Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MójDom - system automatyki domowej

.:KoSik:. 21 Sty 2019 12:10 9447 24
 • MójDom - system automatyki domowej

  Witam!

  Przyszedł czas, aby przedstawić Wam mój mały system automatyki domowej, nie mylić z inteligentnym domem, bo wystarczy, że są inteligentne proszki:P Zaczęło się niewinnie, bo od automatycznej konewki . Teraz trochę się rozrosło. Ale do rzeczy!

  Sercem systemu jest Raspberry Pi w wersji 3 z zainstalowanym raspbianem. Program to skrypt napisany w pythonie i serwer www (nie pamiętam jaki) z obsługą PHP.
  Dodatkowo do wyświetlania zainstalowany jest oryginalny wyświetlacz z obsługą multiouch, czujnik światła GY-2561 i NRF24L01 ze wzmacniaczem. Na ekranie wyświetlana jest data/godzina, temperatura zewnętrzna i w salonie. Z serwisu weather.com pobierane są również prognozowana temperatura maksymalna i minimalna, ciśnienie atmosferyczne i kierunek zmian, prognozowana pogoda dziś i jutro. Wyświetlacz posiada regulację jasności i przełącza się na tryb nocny, gdy robi się ciemno.
  Obudowa wydrukowana na drukarce 3D. Część obszyta materiałem. Całość zasilana z 2A ładowarki od telefonu.

  Moduły zaprojektowałem w Eagle pod STM32F103. Na chwilę obecną pracują 3 czujniki temperatury i wilgotności (2 zasilane bateryjne, 1 z sieci jako moduł sypialni). Następnie 4 urządzenia sterujące oświetleniem:

  Czujniki temperatury i wilgotności:
  1. Zewnętrzny
  2. Salon
  3. Sypialnia

  Światło:
  1. Led RGB pod TV-moduł z Blue Pill
  2. Lampa RGBW akumulatorowa w salonie -w budowie
  3. Oświetlenie pod szafkowe w kuchni z czujnikiem PIR
  4. Oświetlenie w sypialni (jako jeden moduł wraz z czujnikiem temperatury)

  Dodatkowo:
  1. Kwiatek-doniczka samo nawadniająca

  Lampa w salonie to na razie tylko płytka z dwoma diodami, bo chwilowo nie mam czasu i inwencji na dokończenie jej. Kuchenna również posiada tylko jednego 1W Led, ale działa a ja testuję i wprowadzam poprawki.

  Czujniki zasilane bateryjne wysyłają dane co 10 minut. To moje pierwsze urządzenia bateryjne więc na razie testuję wytrzymałość. Wg obliczeń 3 paluszki AA powinny wystarczyć na minimum 4 miesiące.
  Oświetlenie w kuchni ma 3 tryby pracy ON/OFF/AUTO. W trybie automatycznym światło jest maksymalnie ściemnione, ale tak, aby można było dojść do kuchni bez zapalania światła. Gdy czujnik wykryje ruch, rozjaśnia oświetlenie.

  Dzięki serwisowi IFTTT udało mi się, wszystko spiąć z asystentem głosowym Google, więc można używać komend głosowych do sterowania oświetleniem.

  MójDom - system automatyki domowej MójDom - system automatyki domowej MójDom - system automatyki domowej MójDom - system automatyki domowej MójDom - system automatyki domowej
  MójDom - system automatyki domowej

  Moduł kuchenny:
  MójDom - system automatyki domowej

  Moduł czujnika temperatury i wilgotności:
  MójDom - system automatyki domowej MójDom - system automatyki domowej MójDom - system automatyki domowej

  WWW:
  MójDom - system automatyki domowej MójDom - system automatyki domowej MójDom - system automatyki domowej MójDom - system automatyki domowej

  Porównanie wyświetlaczy-oryginalny RPi 7" vs chiński 5". Zdjęcia dokładnie tego nie oddają, ale ten chiński ma bardziej żółte i słabsze podświetlenie i jest trochę mniej wyraźny, aczkolwiek wcale nie jest złej jakości:
  MójDom - system automatyki domowej


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • Metal Work Pneumatic
 • #2 21 Sty 2019 14:18
  h3c4
  Poziom 14  

  Przydałaby by mi się nazwa serwera/skryptu do wizualizacji danych.

