Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Adaptacja pomieszczenia - Wybór zabezpieczeń

18 Sty 2019 04:09 762 28
  • Poziom 5  
    Witam.
    Mam możliwość zaadaptowania pomieszczenia ówcześnie przeznaczonego na wewnętrzny garaż. Planuję zrobić tam małą kuchnię połączoną z salonem. Zastanawiam się jednak, czy doprowadzony do pomieszczenia prąd będzie wystarczający.
    Doprowadzone są tam obwody z 2 bezpieczników.
    B10 na oświetlenie z dojściem do puszki, gdzie na 5-6 obwodach będzie rozdzielone światło (w sumie ok. 15 lamp ledowych i ok 5 lamp zwykłych.

B15 na gniazdka z dojściem do puszki gdzie prąd rozchodzi się na 4 obwody. Były już wstępnie przygotowane, więc na dobrą sprawę ciężko będzie mi zobaczyć które gniazdka znajdują się w danym obwodzie. Dodatkowy problem.polega też na ilości gniazdek, które będzie potrzeba zrobić (pralka, zmywarka, kuchenka, lodówka, okap, ok 3 nad blatem, 4 przy tv i z 3 dodatkowe w salonie przy podłodze.
    Doceniłbym, gdyby ktoś siedzący w temacie dał kilka rad jak się do tego zabrać, żeby wszystko miało "ręce i nogi".
    Z góry dzięki.
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Nieznany jest przekrój przewodu zasilającego "do puszki" :)
    Żeby miało ręce i nogi :)
    Zaczne od policzenia :)
    B15 :
    1: Pralka okolo 1000W (słaba pralka)
    2: zmywarka 1000W (jedna ze słabszych)
    3:Kuchenka ( :)) 1000w
    4: Lodówka 100W
    5: okap 60w
    6: 3x dodatkowe pod które podłączysz telewizor ( TV 60w)
    Przepraszam licze ogólnikowo nie jestem fachowcem ale wiem ile energii zużywają urządzenia elektryczne :) (chyba) .
    Jeżeli moce urządzeń które bedziesz używał nie przekraczają wartości (znacząco) które podałęm, nie powinieneś mieć problemu zasilając je zasilaniem 230v (I)
    Moje obliczenia wynikają nie z doświadczenia tylko z wyliczeń 1000+1000+1000+100+60+3x60(tv only)=3240W
    Co ze wzoru I=P/U
    I=3240/230
    I=14.09A
    Więc bezpiecznik B15 powinien wytrzymać
    Wiem że administratorzy powiedzą że pisze bzdury
    Ja wiem że pisze ale pomijając fakt że mogłem się mylić (z mocami urządzeń) to obliczenia są prawidłowe i "teoretycznie " będzie "działać". Sam osobiście bym tego w taki sposób nie podłączył :) Nie banujcie odrazu pokażemy jak to się robi dla przyszłych ludzi którzy będą czytać te posty. Przestańmy też pisać że potrzebny będzie elektryk !
    To już istnieje i będzie istnieć (ma prawo wg obliczeń) sam fakt że nie powinno niema szans przeżyć w sytuacji jak już istnieje :P
  • Poziom 21  
    mistrzszymon1 napisał:
    Więc bezpiecznik B15 powinien wytrzymać

Tylko, że taki wyłącznik nie istnieje.

Każde urządzenie pobierające powyżej > 2 kW powinno mieć własny obwód dedykowany.

Aby określić dokładne możliwości przebudowy lub adaptacj istniejącej instalacji elektrycznej, potrzebna jest wizja lokalna elektryka. Bez tego ciężko wnioskować cokolwiek. Na moment obecny nic nie wiadomo na temat tej instalacji, a ilość obwodów jakie potrzebujesz do samej kuchni, to minimum osiem (oświetlenie, obwód pralki, obwód zmywarki, odbwód plyty kuchennej, obwód lodówki, obwód piekarnika oraz dwa obowdy gniazd codziennego użytku).
  • Poziom 25  
    Jerry91 napisał:
    jak się do tego zabrać, żeby wszystko miało "ręce i nogi"
    Trzeba rozważyć wyprowadzenie z tablicy głównej budynku linii zasilającej kablem 5-żyłowym i zamontowanie tablicę bezpiecznikowej w projektowanym pomieszczeniu.
  • Poziom 5  
    kSmuk napisał:
    Tylko, że taki wyłącznik nie istnieje.

