Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawka do laptopa/mobilnej stacji roboczej z rurek miedzianych

LA72 19 Sty 2019 17:33 2583 20
  • Witam.

Wstęp:
    Jakiś czas temu zmontowałem sobie podstawkę do laptopa 17" z pozostałości po wymianie instalacji wodnej.

Po zmianie laptopa na stację roboczą Dell'a 17,3" okazało się, że poprzedni egzemplarz mógł pomieścić sam komputer.
    A gdzie miejsce dla stacji roboczej?

Na szczęście we czeluściach piwnicznych zakamarków pozostało jeszcze trochę miedzi i sklejki.

Przygotowanie:
    Po zwymiarowaniu komputera i stacji dokującej zacząłem cięcie rurek i sklejki.

Wykonanie:
    Przyszła kolej na lutowanie.
    Podstawka do laptopa/mobilnej stacji roboczej z rurek miedzianych Podstawka do laptopa/mobilnej stacji roboczej z rurek miedzianych

Po oczyszczeniu lutowania przystąpiłem do montażu blatu ze sklejki do ramy.

Teraz ze spokojem całość mieści się na wykonanej podstawce.
    Podstawka do laptopa/mobilnej stacji roboczej z rurek miedzianych Podstawka do laptopa/mobilnej stacji roboczej z rurek miedzianych

Kosztorys:
    Mnie wykonanie nie kosztowało nic, bo już miałem materiały.
    Jednakże wg cen w mojej miejscowości, cennik wygląda jak poniżej.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 19 Sty 2019 18:45
    mr_grabarz
    Poziom 18  

A zasilanie do tych wentylatorów to z czego? bo zasilacza nie ma, a kable "wiszą" w powietrzu...

poza tym w cenie 40 PLN można już kupić gotowca

jak dla mnie brakuje:
    - zasilania do wentylatorów
    - regulacji obrotów wentylatorów
    - jakichkolwiek gumowych/plastikowych nakładek na rurki, co by miedz nie "brudziła" i niszczyła blatu

• #3 19 Sty 2019 18:47
    LA72
    Poziom 40  

Rurki miedziane po oczyszczeniu zostały pokryte lakierem bezbarwnym w sprayu.

Wentylatory są zamontowane w starej wersji podstawki.

Opis dotyczy wersji ze sklejką.

• #4 19 Sty 2019 18:54
    mr_grabarz
    Poziom 18  

Czemu właściwie nie dodałeś do niej wentylatorów?

Jeżeli koszt budowy wyszedł 40 PLN i nie ma wentylatorów to jeszcze gorzej ekonomicznie.

Poza tym
    sklejka czy to pleksi nie ma znaczenia, blokuje przepływ powietrza, ideą takich podstawek jest przede wszystkim poprawa cyrkulacji powietrza (wentylatory i/lub perforowana podstawa np. z siatki, lub zwyczajnie z dziurami), zmiana kąta nachylenia i laptopa, a tym samym klawiatury i poprawa ergonomii pracy to trochę efekt uboczny :)
    Zrób, chociaż w sklejce w miejscach, gdzie masz wentylatory od laptopa otwory, poprawi to przepływ powietrza, a CPU podziękuje niższą temperaturą, a wentylatory cichszą pracą :)

• #5 19 Sty 2019 19:46
    LA72
    Poziom 40  

mr_grabarz napisał:
    Czemu właściwie nie dodałeś do niej wentylatorów?

jeżeli koszt budowy wyszedł 40 PLN i nie ma wentylatorów to jeszcze gorzej ekonomicznie

poza tym
    sklejka czy to pleksi nie ma znaczenia, blokuje przepływ powietrza, ideą takich podstawek jest przede wszystkim poprawa cyrkulacji powietrza (wentylatory i/lub perforowana podstawa np. z siatki lub zwyczajnie z dziurami), zmiana kąta nachylenia i laptopa, a tym samym klawiatury i poprawa ergonomii pracy to trochę efekt uboczny :)
    Zrób chociaż w sklejce w miejscach gdzie masz wentylatory od laptopa otwory, poprawi to przepływ powietrza, a CPU podziękuje niższą temperaturą, a wentylatory cichszą pracą :)

Otwory wlotowe do wentylatorów mają wystarczający dostęp do "świeżego" powietrza.
    Tył komputera jest wystarczająco podniesiony dzięki stacji dokującej.
    Dodatkowo sama stacja posiada 2 wentylatory, które pracują dosyć cicho.

