Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik i odbiornik radiowy ASK/OOK 315MHz

18 Sty 2019 14:22 372 2
 • Poziom 10  
  Witam,

  proszę o pomoc jak podłączyć następujące części.

  Otóż posiadam 2 szt Nadajnik radiowy ASK/OOK 315MHz (CYTD1) i chciałbym za pomocą przycisku zwiernego w jednym i drugim wysłać tylko sygnał do Odbiornika radiowego ASK/OOK 315MHz => CY11 (zdjęcia i schematy załączam w pliku). Odbiornik odbierze ten sygnał i da znać za pomocą dzwięku i/lub wibracji czyli buzzer oraz wibrator (jak zwał).
  To znaczy naciskam przycisk w nadajniku a w odbiorniku czuję i słyszę, że ktoś nacisnął.
  Proszę o pomoc jak to wszystko połączyć, to znaczy VCC no to wiadomo + (5V) GND (masa) i pin z DATA (cokolwiek to jest) - zapewne coś do podłączenie w standardzie TTL. W odbiorniku jest podobnie tylko że tam jest jeszcze wyjście na antenę i tu kolejna prośba musi być o długości 23cm, ale to znaczy że jak podłącze zwykły przewód o takim rozmiarze to też będzie ok?

  Jaki wstawić przycisk - zwykły zwierny, czyli połączyć go DATA + VCC czy coś innego. I tak samo z odbiornikiem co z czym połączyć aby odbierać ten sygnał przez buzzer (pewnie jakiś tranzystor).

  HELP


  Reas Nadajnik i odbiornik radiowy ASK/OOK 315MHz Nadajnik i odbiornik radiowy ASK/OOK 315MHz
 • Poziom 32  
  Po pierwsze powinieneś zestroić te układy ze sobą na daną częstotliwość (inaczej nie ma gwarancji że te układy będą ze sobą działać).
  Po drugie możesz użyć tego okładu do wykrywania nośnej (czyt zwierasz przycisk do vcc, a z drugiej strony przez tranzystor / bufor to co chcesz se tam podpiąć), ale jeśli na tej częstotliwości będą jakieś śmieci to nic z tym nie zrobisz i będziesz odbierał non stop to co ktoś nadaje (np mając jakieś chińskie autko używające zdalnego sterowania) Z tego powodu powinieneś układ podłączyć do uC i transmitować jakiś ciąg bitów by wiedzieć że to ty nadajesz to co odbierasz.
  Po trzecie, co do anteny - metod jej budowy jest bardzo dużo, wpisz sobie w google 50ohm antenna i częstotliwość. Może być nawet z kawałka drutu (ale nie zwykłego przewodu).
  Po czwarte - nie licz na te 2km zasięgu które są w datasheecie
 • Poziom 10  
  Dziękuje za szybką odpowiedź.

  1. W jaki sposób je zestroić ,trzeba jakoś zaprogramować(podłączając np. do arduino i kod)?
  2. Może tak się zdarzyć, że będę odbierał śmieci, a jak to zrobić (uC czyli rozumiem, że mikroprocesor) => sprzęt ma pracować na boisku piłkarskim
  3. Czyli np. tak jak to : https://pl.aliexpress.com/item/433mhz-315-mhz...For-Wireless-Remote-Controls/32808390227.html
  4. Wystarczy, że będzie mieć minimum 120 metrów na wolnej przestrzeni - jedyne ściany/przeszkody zmniejszające zasięg będą z plastikowej obudowy do której włożę nadajnik (każdy osobno) i odbiornik (poza anteną).

  Do tej pory używałem sprzęt firmy Elmes czyli: miniaturowy nadajnik MTX oraz odbiornik (DW200HMR). Niestety zasięg jest na poziomie 40metrów a to stanowczo za mało. Minimum musi być 120metrów.