Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Coś tu nie gra. Skaner? Błędy w instalacji antenowej?

Radhezz87 19 Jan 2019 03:48 1455 10
Tespol
    Radhezz87
    Level 11  
    Instalacja do nasłuchu PSP w okolicach 149MHz. Szukam najsłabszego ogniwa...
    Wygląda to teraz tak:

Antena Combiscan szerokopasmowa, prawdopodobnie śmieć, niewiele więcej warty niż dipol z drutu. Brak informacji odnośnie budowy czy osiągów.

Kabel 15m RG-58, z wtykami UC-1, przy odbiorniku przejściówka na BNC. Wszystko no-name.

Usytuowanie anteny - ze względu na trudność z dostępem na dach i jego ogólnie złym stanem, kabel jest poprowadzony z parteru na poddasze, gdzie od poziomu bazowego jest umieszczony wewnątrz budynku maszt 4-metrowy, a antena do niego przymocowana jest jeszcze metr dłuższa, także całość kończy się jakieś 40cm od szczytu dachu dwuspadowego, pod dachówkami. Można powiedzieć że "wisi" na ok. 7 metrach od poziomu ziemi.

Odbiornik muzealny Uniden UBC-60XLT1. To jest ciekawostka - kanał główny którego nasłuchuję powinien mieć częstotliwość 148.8125, a skaner sobie zaokrągla do 148.8150, co by świadczyło o braku obsługi kroku strojenia 12,5kHz (i też zapewne miało duży wpływ na odbiór), ale... no właśnie - gdyby nastawa była przesunięta o 12,5kHz, czyli szerokość kanału, to nie powinno być odsłuchu w ogóle?

Zaraz po instalacji byłem w miarę zadowolony z osiągów - całkiem przyzwoicie było słychać radiostacje przewoźne z 11km, najdalszy uchwycony (i zlokalizowany dokładnie) sygnał był nadany z niemal 24km. No ale w ciągu kilku dni coś się chyba skopało, bo słyszę niewiele więcej niż na Baofengu UV-82 z RH-660S, czyli jakieś 1,5km dalej. Do tego odbiór to bida z nędzą, sporo szumów.

Aż się zastanawiam czy w tym paśmie (VHF) jakieś znaczenie szczególne np. pogoda na propagację, czy jest to pomijalne?
  • Tespol
    Interval
    Level 27  
    Radhezz87 wrote:
    Instalacja do nasłuchu PSP w okolicach 149MHz. Szukam najsłabszego ogniwa...
    ...
    Aż się zastanawiam czy w tym paśmie (VHF) jakieś znaczenie szczególne np. pogoda na propagację, czy jest to pomijalne?

Tak, ale bez przesady na tak bliskie odległości. Sprawdź wszystko od anteny do radia.
  • Tespol
    Olek II
    Moderator
    Radhezz87 wrote:
    Odbiornik muzealny Uniden UBC-60XLT1. To jest ciekawostka - kanał główny którego nasłuchuję powinien mieć częstotliwość 148.8125, a skaner sobie zaokrągla do 148.8150, co by świadczyło o braku obsługi kroku strojenia 12,5kHz (i też zapewne miało duży wpływ na odbiór), ale... no właśnie - gdyby nastawa była przesunięta o 12,5kHz, czyli szerokość kanału, to nie powinno być odsłuchu w ogóle?