Jeśli chodzi o koszty to nie poniosłem ich wogóle.
    Jak już wspomniałem całość zrobiona z "przydasiów"

• #6 19 Sty 2019 22:08
    Greyangel
    Poziom 14  

mr_grabarz napisał:
    zmiana kąta nachylenia i laptopa, a tym samym klawiatury i poprawa ergonomii pracy to trochę efekt uboczny

Nie do końca się zgodzę, z racji ze powietrze ciepłe jest lżejsze od zimnego, spód laptopa wraz z płaską powierzchnią będą sprzyjać efektowi kominowemu jeśli się je pochyli (idealnie było by pionowo ale wtedy właśnie cierpi ergonomia). W tym przypadku to lepsze niż nic i wtedy te wiatraki co tam Masz, przydało by się puścić "na zasys" powietrza spod laptopa. Pamiętajmy że przy wymuszonym jak i swobodnym chłodzeniu, liczy się bilans strumienia powietrza a do bilansu brany jest wlot i wylot. Jeśli wszystkie otwory w laptopie nie będą wyczyszczone to nie pomoże mu w sposób znaczący żadna zewnętrzna instalacja. To samo jeśli laptop zostanie błędnie zaprojektowany co się czasem zdarza.

• #7 20 Sty 2019 11:30
    turul
    Poziom 8  

O ile sama podstawka pod laptopa to świetny pomysł, o tyle w te wentylatory to niezbyt wierzę. Dwa argumenty:
    1. Teoretyczny: Ciśnienie pod laptopem nie wzrasta znacząco, ponieważ laptop po to właśnie ma nóżki, żeby ułatwić przepływ powietrza pod laptopem. W tym wypadku (włączone wentylatory pod laptopem) te nóżki ułatwiają rozproszenie ciśnienia.
    2. Doświadczalny: w upalne dni sprawdzałem przy pomocy aplikacji temperaturę procesora przy dużym obciążeniu w wariancie "sama podstawka" / "podstawka z włączonym wentylatorem". Aplikacja nie wykazała różnic w temperaturze procesora. Było tylko trochę przyjemniej trzymać na nim ręce bo zwiększony był wywiew dookoła laptopa. W szczególności też bardziej rozpraszało się gorące powietrze wychodzące z laptopa.

Używanie podstawki jednak polecam. Zapewnia ona laptopowi nieutrudniony dostęp do pobierania powietrza a to jest bardzo ważne. Laptop bez podstawki łatwo położyć na jakichś kartkach, kablach czy innych mniejszych lub większych śmieciach. Jeśli małe, to jeszcze gorzej, bo mogą być wchłaniane do kanałów powietrznych laptopa. Szczególnie złym pomysłem jest kładzenie laptopa bez podstawki na materiałach miękkich (pościel, poduszka, nawet spodnie) bo wtedy kłaczki wpadają i zapychają wentylator.

Co innego, gdyby ta podstawka choć trochę schładzała powietrze. No ale same wentylatory powietrza nie schładzają.

• #8 20 Sty 2019 16:24
    mr_grabarz
    Poziom 18  

Apropo wentylatorów w podstawce.