 • Metal Work Pneumatic
 • #6 21 Sty 2019 14:55
  gulson
  Administrator Systemowy
 • #7 22 Sty 2019 07:33
  tuvok7
  Poziom 6  

  Fajne obudowy, masz drukarkę 3d czy drukowałeś gdzieś na zamówienie? Czemu nie zdecydowałeś się na jakiś gotowy darmowy system żeby to wszystko zintegrować - Domoticz, OpenHab, .. itp? Nie musiałbyś robić własnych czujników wtedy tylko kucic za niewielkie pieniądze (kilka $) coś gotowego i mniejszego

 • #8 22 Sty 2019 07:59
  .:KoSik:.
  Poziom 18  

  tuvok7 napisał:
  Fajne obudowy, masz drukarkę 3d czy drukowałeś gdzieś na zamówienie?

  Mam Anet A8

  tuvok7 napisał:
  Czemu nie zdecydowałeś się na jakiś gotowy darmowy system żeby to wszystko zintegrować - Domoticz, OpenHab, .. itp?

  Chciałem stworzyć coś swojego co mogę rozwijać w kierunku który mi pasuje i nie jestem uzależniony od żadnych licencji itp.

  tuvok7 napisał:
  Nie musiałbyś robić własnych czujników wtedy tylko kucic za niewielkie pieniądze (kilka $) coś gotowego i mniejszego

  Cały projekt rozpoczął się właśnie od nadajnika więc to jest podstawą całego systemu. Moje moduły czekają oczywiście jeszcze poprawki (choćby zminiaturyzowanie) ale chciałem stworzyć całkowicie uniwersalne moduły więc teraz mogą one pełnić różnorodne funkcje. Koszt jednego to ok 3-5 EUR więc też nie jest dużo.

 • #9 22 Sty 2019 10:14
  keseszel
  Poziom 26  

  Witam.
  Jak długo trwało sfinalizowanie całego projektu?
  Zacząłeś od automatycznej konewki ;-) Potem rozumiem przyszła ochota na więcej..?
  Jakie były koszty całkowite tego systemu?
  Piszesz o IFTTT- mógłbyś zapodać jakieś linki?
  Co sprawiło Ci najwięcej problemów w skonstruowaniu tego systemu?
  Dlaczego dwa monitory?
  Czy można zaadaptować tablet jako monitor?
  Dlaczego nie arduino?

 • #10 22 Sty 2019 19:05
  .:KoSik:.
  Poziom 18  

  keseszel napisał:
  Jak długo trwało sfinalizowanie całego projektu? Zacząłeś od automatycznej konewki ;-) Potem rozumiem przyszła ochota na więcej..?

  A jest już sfinalizowany? ;P Tak na prawdę zaczęło się od uruchomienia i poznania NRF24L01, a jak już to rozgryzłem powoli przychodziła ochota na więcej, dlatego na początku 2018 roku powstała automatyczna konewka i od tamtego czasu powoli wymyślam kolejne funkcje.

  keseszel napisał:
  Jakie były koszty całkowite tego systemu?

  Nawet nie próbuję liczyć. Boję się ;P

  keseszel napisał:
  Piszesz o IFTTT- mógłbyś zapodać jakieś linki?

  ifttt to skrót od "if this then that" - serwis ten pozwala połączyć wyzwalcze z daną akcją. Temat jest bardzo rozbudowany więc ciężko w kilku słowach opisać jak to działa. Można stworzyć funkcję która np. będzie wysyłać email gdy jutro będzie zapowiadany deszcz lub właśnie połączyć asystenta głosowego z lampą i zapalać ją komendą. Strona nazywa się tak samo www.ifttt.com

  keseszel napisał:
  Co sprawiło Ci najwięcej problemów w skonstruowaniu tego systemu?

  Pogodzenie komunikacji obustronnej, dodatkowo z serwerem www i połączeniem socket.

  keseszel napisał:
  Dlaczego dwa monitory?

  Jest jeden. To tylko zdjęcie porównania jakości wyświetlaczy

  keseszel napisał:
  Czy można zaadaptować tablet jako monitor?

  Można. Zarówno jako monitor dla RPi (np. z VNC) jak i jako oddzielne urządzenie z własnym programem komunikujące się z serwerem (zresztą taki program również mam - obecnie na telefonie).

  keseszel napisał:
  Dlaczego nie arduino?

  Bo nie przepadam. Nie chcę pisać, że arduino to zło, bo czasem używam żeby coś sprawdzić czy na szybko uruchomić, ale lepiej jednak pisać w normalnym środowisku i mieć kontrolę nad tym co się dzieje.

 • #11 22 Sty 2019 21:37
  Erbit
  Poziom 33  

  .:KoSik:. napisał:
  ... mój mały system automatyki domowej, nie mylić z inteligentnym domem, bo wystarczy, że są inteligentne proszki:P ...


  Mnie się podoba. Gratulacje za estetykę!

