Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EWT1266ESW czy TDLR65230?

18 Sty 2019 15:40 660 42
  • Poziom 22  
    Witam.
    Mam prośbę o poradę w wyborze pralki. Rozważam te dwa modele podane w temacie. Whirpool ma technologię zen, ma to dać cichą pracę, Electrolux jest nieco tańszy i ma pojemnik wyjmowany zamontowany nad bębnem. Obie pralki wydają mi się ok. Jednak dla mnie najistotniejsza jest porada praktyków. Który z tych modeli warto wybrać? Który powinien mniej zaskakiwać awariami?
    Będę wdzięczny za opinię.
  • Poziom 36  
    Zaletą pralki Whirlpool będzie to, że w razie uszkodzenia osi bębna będzie możliwa ich wymiana ponieważ zbiornik jest skręcany: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-whir...30-pralki-whirlpool,0,TDLR65230,m3077031.html
    W przypadku Electrolux możliwa będzie wymiana tylko łożysk a gdy uszkodzeniu ulegnie oś bębna będzie po herbacie.
    Co do awaryjności to każda pralka prędzej czy później ulegnie awarii a w przypadku Whirpool producent umożliwił naprawę awarii zbiornika a Electrolux jest już pozbawiony tej zalety.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3540639&highlight=
  • Poziom 22  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. A czy warto przejmować się tą osią? Czy to stosunkowo częsta awaria? Co najczęściej się psuje oraz zużywa w takich pralkach co jeszcze w ogóle warto naprawiać a co, jeśli padnie to nawet już szkoda robić? Jest wiele opinii, że niektórych pralek obecnie się nie opłaca reperować. Jak jest w przypadku tych modeli? A może warto jeszcze jakimś innym się zainteresować?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    W przypadku Whirlpool ceny części nie są wygórowane i jeśli ktoś nie musi polegać na naprawach dokonywanych przez serwis to wymianę osi bębna można przeprowadzić we własnym zakresie.
    Mankamentem często wspominanym na forum przez użytkowników jest w przypadku producenta Whirpool korozja klapy pralki. Do awarii osi bębna dojdzie z pewnością i wszystko jest kwestią czasu i też trochę szczęścia do danego egzemplarza po jakim czasie będzie konieczna naprawa.
    https://youtu.be/uh9LjhhAAts
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Kenworth 18 napisał:
    Do awarii osi bębna dojdzie z pewnością i wszystko jest kwestią czasu i też trochę szczęścia do danego egzemplarza po jakim czasie będzie konieczna naprawa.

Skąd ta pewność? Awarie osi bębna zdarzają się raczej rzadko. Przynajmniej u mnie w serwisie nie jest to częsta usterka. Więc nie ma co straszyć, że to na pewno czeka każdego użytkownika pralki TOP.
  • Poziom 22  
    Ponownie dziękuję za odpowiedzi. A czy moglibyście polecić jakiś udany model pralki w podobnej cenie lub nieco wyższej (o ile to ma sens w dzisiejszych czasach) czy też ta Whirpoola jest dobrym wyborem? Udany i oczywiście "naprawialny" w sensownych kwotach. To kompletnie nie moja branża stąd to moje dociekanie w temacie pralek.
  • Poziom 36  
    Kolego @Pan AGD ja nie straszę autora tematu tylko uświadamiam, że można kupić pralkę serwisowalną jak i taką w której producent utrudnił celowo tą serwisowalność.
    Oczywiście, że konsumenci różnie podchodzą do tej kwestii ponieważ jeden woli kupić sprzęt, którego naprawa będzie możliwa a drugi kupuje ze świadomością, że po 3-5 latach przyjdzie moment gdy znów trzeba będzie wybrać się na zakupy.
    Whirpool wykupił markę Indesit i pralki TOP tego producenta są również serwisowalne.
    Co do innych producentów to może niech wypowie kolega @Pan AGD.
  • Poziom 22  
    W takim razie, z tego co wykapowałem, brać tego Whirpoola i cześć? Nie wymyślono nic sensowniejszego w tej cenie?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Kenworth 18 napisał:
    Zaletą pralki Whirlpool będzie to, że w razie uszkodzenia osi bębna będzie możliwa ich wymiana ponieważ zbiornik jest skręcany:

Kenworth, nie wprowadzaj ludzi w błąd, do tego whirlpoola osiek nie ma, w ofercie bęben. Cena będzie pewnie równie zaporowa co kpl zbiornika do EWT.

