Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kontrola napiecia baterii

05 Wrz 2005 15:15 4513 14
  • Poziom 11  
    Czesc
    Ma ktos pomysl jak zrobic wskaznik poziomu baterii? Chodzi o cos takiego jak maja telefony komorkowe. Zakladamy ze urzadzenie ma LCD i jest zasilane z baterii. Jak od strony elektronicznej badac napiecie baterii? Uklad jest zasilany tym samym napieciem ktore trzeba skontrolowac. Jak to sie robi?
  • Poziom 16  
    kupujesz procek z przetwornikiem A/C ( lub oddzielnie przetwornik i procek) podpinasz do niego LCD, ładujesz program (razem z ustalonymi przez siebie znakami specjalnymi jeśli takich generator znaków LCD nie posiada) i już. Gotowe.
  • Poziom 19  
    Bateria i akumulator to różnica. Przy bateriach napięcie może dać względnie dobre odniesienie do pozostającej energii w ogniwie ale w akumulatorkach będzie ciężej(napięcie dopiero znacznie spada przy całkowitym rozładowaniu) najlepiej mierzyć napięcie pod obciążeniem dość znacznym czyli trzeba na chwile obciążyć i wtedy mierzyć napięcie.
  • Poziom 26  
    tak czy innaczej należy mieżyć napięcie za pomocą przetwornika A/C.
    ogniwa są dość nieliniowe i dobrze by było zrobiś sobie jakąś tablice z wartościami dla jakiego napięcia jest jakie naładowanie.
    wtedy przy dobrym ztablicowaniu można by nawet pominąć chwilowe obciązanie ogniwa.
  • Poziom 11  
    nie wiem czy sie dobrze rozumiemy. zakladamy ze jest bateria 3,6V i za nia stabilizator na 3,3V. Z jego wyjscia zasilamy cale urzadzenie wrac z uP. To znaczy ze napiecie odniesienia bedzie zmieniac sie wraz z poziomem napiecia baterii. czy to bnie wplywa na wyniki pomiarow? nie wiem czy dobrze rozumuje. wytlumacznie mi o co chodzi!
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    hexim napisał:
    nie wiem czy się dobrze rozumiemy. zakladamy ze jest bateria 3,6V i za nia stabilizator na 3,3V.
    Zły pomysł, lepiej zasilać procka z tych 3.6V, stabilizacja to dodatkowa strata eneregii. Jeśli chcesz to zrobić dobrze, to musisz mieć krzywe rozładowania baterii żeby na podstawie jej napięcia na zaciskach oszacować pozostałą pojemność. Do tego przydałoby się jeszcze monitor prądu jaki pobiera Twój układ.
  • Poziom 26  
    napięcie odniesienia wbudowanego przetwornika ac w AVR to 2,56V
    takwięc napięcie odniecienia będzie nie zmienne.
    dle poprawnych pomiarów należy plus z bateri podłączyć przez dzielnik rezystorowy do wejścia adc.
    rezystory te muszą mieć dużą wartość żeby zbytno nie obciązały ogniw.
  • Poziom 21  
    Nie tak!!!! Jak przedmówcy pisali badasz napięcie bateri lub akumulatora, nie napięcie na jakimś stabilizatorze - ono jest w założeniu niezmienne, i po to się je stosuje (stabilizatory) aby przy zmniejszającym się napięciu źródła zasilania, dalsza część układu była zasilona zawsze!! jednakowym napięciem (to teoria, w praktyce nie jest tak idealnie). W związku z tym jeszcze raz - 1)przetwornik analog/cyfra podłączony do bateri, 2)pomierzone napięcie na jednym ogniwie (na kilku też można) jest miarą naładowania bateri 3)wraz z poborem energii przez odbiornik napięcie to będzie coraz to mniejsze 4) dla różnych baterii (akumulatorów) jego wartość przy której mówimy dość (czas wymieniać lub ładować) jest inna.
  • Poziom 11  
    ok, to moze powiem do czego doszedlem po Waszych odpowiedziach:
    mam program w uP ktory wymaga szybkich obliczen dlatego wybralem procka ATmega ale na zasilanie 5V bo wtedy podlacze kwarc o wiekszej f. zeby zasilac tego procka miedzy nim a bateria jest przetwornica step-up max1811 (low noise). Atmega ma wbudowany przetwornik A/C ale czy gdy podlaczego do baterii w celu kontroli jej napiecia to pomiar bedzie wiarygodny? przeciez przetwornice napiecia znane sa z niestabilnego napiecia wyjsciowego. czy ta wlasciwosc step-up polepszy parametry czestotliowsciowe napiecia zasilajacego produkowanego przez przetwornice? a moze da sie taktowac ATmega kwarcem 16MHz przy napieciu 3,6V. moze ktos tego probowal bo z tego co czytalem w nocie atmela jest 8MHz max.
  • Poziom 21  
    to nie ma nic do rzeczy czy proc jest zasilany z 3 i cośtam czy 5V. Pomędzy przetwornik A/C a baterię włączasz w najgorszym przypadku układ dzielnika napięcia (gdy mierzone jest większe od napięcia zasilania), lub wzmacniacz gdy jest dużo mniejsze. Oczywiście do zasilania napięcia odniesienia przetwornika możesz użyć napięcia bardziej stabilnego niż z przetwornicy.
  • Poziom 42  
    hexim napisał:
    a moze da się taktowac ATmega kwarcem 16MHz przy napieciu 3,6V. moze ktos tego probowal bo z tego co czytalem w nocie atmela jest 8MHz max.
    Powiem tak, to że napisali w nocie, znaczy że gwarantują że zadziała przy 3v6 i 8MHz w dowolnych warunkach (obciążenia, temperatury itp), a być może pójdzie więcej. Zastanawiam się co dokładnie budujesz.
  • Poziom 11  
    a wlasnie, moze napisze to sie czesc wyjasni. z zalozenia chcialbym zrobic cos w rodzaju urzadzenia badajacego zniekszalcenia w sieci energetycznej. probkowanie napiecia i pradu, analiza pobieranej mocy, FFT! no wlasnie, FFT ma liczyc ATmega, zobacze jak procesor staloprzecinkowy sobie z tym poradzi :)
  • Poziom 26  
    ja już analize widma na atmega robiłem co prawda nie FFT tylko DFT.
    robiłem to dla dwóch pasm po 32 próbki każda.
    procesor musiał też próbkować sygnał i wyświetlac go multipleksowo.
    i musze powiedzieć że przy kwarcu 16Mhz dawało mi się osiągnąć 16 przeliczeń na sekunde a robiłem to w bascomie (co prawda kod był mocno zoptymalizowany pod tem kompilator).
    a więc do żeczy jeżeli nie potrzebujesz dużej rozdzielczości to i wystarczy ci 32 próbki to w zupełności powinienneś się wyrobić na 8 Mhz
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Jak rozumiem chcesz zbudować urządzenie przenośne, zasilane z trzech ogniw typu AA. Czemu ma służyć wskaźnik baterii?

