Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DipTrace - jak ogarnąć biblioteki? Gdzie szukać typowych elementów?

Piottr242 21 Sty 2019 21:39 201 11
 • #1 21 Sty 2019 21:39
  Piottr242
  Poziom 18  

  Ostatnio przerzuciłem się z rysowania płytek w Corelu (co mi nieźle wychodziło nawet, ale było czasochłonne) na polecony na Forum program DipTrace. Wszystko fajnie, filozofię programu ogarnąłem w dwa wieczory, ale rozbijam się o to, co mnie zniechęciło na samym początku do Eagle oraz sprawiło że KiCada wywaliłem po reinstalce systemu na nowy dysk.
  Bo ja nie mam zupełnie pojęcia, według jakich słów kluczowych szukać w listach (bibliotekach) elementów takich podstawowych rzeczy jak:
  - standardowy trimpot leżący występujący w handlu jako "potencjometr montażowy leżący RM65" i najczęściej niebieski z białym pokrętłem albo czarny. Wpisanie frazy RM65 do filtra w DipTrace nie pomaga.
  - standardowy potencjometr obrotowy pod gałkę na obudowę, z odstępem nóżek co 5,08 mm
  - standardowy potencjometr obrotowy pod gałkę na obudowę, z odstępem nóżek co 5,08 mm tylko stereo (podwójny)
  - mały prostokątny potencjometr obrotowy pod gałkę na obudowę, opisywany w handlu również jako 9x11mm, z odstępem nóżek co 2,54mm
  - taki sam,tylko stereo (podwójny) i poczwórny.
  - oporników przewlekanych 0,125W
  - diody 1N4148
  - diod zenera tej samej wielkości co 1418
  - ledów 3 mm i ledów 5mm dwukolorowych?

  Czy gdzieś w Sieci jest jakaś lista tego, co jest dostępne w bibliotekach tego programu?
  Czy ktoś mi podpowie pod jakimi tokenami ukrywają się te elementy w bibliotekach? Bo szukać na czuja nie mam siły, za dużo tego.

  0 11
 • #2 21 Sty 2019 21:55
  goraj krzysztof
  Poziom 29  

  Też walczę z tym programem. Używasz do rysowania schematów czy PCB? Potencjometrów stereo jest tam mało, a tych zwykłych podwójnych rzeczywiście nie ma. Ale ściągnij sobie spolszczenie, jest edytor elementów i robisz sobie swoją bilioteczkę :D Dużo elementów jest w grupie Discrete, diody w w diodes itp. itd.

  0
 • Pomocny post
  #3 21 Sty 2019 22:36
  Christophorus
  Poziom 42  

  W tym linku jest instrukcja jak rozkodowywać oznaczenia elementów DipTrace. Po kliknięciu na odnośnik rozpocznie się pobieranie pliku PDF.

  Spolszczenie na stronie domowej programu jest do wersji 2.2 dość dobrze pasuje do starszej wersji 2.4. Natomiast w wersjach 3.xx po instalacji spolszczenia nie wszystkie pozycje menu będą spolszczone.

  0
 • #4 22 Sty 2019 16:13
  koolgang
  Poziom 12  

  Używam Diptrace od kilku lat. Sam tworzę biblioteki, czasami szybciej coś narysować niż tracić czas na szukanie. Program jest łatwy w obsłudze.

  0
 • #5 22 Sty 2019 18:16
  Christophorus
  Poziom 42  

  Każdy program ma specyficznie pogrupowane biblioteki i nazwane elementy. Korzystając z programu z czasem można opanować to w jakich bibliotekach szukać potrzebnych elementów. Można też samemu tworzyć własne biblioteki zawierające potrzebne elementy.

  0
 • #6 22 Sty 2019 19:12
  Piottr242
  Poziom 18  

  goraj krzysztof napisał:
  Też walczę z tym programem. Używasz do rysowania schematów czy PCB?