Kenworth 18 napisał:
    Do awarii osi bębna dojdzie z pewnością i wszystko jest kwestią czasu

Nieprawda, odsetek ukręconych osi nie jest tak duży jak kolega straszy.

PanAGD napisał:
    Więc nie ma co straszyć, że to na pewno czeka każdego użytkownika pralki TOP.

Tu wybitnie się z kolegą zgodzę :)

Dolce napisał:
    Whirpool ma technologię zen, ma to dać cichą pracę

Póki co nie pchał bym się w napęd ZEN, nie wiadomo jak będzie się to spisywać.
    Paradoksalnie moim zdaniem, najepszy dalej jest silnik szczotkowy, mimo, ze szczotki podlegają zużyciu, a sam silnik nie nalezy do najcichszych.
  • Poziom 22  
    Panowie, co w takim razie na chwilę obecną kupić w kwocie ok. 1500zł.
    Ja rozumiem, że wszystki może się popsuć ale chodzi mi o zminimalizowanie ryzyka awarii zaraz po gwarancji oraz ewentualnych, dużych kosztów serwisowania sprzętu. No i coś co by sensownie prało i wirowało.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Whirpool, Polar lub Indesit bez cudownego napędu ZEN a wtedy z pewnością osie będą wymienne jak i ułożyskowanie.
  • Poziom 22  
    Widzę, że nie preferujesz Electroluxa.
    I jeszcze prośba, o ile znajdziecie czas i chęci.
    W mojej miejscowości jest taki sklep:
    Link
    Które z pralek byście polecili?
    Ta, ze względu na sporo krótkich programów, by była ok:
    Link
    Byle by prała i wirował jak należy oraz miała te wymienne części w razie w...
    Proszę o opinie na temat tej powyższej praleczki.
    Do tej pory mamy AWG 681 i się sprawdza już 20 lat. Niestety i na nią przychodzi powoli koniec.
  • Poziom 36  
    Możesz rozważyć ten model: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-whir...ki-whirlpool,0,TDLR70210,m3071966.html?page=7
    Tradycyjny silnik szczotkowy i rozkręcany zbiornik oraz 7 kg załadunku oraz na przykład ten: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-whir...lki-whirlpool,0,AWE70120,m2322000.html?page=4
    Również silnik szczotkowy i rozkręcany zbiornik oraz 7 kg załadunku.
    Pralki różnią się programami prania itp. Jeśli nie potrzebujesz pralki o takiej ładowności możesz rozważyć tańsze modele.
    Pralki z wyświetlaczem mają tą zaletę, że w przypadku wystąpienia błędu jest on wyświetlany w postaci kodu błędu. W przypadku pralek bez wyświetlacza pralka sygnalizuje to miganiem diód a w instrukcji obsługi nie ma tabeli do odczytu wszystkich błędów.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Nie chcę mieszać w wątku, ale Electroluxa bym nie skreślał. Electrolux ma dużo lepszy system podawania środków piorących czy płynu do płukania. Po za tym te nieszczęśliwe ośki, aż tak się nie psują. Co do samego Whirlpoola, to lepiej brać nowe modele TDLR, bo linia AWE to już prawie historia.
  • Poziom 22  
    Bardo dziękuję za wiadomości.
    Przeglądając cenyczęści do pralek zauważyłem, że w sumie jednymi z najdroższych odzespołów są moduły elektroniczne. A przecież to w sumie w pewnym sensie dodatek. W przypadku pralibez wyświetlacza odpada część dodatkowej elektroniki? Reszta to pewnie to samo bo programatory sąelektroniczne i takoraz sterowanie silnikiem również. Czy można założyć, że pralki bez wyświetlacza będą o ten jeden punkt mniej awaryjne?
  • Poziom 36  
    Zarówno pralka z wyświetlaczem jak i bez ma moduł sterujący a wyświetlacz jest tylko "dodatkiem" ale przydatnym. Jeśli pralka wyświetli na przykład kod F08 to już wiesz na czym skupić swoją uwagę.
    Oczywiście jeśli bardziej odpowiada Ci marka Electrolux to tylko Twoją decyzją będzie co zakupisz.
  • Poziom 22  
    Bardzo dziękuję za dotychczasowe porady.
    Mam pytanie, czym charakteryzuje się seria pralek Whirpool TDLR?
    Czy to jest po prostu kolejna nazwa w kolekcji firmy, np. następcy AWE a konstrukcyjnie są to praktycznie takie same urządzenia czy też zastosowano w nich jakieś nowe rozwiązania lub inne podzespoły np. tym silnika).
    I jeszcze pytanie o taką pralkę:
    Link
    Co to za firma i czy akurat ten model ma możliwość wymiany łożysk?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Kenworth 18 napisał:
    Whirpool, Polar lub Indesit bez cudownego napędu ZEN a wtedy z pewnością osie będą wymienne jak i ułożyskowanie.

