Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji między słupem a licznikiem

18 Sty 2019 02:57 579 20
  • Poziom 3  
    Witam potrzebuję informacji co zakupić do planowanej modernizacji. Otóż aktualnie są od słupa do ściany doprowadzone 2 druty Alu, na strychu zabezpieczenie przedlicznikowe- stary bezpiecznik topikowy, potem przewod 2 żyłowy Alu bezpośrednio do licznika energii który jest na piętrze. Na ten moment nie wiem ile Kw ma obecnie przyłącze ( instalacje montował pradziadek pod koniec lat 80 i potem dom był kilku krotnie przepisywany aż do mnie )
    Druty od słupa do domu zostaną bez zmian więc reszta od drutów na ścianie aż do licznika do wymianay. Doradźcie drodzy użytkownicy forum jakie elementy mam kupić ( rodzaj zabezpieczenia przedlicznikowego, przekroje i typy przewodów od drutu do zabezpieczenia i od zabezpieczenia do licznika-ten przewod bedzie prowoadzony w peszlu lub w korytku)
    Instalacja 1 fazowa, będę się starał o możliwe maksymalne przyłącze w mojej okolicy chyba coś koło 7kw. Pisze co mam dokładnie kupić bo będzie mi to montował znajomy elektryk i powiedział żebym we własnym zakresie wszystko zakupił bo ma aktualnie dużo pracy A zrobi mi to po godzinach. Chcę aby było to dobrej jakości A przede wszystkim na lata.
    Dziękuję za odpowiedzi
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Podeślij to co tu napisałeś swojemu elektryków niech sobie wróży co będzie potrzebne i da ci znać co kupić. Skoro prace finalnie ma wykonać twój znajomy elektryk to chyba naturalne ze sam powinien dobrać odpowiednie materiały do prawidłowego wykonania tego zlecenia.

Dodano po 3 [minuty]:

A może lepiej zmień elektryka bo skoro karze klientowi samemu dobierać materiały przy tego typu pracach to nie świadczy o nim dobrze.
  • Poziom 21  
    Ale z tym zapytaniem powinieneś zwrócić się do zakładu energetycznego, gdyż linia którą chcesz modernizować należy do nich. Dopiero na podstawie warunków modernizacji można będzie cokolwiek powiedzieć.

Sprawdź też w umowie z ZE w którym miejscu jest granica własnośći między Wami.

• Poziom 30  
    Zabuduj na zewnątrz nową skrzynkę i zrób tak jak się należy, jaki jest u Ciebie ZE?
  • Poziom 3  
    ZE to Turon woj.Opolskie
    Co do skrzynki na zewnątrz budynku to nie bardzo bym chciał bo 2 lata temu była robiona całą elewacją domu i nie chciał bym tego pruć.
    Nie wiem dokładnie co należy do ze A co do umowy to nie mogę nigdzie znaleźć ale wiem na pewno na przykładzie sąsiada że robili jakieś pomiary czy coś w tym stylu przy ścianie i tak się złożyło że miał popękaną izolacje przewodów wchodzących w ścianę i powiedzieli mu żeby to sobie wymienił
    Więc chyba w ich zakresie było doprowadzić zasilanie do ściany budynku.
  • Poziom 19  
    j4s1u napisał:
    ZE to Turon woj.Opolskie...
    Chodzi oczywiście o TAURON.

Jeżeli nie chcesz pruć elewacji przemyśl zasilanie kablem z szafką przyłączowo-pomiarową w granicy posesji. Podstawą jest i tak wystąpienie o wydanie Technicznych Warunków Przyłączenia przez Opole. Energetyka za ryczałtową kwotę położy kabel i postawi skrzynkę. Przy okazji możesz sobie zrobić "siłę" czyli zasilanie trójfazowe. Po twojej stronie będzie tylko położenie kabla od szafki do budynku ale wtedy możesz wejść przez piwnicę i dalej do rozdzielni bezpiecznikowej w dowolnym już miejscu.

P.S. Granicą eksploatacji będą w tej chwili (prawdopodobnie) zaciski prądowe na przyłączu do budynku.

