wojnę " z tym sklepem.
  • Poziom 43  
    zworys napisał:
    ... eliminatory częstotliwości radaru ...
    Eliminatory zakłóceń od radaru pełniły dość szczególną funkcję: ponieważ impuls radarowy był "paczką" oscylacji na częstotliwości kilkunastu GHz i mocy kilku MW, a odbiorniki komunikacyjne wykorzystywały pasma o częstotliwości 1000 razy niższej i sygnale 10^9 razy słabszym, więc w odbiorniku zakłócenia powstawały na skutek przesterowania stopni wejściowych odbiornika, działała ARW i w ten sposób pojawiały "dziury" w odbiorze.

Zapowiedź "cyfryzacji" rozgłośni radiowych oznacza, ze dla UKE temat jest "nie-przyszłościowy".
    Pisać można "na Berdyczów".
  • Poziom 37  
    Rzuuf napisał:
    działała ARW i w ten sposób pojawiały "dziury" w odbiorze

Nie tylko zakłócało ARW - odbiornik "pobrzękiwał" w rytm obrotów anteny radaru. Niestety moc radaru w impulsie była tak duża - jak pisze kolega - że zakłócenie nanosiło się wszelkimi możliwymi drogami i było niemożliwe do usunięcia. Bez tego eliminatora obwody wejściowe odbiornika prawdopodobnie długo by nie popracowały.
    Kolego, DIZZI! Nim obwiniać kolegu w małym doświadczeniu, ci lepiej samemu przestudiować tematykę impulsowych przeszkód. Podobnie w tym nie masz nawet zielonego pojęcia, jeśli rekomendujesz wykorzystać na wejściu filtr z częstotliwością zaklochen.A rekomendacje wykorzystać dla nie profesjonalnego radia typu Pionier anteny długością równej czy krotnie mniejszej długości fali wywołuje nie mniejsze zdziwienie, czym rekomendacja wykorzystać filtr. Nawet jeśli przykrócisz antenę dla długich fal do 20 razy, to wszystko jedno dla jej użycia trzeba mieszkać nie we współczesnym mieście, a jak minimum na jego okolicy.Polecam ci przesłuchać swoich sąsiadów i dowiedzieć się, kto z nich obliczył używanu do swojego radia antenu. Wyraźnie poprawić sytuację z jakością odbioru w przypadku zakłóceń impulsowych może pomóc użycie magnetycznej lub anteny ramowej , którzy mają kierunkowe działanie i reagują tylko na magnetyczną składową sygnału wejściowego.
  • Poziom 43  
    aksakal napisał:
    Wyraźnie poprawić sytuację z jakością odbioru w przypadku zakłóceń impulsowych może pomóc użycie magnetycznej lub anteny ramowej , którzy mają kierunkowe działanie i reagują tylko na magnetyczną składową sygnału wejściowego.
    Sukces jest możliwy, jeśli kierunek "na stację" nie pokrywa się z kierunkiem, z jakiego przychodzą zakłócenia. Jeśli zakłócenia "wędrują" po sieci energetycznej, to ew. można użyć zasilacza autonomicznego - niestety, takie zasilacze - aby coś zasilić z 220 (lub 230) V - mają swoją przetwornicę, która też wytwarza zakłócenia.

Ja już dawno przestałem słuchać czegokolwiek na zakresach fal długich i średnich, "niedobory" wypełniając słuchaniem z Internetu.
  • Poziom 23  
    Żal mi bardzo, że pasma radiowe są zanieczyszczone zakłóceniami z urządzeń elektronicznych i nikt nie dba aby je eliminować. UKE jest instytucją do tego powołaną a zgłoszeń mają coraz mniej. Chętniej zajmują się eliminacją wzmacniaczy GSM niż zakresami długich, średnich i KF.
    Rynek zalała fala chińskiego sprzętu, który nie posiada stosownych filtrów na wejściu sieciowym. Sieć energetyczna czasem jest anteną nadawczą a czasem przeciwwagą do elementów aktywnych wadliwych urządzeń. Poziom tła EM jest już wyżej niż w obszarze przemysłowym i ciągle rośnie. Warto więc odbyć rozmowę z właścicielem sklepu i spróbować posprzątać lokalnie. Żadne filtry przy radiu tego nie wyeliminują. Problem powszechnie znany krótkofalowcom.
    Na żal, autor tematu nie odpowiedział na pytanie skąd postępują przeszkody - z sieci czy z eteru, jak prosiłem jego w post #4.A bez wiedzy drogi przechodzenia przeszkody dyskusja przechodzi do domniemań, wróżb i demonstracji wiedz każdym tego problemu.