Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadajnik prądu, 4-20mA Generator Sygnału - Test / Recenzja / Opis

CMS 21 Sty 2019 09:18 5202 46
  • Inspiracją do powstania dzisiejszego artykułu był kolega @kkknc, który w wątku poświęconym gadżetom, które mogą pojawić się w sklepiku Elektrody, zaproponował dwa ciekawe urządzenia, cytuję: "Tanie i ciekawe. 1 hz-150 khz 3.3 v-30 v PWM Pokładzie Moduł Generatora Sygnału Impulsu PWM Częstotliwość Cyklu pracy regulowany Moduł Wyświetlacz LCD https://s.click.aliexpress.com/e/uPlEreh I druga propozycja. 4-20mA Generator Sygnału Przetwornik Prądu Obciążenia Tester PLC Instrumentem LCD Dwa Drutu Wyjście https://s.click.aliexpress.com/e/c2UH8aa9 "

@Gulson'owi, pomysł się spodobał, cytuję: "Dzięki, notuję do sprawdzenia przez @CMS Właśnie takich propozycji tutaj potrzeba, 50pkt dla Ciebie"
    i zamówił po sztuce do przetestowania.

Przejdźmy zatem do prezentacji opisywanego gadżetu. Na początek standardowo zdjęcie z aukcji:

Jak widać kosztuje toto, niewiele bo około dwadzieścia trzy złote, ale należy doliczyć jeszcze siedem złotych za wysyłkę.
    Jeśli wszystkie mają powtarzalne parametry i trzymają je tak jak mój egzemplarz, to już teraz mogę powiedzieć, że jeśli ten gadżet trafi do sklepiku, to będzie schodził jak ciepłe bułeczki.

Przyznam, że po rozpakowaniu nowej zabawki, nie bardzo wiedziałem jak się nią bawić. W opisie aukcji jest informacja że w zestawie jest instrukcja obsługi, (której niestety nie otrzymałem), a z obrazka wynika, że potrzebny jest jakiś rezystor.
    Urządzenie posiada jedynie dwa "piny" na tylnej ściance i to by było na tyle, jeśli chodzi o podłączenie.
    Po szybkiej konsultacji z kolegą @Bestler, dowiedziałem się jak to ugryźć i już po chwili cieszyłem się z nowej bardzo przydatnej zabaweczki.

Mam nadzieję, że dysponując tym urządzeniem, zabiorę Wam kolejny powód do marudzenia przy testach multimetrów.

Urządzenie działa w bardzo prosty sposób, wystarczy podłączyć zasilanie od 15V do 30V i już (aczkolwiek poprawne wskazania w moim egzemplarzu zaczęły się dopiero przy 17V).
    Dla bezpieczeństwa podłączyłem przez rezystor 470Ω. Teraz wystarczy wpiąć w szereg z zasilaniem urządzenie które chcemy przetestować, na przykład multimetr na zakresie mili Amperów.

Urządzenie możemy też z powodzeniem wykorzystać na kilka innych sposobów.
    - jako stałe źródło sygnału prądowego z możliwością regulacji i dokładnego nastawu (z dokładnym odczytem tego co nastawiliśmy). Na przykład, jako offset dla innego sygnału,

- do chwilowej symulacji czujników z wyjściem prądowym np. zastępując czujnik w chwili jego awarii,

- mając na względzie dokładność wyświetlanego prądu do dwóch miejsc po przecinku oraz zgodność ze stanem faktycznym - co widać na załączonych zdjęciach - możemy użyć testowanego zadajnika jako źródło prądu do kalibracji wejść analogowych we wszelkich urządzeniach, które posiadają wejście prądowe.

Niestety mimo dwóch miejsc po przecinku, nastawy nie są, co 0,01, ale co 0,05

Muszę przyznać, że byłem bardzo pozytywnie zaskoczony wynikami pomiarów. Do testu posłużył multimetr Sanwa, który mieliście okazję już oglądać przy okazji recenzji napięcia wzorcowego. Wiecie zatem, że jest dość dokładny przyrząd, z troszkę wyższej niż średnia półki.

