Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zerowanie skuteczne i nieskuteczne.

Darektbg 05 Wrz 2005 16:48 16951 12
  • #1 05 Wrz 2005 16:48
    Darektbg
    Poziom 21  

czym sie różni skuteczne zerowanie od nieskutecznego ??
    Dlaczego w sieci TN-C nie mozna podłączyc osobno uziemienia(słyszałem że przez to można zaostac porażonym prądem, jeśli braknie zera)

0 12
  • #2 05 Wrz 2005 17:20
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Witam
    Sieć TN-C charakteryzuje się tym że rolę N oraz PE pełni jeden przewód.
    Tak to prawda nie powinno się dodatkowo uziemiać, oraz nie zaleca się stosowania różnicówek w tym układzie.
    Pozdrawiam

0
  • #3 05 Wrz 2005 20:45
    piter244
    Poziom 23  

zerowanie jest skuteczne wtedy gdy:

Opis badania skuteczności ochrony przeciwporażeniowej
    poprzez samoczynne szybkie wyłączenie
    (Pomiar impedancji pętli zwarcia)

1) Pomiary wykonane zostały w warunkach zbliżonych do istniejących podczas normalnej eksploatacji

2) Zapoznano się z układem instalacji, oraz rodzajem zastosowanych zabezpieczeń

3) Wymagana impedancja pętli zwarcia została wyliczona wg wzoru:

Zs=Wk*Uo/Ia

- Wk - wskaźnik korekcyjny w zakresie od 0,6-1,0
    - Ia - prąd powodujący samoczynne wyłączenie (A) gdzie Ia=K*In
    - K - prąd znamionowy zabezpieczenia

Warunek pomiaru jest pozytywny, gdy:

Zs x Ia ŁUo oraz Zp mniejsze Zs oraz Ud mniejsze Ul

pozdrawiam

0
  • #4 06 Wrz 2005 07:16
    Darektbg
    Poziom 21  

Aleksander_01 napisał:
    Witam
    Tak to prawda nie powinno się dodatkowo uziemiać, oraz nie zaleca się stosowania różnicówek w tym układzie.
    Pozdrawiam

to to i ja wiem, słyszałem że podłaczajac dodatkowe uziemienie,a gdy zera braknie(np. upalone) to jest mozliwośc porazenia pradem nie dotykajac nawet fazy !! o to mic hodzi jak można zostać porazonym nie dotykając fazy...

0
  • #5 06 Wrz 2005 09:20
    Czesiek
    Poziom 28  

piter244 napisał:

K - współczynnik charakterystyczny dla danej wkładki lub wyłącznika instalacyjnego :!:
    In - prąd znamionowy zabezpieczenia

0
  • Pomocny post
    #6 06 Wrz 2005 11:29
    sp5wcx
    Poziom 33  

Darektbg napisał:
    Aleksander_01 napisał:
    Witam
    Pozdrawiam

to to i ja wiem, słyszałem że podłaczajac dodatkowe uziemienie,a gdy zera braknie(np. upalone) to jest mozliwośc porazenia pradem nie dotykajac nawet fazy !! o to mic hodzi jak można zostać porazonym nie dotykając fazy...

Jeżeli upali Ci się "zero" przed miejscem gdzie dokonałeś połączenia z na przykład rurą CO, a rura ta ma stosunkowo dużą rezystancję uziemienia, to na tej rurze może pojawić się napięciem względem Ziemi dochodzące w skrajnym przypadku do pełnego napięcia sieci (napięcie zostanie podane przez załączone odbiorniki). Jako że rury CO są ze sobą dobrze połączone, to napięcie to może zostać "wyniesione" poza Twoje mieszkanie do sąsiadów (jeżeli mieszkasz w bloku). Sąsiad jak dotknie się kaloryfera i na przykład kranu od wody, to może zostać porażony.

