Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amatorskie 2m/70cm - Opłaca się inwestować w te pasma w 2019?

nocot 17 Jan 2019 15:36 2052 14
    nocot
    Level 7  
    Wkrótce zamierzam zrobić licencję krótkofalarską i chciałbym na początek wybrać sprzęt na pasma 70cm i 2m. Nie wiem jednak czy mogę liczyć na częste łączności - bo podobno pasma te są już dość wyludnione. Warto się jeszcze tymi pasmami interesować?
    Interval
    Level 32  
    Nie warto, pustki na pasmach.
    ptero
    Level 22  
    No nie wiem. Ja tam słucham ISS i odbieram obrazki z NOAA...

Jest jeszcze Straż, PKP, Policja, Radiotaxi, Pasmo Lotnicze, Statki, Satelity Amatorskie i.t.p. :)

Ale faktycznie ostatnio na 2m to cisza... :(

Adam SQ1PSL
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na DMR jest sporo ruchu.
    gumisie
    Level 43  
    nocot wrote:
    Nie wiem jednak czy mogę liczyć na częste łączności - bo podobno pasma te są już dość wyludnione.
    Ponieważ prawdziwi pasjonaci krótkofalarstwa odchodzą do krainy wiecznego nasłuchu.

Pozdrawiam.
    Interval
    Level 32  
    gumisie wrote:
    nocot wrote:
    Nie wiem jednak czy mogę liczyć na częste łączności - bo podobno pasma te są już dość wyludnione.

Ponieważ prawdziwi pasjonaci krótkofalarstwa odchodzą do krainy wiecznego nasłuchu.

Pozdrawiam.

Nie tylko, czasy się zmieniają. Krótkofalarstwo przestało być atrakcyjne.
    AdamC
    Level 27  
    Interval wrote:

Przy takim podejściu koniec krótkofalarstwa bliski, niestety w tym hobby oprócz oczekiwań trzeba też coś wnieść od siebie.
    Interval
    Level 32  
    AdamC wrote:
    Interval wrote:

Przy takim podejściu koniec krótkofalarstwa bliski...

Wystarczy zobaczyć co w PZK się dzieje.
    ptero
    Level 22  
    A, tak z ciekawości wczoraj wieczorem uruchomiłem swój sprzęt i stwierdziłem:
    Okoliczny przemiennik 2m - 3 gości sobie rozmawia jak na CB - przez dobrą godzinę żadnego znaku, tylko imiona... chociaż rozmowa była ciekawa, bo o konfiguracji Loggera.
    Na 2m/SSB jeden znajomy głos słyszałem, na 70cm cisza, a na PMR-ach coraz więcej ludzi, jakieś samochody terenowe w okolicy po lasach jeżdżą. I to w czwartek wieczorem... Tak, że nie jest źle. No i oczywiście okoliczne samoloty (mam nie daleko lotnisko wojskowe), straż jakiś śmietnik gasiła, policja pilnuje porządku, taxi komuś zakupy podwozi. Standard. Kiedyś więcej ludzi było na 2m, jacyś młodzi, kilku starych wyjadaczy, teraz raczej na KF-ie siedzą. Gdybym od nowa miał zacząć, to kupił bym Kenwood TM-D710GE - 2m, 70cm, skaner, AirBand, APRS...
    AdamC
    Level 27  
    [quote="Interval"]
    AdamC wrote:

Wystarczy zobaczyć co w PZK się dzieje.