Faktycznie nie chodzi tu o B15 lecz o B20

Z bezpiecznika B20 idzie przewód 2,5mm do puszki, skąd wychodzą 4 obwody (także na przewodach 2,5 mm) do otworów na gniazdka.
    Jakie są szanse, że podłączając do puszki dodatkowe obwody na pralkę, zmywarkę i kuchenkę całość będzie służyć mi długo i bezpiecznie na takim bezpieczniku?

• Poziom 30  
    Nienajwyższe. Jaką masz odległość od tej puszki do rozdzielnicy/bezpieczników? Ja bym nie kombinował tylko zrobił jak się należy, czyli instalacje od nowa, szczególnie, że nie jest to duże "mieszkanie"
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Jerry91 napisał:
    Z bezpiecznika B20 idzie przewód 2,5mm do puszki,

Bezpiecznik B20 jest za duży dla przewodu 2,5mm2
    Na swoje pytania już dostałeś odpowiedzi.
    Jerry91 napisał:
    Jakie są szanse, że podłączając do puszki dodatkowe obwody na pralkę, zmywarkę i kuchenkę całość będzie służyć mi długo i bezpiecznie na takim bezpieczniku?

Żadne.
  • Poziom 5  
    Brivido napisał:
    Jaką masz odległość od tej puszki do rozdzielnicy/bezpieczników?

Właśnie w tym rzecz, że dość spora. Musiałbym przebijać się przez kilka ścian i co najmniej jeden sufit. To domek jednorodzinny gdzie owe pomieszczenie jest piętro niżej i po drugiej stronie budynku, aniżeli bezpieczniki.
    Zauważyłem za to, że w dość przystępnym miejscu jest dociągnięty przewód trójfazowy do puszki, która chwilowo nie jest zaadaptowana, a także niedaleko idzie główny przewód doprowadzający prąd do rozdzielni.
    Jest sposób, żeby zrobić osobną rozdzielnię na to owe pomieszczenie i, że tak powiem podłączyć się do któregoś z tych przewodów?
    I dodatkowe pytanie (przypominam, że jestem absolutnym amatorem) czy przewód 3-fazowy jest na tyle wydajny, żeby udźwignął taką boczną rozdzielnię?

To zdjęcia tego kabla 3-fazowego, bo może niedokładnie go opisałem.
    Adaptacja pomieszczenia - Wybór zabezpieczeń Adaptacja pomieszczenia - Wybór zabezpieczeń
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jerry91 napisał:
    Doceniłbym, gdyby ktoś siedzący w temacie dał kilka rad jak się do tego zabrać, żeby wszystko miało "ręce i nogi".
    Nie robi się na podstawie "rad internetowych".
    To musi koledze ktoś zaprojektować.
    Nie "na oko" ale po dokonaniu wizji lokalnej.
    Jerry91 napisał:
    I dodatkowe pytanie (przypominam, że jestem absolutnym amatorem) czy przewód 3-fazowy jest na tyle wydajny, żeby udźwignął taką boczną rozdzielnię ?
    Nie udźwignie.
    Jak ktoś źle wykona połączenia tego WLZ, to może się poluzować lub upalić tzw. "zero" i wszystkie odbiorniki w kuchni ulegną i uszkodzeniu.
  • Specjalista elektryk
    Jerry91 napisał:
    a także niedaleko idzie główny przewód doprowadzający prąd do rozdzielni.

Co to za przewód? Jego przekrój, materiał z którego jest wykonany, czy jest przed czy za licznikiem. Jaka rodzaju jest sieć zasilająca (TN,TT)?
    Jerry91 napisał:
    (przypominam, że jestem absolutnym amatorem)

Prace, które chcesz wykonać, powinien zrobić wykwalifikowany elektryk.
    Ty, jako "absolutny amator" nie masz prawa ich wykonywać (nie mówiąc o zaprojektowaniu)
    Nie da się w kilku słowach nauczyć Ciebie zawodu elektryka.
  • Computer Controls
  • Poziom 5  
    kj1 napisał:
    Ty, jako "absolutny amator" nie masz prawa ich wykonywać

Może troszeczkę przesadziłem z tym amatorem, bo tworzenie nowych obwodów na gniazdka, czy oświetlenie robiłem już i wszystko działa. Ale jeśli widzę kabel, którego nie jestem pewny, lub większa ilość gniazdek itp zawsze wolę dopytać się kogoś kto oczywiście wie lepiej. W tym przypadku wstawienie nowych bezpieczników do istniejącej już skrzynki rozdzielczej nie wchodzi w grę, a o utworzenie nowej pytam teoretycznie (czy jest w ogóle taka możliwość na przewodach, które już ze ściany wystają). Nie zamierzam jej mimo wszystko podłączać sam, nawet gdybym był pewny gdzie i jak podłączyć.