No dobra, nie będę już Was trzymał w niepewności, macie w końcu upragniony materiał fotograficzny, bo jeden obraz przekaże więcej niż tysiąc słów :)

Zadajnik prądu, 4-20mA Generator Sygnału - Test / Recenzja / Opis Zadajnik prądu, 4-20mA Generator Sygnału - Test / Recenzja / Opis
    Tak się prezentuje ten gadżecik. Obudowa panelowa, aż się prosi, żeby zamontować go jako dodatek na przykład w zasilaczu laboratoryjnym.

Zadajnik prądu, 4-20mA Generator Sygnału - Test / Recenzja / Opis Zadajnik prądu, 4-20mA Generator Sygnału - Test / Recenzja / Opis
    W środku nie znajdziemy zbyt wiele elementów.

No i doszliśmy w końcu do testów, musicie przyznać, że jak na gadżet za trzydzieści złotych, to nie ma się do czego przyczepić.

Zadajnik prądu, 4-20mA Generator Sygnału - Test / Recenzja / Opis Zadajnik prądu, 4-20mA Generator Sygnału - Test / Recenzja / Opis Zadajnik prądu, 4-20mA Generator Sygnału - Test / Recenzja / Opis

Postanowiłem tez sprawdzić jaki najmniejszy i największy prąd uda mi się ustawić.

No i znowu brawa dla producenta.

Mogę się przyczepić tylko do jednej rzeczy. Wyświetlacz posiada podświetlenie. Poważnie, na wszystkich zdjęciach jest ono włączone (bo innej opcji nie ma), a jednak tego nie widać. I nie jest to wina aparatu, oświetlenia, innych moich błędów. Ono się ledwo "bździ". Macie tutaj zdjęcie, na którym przysłoniłem dłonią większość światła z zewnątrz:

Aczkolwiek w niczym to nie przeszkadza, bo wyświetlacz przy świetle dziennym jest bardzo czytelny, a gdy światła zabraknie, to i tak da się odczytać, przy nawet tak słabym podświetleniu.
    Należy jednak pamiętać, że całość przy minimalnym ustawieniu ma pobierać nie więcej niż 4mA, a jak widać da się nawet 3mA. Przy tak wątłym zasilaniu, należy pogratulować producentowi, że mimo wszystko udało jednak się jakoś ten wyświetlacz podświetlić.

Podsumowując:
    Jestem bardzo zadowolony z tego gadżetu, zadawany prąd jest bardzo dokładny, a cena urządzenia wręcz śmieszna. Myślę, że ta zabaweczka, na stałe zagości w moich artykułach o wszelakich multimetrach. Stali czytelnicy moich wypocin, wiedzą, że staram się obiektywnie oceniać testowane gadżety i niestety bardzo często jestem zmuszony napisać, że jest to badziew. Tym razem jednak, jest taki przypadek, gdy zwyczajnie nie mogę się powstrzymać i muszę Wam po prostu polecić zakup tego urządzonka, bo robi robotę aż miło.
    Nawet nie wiecie, jak bardzo mi właśnie wzrosło morale... Lada dzień dostaniecie w końcu, od dawna obiecywane recenzje Q1 i Cęgowego...

Gdy myślałem, że artykuł jest już gotowy, rozpętała się żywa dyskusja dyskusja "za kulisami" i dzięki temu zrobiłem jeszcze dwa testy zasugerowane przez @Bestler'a i przy okazji wyszło na jaw, że problem z poprawnym działaniem przy zasilaniu poniżej 17V, wynikał z zastosowania rezystora 470Ω.

Zasilanie 15V przez rezystor, jak widać 10mA jest w porządku, ale przy 20mA mamy już spory błąd.

Poprawny wynik udało się uzyskać dopiero przy 20V:

Jednak, po pozbyciu się rezystora, okazuje się, ze układ działa poprawnie przy znacznie niższych napięciach niż deklaruje producent.