Częstotliwość musi być ustawiona dokładnie, przesunięcie o 12,5KHz powoduje brak sygnału, to normalne.
  • Helpful post
    Hektar Zahler
    Level 34  
    UBC-60 jest szeroki jak stodoła i odchyłka +/-2.5 kHz wynikająca z kroku 5 kHz w paśmie VHF nie robi mu absolutnie żadnej różnicy. Co ciekawe (tego nie ma w żadnej instrukcji) skaner automatycznie rozpoznaje odchyłki i dostosowuje się w trakcie sanowania w ten sposób, że ustawiana jest odchyłka na plus. Np. jeżeli znajdzie powiedzmy 145.2125 MHz, to ustawiana jest częstotliwość 145.215 MHz. Mikrokomputer sterujący ma wgląd do wyjścia dyskryminatora FM (linia sygnałowa WND) i w ten sposób Uniden rozpoznaje odchyłki. Nie ma obawy, że przeoczy nawet najsłabsze sygnały z krokiem 12.5 kHz.
    Radhezz87
    Level 11  
    Hektar Zahler wrote:
    UBC-60 jest szeroki jak stodoła (...) Nie ma obawy, że przeoczy nawet najsłabsze sygnały z krokiem 12.5 kHz.
    A to ciekawostka - chociaż gdzieś tam planuję wymianę na UBC-125XLT, m.in. dlatego że "sześćdziesiątka" miała pracować stacjonarnie z wpiętym zasilaczem, a tymczasem bez baterii/akumulatorków nie rusza w ogóle, a po wpięciu zasilacza też się wyłącza.
    Plus takie może dziwne pytanie - ten Uniden ma S-miarkę?

Gdzieś tam plan dalszy jest - może Radmor 32812/1 lub Diamond X-50, ze wskazaniem na tego pierwszego, bo potrzebuje tylko VHF w okolicach 149MHz.

No i kabel - jak porównałem tłumienie bardzo przeciętnego RG-58 do CNT-400 to mi się słabo zrobiło... Właśnie, jak wpadnie antena to wypróbuję najpierw na aktualnym kablu, a potem wpadnie coś lepszego, tylko nie wiem czy H-1000, RF-10, czy CNT-400... Bo nie mogę złapać nigdzie porównania tych 3 kabli, czy to w tabelce żeby wartości były podane dla tych samych odległości i częstotliwości, czy w formie wykresu.

Antena zostaje raczej pod dachówką, odpada problem zabezpieczenia przed wyładowaniami.
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Trochę przesadzasz z tą tłumiennością, bo na "normalnych" odcinkach rzędu 20 metrów prawdziwy RG-58 będzie miał 2dB przy 200MHz. Nie jest to znacząca strata, bo stacjonarna antena i tak oznacza szum tła, którego nie sposób się pozbyć, więc minus kilka dB tłumienności i nic się nie dzieje. Wprawdzie nie jest to najlepszy kabel na VHF, bo chodzi raczej o żałosną jakość wykonania tzw. półproduktów w śmiesznych pieniądzach. Jak znajdziesz taki co ma 1dB/20m/200MHz to jest dosyć. Spokojnie wystarczy nawet taki zwykły kabel TV 75Ω byle dobrej jakości był. Co do Unidena poniżej 6V skaner wykrywa rozładowaną baterię i się wyłącza. Radzę zmień zasilacz. Przy okazji podpowiem, że na bateriach wydaje dźwięki połową dostępnej mocy i pełne brzmienie ma dopiero powyżej 10V zasilania. Daj mu więc spokojnie 12V, a skaner zacznie dużo ładniej gadać. S-metra nie posiada, ale możesz sobie sprawdzić straty na kablu po otwarciu squelcha, którego czułość mojego UBC-60 wynosi w paśmie VHF (-1dB UHF): -120dBm/0.45µV (minimum squelcha), -115dBm/0.8µV (połowa squelcha), -113dBm/1.0µV (maks squelcha). A to znaczy, że tłumienność ma się do ustawienia pokrętła jak: -7dBm (minimum), -2dB (połowa) oraz 0dB (maks).
    Radhezz87
    Level 11  
    Dzięki za zainteresowanie tematem.