Niekoniecznie, Świrpool też znalazł pomysł, by utruć życia.

PanAGD napisał:
    Electrolux ma dużo lepszy system podawania środków piorących czy płynu do płukania.

Prawda, po stokroć lepsze rozwiązanie niż Whirlpoolowe.

PanAGD napisał:
    Po za tym te nieszczęśliwe ośki, aż tak się nie psują.

Kilka przypadków w ciągu roku w serwisie, nie jest to nagminne.

Dolce napisał:
    A przecież to w sumie w pewnym sensie dodatek.

Elektronika to podstawa funkcjonowania pralki.

Dolce napisał:
    W przypadku pralibez wyświetlacza odpada część dodatkowej elektroniki?

Nie zaprzątaj sobie tym głowy, czy jest czy go nie ma, to jeden czort.
    Dolce napisał:
    Czy można założyć, że pralki bez wyświetlacza będą o ten jeden punkt mniej awaryjne?

Nie, wyświetlacz, to tylko kilka dodatkowych diod świecących, te żeby się zepsuły to już święto.

Dolce napisał:
    Czy to jest po prostu kolejna nazwa w kolekcji firmy, np. następcy AWE

Mniej więcej tak. Ciekawe jest czy klapy będą dalej namiętnie rdzewieć jak w AWE czy wyciągneli jakieś wnioski, w co zbyt nie wierze.

Dolce napisał:
    I jeszcze pytanie o taką pralkę:
    Link
    Co to za firma i czy akurat ten model ma możliwość wymiany łożysk?

Moim zdaniem daruj sobie, włoszczyzna najlepsza jest do rosołu ;-)
  • Poziom 22  
    Bardzo dziękuję a odpowiedzi.
    Wybrałem kilka modeli, tak przykładowo, które mi jakoś tam odpowiadają:
    1) Whirpool AWE 60410 (cena 1050zł, ta pralka ma program 15min a to akurat dość istotne),
    2) Whirpool TDLR65230 (cena 1650, ma cicho pracować z zenem, najkrótszy program 30min ale to już cecha większości pralek),
    3) Electrolux EWT1266ESW (1500zł, dobry patent z wyjmowanym podajnikiem) + ewentualnie jakieś inne modele sensowne ale tu poprosiłbym o podpowiedź, które brać pod uwagę,
    4) AEG LTX7E272P (2000zł).
    Powyższe przykłady to tylko takie propozycje. W sumie to wszystko wygląda tak samo choć z ceną idzie również "technologia" co czasem jest dobre a czasem akurat na odwrót - powoduje tylko niepotrzebne ryzyko dużych kosztów serwisowania a w praktyce zysk na funkcjonalności jest żaden. Ja lubię proste rzeczy, niepsujące się i posiadające te funkcje, które są przydatne. Na przykład wyjmowany podajnik, taki jak w Electroluxie, mi się podoba. To jest prosty i dobry przykład czegoś praktycznego. W ogóle mi nie zależy ani na jakiś bajerach ani na poszukiwaniu pralki pracującej o 5dB ciszej.
    Najtańsza pralka, którą wymieniłem jest za ok. tysiaka bo nie wiem czy w ogóle warto dodawać więcej, czy to się odczuje w jakości i funkcjonalności.
    W sumie to chciałbym kupić coś co przynajmniej ma szanse pracować bezawaryjnie. W praktyce to już różnie bywa, bo można trafić na felerny egzemplarz i pupa. Sam się zastanawiam czy kupić coś za tysiaka i jak się zrypie po gwarancji to po prostu wywalić, czy bawić się w droższe modele. Mam obecnie działającego nadal 20 letniego Whirpoola AWG681. Nie sądziłem, że pralka może tyle pracować a do tego nie mieć śladu rdzy. Te nowe Whirpoole mnie odpychają rdzą. W sumie, jak się w tj chwili nad tym zastanawiam to wydaje mi się to jakąś kosmiczną porażką. Zardzewiał klapa po 1,5 roku? Nie ma się co jednak czepiać. Pewnie lepsza taka klapa niż spalony moduł w jakiejś nieudanej konstrukcji, bo tego się już nie da podmalować pędzlem :)
    No cóż, takie życie.
    Będę wdzięczny za wskazanie jakiegoś modelu. Z tych powyższych lub jeszcze innego, który wydaje się być sensowny. Bez obaw. Jak się zaraz spierdzieli to złego słowa nie powiem bo wiem, że to loteria. Chodzi mi po prostu o zminimalizowanie ryzyka zakupu jakiegoś faktycznie nieudanego modelu, który wiadomo, że nie da szczęścia użytkownikowi - bo albo co chwilę coś w nim nawali albo będzie kwadratowo pracował i szarpał skarpetki.
    I jeszcze jedno pytanie. Czy warto dopłacić te 20-25% za "gwarancję bankową" do 5 lat? To działa w miarę uczciwie? Np. w przypadku tego sprzętu AEG. Bo jak rypnie po 2 latach gwarancji to dzięki...
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Dolce napisał:
    3) Electrolux EWT1266ESW