P.S.II - A po ci zostawiać "druty" od słupa do domu? Jeżeli już uprzesz się przy przyłączu napowietrznym to wymień to na przewód ASXsN (taki czarny warkocz). Jest to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie.
  • Poziom 3  
    A orientujecie się jakie ewentualne koszta byłby za taką inwestycję? Powiedzmy 15 kw na 3 fazach? I teraz pytanie bo mniej więcej w połowie odległości od ściany do słupa przez moją posesję przechodzi główna nitka wodna, trzeba będzie organizować geodetę?
  • Poziom 19  
    Wnioskuję, że autor jest namawiany przez elektryka do pozostawienia układy zasilania takim jaki jest tylko zmodernizowanego. Ja proponuję aby wydając pieniądze wydał więcej ale efektywnie. Skoro nie chce pruć elewacji i montować skrzynki bezpiecznikowo pomiarowej na elewacji to proponuję rozwiązanie z zasilaniem kablowym gdzie koszt wykonania takiego przyłącza wcale nie musi być taki wielki. Wystarczy zainteresować się tym.

W ubiegłym roku wykonywałem przyłącz siłowy u rodziców (przebudowa z 1-f na 3f) Wszystkie materiały i opłaty w TAURONIE zamknęły się w kwocie około 2000 zł. Robocizna moja.
  • Poziom 42  
    Źle proponujesz, bo żadnego sensu to nie ma poza wydaniem (bezsensownym) kasy.
    Autor też błąd zrobił wykonując najpierw elewację z później myśli o zasilaniu.
    Teraz pozostaje tylko unowocześnienie obecnego stanu, który dla mnie jest zabytkiem.

Trzeba wykuć bruzdę i doprowadzić przewód z poddasza do istniejącej tablicy licznikowej.
    A na strychu dalej zabezpieczenie będzie musiało pozostać (oczywiście nowe). Po co?
    Warto ułożyć przewód czterożyłowy, co może w przyszłości zaprocentować.
    Oczywiście uziemienie szyny PEN jak najbardziej wskazane. Połączenia wyrównawcze również.

I nie "przyłącz" a przyłącze.
  • Poziom 19  
    kkas12 napisał:
    Teraz pozostaje tylko unowocześnienie obecnego stanu, który dla mnie jest zabytkiem..

I to zdaniem kolegi ma sens? Może autor nie jest konserwatorem zabytków?
  • Poziom 19  
    kkas12 napisał:
    Warto ułożyć przewód czterożyłowy, co może w przyszłości zaprocentować.
    Oczywiście uziemienie szyny PEN jak najbardziej wskazane. Połączenia wyrównawcze również.

Przy zmianie zasilania z 1-f na 3-f, Tauron w warunkach TWP podaje zabudowę skrzynki na zewnątrz na elewacji. Czyli układanie 4 żyłowego przewodu wewnątrz budynku nie ma sensu a autor wyraźnie napisał, że nie chce "pruć" elewacji.
  • Poziom 19  
    Proponuję (autorowi tego tematu) zapoznać się z:
    Link

Zadzwonić na infolinię i dopytać o szczegóły. Może się okazać, że Kolega wyda mniej niż wtedy kiedy zabrałby się sam za organizację całego przedsięwzięcia. Wydanie warunków TWP nic nie kosztuje a będzie w nich opisany zakres robót i oszacowane koszty. Jeżeli Kolega stwierdzi, że jest za drogo po prostu odeśle do TAURONA informację o rezygnacji.

