Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Piec Ariston egis 24ff sam sie włącza

mietek3755 20 Jan 2019 22:20 1443 21
 • #1
  mietek3755
  Level 6  
  Witam, jak w temacie od paru dni piec sam się załącza, nie wiem na jak długo bo to przerywam. Do pieca jest podłączony sterownik pokojowy, który załącza piec jeśli temp spadnie poniżej wymaganej i tak było przez 3-4 lata. Teraz pomimo, że temperatura w pomieszczeniu jest wyższa od podanej na sterowniku piec włącza się samoczynnie raz sam od siebie a raz poprzez odbiornik sterownika pokojowego podłączonego bezpośrednio do pieca. Początkowo myślałem, że się rozlegulowalo dlatego zmieniłem ścieżkę z 1 na 5 na obu urządzeniach i pomogło na dwa dni i znowu to samo. Ktoś ma jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje?
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Masz sterownik bezprzewodowy?
  Jeżeli tak to może baterie w sterowniku są już rozładowane i odbiornik nie łapie zasięgu.
  Wtedy odbiornik realizuje program sterownia kotła jak w poprzednich dniach tzn. załącza i wyłącza kocioł z takim samym harmonogramem czasowym jak w dniach poprzednich.
  Co to za model sterownika?
 • #3
  BrodowskiG
  Level 22  
  jak dwufunkcyjnt to mozesz odlaczyc czujnik przeplywu cwu, albo odlacz odbiornik regulatora. moze to auraton? one jak siadaja to glupieja
 • #4
  Plumpi
  Heating systems specialist
  BrodowskiG wrote:
  moze to auraton? one jak siadaja to glupieja


  Nie głupieją. One tak właśnie mają, kiedy odbiornik traci kontakt z nadajnikiem. Odbiornik wtedy zaczyna sterować kotłem realizując dokładnie takie same cykle grzewcze jak dzień wcześniej i realizuje ten pogram do czasu odzyskania łączności z nadajnikiem.
  Jest to bardzo genialna funkcja tego sterownika, ponieważ w razie rozładowania się baterii lub utraty połączenia z nadajnikiem, w domu cały czas jest ciepło.
 • #5
  BrodowskiG
  Level 22  
  w starych wersjach siadaly kondensatory i głupiały
 • #6
  mietek3755
  Level 6  
  Tak sterownik jest bezprzewodowy Salus Bezprzewodowy elektroniczny regulator temperatury tygodniowy T105RF. O bateriach też pomyślałem i wymieniłem na nowe bez skutku. Tak jest to piec dwufunkcyjny. A gdzie szukać tego czujnika przepływu cwu lub odbiornik regulatora?
 • #7
  dobroslaw

  Level 22  
  Jeśli salus to pewnie masz adres nie zmieniony i sobie z sąsiadem nawzajem włączacie :P
 • #8
  mietek3755
  Level 6  
  Miałem ustawione na obu na 1, też tak pomyślałem, że może sąsiad u sb zmienił i mamy ten sam i zmieniłem na 5 na obu już ze dwa dni temu i bez zmian.
 • #9
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Jak zmiana kanału nie daje efektu to spróbuj jeszcze raz je sparować.
 • #10
  mietek3755
  Level 6  
  Chodzi o to, że one są sparowane i łączą się tak jak powinny. Problem w tym, że nie wiem dlaczego jak ( tak mi się wydaje) pomieszczenie zostanie ogrzanie do zadanej temp to sterownik wyłącza piec, lecz po jakimś czasie pięć sam się załącza bez pomocy sterownika i ogrzewa grzejniki, tak jakby nie dostał informacji od sterownika, że już jest odpowiednia temp i powinien się wyłączyć. Ale sterownik działa poprawnie bo za każdym razem jak zmienię temp to reaguje odpowiednio czyli albo załącza piec albo wyłącza. W momencie gdy piec się samoistnie załącza to sterownik nie bierze w tym udziału. Jutro przestawie na inny adres może coś pomoże, jak nie to chyba tylko serwis zostaje do wezwania.
 • #11
  BrodowskiG
  Level 22  
  A może jak postoi to się włącza zabezpieczenie przeciw zamrożeniowe?
 • #12
  mietek3755
  Level 6  
  Z tego co zauważyłem to załącza się sam po tym jak przestaje grzać. Dogrzewa pomieszczenie do zadanej temp, sterownik rozlacza grzanie a po ok 5-10 min piec sam się załącza i grzeje, sterownik nie bierze w tym udziału bo temp w pomieszczeniu jest wyższa niż podana na sterowniku i dlatego on nie załącza pieca. Piec tak kilka krotnie się załącza po czym przestaje, najczęściej jak to słyszę to go rozlaczam.
 • #13
  BUCKS
  Level 39  
  mietek3755 wrote:
  Początkowo myślałem, że się rozlegulowalo dlatego zmieniłem ścieżkę z 1 na 5 na obu urządzeniach i pomogło na dwa dni i znowu to samo. Ktoś ma jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje?

