Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzbudzenie falownika on-grid zródlem zewnetrznym podczas braku zasilania?

Brunoxp 19 Jan 2019 12:30 6693 28
    Brunoxp
    Level 15  
    Mam instalacje PV 5,8kWp 1F on-grid(nr1) i planuję dołożyć drugą mniejszą ok 3kWp na drugą fazę(Nr2).
    W tej chwili nie mam prądu(i nie bedzie przez kilka h) a świeci słonko no i wiadomo instalacja nie pracuje.
    W związku z powyzszym nurtują mnie pewne pytania/pomysły:
    - Czy może warto pomyslec o falowniku hybrydowym w instalacji nr2 i jakims małym na razie magazynie?
    Przypadek pierwszy:
    - Czy miałoby sens w sytuacji takiej jak teraz (brak prądu) przekierowanie napięcia AC z instalacji nr2 do instalacji nr1(a własciwie fazy 1) żeby falownik (zwykły) wystartował i produkował prąd?
    Przypadek drugi:
    - Czy analogicznie mogłbym w tej chwili podac napiecie AC z przetwornicy 1000W(i naładowanego akumulatora), ktorą posiadam do zasilania awaryjnego wentylacji mech. i kilku mniejszych urządzen- na faze nr1 i czy falownik nr1 wystartuje?
    - Czy w tym tym drugim przypadku przetwornica powinna byc podpieta do fazy zapewniając jednoczesne ładowanie aku czy też nie?
    - Czy do wyzej wspomnianych sytuacji wystarczyloby wyłaczenie rozłącznika trojpolowego(3 fazy) w skrzynce na granicy działki czy tez musiałbym miec jakiś inny rozłacznik za licznikiem?

Oczywiscie zdaje sobie sprawe, że w przypadku awarii u dostawcy energii nie wolno mi wprowadzac napiecia do instalacji przed licznikiem ze wzgledu na bezpieczenstwo ludzi którzy beda ową awarie usuwali. Dlatego pytam czy to wszystko jest w jakis sposób możliwie i legalne?
    Tech132
    Level 25  
    Kup lepiej agregat prądotwórczy na wypadek braku napięcia z sieci .Inwerter hybrydowy jest drogi a do tego akumulatory nie są tanie .Zwykłego inwertera nie synchronizujesz z przetwornicą .Ja mam agregat 3KW na takie sytuacje i się sprawdza już dwa lata .
    Brunoxp
    Level 15  
    Tech132 wrote:
    Kup lepiej agregat prądotwórczy na wypadek braku napięcia z sieci .Inwerter hybrydowy jest drogi a do tego akumulatory nie są tanie .Zwykłego inwertera nie synchronizujesz z przetwornicą .Ja mam agregat 3KW na takie sytuacje i się sprawdza już dwa lata .

Nie wiem czy mam zwykłą czy niezwykłą przetwornice: Volt Sinus Pro 1000W i aku AGM. Możliwe ze się nie zsynchronizuje?
    Agregat mam 5,5kW ale nie chce mi się odpalać na kilka godzin skoro na akumulatorze zasilam sobie najpotrzebniejsze rzeczy. Co innego na kilka dni.
    A z falownikami to sprawa jest taka że zamierzałem kupić znowu Froniusa do instalacji nr2 i cena w przypadku 3kW jest niemała (4000zl) a widziałem falowniki hybrydowe Skymax czy Hujwej za 4800zl więc różnica nieduża- pewnie różnica w jakości będzie większa.
    Ale czy w takim przypadku falownik hybrydowy zsynchronizuje się ze zwykłym beztransformatorowym?
    Slak68
    Level 22  
    Skymax'owi do szczęścia potrzebne są tylko panele - i tak daje zasilanie na dom mimo braku sieci.
    Jedyny warunek, to mocy z paneli musi być więcej niż pobiera dom.
    Co do jakości - jest ciężki ;), mój ma moc 3 kW a kilka godzin był pod obciążeniem 4-6 kW i nic.
    Maksymalne obciążenie, jakie na nim widziałem to ponad 7 kW.