Moim zdaniem możesz z nim spróbować. Posiada silnik szczotkowy, może nie jest najcichszy, może i szczotki się zużywają, ale na pewno odpada problem modułu falownika jaki jest przy silnikach inwerterowych.
    Tak swoją drogą, pralka ładowana od góry bo ? Przednio ładowana rozumiem nie ma szans ?

Dolce napisał:
    I jeszcze jedno pytanie. Czy warto dopłacić te 20-25% za "gwarancję bankową" do 5 lat? To działa w miarę uczciwie? Np. w przypadku tego sprzętu AEG. Bo jak rypnie po 2 latach gwarancji to dzięki...

Zalezy jak leży, ale moim zdaniem nie, ale ile ludzi tyle opinii. Trzeba by się zaznajomić z ofertą, przecyztać wszystkie drobne druczki i to jeszcze zrozumieć. W każdym razie, jeśli firma oferuje Ci ubezpieczenie, czy płatną gwarancję to musi na tym zarobić. Po za tym, po dwóch latach to już nie autoryzowany serwis będzie to robił. PRzy dobrym wietrze, będziesz miał do wykorzystania budżet do wartości urządzenia na naprawy i przyjedzie Ci wskazany serwis przez gwaranta. Czyli np pralka warta 1500zł, jeśli będziesz miał 3 naprawy warte wg serwisu po 500zł to i tak ubezpieczenie wygaśnie. W gorszym przypadku, będziesz musiał ogarnąć sobie sam serwis, który przyjedzie, zrobi wycene (za którą zapłacisz), będziesz musiał to przedłożyć do ubezpieczyciela, on zaakceptuje albo i nie, wezwać srugi raz serwis który wykona naprawe i wystawi rachunek, po czym zgłosisz się o zwrot kosztów, a na koniec usłyszysz jak jeden z moich klientów, że: "4,5 letnia pralka jest w 70% wyeksploatowana, więc nalezy się zwrot 30% wartości).

Ot takie dwa, dość skrajne przypadki, drugi ten gorszy, to autentyk który mi sie trafił. Pralka która kosztowała ok 1000zł, naprawa z racji wielkich uszkodzeń wyliczona na 1250zł, klient dostał zwrot 30% wartości urządzenia, co w finalnym efekcie w gotówce dało 20zł mniej niż samo ubezpieczenie kosztowało, nie mówiąc już ile miał zachodu z cała akcją. Przypadek z 2018 roku.