Poproszę jednak o jeszcze troszeczkę cierpliwości :D
    Wpadła mi do głowy jeszcze jedna kwestia. Obecna cała puszka od gniazdek i 4 obwody o których pisałem były robione przez elektryka więc wszystko powinno być cacy. Pasowałoby mi "podczepić się" do jednego z obwodów gdzie są już 2 gniazdka, które będą używane sporadycznie (jakaś ładowarka to telefonu, czy lampka nocna) i wstawić jeszcze 2 podwójne kontakty na tv, dekoder, modem, konsole. Nie są to duże obciążenia więc spokojnie starczy.
    Ciekawi mnie sprawa tego przewodu 3-fazowego o którym pisałem. Tyle ile udało mi się sprawdzić to to, że żyły mają 2,5 mm i są miedziane. Całość podłączona pod bezpiecznik C25. Wiem, że można taki przewód przerobić na 3 gniazdka, a miejsce gdzie jest puszka (do której nic nie jest aktualnie podłączone) znajduje się ok pół metra od miejsca gdzie kontakty pod pralkę, zmywarkę i kuchenkę idealnie by mi pasowały. Nie wiem tylko, czy podzielenie 3-fazy na 3 pojedyncze fazy da ten sam efekt, co 3 obwody jednofazowe. Proszę zatem, by ktoś mądry się wypowiedział, czy są (i jakie) luki w takim rozumowaniu.
    Te 3 kontakty załatwiłyby sprawę urządzeń, które jak polecacie, powinny mieć osobne obwody, a cała reszta spokojnie wystarczy na resztę gniazdek, które będą mi potrzebne.

Czy takie rozwiązanie ma sens?
  • Specjalista elektryk
    Jerry91 napisał:
    bo tworzenie nowych obwodów na gniazdka, czy oświetlenie robiłem już i wszystko działa.
    Może I działa. Ale czy jest bezpieczne?
    Jerry91 napisał:
    że żyły mają 2,5 mm i są miedziane. Całość podłączona pod bezpiecznik C25.

2,5 mm to średnica czy powierzchnia przekroju.
    Jerry91 napisał:
    Nie są to duże obciążenia więc spokojnie starczy.

Jeżeli już, to wystarczy. Starczy to może być np. uwiąd

Zadałem kilka pytań. Potrafisz na nie odpowiedzieć?
  • Poziom 5  
    kj1 napisał:

Może I działa. Ale czy jest bezpieczne?

Wszystko w oparciu o informacje elektryka, który kontrolnie sprawdzał punkty w które ingerowałem. Jeśli aktualny problem uda mi się rozwiązać, także zostanie skontrolowany przez fachowca, także spokojnie.

kj1 napisał:
    2,5 mm to średnica czy powierzchnia przekroju.

Przewody są jedno-drutowe, także zakładam, że średnica jest równa przekrojowi. Przewód jest oznaczony jako 2,5 mm.

kj1 napisał:
    Jeżeli już, to wystarczy. Starczy to może być np. uwiąd

Rzeczywiście złapałeś mnie na błędzie. Winszuję, ale to kompletnie nic nie wnosi do tematu.

kj1 napisał:
    Co to za przewód? Jego przekrój, materiał z którego jest wykonany, czy jest przed czy za licznikiem. Jaka rodzaju jest sieć zasilająca (TN,TT)?

Przewód jest zatynkowany, odkryłem go delikatnie tylko kawałeczek, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście jest w miejscu, które mi wskazano. Nie mam pojęcia jaki to materiał. Zakładał go 15 lat temu elektryk, który niestety już nie żyje. Teść nie jest w stanie powiedzieć mi nic na temat tych kabli i dodatkowo nie ma żądnej dokumentacji na ich temat. Dlatego jak na razie do wszystkiego próbuję dość metodą obserwacji i pytając co jest co. Kabel jest za licznikiem, który jest na granicy działki. A jakiego rodzaju to sieć zasilająca niestety nie potrafię na chwilę obecną powiedzieć. Jeżeli da się to jakoś sprawdzić "obserwacyjnie" to informację podam jak tylko będę mógł (tj. jutro rano).

I masz racje, że nie odpowiedziałem na pytania i przepraszam. Założyłem, że jak da się zrobić gniazdka z tego 3-fazowego przewodu, to informacje o głównym przewodzie zasilającym nie będą w dyskusji potrzebne.
  • Poziom 21  
    Jerry91 napisał:
    Całość podłączona pod bezpiecznik C25.