Jak widać, 10mA można uzyskać już przy 8V zasilania, a 20mA, przy 10,5V

Pierwszy eksperyment polegał na ustawieniu wartości 10mA i regulowaniu zasilania, aby sprawdzić czy w całym zakresie wynik będzie stabilny:
    Jak widać, układ działa poprawnie.

Drugi eksperyment, polegał na ustawieniu zasilania na 24V i wpięcie w szereg potencjometru 470Ω. Następnie ustawienie wartości 10mA i zbadanie, czy kręcenie potencjometrem ma jakiś wpływ na zadany prąd.
    Zadajnik prądu, 4-20mA Generator Sygnału - Test / Recenzja / Opis Zadajnik prądu, 4-20mA Generator Sygnału - Test / Recenzja / Opis Zadajnik prądu, 4-20mA Generator Sygnału - Test / Recenzja / Opis
    Na pierwszym zdjęciu potencjometr skręcony do lewej skrajnej pozycji, na drugim, w pozycji środkowej, a na ostatnim, w skrajnej prawej. Nie zaobserwowałem istotnych zmian podczas kręcenie peerkiem.

Jeszcze jedna istotna informacja, Chińczyk, w opisie aukcji umieścił taka informację: "ZABEZPIECZENIE POŁĄCZENIA ODWROTNEGO: Nasze digital signal generator może być odwrócone podłączony (dwuprzewodowy system, bez względu na to pozytywne lub odwrócić podłączenia, miernik może pracować normalnie i nie będzie spalony.)"
    Ta tego nie sprawdzałem, ale jak na moje oko, D2, to mostek prostowniczy (nie mam przy sobie urządzenia, żeby teraz sprawdzić).

EDIT 21.01.2019, 16:50:

Jako, że pytaliście o możliwość włączenia w obwód rezystora, aby uzyskać pseudo wzorzec napięcia, zamieszczam kilka dodatkowych zdjęć, z rezystorem 100Ω, niestety nie miałem takiego 1%.

Pozdrawiam.
    CMS

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    CMS
    Administator HydePark
    Zabawę z elektroniką zacząłem jeszcze zanim poszedłem do zerówki. Zaczęło się od lutowania cynowych ludzików, a zaraz potem wytrawiłem swoją pierwszą płytkę i zmontowałem nadajnik FM. Oczywiście pod czujnym okiem Taty elektronika. Zawodowo związałem się z naprawą elektroniki około roku 2000 i działam w tej branży po dziś dzień. Któregoś dnia, kilkanaście lat temu, trafiłem na portal Elektroda.pl i już tutaj zostałem, z czasem zyskując rangę moderatora, a następnie administratora, oraz pobocznie redaktora.
    Specjalizuje się w: <SERWIS SZEROKO POJĘTY>, <NAPRAWY NIEMOŻLIWE>
    CMS napisał 6301 postów o ocenie 1505, pomógł 149 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2004 roku.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    CMS napisał:
    Urządzenie posiada jedynie dwa "piny" na tylnej ściance i to by było na tyle, jeśli chodzi o podłączenie.

1. Czyli wpina się go po prostu szeregowo w badany obwód i nie potrzeba go dodatkowo zasilać?
    2. Czy ważna jest polaryzacja, plus/minus do którego złącza zadajnika?
    3. Jaka minimalna wartość prądu zasilacza jest wymagana? Chociaż może precyzyjniej byłoby wiedzieć: jaka minimalna moc musi przepływać przez ten zadajnik, aby działał prawidłowo?

Dodano po 4 [minuty]:

CMS napisał:
    Drugi eksperyment, polegał na ustawieniu zasilania na 24V i wpięcie w szereg potencjometru 470Ω. Następnie ustawienie wartości 10mA i zbadanie, czy kręcenie potencjometrem ma jakiś wpływ na zadany prąd.