  Dodatkowo (o ile kolegę dobrze zrozumiałem) cieszę się, że kolega nie padł ofiarą nowomowy i swój projekt nazwał tak jak powinien się on nazywać czyli automatyczny a nie inteligentny.

  Często tych, którzy używają zwrotu "inteligentny dom" czy "inteligentny proszek" pytam gdzie się podziała ich inteligencja ;)

 • #12 23 Sty 2019 07:18
  tronics
  Poziom 37  

  Cytat:
  Często tych, którzy używają zwrotu "inteligentny dom"

  Oj straszne, nowomowa... taka nowomowa, że aż większość producentów automatyki ma "inteligentne" systemy ;) I nikt się nie pluje, że w rzeczywistości nie cechują się żadną inteligencją (choć bywa, że wykorzystują elementy AI). Może kolega tym kijkiem zawracać rzekę, nie sądzę by to wiele zmieniło.

  Ale wracając do tematu - bardzo fajna sprawa, że nie zrobione na gotowcach z arduino :) akurat o lincencyjne sprawy bym się nie martwił w amatorce, bo mysensors, espeasy i domoticz czy openhab można za darmo użytkować i problemu nie ma. Ale to gotowiec, niewiele się przy tym można nauczyć o "bebechach". Za wkład pracy własnej wielki plus.

 • #13 23 Sty 2019 07:44
  .:KoSik:.
  Poziom 18  

  tronics napisał:
  Oj straszne, nowomowa... taka nowomowa, że aż większość producentów automatyki ma "inteligentne" systemy

  Właśnie o to chodzi, że marketingowcy wymyślają takie słowa klucze jak inteligentny czy profesjonalny używając ich wszędzie, często niezgodnie ze stanem faktycznym. Nie może być inteligencji w proszku, jeszcze nie teraz...

  tronics napisał:
  Ale to gotowiec, niewiele się przy tym można nauczyć o "bebechach"

  I nie ma przy tym zabawy

 • #14 23 Sty 2019 09:10
  Erbit
  Poziom 33  

  tronics napisał:
  ... Może kolega tym kijkiem zawracać rzekę, nie sądzę by to wiele zmieniło...


  Oczywiście, że moje "zawracanie kijkiem" w dużej skali nic a właściwie niewiele zmieni, jednak nie muszę być cielęciem idącym z tłumem i nie będę (choć przyznaję, że parę razy i ja użyłem takiego zwrotu).
  Muszę też przyznać, że byłem świadkiem radykalnej zmiany w TV. Kiedyś w TV "puszczano" filmy "oparte na faktach autentycznych". Wystarczyło jednak, że któryś ze znanych językoznawców opowiedział o tym zwrocie w swoim programie i... od tego momentu filmy były "oparte na faktach" lub "oparte na wydarzeniach autentycznych" - czyli ktoś napisał do profesora i kijkiem zawrócił ;)


  Tak więc kolega może być rybką płynącą z prądem i kolegę też mogę pytać gdzie się podziała jego inteligencja ;)

  Sorry za OT.

 • #15 23 Sty 2019 09:28
  tronics
  Poziom 37  

  Cytat:
  Właśnie o to chodzi,

  Nie, nie o to chodzi. Nawet w tym sympatycznym projekcie sama nazwa "automatyka domowa" jest na wyrost, bo co tu jest tą automatyką? Oświetlenie PIR to koszt z 40zł za włącznik z tą samą opcją PIR (auto), on, off. A czasem PIR+audio, on, off. I nie potrzeba do tego raspberry. Wiem, wiem, od czegoś trzeba zacząć, ale sterowanie głosem to nie jest automatyka :) Bo to nie urządzenie decyduje by coś załączyć tylko człowiek, to nie różni się zbytnio kliknięciem zwykłym włącznikiem. Automatyka to ta samopodlewająca doniczka. I trochę PIR. Ale jestem pewien, że projekt się będzie rozwijał.

 • #16 23 Sty 2019 09:52
  .:KoSik:.
  Poziom 18  

  tronics napisał:
  Nawet w tym sympatycznym projekcie sama nazwa "automatyka domowa" jest na wyrost, bo co tu jest tą automatyką?


  To zupełnie nie tak. Nie jestem w stanie opisać tu wszystkich funkcji ale cały system jest w stanie funkcjonować jako automatyka. Na razie zarządza tylko oświetleniem ale jest to realizowane całkowicie automatycznie. Prównując godzinę i ilość światła w domu system zapała i gasi poszczególne lampy.
  Rozbudowa o kolejne moduły jest dość prosta więc naturalnie będzie ich przybywać. Nie mieszkam w domku jednorodzinnym więc i funkcjonalność takiego systemu ogranicza się tylko do prostych czynności.

