Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer 29Z013 (ZMW2130W) - Czyż­by wada projektowa?

20 Sty 2019 21:11 294 3
  • Poziom 36  
    Witajcie,
    mam dziwne pytanie - mam kuchenkę mikrofalową jak w tytule. Kuchenka jest w pełni sprawna, nie miała nigdy żadnych uszkodzeń i nie była serwisowana dotychczas.

Co dziś zauważyłem - jeśli otworzymy drzwiczki, zapala się światło; gdy natomiast zamykamy drzwiczki, światło gaśnie, ale przez dosłownie ułamek sekundy w kuchence jest ciche burknięcie.

Spróbowałem bardzo powoli zamknąć drzwiczki i okazało się, że w pewnej pozycji (już bardzo blisko zamknięcia [już drzwi sprężynują znacznie], ale jeszcze światło świeci) mikrofala uruchamia silnik napędowy, a i niewykluczone, że magnetron. Na wyświetlaczu kuchenki oczywiście aktualna godzina i brak jakiejkolwiek wzmianki o tym, że jakiś tryb jest aktywny.

Oczywiście, mechanika zamka nie pozwala na pozostawienie drzwi w takiej pozycji (albo są odpychane, albo dociągane), ale zastanawiam się, czy nie jest to defekt projektowy, który w przypadku specyficznego uszkodzenia się krańcówki w drzwiach może spowodować niekontrolowane uruchomienie generatora mikrofal (jak by nie patrzeć, dzieje się to w momencie, w którym jeszcze komora nie jest w pełni uszczelniona dla w.cz.).

Spotkali się koledzy z czymś takim? Nie wydaje mi się, by była to usterka, ale może taka czynność w kuchence jest jakoś uzasadniona?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Bardziej wydaje mi się, że jest to problem z wyłącznikiem drzwiowym.
    Zdaje się jest tam typowy przełącznik bistabiny, gdzie wyjście środkowe (do lampki) łączy się przy otwartych drzwiach (pozycja A) z siecią (świecenie żarówki przy otwartych drzwiczkach) a przy zamkniętych (pozycja B) z zasilaniem magnetofonu i silnika (świecenie żarówki przy pracy mikrofalówki) . W jednym krótkim momencie wyłącznik styka ze sobą styki A i B.

Jest to jedynie hipoteza, jak chcesz to możesz kuchenkę rozkręcić i sprawdzić multimetrem czy podczas zamykania drzwi coś takiego się dzieje.
  • Poziom 36  
    Bardzo ciekawa hipoteza, w sumie to bardzo prawdopodobna!
  • Poziom 30  
    Ja też się spotykałem z tym tzw. cichym burknięciem, ale to na ułamek sekundy przy zamykaniu drzwiczek uruchamiał się wentylator. Jednak powodem tego było nieznaczne, ale jednak wytarcie rygli drzwiczek wskutek długoletniego użytkowania sprzętu i skutkująca tym mała zwłoka ich oddziaływania na krańcówki. Było to w Candy, ale i tak śmiga do dzisiaj. Nie wiem czy napięcie było podawane na transformator chociaż można to byłoby łatwo sprawdzić (zdjąć przewody) zasilające pierwotne transformatora i wpiąć multimetr, potrzaskać drzwiczkami, nie robiłem tego.