Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Menu dotykowe na wyświetlaczu adafruit 2,8" przy Arduino UNO

19 Sty 2019 21:10 246 6
  • Poziom 5  
    Próbuję zrobić menu dotykowe na ekranie Adafruit 2,8" (https://botland.com.pl/pl/arduino-shield-klawiatury-i-wyswietlacze/2472-wyswietlacz-dotykowy-28-tft-adafruit-shield-dla-arduino.html?results=230&search_query=2.8+dotykowy), ma on działać w taki sposób:
    1. przed naciśnięciem czegokolwiek widoczne są słupki przedstawiające połączone napięcie z czujników
    2. po naciśnięciu w dowolnym miejscu pojawia się ramka z wyborem 3 opcji
    3. po naciśnięciu którejś z opcji ekran wypełnia się na niebiesko/różowo/zielono w zależności od wybranej opcji
    4. po ponownym naciśnięciu ekran wraca do pierwszego położenia
    Niestety mam już problem przy punkcie 2 - pojawiająca się ramka menu miga, a po jakims czasie wyskakuja jeszcze na niej slupki, a do punktu 3 w ogóle nie da się dojść.
    Czy ktoś ma pomysł, jak rozwiązać te problemy?
    Kod: C
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Z delayami tego na pewno nie zrobisz, musisz nauczyć się zarządzać czasem - millis, timery sprzętowe, gotowe biblioteki (timerOne), millis opisane jest w kursie: https://forbot.pl/blog//kurs-arduino-podstawy-programowania-spis-tresci-kursu-id5290 i raczej nie powinieneś zaczynać od jego końca. Coś takiego jak maszyna stanów, switch-case też nie zaszkodzi poznać. Ekran powinien się przerysowywać gdy coś się na nim zmieni (jak się da to tylko zmieniona część), a pętla główna powinna śmigać bez pauz z delay ile fabryka procesora pozwala.
  • PCBway
  • Poziom 5  
    millis to bardzo duża podpowiedź przy budowaniu menu, ale w międzyczasie zmieniłam koncepcję i postanowiłam porzucić ramkę z MENU i uprościć wszystko:
    1. przed naciśnięciem czegokolwiek widoczne są słupki przedstawiające połączone napięcie z czujników
    2. po naciśnięciu któregoś ze słupków zmienia się kolor ekranu (nie tło, tylko cały ekran się wypełnia - w kolejnym etapie ma się tam pojawiać kolejny wykres jak w przypadku słupka 1)
    słupek1 - wykres liniowy
    słupek 2 - różowy
    słupek 3 - zielony

ale znowu pojawia się problem, że zamiast zmieniać się, ekran po dotknięciu się zatrzymuje
  • Poziom 30  
    xoxi napisał:
    ale znowu pojawia się problem, że zamiast zmieniać się, ekran po dotknięciu się zatrzymuje

Czy ten wątek nie jest powiązany z https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3543138.html ?
  • Poziom 5  
    trochę jest - w jedynym (w tamtym) próbuję poprawić wykres liniowy, by się przesuwał / rysował się od nowa, gdy skończy mu się miejsce, w tym próbuję zrobić coś na kształt menu, w którym po dotyku z wykresów słupkowych będzie się pojawiał wykres liniowy
  • Poziom 30  
    xoxi napisał:
    trochę jest

Myślałem, że to jeden projekt, be wtedy to już na pewno zły uC i/lub wyświetlacz do tego zadania.

Czy ten projekt też ma byc zrobiony szybko?
    xoxi napisał:
    C++ nie znam kompletnie, ale na poniedziałek muszę zrobić
  • Poziom 5  
    zrezygnowałam z rozwiązania tego problemu