Czy ma cię informować o stanie naładowania czy tylko uruchomić funkcje zapisu ustawień procesorka do eeprom w obliczu zbliżającego się braku energii w baterii.

W pierwszym przydałby się stosowany w wielu ładowarkach układ obciążający w pobliżu C20 próbkujący i przetwornik A/C do pomiaru
    prądu w gałęzi próbkującej lub napięcia na rezystorze próbkującym.

W tym drugim przypadku wystarczy komparator ustawiony na napięcie graniczne, co mocno odciąży obsługę przez procesor (1 pin procesora).

Sam pomiar napięcia ogniwa jest niejednoznaczny. Duża część ogniw
    akumulatorowych wykazuje się efektem powrotu, tzn. pod znacznym chwilowym obciążeniem (np.: duży prąd z procka) jedzie mocno do dołu, po czym po krótkiej chwili po zdjęciu obciążenia (koniec obliczeń) znów jest "pełna".

Zastosowanie przetwornicy spowoduje pobór większego prądu z
    baterii niż przy bezpośrednim zasilaniu procesora niższym napięciem, szybsze rozładowanie AKUMULATORÓW czy baterii.

Ze względu na układ dynamicznej stabilizacji zasilania trudno będzie określić stan naładowania akumulatora.

Mam ten problem w swoim laptopie.
    Wskaźnik rozładowania wskazuje przy starcie maksymalne naładowanie po kilku sekundach pracy jest bliski zero, po czym po resecie i po podniesieniu laptopa znów jest pełny akumulator.

Może lepiej dodać jeszcze jedno ogniowo - 4,8 V i wtedy szybkość procka
    wzrośnie, i pojemność wzrośnie i łatwiej dopasować komponenty itd.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    hexim napisał:
    Czesc
    Ma ktos pomysl jak zrobic wskaznik poziomu baterii? Chodzi o cos takiego jak maja telefony komorkowe. Zakladamy ze urzadzenie ma LCD i jest zasilane z baterii. Jak od strony elektronicznej badac napiecie baterii? Uklad jest zasilany tym samym napieciem ktore trzeba skontrolowac. Jak to się robi?
    Jak chcesz mieć coś takiego jak np w komórkach to zintegruj z baterią jakiś licznik ładunku np. DS2740 - fajnie działa :) Można go używać również po stronie hosta (czyli np. twojego mikrokontrolerka który obsługuje ładowarkę). DS 2740 jest do dostania bez problemu jako próbka z Maxima. Jest również wiele innych mniej lub bardziej rozbudowanych układów typu "fuel gauge". To jest moim zdaniem najsensowniejsze rowiązanie, sprawdziłem to w praktyce.