Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[TiA Portal 15, S7-1200] - "D_ACT_DP" i restart zasilania

20 Sty 2019 16:58 318 9
  • Poziom 30  
    Witam

Projekt w TiA Portal 15, sterownik S7-1200F.
    Jest sobie urządzenie ProfiNet, które wyłączam bloczkiem "D_ACT_DP"
    I wszystko fajnie do momentu gdy zaniknie zasilanie i PLC się zrestartuje.
    Wtedy PLC "zapomina" że miał urządzenie wyłączone i taki numer kończy się STOP'em oraz czerwoną lamką na PLC.

Tak ma być?
  • SterControlSterControl

• Specjalista Automatyk
    Masz wgrane OB86?
    Wyłączenie urządzenia możesz zapamiętać i ponownie wyłączać na starcie.
  • SterControlSterControl
  • Poziom 30  
    Nie mam.
    Po wgraniu pustego OB86 PLC miał problem wstać, pewnie nie podobał mu się błąd na tym urządzeniu profinet (Melservo w trakcie uruchamiania na raty niestety).

• Specjalista Automatyk
    OB86 ma przechwycić błąd, aby sterownik nie przełączał się w tryb STOP. Wydłuża to czas uruchomienia sterownika.
    Próbowałeś wyłączyć slave'a na starcie np.: OB100?
  • Poziom 30  
    Nie, nie próbowałem.
    "SFC 12 D_ACT_DP is called in the cyclic program; a call in the start-up routine is not supported."

W sumie nigdy tego nie robiłem i dziś drugi dzień ćwiczyłem jak to się zachowuje.
    Jak na razie fajnie, bo wyłączając tą funkcją slave z ProfiSafe nie wyrzuca sterownika z błędem systemów bezpieczeństwa.
    Ale dziś po zrobieniu testu co się stanie jak zaniknie prąd, niestety trochę się zawiodłem i szukam gdzie popełniam błąd.

Tak zaglądam do książki Hansa Bergera "STEP 7 in LAD and FBD" i tam pisze odnośnie SFC 12:" In the case of a cold or warm restart, the CPU's operating system automatically activates the deactivated stations. An S7-300 CPU does not start up until all stations have been activated.
    An S7-400 CPU starts up and reports I/O access errors until the stations have been activated. The station status is retained during a hot restart."

No więc S7-1200 tak jakby zachowywało się jak S7-300. Niedobrze.

• Specjalista Automatyk
    Henry(k) napisał:
    "SFC 12 D_ACT_DP is called in the cyclic program; a call in the start-up routine is not supported."
    Mój błąd. Zapomniałem o tym. W 300 "obejściem" jest odpalenie SFC12 na początku pierwszego obiegu OB1.
  • Poziom 30  
    hmm.. odpala się? S7-1200 nie wchodzi nawet w RUN'a a z tej informacji z książki to 300'tka też niby nie powinna.

Jeśli to nie działa, to czy może z praktyki masz inny pomysł jak wyłączyć urządzenie profinet? Jeden PLC a dwie "niezależne" połówki maszyny. Jedna może działać a druga się właśnie zepsuła i naprawiamy (na przykład napęd silnika).
    W obecnej sytuacji fajnie w takim razie jak jest jeszcze łączność i nikt nie wyłączy zasilania - można wyłączyć SFC12.
    Po restarcie wszystko leży :|

• Specjalista Automatyk
    Co mówi na ten temat bufor diagnostyczny?
  • Poziom 30  
    Po restarcie z odłączonym i wyłączonym wcześniej urządzeniu, Bufor po prostu komunikuje o braku urządzenia ProfiNET, tak jakby ono nie było w ogóle wyłączone.
    Po podłączeniu go i przejściu sterownika w RUN, sprawdzając status node za pomocą D_ACT_DP (parametr 0) twierdzi, że jest ono włączone. I tyle.
    Nic to, będę w tygodniu szukał i próbował rozwiązania.

Pozdrawiam.

PS. sprawdzę jeszcze jutro jaki firmware tam mam, bo w ostatnim 4.2.3 na stronie Siemensa piszą że coś poprawili w działaniu tej instrukcji.

• Specjalista Automatyk
    Dziwi mnie, że OB86 (Rack or station failure) tego nie wyłapuje. Dorzuć jeszcze do kompletu OB82 (Diagnostic error interrupt).
    Pisałeś, że z OB86 miał problemy z uruchomieniem, wtedy też poszedł w stop? Czasami start bez podrzędnego urządzenia Profinet zajmuje o wiele dłużej niż normalnie.