Falownik on-grid nie tylko sprawdza, czy jest napięcie. Próba "wepchnięcia" do wyjścia Skymax'a prądu zrobi "bum".
    Tech132
    Level 25  
    Skoro masz agregat to wysyłaj wszystko do magazynu ,czyli do sieci ,a agregat miej jako awaryjny najlepiej jak by miał palenie z kluczyka .
    Michal_WWL
    Level 25  
    Inwerter PV musi mieć sztywna sieć aby się zsynchronizować. Próbowałem kiedyś z przetwornicą 500W, nie dało rady, dopiero z agregatem 5kW.
    Brunoxp
    Level 15  
    Slak68 wrote:
    Skymax'owi do szczęścia potrzebne są tylko panele - i tak daje zasilanie na dom mimo braku sieci.
    Co do jakości - jest ciężki ;), mój ma moc 3 kW a kilka godzin był pod obciążeniem 4-6 kW i nic.

Falownik on-grid nie tylko sprawdza, czy jest napięcie. Próba "wepchnięcia" do wyjścia Skymax'a prądu zrobi "bum".

Nie zamierzam wpychać prądu do SKymaxa, zamierzam wepchnąć prąd AC do on-gridowego Froniusa i sprawdzić czy wystartuje. Oczywiście po uprzednim wyłączeniu faz w skrzynce.
    I tutaj źródłem owego prądu byłby inwerter Volt Sinus PRO 1000VA(ponoć czysty sinus) lub inny o odpowiednich parametrach.
    Ewentualnie źródłem prądu dla Froniusa byłby hybrydowy Skymax (jeżeli użyje go w przyszłej instalacji nr2) - da się tak??

Dodano po 2 [minuty]:

Tech132 wrote:
    Skoro masz agregat to wysyłaj wszystko do magazynu ,czyli do sieci ,a agregat miej jako awaryjny najlepiej jak by miał palenie z kluczyka .

Tak własnie robię od roku. Wkurzam się tylko gdy w słoneczny dzień nie mam prądu tyle ile bym chciał. A na wsi na której mieszkam zdarza się to często.

Dodano po 20 [minuty]:

Michal_WWL wrote:
    Inwerter PV musi mieć sztywna sieć aby się zsynchronizować. Próbowałem kiedyś z przetwornicą 500W, nie dało rady, dopiero z agregatem 5kW.

Doczytałem własnie u Szymanskiego ("Instalacje fotowoltaiczne -Wydanie V") że można stworzyć system hybrydowy oparty na dwóch inwerterach: pierwszy on-grid a drugi wyspowy.
    Czy spróbować z moim w/w inwerterem 1000W? Czy nic nie zrobi bum?
    Leon444
    Level 25  
    SMA ma takie rozwiązanie i taką filozofię OFF-Grid czyli jest Sunny Island który jest na wydzielonej fazie AC, Island podłączony jest pod akku ale nie ma w sobie wbudowanej ładowarki paneli, można go ładować poprzez standardowy ongridowy inwerter SMA Sunny Boy wpięty w tą fazę co Island lub dedykowaną ładowarką paneli...
    I to jest ta filozofia o której pisze Pan Szymański...
    Innego przypadku nie spotkałem aby dało się uruchomić inwerter ongrid (fornius czy innej firmy).
    Możesz próbować z tym chińczykiem pod nazwą Volt ale za pewne jeśli fornius ruszy to zrobi się buuuum albo na forniusie albo na chińczyku...
    Brunoxp
    Level 15  
    Slak68 wrote:

To jeszcze pytanko: czy w przypadku braku prądu z sieci falownik hybrydowy będzie pracował bez akumulatora czy jakaś bateria musi byc??
    Slak68
    Level 22  
    Tak, jak napisałem - mój SKYMAX pracował przez rok bez akumulatorów i zawsze jak było słoneczko miałem prąd w domu - nawet, jak kilka razy wyłączyli prąd z elektrowni.
    Po prostu ten falownika ma wejście z sieci i wyjście na dom - a pomiędzy nimi elektronika kieruje prąd ze słoneczka tam, gdzie go brakuje.
    Jak dom nie może pobrać tyle ile wynosi produkcja, to nadwyżkę kieruje do sieci.
    Ja jestem bardzo zadowolony.
    hostii
    Level 24  
    Brunoxp wrote:
    Kup lepiej agregat prądotwórczy na wypadek braku napięcia z sieci

