Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bojler Zaciaga wode z Powrotu i zamiast miec wode 50 stopni mam 30

18 Sty 2019 20:46 360 12
  • Poziom 3  
    Dzien dobry wszystkim :)
    W skrócie mój problem - mam kocioł na paliwo stałe Elektromet Eko-Kwr - 30 cała instalacja na grawitacji - Bojler założony w październiku stary po 15 latach odmówił posłuszeństwa nie było przejścia. Nowy to Galmetoski z podwójna wężownica "U" typ SGW(L)x2

Na początku było dobrze woda z pieca szła przez bojler i ciepła woda około 45 stopni - po jakimś czasie chce się wykąpac a tam woda ledwie ciepła - idę do piwnicy i co? na piecu 57 a temperatura bojlera - 30 dotykam rurę zasilająca z pieca ledwie ciepła chwytam za powrót - o wiele cieplejszy.
    Jak to możliwe problem pojawia się teraz praktycznie cały czas.

Załączam kilka zdjęć żeby zobrazować instalacje
    Bojler Zaciaga wode z Powrotu i zamiast miec wode 50 stopni mam 30 Bojler Zaciaga wode z Powrotu i zamiast miec wode 50 stopni mam 30 Bojler Zaciaga wode z Powrotu i zamiast miec wode 50 stopni mam 30 Bojler Zaciaga wode z Powrotu i zamiast miec wode 50 stopni mam 30 Bojler Zaciaga wode z Powrotu i zamiast miec wode 50 stopni mam 30 Bojler Zaciaga wode z Powrotu i zamiast miec wode 50 stopni mam 30

Co myślicie żeby podłączyć bezposrednio z instalacji zasilajacej - grawitacji a nie z pieca? - załączam zdjęcie

Bojler Zaciaga wode z Powrotu i zamiast miec wode 50 stopni mam 30 Bojler Zaciaga wode z Powrotu i zamiast miec wode 50 stopni mam 30

Bardzo Dziękuje za pomoc.
  • Poziom 3  
    Można prosić na nasze? :) nie wiem o co pytasz

Raz jak odpale piec jest ok obieg idzie tak jak powinien ale częściej muszę się gimnastykować żeby woda ciepła poszła tak jak powinna czyli od pieca do bojlera i później na powrót
  • Poziom 11  
    Jeśli masz zapowietrzony układ zasilania wymiennika ciepłej wody to tak będzie się działo ,tym bardziej na grawitacji ,na rurce zasilającej masz zamontowany odpowietrznik ( trzecie zdjęcie ) nie wiem czy on odpowietrza układ automatycznie czy jednak musisz zrobić to ręcznie .
  • Poziom 3  
    nie jest automat jest reczny nigdy nie leciało z niego powietrze tylko zawsze woda.

jak byłby zapowietrzony to powrót i zasilenie było by zimne a powrót jest cieplejszy niż zasilenie czyli zaciaga z powrotu - wbrew prawom fizyki :(
    srednica rur na powrocie jest wieksza niz na zasileniu mysle ze o około 30%
    to moze miec wpływ?

Napisze to co robie jak widze ze zaciaga z powrotu moze to da wam wiecej informacji :
    1. zamykam zawór odcinajacy na powrocie i
    2. otwieram odpowietrznik - spuszczam tak długo az cała rura na zasileniu jest goraca -
    3. otwieram zawór odcinajacy na powrocie i system zaczyna działac tak jak powinien - jak zrobie tak np o 10:00 jak rozpalam to mam goraca wode w bojlerze az do momentu wygaszenia pieca.
    Jak nastepny dzien rozpalam to sytuacja sie powtarza temeratura na piecu rosnie ustawiam 60 docelowo - wacha sie 57 - 65 stopni
    dwa wyjscia z bojlera sa ciepłe bo woda jeszcze nie ostygła od poprzedniego dnia a dalej rura zasilajaca i powrotna sa zimne - i jak piec sie rozgrzewa to powinna ciepła woda zasilac bojler a tak sie nie dzieje - rura zasilajaca od pieca jest chłodna i jak układ sie nagrzeje i powraca ciepła woda z grawitacji to zaczyna płynac od strony powrotu do zasilenia przez bojler - moze mi to ktos wyjanic?
  • Poziom 3  
    dobrze podpiac powrót pod piec bezposrednio mozna tak zrobic
    - a nie bedzie tak ze przy takim ustawieniu na zasileniu i powrocie przy rozruchu piec bedzie pchał ciepła wode?
  • Poziom 24  
    "A", może lepiej, prościej i taniej (w dłuższym czasie), dołożyć pompkę ?
  • Poziom 3  
    Po co pompka jak mam dobrze działajacy system grawitacyjny ?

Prosze o wyjasnienie dlaczego wbrew prawom fizyki działa ten układ z wymiennikiem ciepła ?????????????
  • Poziom 29  
    Witam,
    Praw Fizyki Pan nie zmienisz i wszystko działa zgodnie z nimi. Układ po prostu się zapowietrza i tyle.
    Jeżeli można coś doradzić to zrób Pan tak:
    -napełnij układ ogrzewania wodą tak aby się przez naczynie wzbiorcze przelewało
    -następnie zakręć Pan zawór zasilania ten przy czopuchu kotła
    -odkręć odpowietrznik (zawór powrotu cały czas odkręcony) kiedy zacznie wypływać sama woda bez powietrza to zakręć Pan zawór powrotu
    -odkręć następnie zawór zasilania bojlera (odpowietrznik cały czas odkręcony) i kiedy zacznie wypływać woda bez bąbli powietrza zakręć Pan odpowietrznik
    - jako ostatni odkręć Pan zawór powrotu .
    Po tej operacji jeżeli prawidłowo przeprowadzona po rozpaleniu w kotle powinno wszystko działać poprawnie.
    Uwaga: Odpowietrzanie przeprowadzić podczas w czasie wygaszenia kotła kiedy woda w instalacji będzie zimna.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Układ ten nie działa ponieważ nie ma pionu zasilającego czyli pompy do ładowania zasobnika ciepłej wody użytkowej
    Kolego GaMbIt35 sam zauważyłeś że jak odkręcisz odpowietrznik na tak długo że zacznie płynąć ciepła woda to układ działa ,czyli upuszczasz zimną wodę która znajduje się w poziomej rurce zasilającej i to właśnie ona blokuje przepływ .
    Czyli przerób układ zasilania ,jak najbliżej kotła zamontuj kolanko i zaraz za nim pionową rurkę większej średnicy niż powrót ,jeżeli nie ruszy to do przerobienia powrót
    z zasobnika bezpośrednio do kotła co. ponieważ jest wspawany prostopadle do innego
    powrotu.
  • Poziom 9  
    Witaj kolego, zasilenie bojlera podłącz z tej rury którą zaślepiłeś, podłącz go miedzią o średnicy fi 28 i powinno hulać