Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mercedes Actros MP4 - Opis pinów pompy adblue EURO 6

Paweł4455 18 Jan 2019 11:23 3861 18
    Paweł4455
    Level 5  
    Witam

Koledzy poratujcie opisem pinów pompy adblue do Mercedesa Actrosa MP4 z okresu po 06.2015 , chodzi mi o pompę z jedną wtyczką elektryczną na 4 piny (starsze były z CAN ,ta jest bez CAN ) . Numer tej pompy to HILITE A0001405578 . Opis w Jalteście jest bardziej niż ubogi a potrzebuje znać numeracje pinów i jeżeli można to rodzaje sygnałów jakimi jest sterowana . Pompa ma silnik krokowy ,więc pewnie PWM tym startuje.

Dziękuje z góry i pozdrawiam .
    stanisławpiotr
    Level 32  
    Podaj numer vin.
    Paweł4455
    Level 5  
    stanisławpiotr wrote:
    Podaj numer vin.

Witam.

Niestety nie mam numeru VIN auta ,bo dostałem zlecenie na sprawdzanie samych pomp AdBlue wyjętych z auta . Są to auta z rocznika po 06.2015 czyli tak jak pisałem wcześniej z jedną wtyczką elektryczną na 4 piny (wcześniejsze modele miały 2 wtyczki i komunikowały się po CAN ze sterownikiem ADBLUE , nowsze są sterowane bezpośrednio ze sterownika z pominięciem CAN)

Znalazłem numer nadwozia z Actrosa który ma właśnie tą pompę

Numer nadwozia - WDF9634031 B985238

W jalteście jest taki opis pinów

1- brak opisu
    2- 24 V
    3- brak opisu
    4- GND

Niestety wtyczka w pompie nie jest ponumerowana ale nawet jak by była ,to brakuje mi opisu pinów 1 i 3 a także rodzaju sygnału jakim jest sterowana .

W załączniku dodaje zdjęcie poglądowe pompy. Dziękuje za odpowiedź

Pozdrawiam
    piotrek303
    Level 18  
    1- Sig.
    2- HS1_SCR
    3- Pump_AdB
    4- GND
    Paweł4455
    Level 5  
    piotrek303 wrote:

1- Sig.
    2- HS1_SCR
    3- Pump_AdB
    4- GND

Dziękuje , masz może jeszcze rysunek z numeracją pinów w tej pompie ?

p.s

Koledzy orientujecie się co może oznaczać w tym opisie pinów : HS1_SCR I Pump_AdB?

W załączniku zamieściłem zrzut ekranu ze schematu tej pompy . Pin 2 i 4 to zasilanie na silnik , ale nie wiem co oznacza symbol graficzny zaznaczony na czerwono.
    stanisławpiotr
    Level 32  
    "M" to oznaczenie motor (silnik) zaznaczenie to symbol zawór.
    maxetm
    Level 23  
    Kolego symbol graficzny oznacza zawór dawkujący AdBlue.
    Paweł4455
    Level 5  
    maxetm wrote:
    Kolego symbol graficzny oznacza zawór dawkujący AdBlue.

Rozebrałem tą pompę i niestety nie ma w niej nic oprócz silnika do napędu pompy i elektroniki która nim steruje .

stanisławpiotr wrote:
    Poniże układ wewnętrzny pompy. Silnik pompy na obrazku wskazywał by na silnik (krokowy) jaki był używany był w starszych systemach. Ale ja jeszcze tego nie rozbierałem więc mogą sie tylko domyślać.

Tak , jest to silnik krokowy ,prawdopodobnie bipolarny ( 3 wyprowadzenia na cewki ) Niestety po obszernej dyskusji w temacie dalej nie wiem , jak się do niej zabrać . Nie mam opisu pinów we wtyczce a nawet gdybym miał to opis pinów jest dla mnie niejasny . Według dotychczas zgromadzonej wiedzy podejrzewam ,że na PIN 2 trzeba podać 24V a na PIN 4 podać GND i dopiero wtedy podawać sygnały na PIN 3 I PIN 1 (pin 1 i 3 raczej nie jest to zawór dawkujący a sygnał który reguluje obroty pompy , bo żaden inny zawór oprócz pompy się w niej nie znajduję ) ale to tylko moje domysły i pewnie się mylę .

Dziękuje za zainteresowanie
    piotrek303
    Level 18  
    1- Sig. - na schematach jako sygnał wyjściowy z czujników np. ciśnienia, temperatury, itp. w tym wypadku nie wiem jaki jest to sygnał wyjściowy z pompy
    2- HS1_SCR - na schematach jako +
    3- Pump_AdB - mogę się tylko domyślać że to sterowanie pompy
    4- GND - wiadomo
    Na wtyczce powinny być opisane nr pinów. Zamieść zdjęcie gniazda w pompie.
    stanisławpiotr
    Level 32  
    To jest złącze Scania na instalacji pompy tylko że nie opisane czy wchodzi do pompy czy w wiązce jest jakieś połączenie wtyczka-gniazdo. Nie pacz na to że obrazek może sugerować okrągłe piny tak naprawdę otwory mogą być okrągłe pod uszczelnienia a wchodzić mogą kwadratowe złącza z stykiem płaskim. Niepokoi mnie to że wychodzi na to że zapięcie ma się zasuwać od dołu a wtyczka wygląda na to ze w tej pozycji ma ustalacz po prawej stronie a u ciebie w gnieździe też jest ustalacz po prawej stronie. Wychodziło by na to że będę ze sobą kolidować
    piotrek303
    Level 18  
    Mercedes Actros MP4 - Opis pinów pompy adblue EURO 6
    Opis pinów.
    Zgodne z tym co zamieścił stanisławpiotr.
    stanisławpiotr
    Level 32  
    Chyba nie do końca jest ta jak narysowałeś. Wydaje mi się że rysunek górny to rzut od strony złącza a dolny od strony przewodów. Więc piny narysowałeś odwrotnie.
  • Helpful post
    piotrek303
    Level 18  
    Przykładowe złącze:
    Link

;
    Paweł4455
    Level 5  
    Witajcie

Na chwilę obecną mam większy mętlik w głowie niż przed założeniem tematu :) Bardzo wszystkim dziękuje za wzięcie udziału w dyskusji , napisałem do znajomego z serwisu Mercedesa , mówi ,że jak znajdzie chwilę czasu to podeśle co posiada. Jak się odezwie to dam znać i z wami też się podzielę . Na ten czas , poczekam i na spokojnie podejdę do podłączenia tej pompy na chybił trafił , mam ich kilka ,dostałem je za darmo więc jak coś spalę to straty nie będzie :) Dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam .

Dodano po 2 [minuty]:

piotrek303 wrote:
    Przykładowe złącze:
    Link

To zdjęcie zmienia postać rzeczy , po południu siądę do tej pompy i spróbuję dopasować zatrzaski widoczne na tej fotografii

;
    stanisławpiotr
    Level 32  
    "piotrek303 " Jesteś wielki ja przeszukałem cały internet i nie mogłem znaleść tego złącza twój opis jest jednak poprawny.

Złacze:Złącze samochodowe, 4-Pin, żeńskie, montaż kablowy, TE Connectivity, HDSCS
    Nr art. RS 718-7261 Nr części producenta 1-1418390-1
    Paweł4455
    Level 5  
    Kupiłem tą wtyczkę , jutro przyjdzie . Jeszcze tylko zostanie ogarnąć sygnały sterujące i można zacząć sprawdzać . Dzięki .