najlepsze rozwiązanie, a temat już był naście razy poruszany...
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Tak dopiero teraz przebiłem się specyfikacje. Ale bardzo fajna sprawa łączenia równoległego. Ciekawe jak z mocą, na ile jest naciągana ? 5 KW ciągłej to by mi spasowało. Ale nie ma synchronizacji z siecią do pracy on - grid. Ma ktoś ten wynalazek. Właświe w praktyce ktoś spróbował zrobić taką hybrydę jak w temacie. ?? :). Odpowiedni inwerter który będzie miał odp ograniczenia i będzie generował czysty sinus i nie przeładuje sieci - może.
    Slak68
    Level 22  
    Jeśli zakładasz, że z sieci będziesz pobierał tyle, co kot napłakał to w przypadku zastosowania MKS5K+ wyjściem jest sieciowa ładowarka akumulatorów - będzie doładowywać akumulatory w niewielkim stopniu a inwerter "nadmiar/resztę" zabierze "sprzed akumulatorów" i przerobi na 230V.
    Jeśli zastosujesz np. Skymax'a, który jest pełną hybrydą i tańszym ścisłym klonem Orwaldi Solar Infini (https://www.sklep.orvaldi.pl/data/include/cms/ORVALDI_Solar_Infini-tryby_pracy.pdf) to już masz w automacie dobieranie brakującej energii z sieci na dom. Tylko nie można ich łączyć równolegle - może "dorobią" taką opcję...
    Ja mam Skymax'a 3 KW plus i jestem zadowolony, jest przeciążalny, można mu podpiąć 4,2 kWp paneli i ma dużo opcji do zabawy - np. na zimę ustawiłem, że akumulatory ma rozładowywać tylko wtedy, kiedy nie będzie prądu z sieci i trzyma te 54 V stale.
    Wzbudzenie falownika on-grid zródlem zewnetrznym podczas braku zasilania?
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Wiesz oddawanie do sieci nie specjalnie mnie interesuje. Mnie głównie potrzebny jest " Power " coś co nie dostanie zadyszki jak będzie pracowało z mocą ciągłą ok 3 kw, chwilowo 4 kw. No i przy pracy z mocą ok 2kw i następnym włączeniu np : silnika nie wyłączy się na zwarcie albo nie wybuchnie :). W tej kwestii jest problem i to spory. Będzie miało dobrą sprawność. Inwerter volta ostatnio już podsmażyłem :) 2800-2900 Wat to jest max w trybie ciągłym przez kilka godzin. Zaczęło śmierdzieć już z trafa wyjściowego. Niby ma 3500 wat mocy ciągłej a po co tam jest ten napis 5000 to nie wiem. Wszystkie te inwertery o mocy ciągłej 3,5kw są do kitu. Bo jak włączysz dwa odbiorniki o mocy 2000wat co nie jest problemem. To zaraz wyłączają się na przeciążenie. No i myślę jak to ugryźć w miarę rozsądnej cenie. Układ który będzie dobierał prąd z sieci można samemu zrobić. No i więcej do szczęścia w mojej instalacji nie potrzebuję.
    Slak68
    Level 22  
    To, co widzisz wyżej na wykresie to cały dzień układania kostki na podwórku (wibrator, przecinaczka do kostki itp. + cały dom).
    Jak dla mnie wytrzymanie np. od 11 do 14 z mocą pobieraną powyżej 3 kW jest super plusem dla Skymax'a - nie wyłączył się, mimo, że ma zabezpieczenia od temperatury a pracował wtedy na trzy fazy w domu pobierając prąd z sieci z jednej fazy + panele PV + aku.
    A raz udało mi się go wyłączyć ale wtedy w piku było ponad 8 kW. Ale jak masz warsztat to może nie wystarczać - wtedy MKS'y są lepsze, bo muszą być zsynchronizowane dla prądu trójfazowego.
    Niemniej jestem pełen podziwu dla wiedzy, umiejętności i samozaparcia w tym dziele, ja sam kombinuję, jak uniezależnić się od BigEnergy ale okres listopad-styczeń jest dużym wyzwaniem.
    Zastanawiam się nad kogeneratorem z silnika spalinowego bo mam gaz z sieci - wtedy miałbym prąd + ciepło z wody i spalin do ogrzewania domu.
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Ja raczej skuszę się na tego Orwaldi. Jest kompatybilny z moją instalacją. Regulator mppt ma na 145V. Także kupię i inwerter 5 Kw i regulator który potrzebuję na drugi tracker który jest bez paneli. A volta sprzedam. To jest upierdliwe uważanie żeby nie włączyć dwóch odbiorników 2 KW . Przełączania inwerterów zeby grzać wode w bojlerze itp Zobaczę co to potrafi w realu i ocenie najwyżej odeśle. Zawsze można dokupić drugi i zwiększyć moc. Ale opcja wspomagania inwertera off- gridowego inwerterem on - gridowym jest ciekawa. Przypuszczam że jest to kwestia tylko trochę zmienionego oprogramowania w inwerterze on - grid. Ograniczenia że tylko mógł by podbijać napięcie o dwa - pięć volt max. Powyżej napięcia pracy tego off - gridowego. Mówię ogólnikowo. Tym samym moc zależała by od poboru a nie od produkcji PV. Przy mocno obciążonej sieci to by raczej działało. Zanik obciążenia spowodował by nagły wzrost napięcia na sieci i być może uszkodzenie tego inwertera off - gridowego.
    Slak68
    Level 22  
    Tak teraz zobaczyłem na stronie https://www.sklep.asat.pl/pl/p/Inwerter-Hybrydowy-SKYMAX-HYBRID-3kW/435 że Skymax'y 3 kW też mogą być łączone równolegle dając 9 kW, (wyszukując na tej stronie słowo "równolegle").
    W ulotce też jest... https://www.sklep.asat.pl/pl/p/file/46d22d9d8...e948bea0d4113522/Skymax-Hybrid-2-10-kW-PL.pdf
    Muszę dopytać w tej firmie.
    Jak panele są połączone na niskie napięcie to MKS'y są lepsze.