Dodatkowo podsyłam cennik TAURON dystrybucja:
    (Polecam na początek strony 26-27)
  • Poziom 1  
  • Poziom 3  
    Witam A jak z kosztami gdy mieszkam cały czas w tym domu? Powiedzmy że będę spełniał warunki na zmianę przyłącza z 1 fazy na 3 i Tauron zamontuje mi skrzynkę na posesji to od razu od łączą mi starą instalację? Za licznikiem wszystko bym robił sam .
  • Poziom 17  
    Wystąp o warunki zasilania i wszystkiego się dowiesz.
    Jest kilka rozwiązań tego zagadnienia.
    -- Zakład wymieni przyłącz z gołych linek na 4x25mm AsXNs
    -- Wykona przyłączenie do granicy posesji kablem ziemnym NA2XY-J i wstawi w granicę posesji TL lub ZK
    -- Jeżeli słup linii nN jest b. blisko granicy posesji na słupie można "powiesić" TL
    Koszta mogą być po stronie zakładu albo mogą być po Twojej stronie.
    Bez zapytania do ZE nie masz wiedzy co będzie w odpowiedzi.
    A my możemy tylko gdybać co by było gdyby
  • Poziom 31  
    j4s1u napisał:
    Witam A jak z kosztami gdy mieszkam cały czas w tym domu? Powiedzmy że będę spełniał warunki na zmianę przyłącza z 1 fazy na 3 i Tauron zamontuje mi skrzynkę na posesji to od razu od łączą mi starą instalację? Za licznikiem wszystko bym robił sam .

Z mojego doświadczenia będziesz miał kilka etapów:
    1) Ty zabudujesz nowa szafkę pomiarową, hak, przewód pomiędzy nimi. Zgłosisz gotowość.
    2) Operator w przetargu wybierze wykonawcę który zawiesi nowy kabel napowietrzny, i podłączy go po obu stronach. Rozłącznik bezpiecznikowy zostanie zaplombowany bez wkładek.
    3) Operator zamontuje nowy licznik i włączy zasilanie. Zaplombuje z kolei zabezpieczenia przedlicznikowe starego przyłącza i zabierze licznik.
    4) Operator w przetargu wyłoni wykonawcę który usunie starą linię napowietrzną.
  • Poziom 19  
    j4s1u napisał:

Wszystko będziesz miał opisane w warunkach TWP ale z grubsza będzie wyglądało to tak:

Przyłącze napowietrzne:

1. Odcinek od słupa do haka na ścianie TAURON wykona na swój koszt.
    2. Od haka do skrzynki na elewacji wykonujesz sam.
    3. Skrzynkę przyłączowo pomiarową i połączenie z rozdzielnią bezpiecznikową jak i samą rozdzielnię wykonujesz we własnym zakresie (na swój koszt).
    P.S. Uziemienie przy skrzynce przyłączowo pomiarowej również wykonujesz we własnym zakresie.

Przyłącze kablowe :

1. Odcinek kabla od słupa do skrzynki przyłączowo pomiarowej jak też samą skrzynkę wykona TAURON.
    2. Odcinek kabla od skrzynki przyłączowo pomiarowej do rozdzielni wewnątrz budynku jak i samą rozdzielnię wykonujesz we własnym zakresie (na swój koszt).

W obydwu przypadkach zapłacisz za zwiększenie mocy (obecnie masz prawdopodobnie 5kW przy 25A - aby mieć 3x25A musisz zwiększyć do 14 kW - zapłacisz za 9 kW) - stawki ryczałtowe - patrz cenniki TAURON + infolinia.

Po otrzymaniu TWP i podjęciu decyzji o modernizacji podpisujesz umowę przyłączeniową którą dostaniesz razem z TWP. TAURON wykonuje przyłącze po czym Ty płacisz za wykonanie i zwiększenie mocy. Następnie podpisujesz umowę na dostawę energii elektrycznej i TAURON montuje licznik i podaje napięcie demontując jednocześnie przyłącze napowietrzne. Po Twojej stronie pozostanie koordynacja działań aby w dniu podania napięcia z przyłącza kablowego elektryk przepiął linie WLZ wewnątrz budynku. Tego TAURON nie zrobi.

P.S. Po drodze trzeba złożyć w TAURONIE zgłoszenie ZI - druk na stronie TAURONA . Jeżeli masz zaprzyjaźnionego elektryka to pomoże ci wypełnić zarówno wniosek o wydanie TWP jak również ten druk. To naprawdę nie jest mocno skomplikowane i warto "za tym pochodzić" a tak zmodernizowane zasilanie będzie pewne i "na lata".
  • Poziom 3  
    Ok dzięki za informacje
    Temat do zamknięcia
    Pozdrawiam