4. Rozumiem, że ten test miał na celu tylko sprawdzenie czy po wciśnięciu gałki, zadajnik rzeczywiście zapamiętuje ustawioną wartość i nie reaguje na kręcenie gałką?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    vodiczka
    Poziom 43  
    CMS napisał:
    Jeśli wszystkie mają powtarzalne parametry i trzymają je tak jak mój egzemplarz, to już teraz mogę powiedzieć, że jeśli ten gadżet trafi do sklepiku, to będzie schodził jak ciepłe bułeczki.

Czy aby na pewno "jak świeże bułeczki"? Mimo dobrych parametrów i ładnego wykonania, jego zastosowanie jest dość ograniczone.
    Gdyby jeszcze mógł podawać napięcie wzorcowe w przedziale 1-10V.
    LChucki
    Poziom 31  
    vodiczka napisał:
    zy aby na pewno "jak świeże bułeczki"?

Raczej nie bo grono zainteresowanych małe - automatyka przemysłowa. Pewnie bym się skusił, bo czasem coś tam robię na pętle prądową. Najczęściej wystarcza odpowiedni zasilacz i potencjometr + rezystor ale nie zawsze.

Dodano po 44 [sekundy]:

vodiczka napisał:

Do tego są inne zadajniki. Czasem wystarczy potencjometr.
    vodiczka
    Poziom 43  
    LChucki napisał:
    Do tego są inne zadajniki.
    Wiem ale mielibyśmy "dwa w jednym" :|
    Mogłyby by to być dwa niezależne układy na jednej płytce z jednym wspólnym wyświetlaczem, pokazującym jednocześnie V i mA.

CMS napisał:
    Teraz wystarczy wpiąć w szereg z zasilaniem urządzenie które chcemy przetestować,
    Jaka jest dopuszczalna górna granica rezystancji obciążenia?
    Czy można obciążyć zadajnik rezystorem 100Ω 0,1% i w ten sposób uzyskiwać napięcia wzorcowe w zakresie 0,4 - 2,0 V
    vodiczka
    Poziom 43  
    Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Przyłączam się do pytania.
    Sądzę, że 100Ω jest możliwe, skoro minimalne napięcie zasilania wynosi 15V a maksymalny spadek napięcia na tej rezystancji to 100Ω x 20mA = 2V ale co w przypadku większej. Jaka może być największa ?
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
    vodiczka napisał:
    Czy można obciążyć zadajnik rezystorem 100Ω 0,1% i w ten sposób uzyskiwać napięcia wzorcowe w zakresie 0,4 - 2,0 V

Można, ale trzeba pamiętać, że zerowej obciążalności takiego "źródła napięcia", Każde fizyczne obciążenie nawet rzędu kilku kiloohmów będzie prowadzało błąd.

vodiczka napisał:

Wstaw rezystor 500Ω i będziesz miał napięcie 2-10V z uwagą jw.
    kkknc
    Poziom 43  
    Wywołany do tablicy odpowiadam że mnie ten gadżet się spodobał a mam na myśli testowanie obwodów we wszelakiej maści czujnikach 4-20mA. Dlatego też go zaproponowałem. Coraz więcej różnego rodzaju czujników wchodzi do powszechnego użytku i zapotrzebowanie na takie cudo będzie coraz większe. Oczywiście jak ktoś chce z tego korzystać......
    CMS ja zwykle się przyłożył do powierzonego zadania i raczej to cuda za długo na półkach nie poleżeć nie zdąży. Oczywiście jak inni zauważyli hitem nie będzie.
    vodiczka
    Poziom 43  
    bestler napisał:
    Każde fizyczne obciążenie nawet rzędu kilku kiloohmów będzie prowadzało błąd.
    Przy spadku napięcia na rezystancji 100Ω, dodatkowa rezystancja >10kΩ wprowadzi "akceptowalny błąd"
    burur
    Poziom 19  
    W takim zadajniku czasami przydaje się skalowanie 0-100%, 4mA - 0%, 20mA -100%. Używam zadajnik wykonany na szybkiego na LM317, dodatkowo podłączam miliamperomierz, a tutaj jest dwa w jednym, zadajnik i miliamperomierz. Do szybkich testów taki zadajnik zda egzamin.
    CMS
    Administator HydePark
    1. Czyli wpina się go po prostu szeregowo w badany obwód i nie potrzeba go dodatkowo zasilać?