 • #17 23 Sty 2019 13:28
  Erbit
  Poziom 33  

  .:KoSik:. napisał:
  ... Prównując godzinę i ilość światła w domu system zapała i gasi poszczególne lampy....


  Ja doszedłem do ciekawych wniosków z wilgotnością (rejestrując dane). Otóż uważam, że wyciągi z higroskopem to "chłit matetingowy". Dlaczego? Dlatego, wilgotność w całym domu zależna jest od okresu. Latem wilgotność jest inna, zimą także. Zatem by taki wilgotnościomierz "umiał" włączyć wyciąg należałoby go przestawiać.

  Dalszym problemem jest okres opadów deszczu. Tuż przed deszczem wilgotność powietrza mocno rośnie (w domu też) nie oznacza to jednak, że wyciąg ma pracować bo jego skuteczność będzie żadna gdyż w miejsce wypompowanego powietrza natychmiast wejdzie powietrze "z zewnątrz" o tej samej wilgotności.

  Jak zatem rozwiązałem problem? Otóż sprawdzam czy wilgotność w łazience nie przekracza średniej wyliczonej z wilgotności w pozostałych pomieszczeniach. W oparciu o taki warunek włączam układ osuszania (program, który steruje pracą wyciągu a w okresie grzewczym także temperaturą grzejnika).

  To jest automatyzacja procesów (nie inteligencja).

 • #18 23 Sty 2019 14:53
  .:KoSik:.
  Poziom 18  

  Erbit napisał:
  Jak zatem rozwiązałem problem? Otóż sprawdzam czy wilgotność w łazience nie przekracza średniej wyliczonej z wilgotności w pozostałych pomieszczeniach

  Czujniki mierzą wilgotność względną co oznacza, że zmienia się ona w funkcji temperatury. Trzeba to wziąć pod uwagę przy pomiarach.
  Mógłbyś też mierzyć wilgotność na zewnątrz i ją brać pod uwagę przy załączaniu.

 • #19 23 Sty 2019 15:09
  Erbit
  Poziom 33  

  .:KoSik:. napisał:
  ...


  Tak, masz rację ale to dodatkowe komplikacje dla algorytmu a jak wiadomo czym więcej komplikacji tym więcej możliwości wystąpienia pomyłek. To co zrobiłem jest wystarczające dla potrzeb określenia czy osuszać czy nie.

  Wyśmienicie to widzę po "górnej łazience", która w okresie jesienno-zimowym robi też za suszarnię. Mniej-więcej 10-15 min od momentu powieszenia prania uruchamia się "system suszenia" i kończy komunikatem głosowym gdy system uzna, że "pranie wyschło".

  Automat jeszcze się nie pomylił z komunikatem - pranie zawsze jest już suche.

 • #21 23 Sty 2019 18:47
  Erbit
  Poziom 33  

  .:KoSik:. napisał:
  ...


  Jeszcze a propos wilgotności.

  W sumie to najbardziej istotny jest punkt rosy. Wilgoć może sobie być, grunt by się nie skraplało.

  Widziałem taki projekt, gdzie autor pomierzył temperaturę ściany wewnątrz budynku przy różnych temperaturach na zewnątrz. Powstała przy tym swoista mapa zależności temperaturowych. Następnie biorąc do danych wilgotność i temperaturę ścinany (wziętą z pomiarów odpowiednio do temperatury zewnętrznej) wyliczał punkt rosy dla ściany. W ten sposób robił "to samo co ja" tylko znacznie dokładniej.

 • #22 23 Sty 2019 21:26
  .:KoSik:.
  Poziom 18  

  robertz68 napisał:
  Zmień "styczeń" na "stycznia"

  Faktycznie muszę poprawić, bo to nie po polsku. Dziękuję za zwrócenie uwagi

  Erbit napisał:
  Następnie biorąc do danych wilgotność i temperaturę ścinany

  To już chyba trochę przesada ale oczywiście masz rację. Do zastosowań domowych myślę, że Twój sposób jest w zupełności wystarczający.

 • #23 23 Sty 2019 22:18
  rs6000
  Poziom 28  

  Punkt rosy można policzyć korzystając z przybliżonego wzoru na podstawie temperatury i wilgotności względnej.

  Pozdr

 • #24 23 Sty 2019 22:33
  Erbit
  Poziom 33  

  rs6000 napisał:
  Punkt rosy można policzyć korzystając z przybliżonego wzoru na podstawie temperatury i wilgotności względnej.

  Pozdr


  A niby o czym kolego napisałem ?

 • #25 24 Sty 2019 08:27
  rs6000
  Poziom 28