Usprawiedliwiać sytuację można i tak. To tylko część problemu pustek na pasmach.
    Reszta zależy od nas, można udzielać się na pasmach i bez PZK.
    Podobnie jak w polityce część zależy od rządu, reszta od lokalnych społeczności.
    Podsumowując : jak sobie pościelesz tak się wyśpisz.
    Interval
    Level 32  
    Na pasmach praktycznie nie ma już o czym rozmawiać, robić łączności tylko po to by robić, to bez sensu. Krótkofalarstwo, po złagodzenie wymagań egzaminacyjnych i akcjach typu wszyscy zdali - bez wymaganej minimum wiedzy całkiem "zeszło na psy". Plus to co wcześniej wspomniałem o PZK.
    SP5IT
    Ile można z ręczniakiem biegać i raporciki na przemienniku wymieniać...
    Na 2/70 emocje się zaczynają jak przychodzi propagacja i jest z czego na ponadawać cw/ssb/digi.
    Michał
    nocot
    Level 7  
    Czyli na początek "kariery" interesować się sprzętem raczej na KF niż na 70cm? Btw., słyszę często o tym, że w PZK są problemy, ale niestety nie mogę się doczytać żadnych konkretów. Powiecie może coś o tym więcej?
    SP5IT
    Tematem PZK się nie przejmuj, bo nie ma to znaczenia.
    Na KF dużo się dzieje, ale weź pod uwagę anteny i ich gabaryty.
    Z byle drutu można mieć sporo frajdy ale trzeba mieć to gdzie rozwiesić.
    Blokowiska, wspólnoty mieszkaniowe nie pomagają.
    M
    Jap
    Level 28  
    Kup kolego najtańszy odbiornik do PCta SDR za 50PLN i posłuchaj co piszczy w okolicy. Na stronie https://przemienniki.net/ możesz sprawdzić jakie przemienniki masz w okolicy - większość życia na tych pasmach toczy się właśnie na przemiennikach. Dodatkowo jeśli masz w okolicy przemienniki z ECHOLINK to masz cały świat w zasięgu. Jeśli FMLINK - to całą Polskę https://fm-link.pl/ . Jeśli masz przemiennik DMR - to za niewielkie pieniądze można kupić chińskie radio cyfrowe i też wiele podziałać (cały świat w zasięgu, grupy tematyczne itp). Droższe "okno na świat" to D-STAR i FUSION. Większość dizadków leśnych nie wie w ogóle jak to obsłużyć - a dzięki tym systemom możesz poszerzyć grono korespondentów o cały glob. Dodatkowo - zabawa w APRS (patrz na ruch na https://aprs.fi/ ), w łączności satelitarne (nawet z baofenga za 150PLN) http://www.dk3wn.info/p/?page_id=29535
    Co jakiś czas pojawiają się lepsze warunki do łączności DX i wtedy można zapolować na bardzo odległe stacje (nawet tysiące km). Predykcje możesz sprawdzać na bieżąco na http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html . I wystarczy tu radio FM - oczywiście w SSB jest lepiej - ale niestety koszt radia + anteny + rotor to już spory wydatek. Ale nie wszystko na raz...
    Od czasu do czasu są wypuszczane balony z przemiennikami różnej maści - FM, telewizyjnymi. Transmitują też swoje położenie w systemie APRS. Podobnie czasami da się porozmawiać z załogą międzynarodowej stacji kosmicznej.

Ja na szczęście mieszkam w okolicy, gdzie aktywnych kolegów na 2m/70cm jest sporo i wciąż pojawiają się nowi. Wielu z nas korzysta z hobby jadąc do / wracając z pracy więc na brak ruchu na pasmach nie narzekamy. Okoliczne górki sprzyjają wielu ekspedycjom - sam od czasu do czasu wdrapuję się na rowerze na pobliskie pagórki (800mnpm) aby zrobić kilka łączności - i daje to sporo frajdy.

Co do KFu - tu niestety "nowoczesne" ledy i zasilacze z Chin dają popalić... ale to akurat nie temat tego postu. Ale jak chcesz posłuchać co się dzieje - to tu masz odbiornik online (pierwszy z brzegu):

http://www.websdr.org/

Jak widzisz - dzieje się bardzo dużo ale urządzenie na KF to już spora kasa (jakieś 2500PLN za używkę) plus ogromne anteny - co może być problem w aglomeracjach miejskich i blokowiskach.

Gorąco zachęcam do zabawy - bo cholernie wciąga.