Tak.

2. Czy ważna jest polaryzacja, plus/minus do którego złącza zadajnika?

Dodałem informacje w pierwszym poście:

CMS napisał:
    Jeszcze jedna istotna informacja, Chińczyk, w opisie aukcji umieścił taka informację: "ZABEZPIECZENIE POŁĄCZENIA ODWROTNEGO: Nasze digital signal generator może być odwrócone podłączony (dwuprzewodowy system, bez względu na to pozytywne lub odwrócić podłączenia, miernik może pracować normalnie i nie będzie spalony.)"
    Ta tego nie sprawdzałem, ale jak na moje oko, D2, to mostek prostowniczy (nie mam przy sobie urządzenia, żeby teraz sprawdzić).

3. Jaka minimalna wartość prądu zasilacza jest wymagana? Chociaż może precyzyjniej byłoby wiedzieć: jaka minimalna moc musi przepływać przez ten zadajnik, aby działał prawidłowo?

Nie mam pojęcia, ale myślę, że nie więcej jak 30mA

4. Rozumiem, że ten test miał na celu tylko sprawdzenie czy po wciśnięciu gałki, zadajnik rzeczywiście zapamiętuje ustawioną wartość i nie reaguje na kręcenie gałką?

Nie. Potencjometr był wpięty szeregowo i test miał na celu sprawdzenie, czy zadany prąd jest stabilny, podczas zmiany rezystancji.
    Wciśnięcie gałki powoduje zapamiętanie ustawienia i pamięta wartość po wyłączeniu zasilania.

vodiczka napisał:

Przyłączam się do pytania.

Można, pod warunkiem uwzględnienia tego co napisałem w pierwszym poście o spadku napięcia na rezystorze, które powodowało, że 20mA było stabilne dopiero przy 20V zasilania.
    Dorzucam do pierwszego posta kilka zdjęć. Niestety nie miałem rezystora 1%.
    vodiczka
    Poziom 43  
    CMS napisał:
    Dorzucam do pierwszego posta kilka zdjęć. Niestety nie miałem rezystora 1%.
    Doskonała ilustracja odpowiedzi na moje pytanie. Dziękuję.
    Sądzę, że przy tolerancji 0,1% to byłby dobry amatorski wzorzec napięcia a nie pseudowzorzec. :|

Dopiero teraz zrozumiałem, że ten układ działa jak aktywne obciążenie, wymuszając prąd o zadanym natężeniu.
    Początkowo zmylił mnie pierwszy człon jego nazwy: "4-20mA Generator Sygnału..." i sądziłem, że jest to rodzaj źródła prądowego.
    CMS
    Administator HydePark
    odalladoalla
    Poziom 23  
    vodiczka napisał:

Sądzę, że przy tolerancji 0,1% to byłby dobry amatorski wzorzec napięcia a nie pseudowzorzec. :|

Poczytaj sobie to
    (właściwie pooglądaj)
    http://www.conradhoffman.com/MML%20files/2_null_p4.jpg
    Na tej podstawie możesz sobie zbudować dość dokładny przyrząd do regulacji w określonych punktach (adjustacji) co prawda, nie jest to "płynny" a "punktowy"(zakresowy) ale zawsze coś.
    Budowa dokładniejszego to więcej "zachodu".
    tu teoria KVD
    http://www.conradhoffman.com/mini_metro_lab.html
    mkpl
    Poziom 37  
    Sprzęt fajny choć zasilanie szeregowe ma swoje wady. Po odłączeniu od docelowego testowanego elementu (np diody) zanika zasilanie i wszystko się resetuje.