Jednakże zaleca się łączenie z Ziemią przewodu PE-N w licznych miejscach, ale połączenia te powinny spełniać wymagania odpowiednich norm przedmiotowych (na przykład w budynkach wielorodzinnych trzeba mieć zgodę Administratora). Liczne połączenia przewodu PEN z Ziemią są widoczne na przykład w liniach napowietrznych niskiego napięcia. Zauważ że w przypadku upalenia "zera" nie funkcjonuje ochrona przeciwporażeniowa polegająca na szybkim wyłączeniu napięcia przez zabezpieczenia (np. bezpieczniki topikowe), gdyż owód zwarciowy nie ma się jak zamknąć - na obudowie uszkodzonego urządzenia utrzymywać się będzie długotrwale niebezpieczne napięcie dotykowe. Jeżeli za miejscem przepalenia "zera" dokonał byś uziemienia o dostatecznie niskiej wartości, to obwód zwarciowy zamknął by się do ziemi i przy odpowiedniej wartości prądu zwarciowego zabezpieczenie odłączyło by uszkodzone urządzenie.

0
  • #7 06 Wrz 2005 16:04
    piter244
    Poziom 23  

Czesiek napisał:
    piter244 napisał:

K - współczynnik charakterystyczny dla danej wkładki lub wyłącznika instalacyjnego :!:
    In - prąd znamionowy zabezpieczenia

Dane podalem z ksiazki K.Kupras/W. Slirz "pomiary w elektroenergetyce do 1kV w roku 2000. czyzby cos sie zmienilo od tego czasu?

0
  • #8 06 Wrz 2005 17:40
    Czesiek
    Poziom 28  

W książkach też są błędy. Sprawdź w innych źródłach - np. www.sep.com.pl

Pozdrawiam

0
  • #9 06 Wrz 2005 20:52
    Tuning Marek
    Poziom 20  

najprościej rzecz mówiąc TN-C polega na tym , że zero robocze,, N,, jest połączone z przewodem ochronnym np: w gniazdku pytasz się dlaczego dojdzie do porażenia gdy upali się przewód PEN a w gniazdku jest mostek między bolcem ochronnym a zerem roboczym faza przejdzie przez odbiornik i wyjdzie na zacisk zera roboczego gdzie jest mostek a zero np: w puszce nie ma ciągłości to ta faza pójdzie na obudowę i wtedy nastąpi porażenie dlatego powinno się jak najszybciej przerabiać instalacje dwu przewodowe na trój przewodowe wtedy ciągłość przewodu PE jest zachowana gdy upali się przewód N

0
  • #10 07 Wrz 2005 08:32
    Darektbg
    Poziom 21  

Tuning Marek napisał:
    najprościej rzecz mówiąc TN-C polega na tym , że zero robocze,, N,, jest połączone z przewodem ochronnym np: w gniazdku pytasz się dlaczego dojdzie do porażenia gdy upali się przewód PEN a w gniazdku jest mostek między bolcem ochronnym a zerem roboczym faza przejdzie przez odbiornik i wyjdzie na zacisk zera roboczego gdzie jest mostek a zero np: w puszce nie ma ciągłości to ta faza pójdzie na obudowę i wtedy nastąpi porażenie dlatego powinno się jak najszybciej przerabiać instalacje dwu przewodowe na trój przewodowe wtedy ciągłość przewodu PE jest zachowana gdy upali się przewód N

a kurat nie oto mi chodzi, kolega sp5wcx swoja odp. wyjasnił wszystko co mnie interesowało.

Proszę o zamknięcie tego tematu.

0
  • #11 18 Maj 2009 20:27
    stanislaw60
    Poziom 1  

mam problem z wyliczeniem skuteczności zerowania rozdzielni zabezpieczonej bezpiecznikiem WTN-1gG 250A i laki wspóczynnik k jest dla bezpieczników WTNI WT powyżej 100A

Dodano po 57 [minuty]:

wykonując pomiar skuteczności uziemienia rozdzielni(sieć TN) przyrządem MZC-2,zab.bezpiecznikiemWTN-1gG 250A,rozdzielnia uziemiona do konstrukcji hali a za razem do ogromnej masy stali fundamentowej.wynik jaki mi wychodzi to 0,40 Om.wedlug tabel jakimi dysponuję przy 0,4s 0,08 Om.cz ktoś może mi powiedzieć co z tym fantem zrobić?

0
  • #12 18 Maj 2009 21:41
    Madrik
    Moderator Robotyka

Współczynnik K znajdziesz na stronie producenta wkładki.

1
  • #13 19 Maj 2009 11:08
    jurekN
    Poziom 22  

Dla WTN 1/gG przy 250A dla 0,2s wynosi 2875A k=11,5 dla 0,4s 2475A k=9,9 dla 5s 1425A k=5,7.

1