Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana ogniw w baterii wkrętarki

20 Sty 2019 10:29 561 7
  • Poziom 9  
    Witam. Posiadam dość wiekową wkrętarkę Ryobi zasilaną baterią 14,4 V 1,7Ah. Ogniwa -12szt 1,2V 1,7Ah NiCd
    Bateria padła i postanowiłem wymienić ogniwa na nowe. Mam pytania:
    - Czy mogę użyć ogniw o większej pojemności np. 2Ah i czy oryginalna ładowarka je naładuje w odpowiednim stopniu
    -Czy można użyć ogniw NiMH
    Wymiana ogniw w baterii wkrętarki
  • Testo
  • Poziom 18  
    pyt1- tak możesz w przypadku ni-cd .Proces ładowania się wydłuży ale aku się naładuja .
    pyt2-nie- aku ni-mh wymagają nieco innej charakterystyki ładowania- ładowarke należało by odpowiednio przerobić .
    W-g mnie najkorzystniej byłoby wykorzystać aku li-on ale wymaga to całkowitego przerobienia istniejącej ładowarki doposażając ja w układ balancera a to może się nie zmieścic w pojemniku baterii czy tez ladowarki .Rozwiązaniem jest budowa nowej ładowarki z funkcja balancera a w pojemniku baterii instalacji gniazda do tejże ładowarki .Osobiście tak zrobiłem .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3519242&highlight= post nr 8 -zdjecie wkrętarki po zamontowaniu ogniw li-on i gniazda do ładowarki z balancerem . .Moja wkrętarka miała znamionowe napięcie pracy 9,6V. Obecnie pracuje na napięciu 12,6V z pakietu li-on 3s2p
    i brak jakichkolwiek objawów przegrzania .Dodatkowo bateria została doposażona we wskaźnik rozładowania z wyłącznikiem aby w czasie nieużywania wskaźnik nie pobierał prądu z baterii . Ogniwa li-on wysoko prądowe (20-A).Ładowanie prądem 1,25A. Ładowarka ma możliwość regulacji napięcia i prądu ładowania . Robi 2 lata i jest ok. Jak co służę sprawdzonymi schematami -kol. wrzuci wymiary tej ładowarki i zdjęcie tabliczki znamionowej lub jej opis- to pozwoliło by określić czy zmieści sie zasilacz +balancer .
  • Testo
  • Moderator Robotyka
    Kolega troszkę przesadził z niekompatybilnością ogniw NICD i NIMH. Albo pomylił dwie kwestie.
    Nie ma większego problemu ze zmianą typu ogniw. Ładowarka sobie poradzi.
    Jest natomiast problem ze zwiększeniem pojemności ogniw. Może to zmienić odczyt tzw. Delta pik, czyli momentu gdy ładowarka wykrywa naładowanie ogniwa, co skutkuje niedoładowaniem ogniw o większej pojemności.
    W efekcie mamy stale niedoładowane ogniwa i zero zysku.

Natomiast przerabianie wkrętarki dość leciwej na ogniwa litowe to niestety sprawa kompletnie nieopłacalna z powodu kosztów. Poza tym, zaletą główną ogniw litowych jest ich wysoka wydajność prądowa i niska masa. Ma to znaczenie w pojazdach i urządzeniach mobilnych. Jeżeli zasilanie zostało obliczone na konkretną pojemność akumulatora, to zmiana ogniw na wysoko prądowe da tylko złudną poprawę.

Jeżeli już, to obecnie ceny wkrętarek z akumulatorami litowymi są już nawet poniżej 200 zł i spadają.
  • Poziom 18  
    Za taką cenę to zmodernizuję3 wkrętarki na ogniwach li-on 20A+wykonam 3ładowarki z balancerem . Oczywiście dla siebie, dla ew. klienta cena będzie inna .Wkońcu mój czas poświęcony modernizacji też kosztuje .Na pewno będzie atrakcyjna co do zakupu nowej za 200pln.
  • Poziom 43  
    marian paszek napisał:
    Za taką cenę to zmodernizuję3 wkrętarki na ogniwach li-on 20A

Kolego zamilcz bo piszesz głupoty, do zakrętarki mogą być użyte tylko vtc6 .
  • Poziom 18  
    Nie wiem jak działa zakrętarka( kojarzy mi się to z jakimś automatem do zakręcania butelek bądź słoikow ) bo nic w takowym temacie nie pisałem .Co do tego co kol.napisał to dodam tylko że moją wkretarką na li-on 20A zawodowy stolarz pracował przez ok 6hprzy budowie domku na działce i jeszcze nie sygnalizowała niskiego stanu baterii. Był zszokowany . Jego taka sama wkrętarka na ni-cd wytrzymywała 1h pracy i wymiana baterii . Po tym doświadczeniu zażyczył sobie modernizację 2 baterii .Ponieważ to miało być do pracy ciągłej dostałał pakiet 3s2p 30A i ładowarke z balancerem . Od roku nie narzeka a nawet twierdzi ze jest w stanie pracować
    wkrętarką 8-9h w drewnie bez wymiany baterii .Dla moich potrzeb 20A aku są wystarczające i żaden Strumień Świadomości tego nie zmieni . !Sprawdziłem te vt6 w-g parametrów i jakoś specjalnej róznicy poza możliwoscia prądową nie widze . Wszystko zależy do jakich celów jest wkrętarka .
  • Poziom 43  
    marian paszek napisał:
    Dla moich potrzeb 20A aku są wystarczające i żaden Strumień Świadomości tego nie zmieni . !

Tak się składa że zawodowo wymieniam ogniwa w Hilti i 30A to w sam raz .
    A tam zawodowe baterie mają 12 ogniw .
    Tak samo jak Makita 10 ogniw.

Zakładam tylko 3Ah co daje 6Ah na baterie.
  • Poziom 18  
    Przy pakiecie 3s2p 20A zrobiłem polerkę astry f hb jednym ciągiem w całości bez problemu . To było ok 2,5h ciągłej pracy .