Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Denon DP-52F - Brak możliwości ustawienia offsetu z ramienia gramofonu

19 Sty 2019 12:31 540 15
  • Poziom 18  
    Witam bardzo serdecznie,

Dostałem od kolegi do naprawy gramofon taki sam jak w temacie Denon DP-52F. Po załączeniu ramię rusza się chaotyczny sposób, tak jak w tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3405736.html .

Wziąłem do ręki service manuala i zaczynam czytać. Sam talerz obraca się prawidło, oraz wykrywanie wielkości płyty też. Następną regulacją jest ustawienie offsetu na wzmacniaczu operacyjnym i tutaj zaczynają się schody. Przez to, że ramię chodzi od lewej do prawej napięcie na wyjściu wzmacniacza zmienia się od -4V do +4V i ustawienie offsetu jest niemożliwe. Zacząłem oglądać wszystkie elementy wokoło tego wzmacniacza i znalazłem urwaną cewkę z ramienia, która wchodzi bezpośrednio na wejście odwracające. Przylutowanie jej na swoje miejsce spowodowało tylko tyle, że ramię zaczęło jeszcze bardziej energicznie chodzić.
    Chciałbym ożywić ten gramofon by można się było nim cieszyć jeszcze przez wiele lat.

Bardzo proszę o porady co mogę jeszcze zrobić.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Podaj link do instrukcji serwisowej.
    Myślę, że regulacja zera przy pomocy VR1 nic nie może dać. Układ wytwarzający siłę antyskatingu, albo otrzymuje niewłaściwe informacje o położeniu ramienia, albo wpada w oscylacje.
    Oscylacyjny ruch ramienia w poziomie świadczy chyba o tym drugim.
    Ten układ jest sprytny, bo siła antyskatingu powinna się zmieniać w zależności miejsca w którym aktualnie się znajduje ramię.
    Sprawdź jakość napięć zasilających.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 18  
    Dzięki za odpowiedź.
    Tutaj kolega zamieścił dokładnie co się dzieje z gramofonem. Wezmę oscyloskop i posprawdzam jak wyglądają przebiegi napięć zasilających. Może to kwestia wymiany kondensatorów.

Edycja 22.01.2019

Sprawdziłem wszystkie kondensatory i faktycznie parę było wyschniętych, jednak gramofon zachowuje się niestety dalej identycznie.

Załączam oscylogram wzmacniacza operacyjnego IC1 w momencie naciśnięcia "start" ramię nadal drga zamiast płynnie się przesuwać.

żółty - wejście odwracające
    niebieski - wyjście wzmacniacza
    zielony - (+5V)
    fioletowy - (-5V)
    Musiałem usunąć ostatnią wypowiedź, ponieważ był to stek bzdur nie przystający do tego https://www.youtube.com/watch?v=9wPUj-EXCng
  • Poziom 18  
    Grzegorz Markowski napisał:
    Musiałem usunąć ostatnią wypowiedź, ponieważ był to stek bzdur nie przystający do tego https://www.youtube.com/watch?v=9wPUj-EXCng

Czy jesteś coś w stanie powiedzieć na temat tego filmu z youtube'a? Nie jestem w stanie opanować tych oscylacji.
    Usunąłem ten wpis, bo odniosłem się do filmu zamieszczony w tym https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3405736.html wątku.
    Post jest tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3544539.html
    Pomyślę nad tym co widać na drugim filmie, ale ponieważ nie znam zupełnie obsługi tego gramofonu, opisz mi ją proszę w skrócie.
    Czujniki, które wskazałem w usuniętym poście, możesz oczywiście sprawdzić na wszelki wypadek.
  • Poziom 18  
    Zamieszczam schemat blokowy z lekkim opisem.

1 - detektor rozmiaru i prędkości płyty, on działa poprawnie (zakrywając odpowiednie otworki wykrywa 33 lub 45 i zaczyna kręcić odpowiednią prędkością.

2 - detektor położenia ramienia (fotorezystory sprawdziłem na zasadzie, wylutowania i sprawdzenia rezystancji ciemnej i oraz po przyświeceniu), rezystancja się zmienia lecz nie wiem czy w odpowiednich zakresach

3 i 4 - każdy motor (horizontal i vertical) posiada dwie cewki jedna opisana jako detekcyjna a druga jako driver.