Do najlbiższego pożaru.

Zrozum, że jeśli to ma działać, a przy okazji ma być bezpieczne, to tego nie da się wykonać z wykorzystaniem istniejącej instalacji. Więc albo musisz ułożyć całkowicie nowe obwody, albo sobie odpuść ten temat przeróbek, zanim komuś zrobisz krzywdę.
  • Specjalista elektryk
    Jerry91 napisał:
    Przewód jest oznaczony jako 2,5 mm.
    A Może jednak 2,5 mm2?
    Jerry91 napisał:

Wszystko w oparciu o informacje elektryka, który kontrolnie sprawdzał punkty w które ingerowałem

Jak sprawdził? Popatrzył na nie?
    Jerry91 napisał:

Może troszeczkę przesadziłem z tym amatorem,

Z Twoich wypowiedzi wynika, że nie przesadziłeś.
    Jerry91 napisał:

Ciekawi mnie sprawa tego przewodu 3-fazowego o którym pisałem. Tyle ile udało mi się sprawdzić to to, że żyły mają 2,5 mm i są miedziane. Całość podłączona pod bezpiecznik C25.
    Zacząć trzeba od wymiany tego zabezpieczenia na B16. Zastosowanie zabezpieczenia C25 na przewodzie o przekroju 2,5mm2 to proszenie się o kłopoty. Możesz w tym miejscu wykonać małą rozdzielnicę i wyprowadzić trzy obwody z odpowiednimi zabezpieczeniami. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że urządzenia wymagające dedykowanych obwodów pobierają z reguły duża moc , I włączając je równocześnie przeciazysz przewód zasilajacy (a przy zabezpieczeniu C25 możesz go po prostu spalić). Wykonując instalację w ten sposób ograniczysz jej funkcjonalność.
  • Poziom 5  
    Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem.
    Jeżeli elektryk wymieni mi C25 na 3x b16 to mogę je podłączyć do przewodu siłowego który już jest w ścianie tak? Czyli wtedy nie będzie trzeba robić tej rozdzielni na drugim końcu, tylko po prostu przerobić na te 3 gniazda ?
    Czy mówimy o wymianie bezpiecznika z całym przewodem?
  • Poziom 38  
    Jerry91 napisał:
    Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem.
    Jeżeli elektryk wymieni mi C25 na 3x b16 to mogę je podłączyć do przewodu siłowego który już jest w ścianie tak? Czyli wtedy nie będzie trzeba robić tej rozdzielni na drugim końcu, tylko po prostu przerobić na te 3 gniazda ?
    Tak nie wolno zrobić.
    Potrzeba trochę więcej niż tylko wymiana bezpieczników.
    Z postów kolegi można wywnioskować, że elektryk tego majsterkowania nie będzie nawet nadzorował.
    Dlatego kolega zakłada temat na forum.
    Jerry91 napisał:
    Czy mówimy o wymianie bezpiecznika z całym przewodem?
    Nie.
  • Specjalista elektryk
    Jerry91 napisał:
    eżeli elektryk wymieni mi C25 na 3x b16 to mogę je podłączyć do przewodu siłowego który już jest w ścianie tak? Czyli wtedy nie będzie trzeba robić tej rozdzielni na drugim końcu, tylko po prostu przerobić na te 3 gniazda ?

Źle rozumiesz.
    Bezpiecznikiem C25 nie wolno zabezpieczyć przewodu o przekroju 2,5mm2
    Jerry91 napisał:
    Jeżeli elektryk wymieni mi C25 na 3x b16 to mogę je podłączyć do przewodu siłowego który już jest w ścianie tak?

NIE
    Każdy obwód musi mieć swój przewód N i PE

Jak widać nie masz nawet wiedzy, żeby zrozumieć rady jakie otrzymujesz.
    Jeżeli chcesz zrobić krzywdę sobie lub swojej rodzinie, to rób to samodzielnie
    Nie wciągaj w to innych.
    Otrzymałeś informację jak to powinno być zrobione
    Elektryki nie da się nauczyć w kilku zdaniach.
    Z mojej strony EOF.
  • Poziom 5  
    Koniec końców wiem na czym stoję. Poproszę elektryka o montaż nowych bezpieczników w istniejącej już rozdzielni i (w akompaniamencie bałaganu, którego chciałem uniknąć, ale wytłumaczyliście mi, że się nie da) podłączy mi nowe przewody i pociągnie do pomieszczenia w którym wcześniej wspominanych 3 gniazdek potrzebuję.
    Wszystkie rzeczy o które pytałem rozumiem, czemu do starych obwodów nie mogę tyle podłączyć, czemu nie mogę wykorzystać tego 3-fazowego itp, itd. Wybacz, że jestem z natury ciekawski i oprócz czy zadziała, ciekawi mi jeszcze czemu nie zadziała. Gdzie mam zadawać "głupie" pytania na temat elektryki jak nie na forum o elektryce.

