Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała przetwornica 5/12V do zasilania lampy pierścieniowej by bsw

bsw 18 Sty 2019 22:51 2826 15
  • Mała przetwornica 5/12V do zasilania lampy pierścieniowej by bsw

Często dokonuję fotograficznej dokumentacji prac jakie prowadzę w moim warsztacie. Używam do tego starego (ale ciągle jarego) aparatu kompaktowego Samsung Digimax A40, umieszczonego na statywie. Statyw i 2 sekundowe opóźnienie wyzwalania migawki zapobiega "poruszeniu". Bardzo przydatny jest też tryb makro którym dysponuje ten aparat w przeciwieństwie do nowszych kompaktów czy szmartfonów (które nadają się do wszystkiego czyli do niczego). Problematyczne było tylko oświetlenie planu (oczywiście "flesz" się do tego nie nadaje). Zakupiłem zatem kit o nazwie "Oświetlacz pierścieniowy LED AVT1918" w https://sklep.avt.pl/avt1918.html
    Mała przetwornica 5/12V do zasilania lampy pierścieniowej by bsw Mała przetwornica 5/12V do zasilania lampy pierścieniowej by bsw

Lampa ta sprawdza się doskonale - ma tylko jeden feler - potrzebuje zasilania 12V. Ponieważ zasilacz sieciowy stanowił pewien kłopot postanowiłem zasilać oświetlacz z typowego powerbank’u USB - 5V. Potrzebowałem zatem przetwornicy zamieniającej 5V na 12V. Oczywiście mógłbym taki moduł zakupić, ale postanowiłem taką przetwornicę zrobić sam - zwłaszcza że wszystkie potrzebne elementy miałem "w szufladzie".
    Mała przetwornica 5/12V do zasilania lampy pierścieniowej by bsw Mała przetwornica 5/12V do zasilania lampy pierścieniowej by bsw

Układ oparłem o posiadany - leciwy ale sprawdzony - chip MC34063. Elementy dobrałem przyjmując prąd obciążenia 250mA wg. kalkulatora ze strony: http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/

Płytkę zaprojektowałem i wykonałem "metodą żelazkową" w dwa wieczory. Z uwagi na projektowanie pod posiadane elementy kondensator C4-C9 i rezystor R4-R8 są "składane" co oczywiście w niczym nie umniejsza funkcjonalności. Moduł zasilacza jest wykonany w formie wtyku USB (a’la pendrive) na płytce jednostronnej. Większość elementów to smd z wyjątkiem wtyku USB, cewki, diody oraz dwóch elektrolitów. Co prawda użyłem tych kondensatorów w wersji smd ale wyprostowałem im nogi i włożyłem w otworki - lepiej prezentują się jako przewlekane - obok cewki.

Oczywiście jak przystało na prawidłowo zaprojektowany i zmontowany układ - zadziałał od razu :-). Nie zamierzam wkładać go do żadnej obudowy - co najwyżej w przeźroczystą termokurczkę. Załączam pliki programu Eagle.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    bsw
    Poziom 15  
    bsw napisał 239 postów o ocenie 155, pomógł 1 razy. Jest z nami od 2007 roku.
  • Computer Controls
    zuzu2010
    Poziom 8  
    Dzięki Ci o Panie :-) Od dłuższego czasu szukałem układu, który pozwoli mi zasilić wentylator 60x60 12V z napięcia 5V. Świetna konstrukcja. Lampę pierścieniową projektowałeś i robiłeś sam? Pozdrawiam.
  • Computer Controls
    puszak
    Poziom 28  
    Przeczytaj co autor napisał a sam odpowiesz sobie na pytanie, jest nawet link do lampy.
    zgierzman
    Poziom 22  
    zuzu2010 napisał:
    Lampę pierścieniową projektowałeś i robiłeś sam?

Link od autora:
    https://sklep.avt.pl/avt1918.html

Gdybyś mógł poczekać na przesyłkę, to u chińczyka w tej samej cenie ok 25 zł dostaniesz dwa oświetlacze o średnicy 70mm, zmontowane, z obudową i małą przetworniczką stabilizującą prąd. Tutaj zakres średnic od 60mm do 100mm:

https://www.aliexpress.com/item/2pcs-COB-Halo...ar-LED-Angel-Eyes-Light-60MM/32893623430.html
    jackfinch
    Poziom 16  
    dgolf napisał:
    Zdjęcie wykonane w całkowitej ciemności, jedną ręką bez statywu, smartfonem nieflagowym

Od kiedy to Samsung Galaxy A7 to smartfon nieflagowy?

Wracając do tematu, sprawdziłem średnicę wewnętrzną pierścienia i wynosi ona 54 mm i wychodzi że dokładnie pasuje ona do średnicy obiektywu mojego fujifilm którym też często robię macro zdjęcia i ustawianie źródła światła zewnętrznym oświetleniem jest nieco problematyczne. Prośba do autora o jakieś zdjęcie macro z pierścieniem jakigoś pcb z elementami smd.

Pozdrawiam
    maras52
    Poziom 14  
    jackfinch napisał:
    Od kiedy to Samsung Galaxy A7 to smartfon nieflagowy?

Bo flagowce to seria S ?
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    A jaki jest sens używać takiego dinozaura?. Czasami warto poświecić chwilę i poszukać czegoś dedykowanego. Akurat dziś drążyłem temat BOOSTa dla ledów. Np taki AP3032, Dławik 6,8uH, zabezpieczenie przed rozpięciem ledów, całość zmieści się na 1cm2 laminatu.
    1szt 1,77zł, 100szt 0,57zł.
    simw
    Poziom 23  
    bolek napisał:
    A jaki jest sens używać takiego dinozaura?. Czasami warto poświecić chwilę i poszukać czegoś dedykowanego. Akurat dziś drążyłem temat BOOSTa dla ledów. Np taki AP3032, Dławik 6,8uH, zabezpieczenie przed rozpięciem ledów, całość zmieści się na 1cm2 laminatu.
    1szt 1,77zł, 100szt 0,57zł.