Sygnał z cewki detekcyjnej wchodzi na wejście nieodwracalne wzmacniacza IC1, a wyjście jego na wejście nieodwracające IC2, wyjście IC2 steruje już bezpośrednio poprzez tranzystory cewką "driver".
    Dziękuję. Chodziło mi raczej o obsługę z poziomu użytkownika, niemniej informacje będą bardzo przydatne. Spróbuję coś wymyślić.

Dodano po 3 [godziny] 29 [minuty]:

Potwierdź sprawdzenie kondensatorów w tym

fragmencie układu. Myślę, że istotne znaczenie, może mieć ten

kondensator 0,47uF.
  • Poziom 18  
    Dzięki za nakierowanie.

Kondensatory sprawdzone, ale na wszelki wypadek dałem nowe. Układ jednak nadal działa tak samo źle.
    Myślę sobie jednak dalej, że takie drgania na ramieniu może powodować jakieś wzbudzenie układu. Więc zacząłem odłączać, po jednym kondensatorze i puszczałem gramofon. Okazało się, że po odłączeniu kondensatora C2 ramię przestało się "bujać" jednak straciłem nad nim kontrole poprzez naciskanie "start i "stop". Nie wiem czy dobrze interpretuję ten układ IC2 z ujemnym sprzężeniem zwrotnym na równoległym C2 i R7 jako jakiś filtr dolnoprzepustowy?? Wydaje mi się, że tutaj jest coś nie tak.

Zrobiłem jeszcze jeden eksperyment (przy wlutowanych wszystkich kondensatorach) zamieniłem podłączenie cewek "detection" i "driver" poprzez zamianę początku z końcem uzwojenia. Układ przestał się wzbudzać, ale zaczął działać odwrotnie tzn. po naciśnięciu "stop" układ zaczyna się kręcić i ramię powoli zmierza w kierunku środka gramofonu opada i tak jakby normalnie grał. Po naciśnięciu "start" ramię unosi się i wraca na miejsce spoczynku po prawej stronie.

Proszę o kolejne Twoje sugestię, bo wydaje się że jesteśmy już blisko.
    Mam tylko nadzieję, że nie namieszam bardziej.
    Wyprowadzenia cewek na swoje miejsca.
    Sprawdź napięcia in side, out side i power on podane na schemacie.
    Wzmacniacze operacyjne uszkodzone? Niewykluczone.
    Ale ja bym się najpierw przyjrzał IC6.

Jeśli ten styk znajdujący się w strukturze układu nie działa właściwie, IC2 steruje cewką napędzającą ramię w poziomie, ale nie dostaje informacji o położeniu ramienia.
    Na teraz nie wymyślę nic innego.
  • Poziom 18  
    Power on (tranzystor TR1) działa prawidłowo. IC3 z tranzystorem TR1, działa jak taki swoisty softstart by ramię na starcie zawsze znajdowało się po prawej stronie. TR1 polaryzuje TR3 i w tym momencie na cewce "drive" pojawia się ujemne napięcie które popycha ramię max w prawo.
    Napięć In side i out side nie jestem w stanie zmierzyć ponieważ ramię po naciśnięciu "start" wpada zaraz w rezonans.
    IC6 działa poprawnie.
    Niestety na chwilę obecną nie ma na podmianę wzmacniacza operacyjnego w takiej obudowie. Zamieniłem miejscami wzmacniacze operacyjne IC2 z IC3 i o dziwno gramofon zaczął poprawnie działać przez minutę. Po tej minucie ramię znowu zaczęło oscylować i tak zostało. W chwili kiedy ramię oscyluje na zasilaniu +10V, -10V jest mała "sieczka". Z ładnego napięcia stałego robią się małe oscylacje w tak poruszającego się ramienia. Próbowałem blokować to kondensatorami 100n i 12p z +10V i -10V do masy, ale to nic nie dało.
    +5 i -5V do zasilania TR2 i TR3, jest chyba robione z +10 i -10V.

Może problem leży w stabilizatorach +5/-5V i ich otoczeniu?
  • Poziom 18  
    Po dziesiątkach godzin spędzonych nad gramofonem i ostatecznym akcie desperacji gramofon został naprawiony.
    Jak pisałem w pierwszym poście znalazłem urwaną cewkę. Do przylutowania zastosowałem kwas lutowniczy, żeby pozbyć się emalii. Końcem końców okazało się, że nie zmyty do końca kwas z PCB wprowadzał rezystancję równoległą do cewki. Po dokładnym umyciu płytki gramofon zaczął działać poprawnie.
    Dlatego w takich przypadkach używa się noża do tapet lub tabletki aspiryny.
    Cieszę się, że udało się ten gramofon naprawić.