Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FSP/Fortron FSP200-50GSV 200W - Odłączenie pinu 9 stand by w komputerze HTPC

21 Sty 2019 13:25 189 4
  • Poziom 6  
    Dzień dobry,
    Temat jest dość złożony. Otóż mam zbudowane centrum multimedialne oparte o system Openelec 6.95 a w nim Kodi v.16. Postanowiłem zamontować sobie w tym komputerze wyświetlacz alfanumeryczny 16x2 znaki sterowany modułem Lcd2usb v.2. Wszystko do tego miejsca działa wyśmienicie, problem pojawia się w momencie wyłączenia komputera. Wyświetlacz pozostaje włączony wraz z ostatnią informacją otrzymaną z Openelec, czyli "Zamykanie". Sprzęt oparty jest o płytę ASRock E350M1. Szukałem w ustawieniach Biosu/Uefi opcji związanej z całkowitym wyłączeniem zasilania. Niestety takiej opcji się nie doszukałem. Pisałem do producenta, ale nie otrzymałem odpowiedzi z działu wsparcia technicznego, czy jest to możliwe.
    Szukałem informacji w internecie i trafiłem na temat i post Link, który podsunął mi być może rozwiązanie. Pomyślałem o odłączeniu pinu 9 stand by z wtyczki zasilacza, tak aby porty Usb nie dostawały napięcia po wyłączeniu sprzętu. Proszę tylko o potwierdzenie znających się lepiej ode mnie, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na działanie odtwarzacza.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 32  
    Próbowałeś zmiany ustawień w zakładce ACPI Configuration? Najprościej wszystko na Disabled - może i wtedy USB się wyłączy.
    Opcji odnoszącej się bezpośrednio do zasilania gniazd USB faktycznie nie widzę...
    Opcji ErP czy DeepSleep w tym ASRocku chyba też nie ma :/
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 31  
    Zasil wyświetlacz poprzez przekaźnik załączany z linii 12V, będzie chyba najszybciej.
  • Poziom 6  
    Tak, próbowałem chyba każdej konfiguracji o ktorej wspominasz i porty cały czas są na zasilaniu. Gdzieś w internetach, na zagraniczych forach, znalazłem info o Good night Led, ale to odnosi się do zapalania w stosownym trybie odpowiednio diody led na frontowym panelu.
    Na forum Kodi ludzie piszą o problemie z wygaszaniem wyświetlacza LCD w trybie Suspend. Są nawet skrypty z takim rozwiązaniem problemu, lecz mnie zależy na całkowitym braku zasilania po wyłączeniu.

Dodano po 14 [minuty]:

Kaczor_84 napisał:
    Zasil wyświetlacz poprzez przekaźnik załączany z linii 12V, będzie chyba najszybciej.

Brałem jeszcze pod uwagę zasilanie z linii 5V,podobnie jak to ma miejsce przy zasilaniu portu Usb. Z połączenia poprzez port usb zostawił bym tylko linie D+ i D-.
    O jakim przekaźniku mówisz? Dla nieelektronika nie wszystko jest jasne. Z góry dziękuję za informację :)
  • Poziom 31  
    Bierzesz przekaźnik miniaturowy (pierwszy lepszy przykład z Allegro JV12S-KT) z odpowiednim napięciem cewki w zależności od napięcia, które wykorzystasz do sterowania. Podczas pracy komputera masz kilka napięć, które zawsze są podczas pracy i które zanikają po wyłączeniu - 3,3V, 5V i 12V. Jeśli podłączysz pod któreś z nich cewkę przekaźnika, to podczas pracy załączy on styki wykonawcze, a po zaniku napięcia rozłączy. Pod styki wykonawcze podłączasz zasilanie 5V z USB i kabel zasilający ekran, przekaźnik będzie działał jako "automatyczny wyłącznik" ekranu. Napięcie cewki dobierasz w zależności od tego, pod którą linię się podłączysz (3V3, 5V, 12V). Poziomy napięć na stykach sterujących i wykonawczych mogą być różne (nie wpływają na siebie). Wyświetlacz nie pobiera jakichś niebotycznych amperaży podczas pracy, więc przekaźnik może być na prąd mniejszy niż 5A ;). Sprawdź w dokumentacji wyświetlacza, jaki ma prąd nominalny, zwiększ to o 20% do najbliższego wymiaru przekaźnika. Podejrzewam, że będzie to nie więcej jak 150- 200 mA, więc przekaźnik od 250 mA (0,25A) w górę będzie odpowiedni. Rozłączasz tylko napięcie 5V, masy nie musisz, więc wystarczy najprostszy przekaźnik z 1 stykiem zwiernym.

Edit: W sumie jak teraz się nad tym zastanowiłem, to możesz zasilanie do ekranu LCD pociągnąć bezpośrednio z linii 5V zasilacza, tj. nie ze styku na płycie głównej, tylko z np. wtyki "molex", jeśli masz jakąś wolną. Jeśli nie jesteś elektronikiem, to kup adapter Molex 5V
    FSP/Fortron FSP200-50GSV 200W - Odłączenie pinu 9 stand by w komputerze HTPC
    i z niego zasil wyświetlacz. W tym przykładzie ze zdjęcia 5V to kabel żółty, masa czerwony. Wyświetlacz będzie działać tylko po włączeniu komputera.