Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Harman Kardon HK680 - Nie działa prawy kanał

harychorzow84 22 Sty 2019 08:19 1569 108
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    Nie podłączaj żadnych głośników do tego wzmacniacza ponieważ dopóki go nie naprawisz, spali się każdy głośnik do niego podłączony.
  • Relpol przekaźniki
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Pomierzyłem wszystkie wyprowadzenia ale do pewności zmierzę jeszcze raz.Wszystko mam nanieść na schemat ?Bo trochę tego jest.
  • Relpol przekaźniki
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    harychorzow84 napisał:
    Wszystko mam nanieść na schemat ?

A kto ma to zrobić?
    harychorzow84 napisał:
    Bo trochę tego jest.

Niewątpliwie.
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Nie w tym kontekście się zapytałem , chodziło mi czy będzie ten schemat czytelny ale zobaczymy jak naniosę pomiary :)
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    Schemat będzie czytelny jeśli zrobisz to w sposób czytelny. Sposobów widzę dwa. Jeden to wydrukowanie schematu, wpisanie napięć długopisem np. czerwonym dla większej czytelności i zrobienie zdjęcia tak przygotowanego schematu. W razie braku drukarki lub tuszu jest drugi sposób zapewniający czytelność. Trzeba wyświetlić obrazek w programie Paint i klikając w ikonkę z literką A a następnie w obrazek, wpisać z klawiatury napięcie. Jest możliwe ustawienie zarówno wielkości czcionki jak również koloru. Jest też możliwe takie ustawienie aby te wartości były wpisywane na przezroczystym tle tak aby części schematu nie były zasłonięte przez białe pole
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Mam nadzieję że wystarczy taki
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    Jeśli chodzi o czytelność to rewelacja ale jak Ty to mierzyłeś że na dodatnich szynach zasilających wychodzą Ci ujemne napięcia a na ujemnych dodatnie to nie mam pojęcia. Generalnie jeśli chociaż jeden pomiar budzi wątpliwości, to wszystkie powinny być wykonane jeszcze raz. Spróbuj pojąć, że te pomiary nie są robione dla zabawy. Są to dane do analizy i jeśli są one błędne to i analizy będą błędne i późniejsze kroki podjęte na podstawie błędnych analiz będą błędne a co za tym idzie cała ta akcja będzie całkowicie bezsensowną stratą czasu i być może pieniędzy na popalone elementy.
    Opisz bardzo dokładnie jak to było mierzone.
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Masowa końcówka miernika przyłożona do obudowy wzmacniacza a ze schematu i rysunku płytki szukałem odpowiedniego pinu i przykładałem czerwoną końcówkę miernika.
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    Ok, jeśli dobrze zrozumiałem, końcówka czarna była podłączona do obudowy cały czas a czerwoną robione były pomiary, czy tak to było?
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Dokładnie tak , miernik mam pożyczony od brata i jeśli dobrze zauważyłem chyba końcówki były do niego wpięte na odwrót , muszę powtarzać całą operację?

Pomierzyłem kilka punktów i wychodzi odwrotny wynik tam gdzie plus to jest minus a wartości bardzo zbliżone.
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    harychorzow84 napisał:
    muszę powtarzać całą operację?

Nie. Z tego co się wyjaśniło wynika że błąd jest tylko taki że wszystkie pomiary mają odwrotne znaki (zakładam że po za tym są one poprawne) więc nie trzeba ich powtarzać ale na schemacie powinno to być poprawione aby uniknąć błędów w analizie.
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Ok już się biorę do poprawiania :)
    Pomiary dla pewności wykonałem dwa razy.
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    harychorzow84 napisał:
    jeśli dobrze zauważyłem chyba końcówki były do niego wpięte na odwrót

Też jestem tego zdania. Włóż je prawidłowo ponieważ będą jeszcze robione pomiary
    jozgo
    Poziom 33  
    Na Q414 Uce jest 97V?

Dodano po 2 [minuty]:

On jeszcze żyje. Ten Q414?
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    jozgo napisał:
    On jeszcze żyje. Ten Q414?

