Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie szeregowe kondensatorów

19 Sty 2019 17:54 297 7
 • Poziom 3  
  Witam nie znam się za bardzo na kondensatorach,

  Jeśli wezmę np. 4 kondensatory (np. 50v) podłącze szeregowo to wzrośnie ich pojemność (myśle, że dobrze myśle) i naładuje je np. ładowarką od starej nokii (gruby bolec) tzw. diodka led i kondensatory będą podpięte do ładowarki aż dioda led zgaśnie, to po takiej operacji gdy wyprowadzenia od połączonych kondensatorów zostaną zbliżone ku sobie to przeskoczy iskierka? A można tak połączyć i naładować np. 50 lub 120 takowych kondensatorków? I czy (i jak) w dodatku można podłączyć cewkę zapłonową od trabanta 601 (mam 4) do tej konstrukcji (oczywiście po naładowaniu) to napięcie się zwiększy i iskierka (teraz iskiera) będzie większa? Z góry przepraszam za mój skomplikowany język
  Chodzi o takie kondensatory: Połączenie szeregowe kondensatorów
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 41  
  Nie tu jest odwrotnie
  Rownoległe zwieksza pojemność
 • Poziom 33  
  Połączenie równoległe sumuje ich pojemność. Trzeba pamiętać o- napięciu ich pracy/ nie musi być jednakowe, ale nie może być też za niskie/, i prawidłowym zachowaniu polaryzacji połączeń- plus do plusa, minus do minusa. Jak będziesz miał za dużą pojemność takiej baterii, to zwykła ładowarka może nie dać rady. I nie rób eksperymentów z napięciem większym jak 12V,przy 24V potrafi już niezle kopnąć.
 • Poziom 3  
  hmhm... takie coś ma służyć do zrobienia tzw. smoka, iskry, no łuku elektrycznego a do wysokich natężeń i napięć mam szczególny respekt (parę razy kopło hehe) a i mógłby ktoś podpowiedzieć jak się pobawić z kondensatorami i łukami elektrycznymi? z góry dziękuję thx

  nie nie nie, uproszczę, mógłby ktoś takiej opornej w elektronice jak ja osobie wytłumaczyć i podać schemat i wykonanie '' drabiny Jakuba" i jak podłączyć tranformatór
 • Poziom 29  
  Ja zrobiłem taką drabinę na podstawie materiałów z tego forum, tylko że chciało mi się poszukać np :
  https://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,drabina-jakubowa.html
  Zacząłem od głośnika plazmowego, przy pomocy którego zasilam drabinę i mogę jeszcze kilka ciekawych doświadczeń wykonać np " elektrofotografia ".
 • Poziom 3  
  a no tak, co do drabiny to zapomniałem o magicznym przycisku "szukaj" :) a mam jeszcze pytanko: jak podłączyć cewkę zapłonową np. od wspomnianego trabanta601 tak żebym z 6v miał na przykład kilka tyś volt? nie wiem bo słyszałem coś takiego
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Eeeeee... a może znajdziesz samodzielnie, schemat instalacji zapłonowej Trabanta 601? Albo "Malucha".
  "nie wiem bo słyszałem coś takiego"?! Co to znaczy?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Cytat:
  Jeśli wezmę np. 4 kondensatory (np. 50v) podłącze szeregowo to wzrośnie ich pojemność (myśle, że dobrze myśle) i naładuje je np. ładowarką od starej nokii (gruby bolec) tzw. diodka led i kondensatory będą podpięte do ładowarki aż dioda led zgaśnie, to po takiej operacji gdy wyprowadzenia od połączonych kondensatorów zostaną zbliżone ku sobie to przeskoczy iskierka?
  Kondensatory na niskie napięcia (<1000V) dają iskry przy zwarciu (nie zbliżeniu) elektrod, dzieje się tak dzięki temu że przez bardzo krótki czas mogą dostarczyć bardzo dużych prądów wystarczających żeby stopić i rozprysnąć odrobinę metalu.

  Nie wiem ile daje "ładowarka od starej nokii" ale pewnie 5-10V nawet stukrotne powielenie to za mało żeby uzyskać przeskok iskrowy przez powietrze z odległości większej niż dziesiąte części mm. do przebicia kilku centymetrów potrzeba kilkadziesiąt kV, tyle możesz uzyskać z cewki zapłonowej.

  Cytat:
  A można tak połączyć i naładować np. 50 lub 120 takowych kondensatorków?
  Prawie wymyśliłeś powielacz, sztuczka polega na tym żeby ładować równolegle a rozładowywać szeregowo i to muszą robić elementy elektroniczne, wyobraź sobie jak długo by zajęło ci przełączanie 100 kondensatorów. Ale nawet powielacz musi mieć na wejściu dosyć wysokie napięcie, jeśli ma dawać dziesiątki kV, jeśli liczba stopni ma być nie większa niż kilkadziesiąt (realne do zbudowania).

  Do zasilenia drabiny Jakuba możesz wykorzystać transformator do neonów, albo trafopowielacz ze starego TV z układem Mazziliego do zasilania, albo nawet transformator z mikrofali, przy czym ten ostatni z łatwością zrobi z ciebie pieczeń jeśli popełnisz błąd, dwa pozostałe też są niebezpieczne.

  Cewkę zapłonową można zasilić przez układ generatora z kluczem tranzystorowym, moc będzie mniejsza niż urządzeń opisanych powyżej, a drabina Jakuba "lubi" duże moce - kiedy płynie duży prąd, łuk jest gruby, łatwiej się wznosi niż chuda iskra z cewki zapłonowej.

  Zauważ że oprócz niebezpieczeństwa porażenia, niebezpieczny jest także ultrafiolet powstający w łuku, a także ozon i tlenki azotu, zabawa z wysokim napięciem jest fajna, ale i niebezpieczna.