Jak wygląda "dochodzenie" do zadanego prądu? Są jakieś przeregulowania?
    CMS
    Administator HydePark
    mkpl napisał:
    zanika zasilanie i wszystko się resetuje

Jeśli zapamiętasz ustawienie poprzez naciśnięcie gałki impulsatora, to po zaniku zasilania, wartość będzie taka sama jak wcześniej.
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    Bawiłem się trochę kalibracją urządzeń automatyki i zasada była taka że kalibrujemy urządzeniami o klasę lepszymi niż urządzenie badane, nie wspomnę o takiej drobnostce jak papiery do urządzenia pomiarowego. Wychodzi na to, że aby badać wypada mieć zadajnik 0,01% a ani Dacpol ani Chińczycy nie chwalą się takimi parametrami, z dwojga złego wolę Chińczyków bo tańsi :).
    Najcięższa praca to było wzorcowanie czujników temperatury , fajny Fluke do tego celu miał duży blok aluminiowy i ważył zdecydowanie za dużo na noszenie po rusztowaniach i kosztował wiecej niż moje auto, strach to było nosić.
    odalladoalla
    Poziom 23  
    PiotrPitucha napisał:

Najcięższa praca to było wzorcowanie czujników temperatury , fajny Fluke do tego celu miał duży blok aluminiowy i ważył zdecydowanie za dużo na noszenie po rusztowaniach i kosztował wiecej niż moje auto, strach to było nosić.

oj tam, oj tam...wcale aż tak ciężkie nie były coś ok. 15 kg.
    https://eu.flukecal.com/products/process-cali...d-micro-baths/917?quicktabs_product_details=2
    Gorzej iż nowsze wersje coraz tandetniejsze obudowy miały {plastyk} i łatwo sobie pękały. Kilkanaście takich piecyków wzorcowałem i w dwu, w tym samym miejscu [krawędź mocowania ze stelażem stalowym, wkrętem] plastyk pękał "gwiaździście". PZL Rzeszów czy już Pratt@Withney ?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    LChucki
    Poziom 31  
    dabek3456 napisał:
    wpisujesz w google "excel online" i nawet nie musisz nic płacić, polecam zapoznać się z tym narzędziem.

Ile płacą za reklamę?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    LChucki
    Poziom 31  
    dabek3456 napisał:
    LChucki napisał:
    dabek3456 napisał:
    wpisujesz w google "excel online" i nawet nie musisz nic płacić, polecam zapoznać się z tym narzędziem.

Ile płacą za reklamę?

1000$ za post

Nie chce mi się wierzyć, daj link do tej oferty.
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    odalladoalla, ani PZL ani PRAT :) tylko Holandia i niezliczone elektrownie (swoją drogą co oni z prądem robią jak co kilka kilometrów elektrownia ), zarówno te gazowe jak i spalarnie śmieci.
    Nie wiem czy mój Fluke nie był cięższy, z tyłu miał dość wydatny blok aluminiowy i autokalibracja trwała kilkanaście minut a pomiar koło minuty z rysowaniem charakterystyki nagrzewania i był chyba 0,002% ale to chwile temu było...
    kkknc
    Poziom 43  
    Są zdjęcia i każdy naocznie może się przekonać. Zgodnie z zasadą jeden obraz wart 1000słów.
    @CMS poświęcił swój czasu i nie widzę potrzeby by jeszcze go dokładał dla kolejnego malkontenta. Chcesz zrobić to zrób. Być może ktoś skorzysta.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    odalladoalla
    Poziom 23  
    dabek3456 napisał:
    kkknc napisał:
    Są zdjęcia i każdy naocznie może się przekonać. Zgodnie z zasadą jeden obraz wart 1000słów.

O czym się przekonać? Że pomiary zabawki wykonywane są innymi zabawkami?

Żaden problem, masz dane wejściowe wprowadź w arkusz i udowodnij iż tak jest lepiej.Przecież masz nadmiar czasu i brak innych zajęć.