Chodzi mi o to, że wymuszony obieg powietrza poprawia cyrkulację, jasne wspomniany efekt kominowy, wspomniane nóżki itd itd ja tego nie neguję

Nie mniej jednak opory powietrza na samych nóżkach, gdy laptop stoi na podstawce, a gdy podstawka ma wentylatory które odciągają ciepłe powietrze

wspomniana cyrkulacja, wentylatory pomagające wyrzucić ciepłe powietrze z wywiewów wewnętrznych laptopa powodują, że sama konstrukcja jak by nie patrzeć jest chłodniejsza, a tym samym radiatory wewnętrzne oraz wentylatory mają łatwiej utrzymać temp. CPU, GPU

idąc dalej, wywalanie wymuszone spod laptopa ciepłego powietrza pomaga w chłodzeniu RAM oraz HDD (czy tam SSD, choć tu temp. ma znacznie mniejszy wpływ, no ale nie o tym...)

zróbcie prosty eksperyment, który ja kiedyś robiłem
    weźcie laptopa i postawcie na blacie, wymuście obciążenie CPU na jakieś nie wiem 80% (przykładowo), po ok 30 min sprawdzcie:
    - temp CPU
    - temp GPU
    - temp dysku
    - obroty wentylatora
    - temperatura spodniej części laptopa
    potem to sama tylko z podstawką z wentylatorami które wywalają ogrzane powietrze lub innymi słowy wymuszają większą cyrkulację powietrza pod laptopem

• #9 20 Sty 2019 16:30
    LA72
    Poziom 40  

mr_grabarz napisał:
    ..... podstawką z wentylatorami które wywalają ogrzane powietrze lub innymi słowy wymuszają większą cyrkulację powietrza pod laptopem

Od kiedy laptopy usuwają ciepłe powietrze przez dół a nie przez otwory wylotowe z tyłu/boku?

• #10 20 Sty 2019 16:34
    mr_grabarz
    Poziom 18  

LA72 napisał:
    mr_grabarz napisał:
    ..... podstawką z wentylatorami, które wywalają ogrzane powietrze lub, innymi słowy, wymuszają większą cyrkulację powietrza pod laptopem.

Od kiedy laptopy usuwają ciepłe powietrze przez dół, a nie przez otwory wylotowe z tyłu/boku?

od zawsze, kiedy producent tak przewidział.

Wyrzut ciepłego powietrza bokiem dotyczy znacznej części laptopów, niestety nie jest to obligatoryjne i trafiłem wynalazki, w których wyrzut jest w dół.

Poza tym, a kiedy łatwiej wentylować "coś" powietrzem zasysanym o temp. wyższej czy niższej?

Zrób test, o którym pisałem i podziel się wynikami :)

• #11 20 Sty 2019 18:11
    dktr
    Poziom 19  

Nigdy nie rozumiałem idei tych podstawek z wentylatorami, bo sama podstawka jako wygodne ustawienie laptopa to jeszcze rozumiem, ale te wentylatory? Po co? Jak w samochodzie coś się przegrzewa to też się montuje dodatkowy wentylator, czy jednak szuka się usterki układu chłodzenia?

• #12 20 Sty 2019 18:19
    szeryf3
    Poziom 16  

Jeżeli to wszystko powstało z ,,przydasiów" to fajny projekt.

• #13 21 Sty 2019 08:41
    error105
    Poziom 9  

mr_grabarz napisał:
    1. ideą takich podstawek jest przede wszystkim poprawa cyrkulacji powietrza (wentylatory i/lub perforowana podstawa np. z siatki, lub zwyczajnie z dziurami), zmiana kąta nachylenia i laptopa, a tym samym klawiatury i poprawa ergonomii pracy to trochę efekt uboczny :)

2. Zrób, chociaż w sklejce w miejscach, gdzie masz wentylatory od laptopa otwory, poprawi to przepływ powietrza, a CPU podziękuje niższą temperaturą, a wentylatory cichszą pracą :)

1. I poprawia, idea powstania podstawek jest to że ludzie trzymali laptopy na kolanach na kołdrze i blokowało to dostęp powietrza, z podstawką tego efektu nie ma. Dodatkowe wentylatory wręcz mogą pogorszyć ta fabryczną cyrkulację powietrza (testowałem na swojej, i bez wentylatorów miałem 2° mniej mimo że wiały one prosto w fabryczne).