Z tego co rozmawiałem, to off-gridy nie tolerują po stronie obciążenia innego inwertera, w szczególności, jeśli obciążenie spadnie np. do 500W a drugi inwerter próbuje "wepchnąć" 1000W, wtedy jest "bum".
    harkonnen
    Level 17  
    ta firma chyba zdechła. Wejście na stronę to przekierowanie na inną stronę z wirusem.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Sunny Island SMA to, jak ostatnio sprawdzałem, 3000 EUR. Do tego drogie akumulatory.
    Za 2000-3000 zł można kupić agregat inwerterowy Kipor. Z takim agregatem mój inwerter SMA współpracował bez problemu i podawał moc z PV przy jednoczesnej pracy agregatu na niskich obrotach.
    Paliwo do agregatu przez lata będzie kosztowało taniej od wymiany akumulatorów!
    doopa
    Level 13  
    Jan_Werbinski wrote:

Za 2000-3000 zł można kupić agregat inwerterowy Kipor. Z takim agregatem mój inwerter SMA współpracował bez problemu i podawał moc z PV przy jednoczesnej pracy agregatu na niskich obrotach.

Możesz przybliżyć nam swoje rozwiązanie?
    Szczególnie interesuje mnie co działo się z nadmiarem mocy generowanym przez panele?

Pozdrawiam
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Cała moc generowana przez PV została zużyta przez podłączone odbiorniki.
    Opisywałem to wielokrotnie w innych wątkach.
    javaspiver
    Level 5  
    Jako, że trochę doczytałem to się podzielę :)
    Ten Fronius Gen24 Plus też działa bez baterii. Ale w tedy ma uproszczone działania PV Point. Dostępne jest na nim gniazdko 1-fazowe mocą do 3kW, którego można użyć do zasilania odbiorników.
    https://www.rynekelektryczny.pl/falo...fronius-gen24/