Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o ocenę poprawności wykonania instalacji - 2 obiegi 2 zawory 3-drożne

18 Jan 2019 00:44 411 2
 • Level 2  
  Witam serdecznie!
  Mam pytanie odnośnie poprawności wykonania tego fragmentu instalacji do ogrzewania podłogowego. Obraz zamieszczony jest poniżej.

  Instalacja jest w trakcie składania ale została częściowo uruchomiona (zasila obecnie parter brak jakichkolwiek powodów do narzekań). Po prawej stronie sprzęgło, pompa w dół (jeszcze nie obrócony panel) wymusza obieg w podłogówce na parterze, rozdzielacz jest 3 metry dalej. Górna pompą ma potencjalnie zasilać obwody podłogówki które w przyszłości znajdą się na strychu (tam też będzie dodatkowy rozdzielacz). Dodatkowo na zaworach trójdrożnych będą zamontowane siłowniki które mają być sterowane z kotła Viessmann vitodens 19kW .

  Abstrahując od estetyki skręcania elementów i zachowania końców prosiłbym o rozwianie moich wątpliwości czy ten układ będzie działał poprawnie przy zasilaniu obu kondygnacji.
  Pozdrawiam i czekam na opinie.
  Prośba o ocenę poprawności wykonania instalacji - 2 obiegi 2 zawory 3-drożne
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 25  
  Nie lepiej by było wychodzić na rozdzielacze prosto ze sprzęgła a nie z trójników ? Pompy muszą skądś tłoczyć wodę a w trójnikach może być wąskie gardło. Teraz masz tylko jeden pracujący rozdzielacz ale jak dojdzie drugi to pompy się zaczną "bić" o ciepłą wodę.
  Zawory trójdrożne i siłowniki: jeśli masz kocioł gazowy to do czego one mają służyć. Zamierzasz puszczać wodę o różnych temperaturach na różne rozdzielacze ? Czy te zawory zapewniają odpowiedni przepływ ?
 • Level 2  
  Mark'o wrote:
  Nie lepiej by było wychodzić na rozdzielacze prosto ze sprzęgła a nie z trójników ?
  Nie ja projektowałem i wykonywałem tą instalację. Tak to zostało rozwiązane.

  Mark'o wrote:
  Pompy muszą skądś tłoczyć wodę a w trójnikach może być wąskie gardło. Teraz masz tylko jeden pracujący rozdzielacz ale jak dojdzie drugi to pompy się zaczną "bić" o ciepłą wodę.

  Tego właśnie trochę się obawiam.

  Mark'o wrote:

  Zawory trójdrożne i siłowniki: jeśli masz kocioł gazowy to do czego one mają służyć.

  Z tego co wiem to mają slużyć zmieszania części wody z powrotu z zasilaniem w celu osiągnięcia zadanej temperatury. w Tym momencie Zawór trójdrożny jest otwarty na wprost czyli nie domieszuje chłodniejszej wody z powrotu na zasilanie. Temperatura zasilania sprzęgła na piecu przy obecnych temperaturach około 0 stopni ustawiona jest na 34-35 stopni (pogodówka i sterowanie zaworem - zaworami 3-drożnymi jeszcze nie są podłączone). Z tego co zrozumiałem to temperatura wody na piecu ma być ustawiona na wyższą np 45 stopni a część powracającej chłodnej wody będzie zmieszana z goraca w celu osiągnięcia zadanej temperatury zasilania rozdzielacza.

  Mark'o wrote:
  Zamierzasz puszczać wodę o różnych temperaturach na różne rozdzielacze ? Czy te zawory zapewniają odpowiedni przepływ ?

  Chyba nie - wydawałoby się logicznym aby oba rozdzielacze miały zbliżoną temperaturę zasilania. Każdy z zaworów 3-drożnych ma KVS (KV) = 10.