Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Sonata 62012 Wzbudzona El84?

18 Sty 2019 00:02 720 5
  • Poziom 4  
    Witam!

Posiadam radio znalezione na strychu babci. Jest to sonata 62012. Radio na wygląda dobrze. Lampy wszystko jest. Po włączeniu do gniazdka Lampy wszystkie żarzą się. Lecz Ostatnia El84 poza żarzeniem emituje jakieś niebieskie światło które tak jakby rozbłyskuje. W głośnikach jest taki jakby pisk i za każdym razem gdy lampa EL rozbłyśnie w głośniku ten pisk jest na czas rozbłysku głośniejszy. Co to morze być? Za El84 Na której sie to działo wstawiłem na chwile EL86 ( bez zmian w zachowaniu radia) To wstawiłem jeszcze inną EL86 i też nic.... (niemiałem El84 innej ale EL86 są bardzo podobne i czytałem ,że można je wstawiać bez zmian w radiu)

I kolejne pytanko czy moge zamiast głośnika GD18 wstawić głośnik z radia kaprys? To chyba to samo?

Oraz czy pokrętło od zmiany tonu może mieć na to wszystko jakiś wpływ?

Kieeedyś rozmawiałem z jedną osobą i mówiła, że EL84 za pewne z objawów wynika,że się wzbudza, tak może być? Jesli tak jak temu wzbudzaniu zapobiec?

Niewiem czy chce sam z tym radiem kombinować jest to rodzinna pamiątka i nie było by za fajnie jakbym coś sknocił, ale pytam ponieważ zawsze można zdobyć jakąś wiedze...
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Sprawdź anodowe napięcie na kondensatorach C46 C47, a także napięcie ujemne na R62 i pierwszej siatce ( S1 ) EL84 ( nóżka 2 ) . Jeśli na S1 napięcie dodatnie - zamień kondensator С34. Radio Sonata 62012 Wzbudzona El84?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    bajekt000 napisał:
    niemiałem El84 innej ale EL86 są bardzo podobne i czytałem ,że można je wstawiać bez zmian w radiu

Nieprawda. Lampy EL86 (podobnie jak PL84 oraz UL84) przystosowane są generalnie do pracy przy niższym napięciu anodowym (poniżej 200V) niż lampy EL84 (i PL841, stosowane w roli lamp głośnikowych w starych telewizorach) dla których właściwe jest napięcie anodowe 250V. Gdy zaprzestano produkcji tych ostatnich, zaczęto stosować zamiast nich PL84, ale wówczas bardzo znacznie zredukowano napięcie na siatce drugiej przy pomocy filtru RC złożonego z rezystora 22kΩ (bardzo dużo!) i kondensatora 10µF. Taki sam zabieg należałoby wykonać w radiu gdyby nie było innego wyjścia jak zastąpienie EL84 przez EL86. Zaniedbanie powyższego grozi szybkim zniszczeniem lampy.
    Cytat:
    I kolejne pytanko czy moge zamiast głośnika GD18 wstawić głośnik z radia kaprys? To chyba to samo?

Musi zgadzać się impedancja obciążająca transformator. Te głośniki miały zwykle 5Ω, wynikałoby z tego że transformator "Sonaty" musi być obciążony głośnikiem lub zestawem głośników o impedancji 10Ω lub zbliżonej (można zatem na upartego wstawić na miejsce obydwu pojedynczy nowszy głośnik o impedancji 8Ω ale odłączanie jednego z głośników i pozostawienie tylko tego drugiego byłoby niewskazane).
    Cytat:
    Kieeedyś rozmawiałem z jedną osobą i mówiła, że EL84 za pewne z objawów wynika,że się wzbudza, tak może być? Jesli tak jak temu wzbudzaniu zapobiec?

Sprawdź kondensator C32 (2nF) oraz rezystor R31 (10kΩ) przy transformatorze głośnikowym. Spróbuj zewrzeć ten rezystor pozostawiając tylko kondensator. Sprawdź połączenia z masą ekranów kabli sygnałowych między potencjometrem a wejściem lampy EF80. Przerwa w kondensatorach odsprzęgających (C37, C38) także może powodować wzbudzenie. Wreszcie, może ktoś grzebał wcześniej w tym radiu i zamienił końcówki uzwojenia pierwotnego lub wtórnego w transformatorze głośnikowym wskutek czego sprzężenie zwrotne z ujemnego stało się dodatnim?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Możliwe uszkodzenie to elektrolity C46 i C47. Kiedyś miałem tak we wzmacniaczu. W elektrolicie nie kontaktowały nity.
  • Poziom 4  
    Spojrzałem do tego radyjka no i tak... Okazało się niestety ( na pierwszy rzut oka niebyło tego widać), że albo ktoś coś
    w radiu robił albo dobrały się gryzonie... Trzeba było poszukac kabelków porozgryzanych i je polutować. Sprawdziłem części i był padnięty kondensator jak kolega powyżej pisał C37. Wymieniłem i radio gra. Trzeba jeszcze troche wyczyścić itp. Ale jest teraz ok.