  Jak wspomniałeś masz regulator Salus T105RF, a jeśli chodzi o łączność nadajnika z odbiornikiem to jest to klon starego i znanego Salusa 091FLRF.
  One nie mają do wyboru tylko 5 kanałów, że możesz ustawiać od 1 do 5.
  One mają 5 tzw. DIP-ów, przełączników, które należy ustawić w tej samej kombinacji na nadajniku jak i na odbiorniku ale zarazem musi to być losowa, indywidualna kombinacja jakiej nie ma żaden z sąsiadów.
  Jeśli przypadkiem sąsiad ustawi tę samą kombinację to jego nadajnik będzie sterował Twoim kotłem, a Twój nadajnik będzie sterował jego kotłem jeśli nadajniki znajdą się w zasięgu radiowym odbiorników.

  Wybierz losową kombinację tych przełączników ale taką wymieszaną jaką uznasz za niepowtarzalną to dopiero wtedy zapewne problem ustanie.
  Z tego powodu ja preferuję regulatory z cyfrowym parowaniem jak np. Salus RT510RF i wtedy nie ma problemu, że sąsiad może sterować moim kotłem.
 • #14
  mietek3755
  Level 6  
  Aha, ja myślałem, że na nadajniju i odbiorniku ma być ustawiony np dip nr 1 w poz ON a reszta na OFF. A z tego co piszesz to rozumiem, że mogę ustawić np tak dip nr 1 ON dip nr 2 OFF i dalej na przemian czyli nr 3 ON, 4 OFF i 5 ON. Na obu urządzeniach tak samo i to będzie działało tak? Dobrze to zrozumiałem?
 • #15
  BUCKS
  Level 39  
  mietek3755 wrote:
  Dobrze to zrozumiałem?

