Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie wartości prądu

18 Sty 2019 14:57 510 11
  • Poziom 2  
    Witam, dany jest obwód przedstawiony na poniższym obrazku:

Obliczanie wartości prądu

Wiadomo, że wartości wszystkich rezystorów wynoszą 3 ohm oraz że w obwodzie płynie prąd i1= 3A.

Muszę obliczyć:
    1. Wartość prądu I3
    2. Spadek napięcia na rezystorze R5
    3. Napięcie zasilania obwodu.

Zadanie trzecie wyliczyłem obliczając rezystancję zastępczą i podstawiając ją do wzoru prawa ohma, przyjmując R=7 oraz I=3.
    U=7*3=21v.
    I tutaj moje pierwsze pytanie - Czy jest to dobre rozwiązanie?

Do zadania drugiego potrzebuję znać I4, natomiast nie mam najmniejszego pojęcia jak je obliczyć - podobnie jak potrzebne do zadania 1. I3.
    Może mnie ktoś nakierować.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    bs912 napisał:

Tak, to zadanie jest obliczone poprawnie.
    Zad. 1
    Z prawa Ohma możesz obliczyć spadek napięcia na rezystorze R1 wiedząc, że I = 3A a R = 3 Ohm. Następnie zgodnie z prawem Kirchhoffa, jeśli R3 = R4 = R5 przez wszystkie przepłynie dokładnie ten sam prąd. Znasz napięcie za R1, znasz wypadkową R3-R5 więc możesz obliczyć prąd dla niej. I(R4) = 1/3 I(Rw) gdzie Rw to wypadkowa R3-R5.
    Zad. 2
    I(R5) = I(R4) a prąd R4 znasz. Spadek napięcia U = I x R.
  • Poziom 2  
    kacpo1 napisał:
    bs912 napisał:

Tak, to zadanie jest obliczone poprawnie.
    Zad. 1
    Z prawa Ohma możesz obliczyć spadek napięcia na rezystorze R1 wiedząc, że I = 3A a R = 3 Ohm. Następnie zgodnie z prawem Kirchhoffa, jeśli R3 = R4 = R5 przez wszystkie przepłynie dokładnie ten sam prąd. Znasz napięcie za R1, znasz wypadkową R3-R5 więc możesz obliczyć prąd dla niej. I(R4) = 1/3 I(Rw) gdzie Rw to wypadkowa R3-R5.
    Zad. 2
    I(R5) = I(R4) a prąd R4 znasz. Spadek napięcia U = I x R.

Nie jestem pewny, więc wolę dopytać odnośnie spadku napięcia - obliczam napięcie (3*3=9). Jest to spadek napięcia na rezystorze (Czyli za nim będzie napięcie 21v-9v) czy napięcie za rezystorem?
  • Moderator Elektrycy
    kacpo1 napisał:
    Jeśli chcesz obliczyć prąd płynący przez R3-R5 we wzorze I = U / R jako napięcie przyjmujesz 12V.

Błąd.
    Spadek napięcia na rezystorach R3 - R5 to napięcie źródła pomniejszone o spadki napięć na rezystorach R1 i R2.
  • Poziom 33  
    kozi966 napisał:
    Spadek napięcia na rezystorach R3 - R5 to napięcie źródła pomniejszone o spadki napięć na rezystorach R1 i R2.

Spadek na R1 to napięcie źródła pomniejszone o spadki na R2 i R3-R5
    Spadek na R2 ...
    Jak widać, nie ma to większego sensu. Poprawnie jest zastosować się do drugiego prawa Kirchhoffa.
  • Moderator Elektrycy
    Nie odpowiadają na mój post jak nie rozumiesz do czego dążę. Zobacz co napisał poprzednik, że spadek napięcia na rezystorach R3-5, równa się 12V. Co nie jest prawdą, gdyż nie odjął spadku na R2
  • Poziom 33  
    kozi966 napisał:
    że spadek napięcia na rezystorach R3-5, równa się 12V.

Oj, chyba Ty mnie nie zrozumiałeś.
    kacpo1 napisał:
    9V to spadek napięcia na rezystorze, za rezystorem jest 12V.

Jedna linijka wyżej, i problem magicznie się rozwiązuje.
    kacpo1 napisał:
    jako napięcie przyjmujesz 12V.

A nie "jako spadek napięcia".
  • Moderator Elektrycy
    kacpo1 napisał:
    Jeśli chcesz obliczyć prąd płynący przez R3-R5 we wzorze I = U / R jako napięcie przyjmujesz 12V.

Spadek napięcia na elemencie jest tym samym co napięcie na tym elemencie. I nie jest równe 12V.
    Na rezystorach R3-R5, odłoży się napięcie 3V.
    Z prawa Ohma, przez każdy rezystor popłynie 1A.
    Co z Prawa Kirchhoffa (prądowego), daje prąd I1 = I3+I4+I5 = 3A.

Z pierwszego Prawa Kirchhoffa, mamy sumę spadków napięć na rezystorach równą sumie spadku napięcia na rezystorach R1, R2 i wspólnego na równoległych R3-R5.
    Czyli U = UR1+UR2+UR345 = 9+9+3 = 21V

Co potwierdza obliczenia autora, że napięcie źródła E = U = 21V.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedzi . Korzystając z powyższych wskazówek obliczyłem Rz[R3,R4,R5] = 1ohm, następnie przyjąłem za napięcie 12v, obliczyłem z prawa ohma12*1=12A - 12A czyli IRz[R3,R4,R5], podzieliłem to przez ilość rezystorów (3), wyszły 4 ampery. następnie przyszła kolej na obliczenie spadku napięcia w R4. Czyli 4A * 3ohm,wyszło 12v. Czy zadanie jest poprawnie rozwiązane? Wydaje mi się, że gdzieś popełniłem błąd.
  • Pomocny post
    Poziom 1