Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z Radeonem 9550 128 od Gigabyte`a. POMOCY !!

05 Wrz 2005 16:26 1422 15
  • Poziom 10  
    Niedawno zainstalowałem sobie demo gry Splinter Cell: Chaos Theory. Mój problem polega na tym, że gdy gram w nią z 325 mhz na rdzeniu gra prawie od razu sie zawiesza gdy się zaladuje,a nastepnie komp sam sie resetuje. Po czym wyskakuje juz po zaladowaniu systemu komunikat o fatalnym bledzie itd. i ze zawinil sterownik RADEON 9550. Przy 250 mhz chodzi bez problemu. Nie instalowalem zadnych nowych sterow, tylko te z plyty. Do podkrecania uzywam programu AtiTool.
    Po drugie, moje domyślne ustawienia to 250/200. Czy taktowanie pamieci ma
    cos wspolnego z pamięcią RAM ? (mam 256 SD). Zamierzam wkrotce wymienic plyte glowna na nowsza z DDR oraz agp 8x (teraz mam agp 4x) oraz kupic 512 ddr ramu. Czy wtedy bede mogl miec ustawienia 250/400 lub 325/500 ? czy musze wymienic jakas czesc lub cos dokupic aby uzywac ustawien 325/500 ? Jeśli zwieksze taktowanie pamieci do ok. 250 mhz na ekranie pojawia sie pelna kolorowych kresek (nie wiem jak sie to fachowo nazywa)

z gory dzieki za pomoc,
    innych uzytkownikow prosze o wyrozumialosc, moja wiedza na temat sprzetu jest dosc ograniczona. Szukałem odpowiedzi na forum, ale nie mogłem ich znaleźć lub był niepełne.

oto pełne dane mojej karty graficznej:
    http://www.gral.pl/preview/Gigabyte/Radeon9550Gigabyte128MBDDRTV&DVI_27.php

aha i prosze jeszcze o podanie linka do jakiegos programu do mierzenia temperatury karty, jak powinna byc temp. i jakiej nie moge przekroczyć. Do karty nie dokupywałem żadnego chlodzenia, karta jest prosto ze sklepu.[/b]
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Problem polega na tym że uzywasz orginalnych sterów, a te mają blokadę przed OC. zmień na jakieś modowalne np: omega lub softmode

I z tego co sie orietuje karta ta nie ma czujnika temperatury wiec jedynya mozliwoscia jest termometr ;)
  • Poziom 10  
    ok dzieki a co z ta pamiecią ? dlaczego moge miec tylko 200 ?
  • Poziom 10  
    dzieki siwkins, a co z tą pamiecia? bede mogl zwiekszyc jej taktowanie po wymianie na 512 ddr z 256 sd ?
  • Poziom 20  
    Pamiec fizyczna komputera nie ma nic wspolnego z taktowaniem pamieci karty graicznej.
    Te kolorowe kreski jak je nazwales to artefakty,z tego co piszesz wnioskuje ze pamieci sa niedowoltowane mozna to zmienic ale t juz wyzsza szkola i nie probuj eksperymentowac.Znajdz najwieksze taktowanie na ktorym karta chodzi stabilnie i takie pozostaw.
    Jak znalezc max stabilne taktowanie skozystaj z linka Linoge.
    Jezeli bierzesz sie za oc karty pamietaj o dobrym chlodzeniu,Twoja karta ma pasywne chlodzenie gpu i nie ma radiatirkow na pamieciach.Dobre chlodzenie to podstawa,wiec zmien te ktore masz teraz na jakies wydajniejsze i zaloz radiatory na kosciach pamieci.

Pzdr.
  • Poziom 10  
    Czy w takim razie powinienem isc do sklepu z ta karta? kupilem ja 3 dni temu, wiec jest na gwarancji. Czy tak zanizona pamiec wplywa duzo na wydajnosc? :|

edit: jak wyszukam ati toolem max core i max mem to moge zostawic spokojnie te ustawienia (i powiedzmy odjac troszke) ?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    AtiTrayTool wyszukuje max taktowanie gpu i mem ale nie polecam.Jak mialem r9200 taktowany default 250/200 to znalazl mi taktowanie 312/294 a karta walila artami jak mem mialo juz 235 wiec lepiej skorzystaj ze sterownkow omegi i podkrecaj powoli karte nie ustawiaj taktowania w zbyt duzych odstepach (sprawdzaj co 2Mhz) i sprawdzaj 3dmarkiem czy nie generuje bledow (artefaktow).
    Co do gwarancji to hmm karta nie jest uszkodzona wiec chyba nie przejdzie. Jezeli bardzo Ci zalezy na wymianie karty w ramach gwarancji zlap mnie na gg to wszystko Ci powiem sam oddawalem karte do MM i nawet nie wiedzieli co jest grane poprostu dali nowa.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Pamięć masz taktowaną 200MHz ale że jest to ddr to liczy się 2* czyli masz 400MHz.Ja tę kartę podkręciłem do gpu 400MHz,pamięć(4ns)500Mhz(250MHz).Polecam RivaTuner.
  • Poziom 10  
    b dziekuje wszystkim

mozecie mi jeszcze powiedziec jakie chlodzenie powinienem kupic w przyszlosci ?
    najlepiej ktorys z dostepnych na tej stronie www.gral.pl/sklep.php bo tam sie stołuję :D
    pozdro

edit: P.Artek jakiego chlodzenia uzywasz? ile cie to kosztowalo?
  • Poziom 10  
    a wiec sciagnalem 3DMark03, zarejstrowałem. Gdzie jest opcja szukania artefaktow? są 4 game tests, 2 cpu tests , 5 feature tests, 3 sounds. Mam poprostu zaznaczyc wszystko (oprocz sound) i jesli beda jakies arty lub bledy to program mi to powie po zakonczeniu??

czy do skanowania artow dobry jest tez ati tool ? ile czasu powinien trwac ten test ?

edit: a wiec robilem pare testow w 3d marku 03, krecilem powoli, zatrzymalem sie na 339/474 - 2555 punktów.
    Czy ten wynik jest wg. was satysfakcjonujący ?
    powinienem krecic dalej czy zostawic?
    przypominam ze nie mam zadnego chlodzenia, karta jest prosto ze sklepu.
  • Poziom 17  
    pamięci możesz kręcić swobodnie do 250 (500 w DDR) to norma dla kości 4ns
    natomiast z rdzeniem bez jakiegokolwiek chłodzenia uważaj
    radek 9600 na tym samym rdzeniu przy pasywnym chłodzeniu ma
    rdzeń taktowany na 324 MHz
    :D
  • Poziom 20  
    PiotrDerf napisał:
    pamięci możesz kręcić swobodnie do 250 (500 w DDR) to norma dla kości 4ns

Kolega jest w bledzie:250 to nie jest norma dla pamieci 4ns tylko teoretyczne max. taktowanie.
    Oblicza sie to tak: 1000/czas dostepu w naszym przypadku jest to 4 czyli 1000:4=250 efektywne 500.
    Oczywiscie sa wyjatki,kosci pamieci producentow roznia sie od siebie i to ma takze duzy wplyw.
  • Poziom 21  
    Wentylator 4*4cm(9zl),pasta o zwiekszonej przewodnosci ciepla(cos kolo 10zl) pomiedzy radiator a gpu,na pamiec radiatory aluminiowe 25zl za 8szt.
    Polecam zastosowac wiekszy wentylator, ktory bedzie wystawal poza radiator ale bedzie cichszy(mniejsze obroty).

Problem z Radeonem 9550 128 od Gigabyte`a. POMOCY !!