2. Jak wyżej, nie po to producent coś przewidział by dało się to ot tak poprawić :)

Zwróć uwagę na fabryczne podstawki do stacji co robią, bo żadna z nich nie ma wentylatora - chodzi głównie o rozszerzenie funkcjonalności i dodanie portów, sam laptop ma potrafić siebie schlodzic bez dodatków - to nie Apple :)

• #14 21 Sty 2019 09:28
    keseszel
    Poziom 26  

Fajnie wykonane z przydasi, jak dla mnie to taka wersja "steampunkowa". Podoba mi się wersja z plexi, sklejka- nie za bardzo. Raczej bym dał mahoń, ale o gustach się nie dyskutuje. Co do wentylatorów- nie robiłem badań, ale moja podstawka ma duży, zabudowany i jest w moim odczuciu efekt. Lap się nie grzeje, wcześniej wył jak potępiony. Czyli sens takiej podstawki jest. Kabli nie mam - dorobiłem sobie króciaka i zasilanie wentylatora mam z lapka.

• #15 21 Sty 2019 09:39
    kiclaw
    Poziom 16  

OK Panowie, jako że nam zrobił się tutaj mały offtop to i ja dorzucę swoje 3 grosze (oczywiście tez offtopując, a jakże!)

Posiadam podstawkę pod swojego lapka z jednym dużym wentylatorem i drobną metalową siateczką (odzielającą wentylator od kompa). I tak, ogólnie to nie rozumiem dlaczego dyskutujecie Panowie nad zasadnością użycia wentylatorów i samej podstawki. No wystarczy przeprowadzić podstawowe testy. U mnie wygląda to tak że odpalam np wymagającą grę albo zapuszczam jakieś obliczenia gdzie działa np. karta grafiki i CPU na >80%. Komp się grzeje, wentylatory chodzą na max. Oczywiście chłodzenie działa i komp się nie wyłącza, ale z podstawką to wentylatory nie wbijają na wyższy bieg i komputer jest odczuwalnie chłodniejszy.
    BA! Polecam zainstalowanie sobie SpeedFan i sprawdzenie temperatur. U mnie jest znacząca poprawa o minimum kilka stopni na korzyść podstawki z wentylatorami.

I teraz nasuwa się pytanie: ale po co podstawka skoro jest fabryczne chłodzenie. Ano wg. mnie po tom że układ chłodzenia w lapku pochodzi dzięki temu dłużej, a i reszta kompa jakoś chłodniejsza a nie że wręcz klawiatura jest ciepła.
    Oczywiście wentylator nie zwiększy znacząco cisnienia powietrza, ale schłodzi cały dół obudowy (co jest też ważne, bo chłodna obudowa to chłodniejsze komponenty w środku) no i wentylatory w kompie moga chodzić na niższych obrotach.

• #16 21 Sty 2019 10:11
    error105
    Poziom 9  

Efekt może i jest w tanich Lenovo konsumenckich czy innych, gdzie po prostu budżet nie pozwala nic z tym robić więcej.
    U mnie nie bylo żadnej różnicy na plus czy to z włączonym czy wyłączonym wentylatorem, za każdym razem wentylatory fabryczne kręciły się podobnie.