To całkiem możliwe. Podczas normalnej pracy, emiter tego tranzystora jest cały czas na potencjale nieco mniejszym niż dodatnie napięcie zasilania, a napięcie na jego kolektorze przy maksymalnym wysterowaniu, waha się od wartości nieco mniejszej niż ujemne napięcie zasilania do wartości nieco mniejszej niż dodatnie napięcie zasilania tak więc 97V pomiędzy emiterem i kolektorem nie jest niczym dziwnym ani niebezpiecznym dla tego tranzystora.
    jozgo
    Poziom 33  
    Na kolektorze Q414 ma być 1,8V w.g lewego kanału.
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Poprawiony schemat
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    jozgo napisał:
    Na kolektorze Q414 ma być 1,8V w.g lewego kanału.

Tak oczywiście, to się zgadza ale jest to napięcie w stanie spoczynku, bez podanego sygnału oraz kiedy wzmacniacz jest sprawny. Kiedy do wzmacniacza doprowadzony jest sygnał, napięcie to podąża za sygnałem osiągając przy maksymalnym wysterowaniu wartości prawie równe szynom zasilającym.

Ten konkretny wzmacniacz jest niesprawny w chwili obecnej i stąd na kolektorze takie napięcie ale nie musi to być spowodowane tranzystorem Q414. Co jest rzeczywistym powodem niesprawności okaże się wkrótce.
    jozgo
    Poziom 33  
    Ja tylko wcześniej pytałem czy sprawdził Q414. Napisał że sprawdził ale Q416.
    A pisałem: że albo Q414 ma przerwę albo Q416 jest zwarty. A\Q414 nie.
    PS. mnie nie chodziło o wielkość Uce tylko , że tu sie napięcia rozbiegają - od Q414, Q416
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Q414 też był sprawdzany ale mogę to zrobić jeszcze raz jak jest potrzeba.
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    Ok, można sprawdzić ten Q414 ponownie dla spokoju umysłu kolegi jozgo
    jozgo
    Poziom 33  
    Dobra oddalam się. Bo to przeszkadza.
    Działajcie dalej.
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Każda pomoc się przyda , wylutuję i sprawdzę żaden problem :)
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    jozgo napisał:
    Dobra oddalam się. Bo to przeszkadza.
    Działajcie dalej.

Nie przeszkadza, pozostań
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Q414 :
    nóżka lewa i środek 715 miernik na diodę przełączyłem
    nóżka lewa i prawa 723
    pozostałe 4 kombinację OL
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    Ok, wlutuj go z powrotem jak był. Za chwilkę napiszę co dalej.

Dodano po 46 [minuty]:

Odlutuj od płytki kolektory tranzystorów Q432, Q428, Q434, Q430 tak aby niczego nie dotykały.
    Następnie połącz drucikiem plus i minus kondensatora C414 i połącz ten punkt drucikiem z miejscem gdzie spotykają się rezystory R482, 484, 486 i 488.
    Spowoduje to odłączenie stopni końcowych, które na razie są nie potrzebne a mogłyby ulec uszkodzeniu np. podczas przypadkowego zwarcia czegoś.
    Następnie włącz wzmacniacz i zmierz napięcie względem masy na wyjściu wzmacniacza. Miejsce spotkania R482, 484 itd jest wyjściem wzmacniacza więc tam może być to napięcie zmierzone. Jeśli będzie takie jak dotychczas (ok.-47V), zmierz napięcie pomiędzy bazą i emiterem Q414.
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Czy możesz mi dla pewności zaznaczyć na rysunku te kolektory (2sztuki c3907 i 2sztuki a1516) ?Wydaje mi się że to są środkowe nóżki w jednym i drugim typie.
    SlawekKedra
    Poziom 41  
    harychorzow84 napisał:
    Wydaje mi się że to są środkowe nóżki w jednym i drugim typie.

Tak, oczywiście, przy tranzystorach z blaszką radiatorową kolektor jest zawsze w środku.

Dodano po 1 [minuty]:

harychorzow84 napisał:
    (2sztuki c3907 i 2sztuki a1516)

Tak, to te
    harychorzow84
    Poziom 11  
    Ok , na wyjściu wzmacniacza jest dalej -47,5 a na Q414 miedzy bazą (lewe wyprowadzenie ) a emiterem (prawe wyprowadzenie ) jest 0,69v.
    jozgo
    Poziom 33  
    Nie wytrzymałem.
    Jak nie Q402, Q414 to R412.