Kolejny użytkownik, który nie czyta opisu:
    "Oczywiście mógłbym taki moduł zakupić, ale postanowiłem taką przetwornicę zrobić sam - zwłaszcza że wszystkie potrzebne elementy miałem "w szufladzie". "
    bsw
    Poziom 15  
    Dziękuję wszystkim za komentarze.
    Szkoda że nie wszyscy przeczytali uważnie opis, dzięki czemu nie musieliby zadawać pytań.
    W obecnych czasach coraz mniej osób cokolwiek robi samodzielnie. Jeśli już to dominuje podejście modułowe - po co coś robić samemu skoro można zakupić moduł realizujący dane zadanie. Ja staram się podchodzić pragmatycznie do tematu. Dlatego moduł lampy zakupiłem - nie miałem ledów a ponadto wykonanie okrągłej płytki z dużym otworem wewnątrz w warunkach amatorskich jest dość kłopotliwe i pracochłonne. Wykonałem natomiast przetwornicę i to z tego co posiadałem w zapasach - zatem dlatego taki chip a kondensator jest składany - miałem sporo 200p a nie miałem 1n2 :-)

Co do sensu używania "muzealnego aparatu". Jakoś tak nie lubię pozbywać się urządzeń które działają i spełniają dobrze swoją pierwotną funkcję.
    "Lepsze jest wrogiem dobrego"
    :-)

Poniżej inna fotka płytki smd zrobionej z pomocą lampy/przetwornicy:
    themichal
    Poziom 17  
    Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest zmiana konfiguracji led'ów na pierścieniu ;)
    zgierzman
    Poziom 22  
    byrrt napisał:
    Na prawdę warto się bawić? Te ze screena mam - spisują się spoko.

Już nie raz było powiedziane, że "warto" w odniesieniu do hobby po prostu nie funkcjonuje. Bo czy "warto", na przykład, wydawać majątek na znaczki trzymane w klaserze?

Autor miał zabawę w trakcie tworzenia, układ działa, więc ma satysfakcję, spędził popołudnie robiąc to, co lubi. Więc było warto.

A że ekonomicznie się to nie spina? Bo gdybyśmy policzyli godziny poświęcone na ten projekt, i pomnożyli przez, powiedzmy, 50 zł/godz, to przetwornica autora kosztowała kilkaset złotych.
    Tyle, że nie o to chodzi w DIY ;-)
    LChucki
    Poziom 30  
    bsw napisał:
    W obecnych czasach coraz mniej osób cokolwiek robi samodzielnie. Jeśli już to dominuje podejście modułowe - po co coś robić samemu skoro można zakupić moduł realizujący dane zadanie.

Jak to mawiał klasyk, obywatel Bolek "Jestem za a nawet przeciw".
    Moduły są dobre, gdy trzeba coś zrobić szybko w niewielkim nakładzie. Zalecam kupić 30% więcej modułów niż trzeba, bo z jakością bywa różnie a moduł za pół roku może nie być dostępny albo będzie miał inną mechanikę o czym już się przekonałem. Takie ryzyko prawie nie istnieje w przypadku elementów na które składa się moduł.
    Dlatego, można sobie wypróbować w prototypie jakieś rozwiązanie stosowane w module natomiast aby zapewnić długotrwały serwis elementy takiego modułu należy umieścić na PCB. Samo urządzenie, przy niedużej skali produkcji, będzie droższe ale serwisowanie tańsze bo wystarczy wymienić pojedynczy element a nie całe urządzenie.

Temat chińskich modułów zasilających jest o tyle problematyczny, ze uszkodzenie takiego elementu może zniszczyć całe urządzenie. Chcąc zaoszczędzić 3 złote można stracić setki (ile kosztuje FPGA każdy wie). Na 10 kupionych chińskich modułów stabilizatorów po miesiącu zostało mi 6. Na PCB dałem LM2576 kosztujący więcej niż cały chiński moduł ale nie mam uszkodzeń zasilacza z tym układem. Dobrze sprawuje się też ST1S10. Albo nie mam szczęścia do chińczyków, albo to jest szmelc.

Dodano po 16 [minuty]:

zgierzman napisał:
    A że ekonomicznie się to nie spina? Bo gdybyśmy policzyli godziny poświęcone na ten projekt, i pomnożyli przez, powiedzmy, 50 zł/godz, to przetwornica autora kosztowała kilkaset złotych.
    Tyle, że nie o to chodzi w DIY

Elektronika, jak każde hobby, nie opłaca się.
    - Ogródek działkowy nie opłaca się, warzywka można kupić tanio, z "bonusami" w postaci chemii bo uprawa ekologiczna przy autostradzie.
    - Modelarstwo. Po co komu latać modelem samolotu? Co to daje? Po co budować model jak można kupić gotowy, chiński, pewnie latający tylko "na papierze".
    - Wspomniane znaczki.

PRL się skończył, siła robocza kosztuje, elektronika staniała. Wykonanie urządzenia zaprojektowanego samodzielnie praktycznie zawsze będzie droższe od kupionego w sklepie. To jest normalne i każdy kto miał doczynienia z opracowaniem urządzenia do produkcji wie dlaczego tak jest. Urządzenie zbudowane samodzielnie, poza przyniesioną satysfakcją ma jeszcze jedną zaletę, może mieć funkcje, które nie mają gotowce.