  Dokładnie, masz 5 przełączników i każdy z nich ma 2 stany pracy ON lub OFF co daje w sumie kilkadziesiąt wariantów.
  Jeśli taki regulator dawał developer to może się okazać, że regulatorów będzie więcej niż możliwych wariantów do wyboru, więc wtedy może być trudno trafić na "indywidualne" ustawienia, które będziesz miał tylko Ty i finalnie najlepszym rozwiązaniem będzie kupno nowego regulatora z cyfrowym parowaniem.
 • #16
  mietek3755
  Level 6  
  Przez 3 lata nic takiego się nie działo, zmieniłem ustawienie dzisiaj rano i póki co do teraz nic się nie dzieje, tzn nie załącza się sam.
 • #17
  BUCKS
  Level 39  
  Widocznie ktoś też kupił sobie Salusa z DIP-ami lub innego klona i miał identyczne ustawienia DIP-ów.
  Jeśli jest tylko kilku sąsiadów z podobnymi regulatorami to macie kilkadziesiąt wariantów ustawień tych DIP-ów, więc każdy może mieć indywidualne ustawienia.
  Ale jeśli ktoś będzie je zmieniał to może trafić na Twoje ustawienia i w przyszłości problem może wrócić. Musisz o tym pamiętać.
  Regulatory z DIP-ami mają sens w domkach jednorodzinnych. W przypadku blokowisk takie regulatory to pomyłka ale developerzy lubią je wciskać, bo są tańsze w zakupie od tych parowanych cyfrowo.
  Ale czasem ludzie sami takie kupują i potem mają problemy, bo sąsiad z identycznym ustawieniem DIP-ów może sterować ich kotłem.
 • #18
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Może tak być, że sąsiedzi wzajemnie zakłócają sobie sterowanie. Ale przecież można to sprawdzić czy załącza się odbiornik (zapala się jakaś kontrolka w odbiorniku) czy też wina jest po stronie kotła i kocioł samoczynnie się załącza.
  Można rozłączyć przewód sterujący kotłem ten od odbiornika bezprzewodowego.
  Jeżeli po odłączeniu tego przewodu kocioł nadal będzie się załączał to trzeba szukać przyczyny w kotle.
  Przyczyny mogą być różne. Jeżeli zaczynają grzać grzejniki to trzeba sprawdzić w ustawieniach czy kocioł nie został w ustawieniach przełączony na grzanie pogodowe. Może być uszkodzony wewnętrzny czujnik temperatury wymiennika. Zaniżając temperaturę może się uruchamiać tryb przeciwzamrożeniowy. Może też być uszkodzona elektronika kotła.
  Jeżeli zaś te załączenia są krótkie tzn. kocioł samoczynnie się załączy i po chwili wyłączy to być może kocioł realizuje funkcję tzw. komfortu CWU, która polega na utrzymaniu ciągle ciepłego wymiennika CWU wewnątrz kotła po to, żeby ciepła woda była dostępna od razu po odkręceniu kranu zanim odpalą palniki.
  Natomiast jeżeli problemy z kotłem znikną po odłączeniu tego przewodu to przyczyny należy szukać w sterowniku.
  Może być kwestia zbyt dużej ilości takich samych sterowników w budynku i wzajemne zakłócanie. Ale może też być kwestia uszkodzenia samego sterownika.
 • #19
  BUCKS
  Level 39  
  Plumpi masz rację, że problem może być bardziej złożony ale to co napisał mietek3755 sugeruje, że raczej był to problem DIP-ów.
  Na odbiorniku jest dioda pokazująca, czy jest włączone grzanie przez nadajnik. Ale nie wiemy gdzie autor ma ten odbiornik. Niektórzy go chowają, aby nie był na widoku.
  Ja swój mam zawieszony na bocznej ściance szafki, tak, że go widzę bez problemu, gdy wchodzę do kuchni i mam bezpośredni wgląd, czy regulator daje sygnał grzania, czy też nie.
  Mimo, że u mnie działa wszystko bez problemu to podgląd na to jak działa sprzęt muszę mieć i nie chowam odbiornika po kątach ;-)
 • #20
  mietek3755
  Level 6  
  Jak piec załącza się samoczynnie to na sterowniku nie jest włączona funkcja grzania a na odbiorniku w tym czasie zapala się lampka pokazująca pracę pieca, gaśnie wraz z wyłączeniem pieca. Odbiornik mam na ścianie obok pieca. Zaklocania raczej nie ma bo mieszkam w kamienicy i jedynie dwóch sąsiadów mogłoby to spowodować.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Dodam jeszcze, że w momencie załączenia pieca samoczynnie to na nadajniku nic se nie wyświetla, na odbiorniku pali się lampka która mówi o załączeniu ogrzewania jak wyłączne przełącznikiem odbiornik to piec przestaje grzać

  Dodano po 44 [minuty]:

  Póki co to zmieniłem rano na inne dipy i jak na razie cisza, ale ostatnio też tak było, dopiero pod wieczór zaczął się załączać
 • #21
  BUCKS
  Level 39  
  mietek3755 wrote:
  na odbiorniku pali się lampka która mówi o załączeniu ogrzewania jak wyłączne przełącznikiem odbiornik to piec przestaje grzać

  Zakładając, że odbiornik jest sprawny to ktoś steruje Twoim odbiornikiem za pomocą innego nadajnika.
  Taki regulator można używać również z ogrzewaniem elektrycznym itp., więc niekoniecznie trzeba mieć kocioł gazowy.
  W bloku kilka osób może mieć podobne sterowanie.
  Jeśli sąsiad zauważył, że ktoś obcy steruje jego odbiornikiem to sam zaczął zmieniać ustawienia albo stwierdził, że chce inne ustawienie niż fabryczne i mógł trafić na Twoje.
  Ktoś może dogrzewa sobie wieczorami to stąd efekt wieczornego szaleństwa kotła.
  Jeśli teraz po zmianie DIP-ów jest OK to masz winnego ;-)
  Zwykle jest to najczęstsza przyczyna samoistnego włączania się ogrzewania c.o. przy bezprzewodowych Salusach i ich klonów z DIP-ami.
  Na przyszłość kupuj regulatory ON/OFF tylko z cyfrowym parowaniem.
 • #22
  mietek3755
  Level 6  
  Problem rozwiązany, wychodzi na to, że były słabe baterie w nadajniku i zamiast je wymienić w pierwszej kolejności i zresetować to najpierw zmieniłem kolejność dipow, następnie baterie bez resetu i jak kolejnym razem zmieniłem ustawienie dipow plus do tego reset to wszystko wróciło do normy. Dzięki wszystkim za pomoc i sugestie