Osobiście wyznaję zasadę, ze za 3 urządzenia bez tej gwarancji czwarte jest gratis, a mało prawdopodobne, by więcej niż 1 urządzenie skończyło żywot w wieku poniżej 5 lat.
    Nie mniej, to moje osobiste zdanie na ten temat.
  • Poziom 22  
    Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.
    Dziękuję również wszystkim za poświęcony czas.
    Pralka ładowana od przodu odpada, niestety nie ma na nią miejsca.
    Pewnie poprzestanę na tym Electroluxie. Na plus, oprócz silnika szczotkowego, ma jeszcze nierdzewiejącą klapę (przynajmniej mam taką nadzieję) oraz wspomniany, wyjmowany pojemnik. Dość dużo osób kupiło akurat ten model i z tego co wyczytałem kupujący mają pozytywne odczucia z użytkowania tej pralki.
    A tak z ciekawości, czy wspomniana pralka AEG to trwalsze urządzenie od Electroluxa czy tylko taki stuningowany wyglądem i funkcją pary sprzęt?
  • Specjalista AGD
    Dolce napisał:
    czy tylko taki stuningowany wyglądem

Tylko wizual, jak się przyjrzysz to już ogólna obudowa jest taka sama.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Posiadam pralkę Electrolux ładowaną z góry (model EWT1567VDW). Mam ją od połowy 2013 roku kiedy wprowadziłem się na nowe mieszkanie. Jak do tej pory nie zaliczyła żadnej awarii. Na wcześniejszym mieszkaniu tez miałem Electroluxa. Pracował około 4 lat bezawaryjnie. Nie wiem jakie są jego dalsze losy. Obecna pralka robi około 4-5 prań tygodniowo. Ze swojego doświadczenia mogę polecić pralki tej firmy.
  • Poziom 22  
    Fajna praleczka. Taka z nieco wyższej półki. Widzę, że ma wirowanie do 1500obr i krótki program (14min). Napisz mi jeśli to nie problem czy przy takiej wyższej prędkości wirowania, ponad 1000obr, nie rzuca pralką i da się wytrzymać (głośność pracy)? Czy podczas zwykłej pracy kulturalnie chodz? Może też ktoś z kolegów serwisujących się wypowie na temat tego modelu pod kątem serwisowania (wymiana łożysk, rodzaj silnika, ośka itp.).
  • Specjalista AGD
    Dolce napisał:
    czy przy takiej wyższej prędkości wirowania, ponad 1000obr, nie rzuca pralką

Najgorszy przedział prędkości to 200-600 rpm, wtedy najmocniej targa sprzętem, im szybciej tym mniej już telepie.

Dolce napisał:
    Może też ktoś z kolegów serwisujących się wypowie na temat tego modelu

Silnik inverterowy + falownik, czyli dodatkowy moduł elektroniczny. Reszta taka sama jak w każdym innym.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Nie ma problemu jeżeli chodzi o "spacery" pralki podczas wirowania. Co do hałasu to jest zamknięta w osobnym pomieszczeniu ale słychać wirowanie. Czasem jak za dużo upchne to odmawia wirowania.
  • Poziom 22  
    Dziękuję.
    Ta pralka ma programator elektromechaniczny. To dobrze?

I jeszcze pytanie o pralkę EWT11366HGW. Ona ma silnik inverterowy, zresztą tak samo jak EWT1567VDW. Jak to się w praktyce spisuje? Napisałeś, że lepszy szczotkowy, domyślam się że po prostu tańszy w ewentualnym serwisie oraz trwalszy.
  • Poziom 36  
    Model EWT 1567 VDW nie ma programatora elektromechanicznego bo tego typu programatory odeszły już do lamusa: https://north.pl/czesci-do-pralek/czesci-elec...ralki-electrolux,783,EWT1567VDW,m2860483.html
    Moduł sterujący pralką i silnikiem to wydatek jedyne: https://north.pl/karta/modul-elektroniczny-sk...ki-electrolux-ewt1567vdw,141-2Z-CMM9-NDD.html
    Jeśli chodzi o model EWT 1366HGW to ta pralka ma silnik szczotkowy: https://north.pl/karta/silnik-napedowy-do-pralki-electrolux-ewt11366hgw,LW2-TZ-C2MM-AU7.html