Hektar Zahler wrote:
    Trochę przesadzasz z tą tłumiennością, bo na "normalnych" odcinkach rzędu 20 metrów prawdziwy RG-58 będzie miał 2dB przy 200MHz i nie jest to wcale dużo. Wprawdzie nie jest to najlepszy kabel na VHF, bo chodzi o żałosną jakość wykonania tzw. półproduktów w śmiesznie tanich pieniądzach. Jak znajdziesz taki co ma 1dB/20m/200MHz to jest dosyć. Spokojnie wystarczy nawet taki zwykły kabel TV 75Ω byle dobrej jakości był.
    Coś w tym musi być, bo niejedna osoba o tym kablu TV pisała już. A ja dane o tłumienności biorę z katalogów - tam RG-58 w okolicach 144-220MHz na 100 stóp (30,5m) to okolice 6,9-7,5dB. Tylko teraz pytanie czy właściwe jest obliczanie tłumienia wprost proporcjonalnie do długości przewodu?

Hektar Zahler wrote:
    Co do Unidena poniżej 6V skaner wykrywa rozładowaną baterię i się wyłącza, więc zmień zasilacz. Przy okazji podpowiem, że na bateriach skaner wydaje dźwięki połową dostępnej mocy i pełną moc osiąga dopiero powyżej 11V zasilania. Daj mu więc spokojnie 12V zasilania, tylko nie zapomnij przestawić zworki rodzaju włożonych ogniw NiCd/ALK znajdującej się pod klapką, a skaner zacznie dużo ładniej odbierać.
    Skaner dostałem bez zasilacza, wygrzebałem zatem z gratów transformatorowy uniwersalny 0,3A, bez stabilizacji - bez obciążenia daje ponad 12,6-14V, ale po wpięciu do skanera zwyczajnie się on wyłącza, bez względu na ustawienie napięcia, czy przełącznika pod klapką. Różnica jest tylko taka, że jak podłączę wtyk bez zasilania, to po wyciągnięciu go automatycznie skaner ożywa, a jak było doprowadzone napięcie, to muszę go "zresetować" pokrętłem.

Hektar Zahler wrote:
    S-metra nie posiada, ale możesz sobie sprawdzić straty na kablu po otwarciu squelcha, którego czułość mojego UBC-60 wynosi: -120dBm/0.45µV (minimum squelcha), -115dBm/0.8µV (połowa squelcha), -113dBm/1.0µV (maks squelcha). A to znaczy, że tłumienność ma się do ustawienia pokrętła jak: -7dBm (minimum), -2dB (połowa) oraz 0dB (maks).
    Chyba nie rozumiem na czym taki pomiar polega...

Ale swoją drogą to nie miałem instrukcji, a te 0.8µV jako czułość maksymalna odbiornika to też jakoś szału nie robi, gdzie nowsze mają w paśmie VHF 0.3-0.4µV. No chyba że coś mylę, co jest bardzo możliwe.
  • Helpful post
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Ten ma jakieś 0.35 µV SINAD 12dB, ale nie o czułości miała być mowa. Słuchaj ręczniaki tak mają, że pewne rzeczy będąc zminiaturyzowane muszą posiadać wady. Mówię tak, aby zakup nowego skanera nie przyniósł rozczarowania. Czasami szeroki FM staje się zaletą i tak np. dzięki temu UBC-60 doskonale widzi sygnał w zakresie +/-8kHz jeszcze zanim otworzy bramkę szumu, bo dopiero sprawdziłem. Co do tego ostatniego pomiary z poprzedzającego postu dotyczą czułości bramki szumu (nie mylić z czułością odbiornika) i mogą posłużyć sprawdzeniu strat mocy na źródle o stałej sile sygnału w ten sposób, że pokrętło squelch ustawione na progu otwarcia będzie punktem odniesienia 0dB. Doczepiasz teraz podejrzany kabel i kręcąc pokrętłem ponownie ją otwierasz. Różnica w ustawieniu pokrętła oznacza, że kabel posiada tłumienność łatwą do oszacowania.
    Radhezz87
    Level 11  
    No to już wiem od czego zacząć swoje poprawki :D

Podsumowując - "szeroki" skaner nie jest zły, kabel RG-58 też ujdzie, zatem zostały dwie kwestie mające wpływ na odbiór - antena i wysokość jej umieszczenia. Z wysokością nic niestety nie wymyślę, musi zostać pod dachem, żeby się "ktoś" za dużo nie interesował.

