Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tłumienie akustyczne ściany i drzwi

05 Wrz 2005 15:23 11251 12

• Spec od akustyki
    Witam

W moim nowym mieszkaniu mam fragment sciany zbudowany z pojedynczej cegły. Tak się pechowo składa, że akurat ta scianka oddziela moje mieszkanie od sąsiadów. Chcąc im zaoszczędzić niepotzebnych nerwów (i sobie też) chciałbym jakoś akustycznie odizolować swoje mieszkanie od ich. Ściana ma szerokość około 160cm i wyskokość 340cm (kamienica). Możliwa do położenia warstwa izolacyjna może miec około 5cm. Tak więc odliczając płytę gipsową samo tłumienie może miec grubość w granicach 3-4cm.

Pytanie: co położyć na tą ścianę. W grę wchodzi właściwie styropian, pianka pod panele, wełna mineralna, gąbka. A więc materiały powszechnie dostępne i z akceptowalną ceną. Oczywiście w grę wchodzą wszelkie mieszaniny tych materiałów. Ściana nie ma pałenić funkcji polepszania akustyki pomieszczenia, a tylko izolacji dzwiękoszczelnej.

I drugi problem. Ten sam korytarz, znajdują się drzwi, przez które strasznie niesie się hałas na schody i niestety ze schodów do mieszkania wcale nie jest lepiej. Co można zrobić z tym? Tutaj w grę wchodzi jeszcze estetyka samych drzwi. Oczywiście warstwa tłumienia też nie może być zbyt gruba.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Hmm, z tego co znalazłem, to:
    http://www.muratordom.pl/ekspert_budowa.htm?advices=4193,5579
    http://www.muratordom.pl/ekspert_budowa.htm?advices=4193,6540 i pokrewne z tej strony.
    Ktoś kiedyś pisał, że najlepszym izolatorem akustycznym byłaby gruba, murowana ściana, nie żadne pochłaniacze, ale skoro masz 5 cm... Może poświęcisz 5 dodatkowych? Może w ramach eksperymentu zrobisz testy z różnymi materiałami? ;-)
    Pozdrawiam!
  • Poziom 30  
    Nowe mieszkanko, stanowisko na Elektrodzie ;), gratulacje :!:

Ja takie wygłuszenie ściany zrobiłbym z miękkiej płyty pilśniowej. Nie wiem jak to się fachowo nazywa. Ma ona grubość kilkunastu milimetrów, używana jest do izolacji akustycznej podłóg. Myślę, że w każdej hurtowni budowlanej bedą wiedzieli o co chodzi. Ze trzy warstwy takiej płyty i powinno być dobrze.
    A jak nie to zapuść jakieś testy estradówek to sąsiad też zrobi wygłuszenie ze swojej strony :D

Na drzwi polecam Ci standardowy zestaw gąbka+skaj dostępny w marketach budowlanych za około 40 zł.
    Do tego koniecznie uszczelnienie szpar między drzwiami a futryną. Najlepsza do tego jest półokrągła uszczelka z gumy z własnym klejem. Trzeba tylko dokładnie oczyścić futrynę z kurzu żeby się dobrze trzymała. Powodzenia.

p.s. jakie nagłośnienie na parapetówie?
  • Poziom 43  
    POnoć dobrym izolatorem jest płyta stalowa - niestety nośność Twojej ściany i bezpieczeństwo stropu uniemożliwiają zamontowanie takich feneberii.

Myślałeś o montowaniu rulonów z dywanów w narożach?
  • Poziom 20  
    po prostu papa..naprawdę,tyle warstw,ile możesz.ew.przekładaj jakąś gąbką,ale raczej więcej ciężkiego niż chłonnego.
  • Tłumacz Redaktor
    Ja sie tez przy okazji dopytam - jak wygłuszyc pokój, zeby zminimalizować echo? Bo u mnie w domku, gdzie planuje sie przeprowadzic, jest straszne echo w pokoju. Fakt ze nie ma jeszcze mebli, ani nic w pokoju, tylko gołe sciany, ale troche mnie to martwi. Pokój ma kształt kwadratu (no, mniej wiecej) z jednym sciętym rogiem, na którym są drzwi - naprzeciwko scietego rogu jest najwieksze echo i podbicie niskich częstotliwości, a niestety tam bede siedział...
    Z góry dzieki za pomoc. Jesli moderator uwaza za stosowna, moze z tego zrobic nowy post, ja nie zrobiłem, bo nie chce zbytnio smiecic :)
  • Poziom 43  
    Pułki z książkami, obrazy, wytłoczek troszkę, ekrany dźwiękochłonne, dywan, kasetony, zasłony - elementy pochłaniające i rozpraszające... Było już parę razy.
  • Tłumacz Redaktor
    Było? pod jakim hasłem szukać w wyszukiwarce Eletrody?

Myślałem jedynie o daniu zwinietego dywanu, badż czegoś podobnego, w kącie w którym jest najgorzej z akustyką, mam nadzieje ze wiecej nie trzeba bedzie robić...
  • Poziom 43  
    A nie próbowałeś napisać KOCE, DYWAN, Zasłony - ustaw po kazdym z tych słów i ustaw przeszukiwanie na forum akustyka.
  • Tłumacz Redaktor
    Poszukałem troche i nie znalazłem nic pozatym co wiedziałem :).
    Ogólnie nie chodzi mi o to ze koce, dywany i wytłoczki od jajek, bo to wiem. Chodzi mi o to jak ustawic inne rzeczy zeby zminimalizowac np. podbicie basu w rogu. Wiem juz o "pułapkach basowych" ale nie wiem czy jest wiecej takich tricków

• Spec od akustyki
    Witam ponownie

Generalnie znajomi z polibudy podpowiadali własnie wełnę mineralną. Styropian odrzucili od razu. Nad drzwiami mam jeszcze paskudne okno. Musze je też jakoś zabudować, bo ono jest także winowajcą całego zamieszania.

Płyta stalowa nie przejdzie. Juz stół bilardowy będzie sporym obciążeniem :)

Jak mam kłaść tą papę w domu, gdybym się zdecydowal??
  • Poziom 43  
    Styropian może zacząć się ruszać.
    No ale mam na suficie dwie warstwy kasetonów - jedne z czystego PS drugie powlekane materiałem drewnopodobnym. Ten drewnopodobny ma wypustki w kształcie wystających prostokątów ustawionych w kratę - generalnie poprawia akustykę i tłumi sąsiadów u góry - często jest jakaś draka. Można by pomyśleć o styropianie, ale grubych klocach do ocieplania budynków za nimi dać wełne mineralną. Na wszystko dać panele plastikowe lub takie płytki akustyczne jak w studiach nagrań, komorach tam, gdzie siedzi spiker, czy tez gabinetach laryngologicznych w komorach do badania słuchu.
  • Użytkownik usunął konto