• #17 21 Sty 2019 10:17
    kiclaw
    Poziom 16  

Sprawdz sobie zatem dla testów ze SpeedFan-em, ale możliwe że faktycznie w kompach "nie-konsumenckich" ten układ chłodzenia jest znacznie wydajniejszy i podstawka się nie przydaje

• #18 21 Sty 2019 13:10
    shac0
    Poziom 7  

turul napisał:
    Używanie podstawki jednak polecam

error105 napisał:
    laptopy na kolanach na kołdrze i blokowało to dostęp powietrza

Zastanawiam się nad podstawką bez wentylatorów (mój aż tak nie grzeje a szum tylko denerwuje) ale zastanawia mnie to czym to się w zasadzie różni od podłożenia pod laptopa jakiegoś ołówka, grubszej kredki, ewentualnie jeszcze grubszej książki (tak aby nie zakrywać wiatraków)

Bo jeśli zasadniczo niczym to po co to wgle kupować i nosić ze sobą dodatkowy bagaż(który zajmuje dużo miejsca)

//
    A sama kwestia wiatraków. No właśnie - niby może się przydać. Ale taki wiatraczek może też być szkodliwy. Po drugie - prąd. Po trzecie - hałas.

• #19 22 Sty 2019 10:22
    keseszel
    Poziom 26  

Jeżeli się zastanawiasz nad książką lub ołówkiem to po prostu zrób to i będziesz wiedział, dlaczego nie pasuje. Generalnie laptop nie jest od tego by obsługiwać go przy biurku, ale na kolanach ;-P siedząc wygodnie opartym na fotelu lub tapczanie. Wtedy masz zakryte wentylacje i taka podstawka się przydaje. Nie grzeje też kolan ;-) Swoją podstawkę kupiłem za 5PLN jako uszkodzoną, wystarczyło poprawić lutowanie.
    Laptopa trzeba co jakiś czas trzeba rozebrać, wyczyścić z kurzu, wymienić pastę. Wtedy wentylatory nie wyją. Sprawdziłem na swoim.

• #20 22 Sty 2019 16:23
    shac0
    Poziom 7  

keseszel napisał:
    Jeżeli się zastanawiasz nad książką lub ołówkiem to po prostu zrób to i będziesz wiedział, dlaczego nie pasuje. Generalnie laptop nie jest od tego by obsługiwać go przy biurku, ale na kolanach ;-P siedząc wygodnie opartym na fotelu lub tapczanie. Wtedy masz zakryte wentylacje i taka podstawka się przydaje. Nie grzeje też kolan ;-) Swoją podstawkę kupiłem za 5PLN jako uszkodzoną, wystarczyło poprawić lutowanie.
    Laptopa trzeba co jakiś czas trzeba rozebrać, wyczyścić z kurzu, wymienić pastę. Wtedy wentylatory nie wyją. Sprawdziłem na swoim.

to podstawke masz z wentylatorami ?

generalnie masz racje , na kolana taka podstawka to również i wygoda. Minus jest taki że takiej podstawki już raczej nie weźmiesz ze sobą w podróż to za dużo miejsca zajmuje cennego.

Przydałoby się rozwiązanie minimalistyczne (np składny ultra lekki i mini stojak z nóżkami który można schować w bocznej kieszeni.

• #21 23 Sty 2019 22:54
    Greyangel
    Poziom 14  

Wydaje mi się że robiąc dla siebie podstawkę pod laptopa, można się trochę bardziej postarać z planowaniem jej budowy. Tanie podstawki charakteryzują się dość dużą uniwersalnością na co już tutaj zwrócono uwagę. W moim laptopie wyrzut odbywa się górną krawędzią, zaraz za ekranem. Za to powietrze zasysane jest właśnie tą szczeliną pomiędzy nóżkami a dolną obudową. Wychodzi na to że wentylator zasysa tymi szczelinami i pcha przez radiator CPU i GPU. W takim wypadku u mnie sprawdził by się właśnie nadmuch na dolną obudowę. Byłem niedawno u jednego kolegi z forum który ma taką chińską podkładkę i u niego wentylatory zasysają powietrze więc ten chiński patent zastosowany u mnie pogarszał by tylko chłodzenie i być może doprowadził by do nadmiernego obciążenia wentylatora w komputerze.