Natomiast obecna antena to typowa antena szerokopasmowa, gdzieś ok. metra długości w rurce z tworzywa - o takie coś:
    Jeśli dobrze rozumiem to w sytuacji gdy interesuje mnie pasmo VHF, a właściwie to najbardziej jego wycinek w okolicy 149MHz, to optymalnie byłoby się zaopatrzyć w antenę TRX-ową na dane pasmo, tak jak wcześniej wspomniany Diamond X-50, czy Radmor.

Tylko teraz tak - czy warto taką antenę stroić w ogóle? Nadawać nie będę, nawet nie mam czym, więc SWR mnie nie obchodzi... No chyba że ma wpływ na odbiór. Inna kwestia czy warto patrzeć na zysk anteny z danych katalogowych?
  • Helpful post
    Hektar Zahler
    Level 34  
    Widzę, że nie masz przelotki SMA i nie zrobisz porównania do Bao, bo byś wybadał winę UBC-60. Z tą całą usterką nie widzę innej wady jak tylko brak styku. Sprawne gniazdo BNC Unidena ma zwarcie na mierniku, więc mierząc tak przy samej antenie będziesz miał pewność co do tego. Antenę możesz sam sobie wystrugać za darmo w 10 minut. Polecam J Pole, Slim Jim, bądź z odrobiną zapału Super J. Można je zrobić z kawałka drutu na kawałku patyka. Potrzebny kalkulator, np. RF Toolbox 3.9.

https://www.youtube.com/watch?v=RdiRLjcYJ28

Strojenie Slim Jim-a.

Kalkulator online.

https://m0ukd.com/calculators/slim-jim-and-j-pole-calculator

Jakbyś się skusił: robi się tak jak z tym wynalazkiem Combiscan, tzn. wsadza się taki drut na patyku w rurę PCV.

p.s.
    Kto wie może to jest antena aktywna i potrzebuje zasilania ?

Sprawdziłem tym razem dokładnie i zasilacz 12V/100mA od anteny siatkowej spokojnie wyrobi..
    Radzę tylko nie używać zasilaczy impulsowych.
    Radhezz87
    Level 11  
    Hektar Zahler wrote:
    Widzę, że nie masz przelotki SMA i nie zrobisz porównania do Bao
    Już leci, zamówiona w weekend.

Co do anteny - J-Pole mi się podoba bardzo, bo koszty znikome, ale już patrzyłem na ten temat i dowcip polega na tym, że różne kalkulatory dają różne wyniki dla 149MHz... I tak na załączonym screenie program podaje długość całkowitą 136,9cm, a ze strony m0ukd ten sam wymiar ma 145cm. Na dobrą sprawę wypadało by poskładać dwie anteny i pomierzyć która lepsza, bo spory rozstrzał jest, i coś mi mówi że bez miernika SWR byłoby słabo. A reflektometr na pasmo VHF to kolejne 150zł. Jakby poszukać to za tyle można antenę znaleźć - używaną, ale zawsze. Choć oczywiście zdaję sobie sprawę że jakbym zamówił np. tego X-50 to też pewnie jakiegoś strojenia by wymagał...

Hektar Zahler wrote:
    Sprawdziłem tym razem dokładnie i zasilacz 12V/100mA od anteny siatkowej spokojnie wyrobi..
    Ale do czego, do zasilania skanera? Tak czy siak dzisiaj ten zasilacz chiński mi się usmażył z hukiem, muszę poszukać czegoś innego w rupieciach, może taki od anteny znajdę, będzie ostatni test z próbą użycia oryginalnego gniazda ładowania - jak nic to nie da to wpinam 5-6V na styki baterii, bo w takim przypadku nie ma opcji żeby nie działało.