Powiedziałeś, że C25 nie nadaje się do kabla, który ktoś kiedyś podłączył, wiec spytałem co z podłączeniem 3 b16. Powiedziałeś, że nie można bo każdy musi mieć swoje N i PE i wiem o co chodzi. Że nie zadziała i przede wszystkim czemu. A jak widzę odpowiedź, że obecna instalacja się do tego nie nadaje (bo nie i koniec) to aż się prosi o zadawanie miliona pytań :D

Także spokojnie, nie zamierzam ryzykować zdrowiem, ani życiem nikogo w pobliżu. Chciałem tylko liznąć nieco tematu myśląc, że to odpowiednie miejsce.

Dzięki za wszystkie fachowe porady i informacje i życzę dużo cierpliwości dla mnie i ludzi podobnych do mnie, którzy lubią wiedzieć więcej, więc pytają dużo:D
  • Poziom 38  
    Jerry91 napisał:
    wiec spytałem co z podłączeniem 3 b16. Powiedziałeś, że nie można bo każdy musi mieć swoje N i PE i wiem o co chodzi.
    To nie wystarczy.
    Trzeba jeszcze zamontować 3 szt. RCD 30mA.
    Jerry91 napisał:
    to aż się prosi o zadawanie miliona pytań
    Odpowiedzi na zadane pytania nie zrozumiesz.
    Dlatego instalacje muszą projektować fachowcy.
    Instalacja według twojej koncepcji do płyty indukcyjnej się nie nada.
  • Poziom 5  
    CYRUS2 napisał:

A kto powiedział, że chce płytę indukcyjną podłączać. Pisałem o zwykłej kuchence gazowej z piekarnikiem.
  • Poziom 38  
    Jerry91 napisał:
    CYRUS2 napisał:

A kto powiedział, że chce płytę indukcyjną podłączać. Pisałem o zwykłej kuchence gazowej z piekarnikiem.
    Chciałem zwrócić uwagę, że jak będziesz kładł nowy przewód to weź poprawkę na ew. płytę.
  • Poziom 28  
    Jerry91 napisał:
    CYRUS2 napisał:

Pisałeśo kuchence ale nie napisałeś jakiej.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Przewód 2,5mm2 zabezpiecza się bezpiecznikiem max 16A (B16 lub C16)
    Bezpiecznik C25 wymaga przewodu o przekroju 4mm2
    Taki sam przekrój muszą mieć wszystkie trzy żyły (L,N i PE)

B16 pozwala na zasilenie pojedynczego odbiornika jednofazowego o mocy ~3,5kW lub kilku na raz o sumarycznej mocy jak obok.

Być może coś by się udało z istniejącego przewodu zrobić, jeżeli zostaną zachowane powyższe warunki.

Koledzy udzielający rad powyżej, zasadniczo dobrze mówią ale równocześnie niemożebnie straszą, chyba trochę na wyrost.
  • Poziom 38  
    gag70 napisał:
    Koledzy udzielający rad powyżej, zasadniczo dobrze mówią ale równocześnie niemożebnie straszą, chyba trochę na wyrost.
    Kolego,czasy tow.Gierka mineły dawno.
    Teraz każde gniazdo musi być pod RCD.
  • Poziom 38  
    gag70 napisał:
    Nie może być!
    A ja cały czas żyję w przekonaniu, że roznicowka nie jest obligatoryjna.
    I klienci przemysłowi firmy w której pracuję, również żyją w tej samej niewiedzy.
    W budynkach mieszkaniowych tak jest.
  • Poziom 5  
    Sprawa załatwiona. Elektryk założył mi rozdzielnię z 3 bezpiecznikami tam gdzie potrzebowałem. Sprawa bezpiecznika C25 też się rozwiązała, gdyż faktycznie jest podpięty pod przewód 4 mm2, tylko rozchodzi się w puszce (która była tak pięknie zaszpachlowana, że nie było jej widać) na obwody siłowe 2,5 mm2.