  Jak napisałem, zastąpiłem nim Corela, w którym rysowałem płytki do termotransferu. Ale najpierw rysuję schemat, czego w Corelu nie robiłem.
  goraj krzysztof napisał:
  Potencjometrów stereo jest tam mało, a tych zwykłych podwójnych rzeczywiście nie ma. Ale ściągnij sobie spolszczenie, jest edytor elementów i robisz sobie swoją bilioteczkę :D

  Spolszczenie jest mi niepotrzebne, program po angielsku świetnie ogarniam. Moje pytanie tyczy się tego, co mam wpisać jako poszukiwany ciąg, żeby mi znalazło to co potrzebuję. TL072 mi znajduje w wersji smd i wersji DIP, bo wiem, że mam wpisać w filtr TL072. Natomiast w przypadku potencjometru "gałkowego" i trimpota nie wiem co wpisać i spolszczenie menu na to raczej nie pomoże.

  Christophorus napisał:
  W tym linku jest instrukcja jak rozkodowywać oznaczenia elementów DipTrace.

  Bardzo dziękuję, wydrukuję sobie ten dokument. Ale już widzę że w zakresie potencjometrów mi nie pomoże, bo:
  Code:
  Potentiometers
  
  Description:
  Names of the packages completely or partially match the names of components

  koolgang napisał:
  Używam Diptrace od kilku lat. Sam tworzę biblioteki, czasami szybciej coś narysować niż tracić czas na szukanie.

  Czy publikujesz swoje biblioteki gdzieś? Myślę, że byłoby mi to bardzo pomocne
  koolgang napisał:
  Program jest łatwy w obsłudze.

  Zdążyłem zauważyć, ogarnąłem go w dwa wieczory, od narysowania schematu filtra do zrobienia płytki (która mi niestety nie pasuje do posiadanych elementów). Tylko że mój problem polega na znalezieniu odpowiednich wzorów pinów, czyli to nie jest kwestia obsługi programu jako takiego, tylko znajomości pod jaką nazwą szukać odpowiednich części. Czy na etapie projektowania płytki istnieje możliwość cofnięcia się i podmiany elementu na inny typ z innymi wyprowadzeniami?

  0
 • Pomocny post
  #7 22 Sty 2019 19:29
  koolgang
  Poziom 12  

  Piottr242 napisał:
  Czy na etapie projektowania płytki istnieje możliwość cofnięcia się i podmiany elementu na inny typ z innymi wyprowadzeniami?

  Tak. Zawsze jest taka możliwość. Można wrócić do gotowego projektu i wprowadzić zmiany. Wielokrotnie poprawiałem schemat i później uaktualniałem pcb, można także pracować na samym projekcie pcb i podmieniać pattern wybranego elementu. Jednak lepiej dla zachowania spójności całego projektu, wprowadzać zmiany w schemacie.

  Link

  0
 • Pomocny post
  #8 22 Sty 2019 22:26
  Christophorus
  Poziom 42  

  Piottr242 napisał:
  Czy na etapie projektowania płytki istnieje możliwość cofnięcia się i podmiany elementu na inny typ z innymi wyprowadzeniami?
  Zaznaczasz element w którym chcesz zmienić obudowę - footprint i z menu kontekstowego myszki wybierasz Replace component... Otworzy się okno gdzie wybierasz inną obudowę - footprint i zatwierdzasz zmiany. To wszystko.

  DipTrace - jak ogarnąć biblioteki? Gdzie szukać typowych elementów? DipTrace - jak ogarnąć biblioteki? Gdzie szukać typowych elementów?

  0
 • #9 23 Sty 2019 22:03
  Piottr242
  Poziom 18  

  Christophorus napisał:
  Zaznaczasz element w którym chcesz zmienić obudowę - footprint i z menu kontekstowego myszki wybierasz Replace component...


  Dziękuję jak nie wiem co!
  Chyba właśnie doprowadziłeś moją pierwszą płytkę narysowaną w DipTrace do szczęśliwego finału. Program ten jawi mi się jasny, prosty i oczywisty.

  A potencjometr montażowy znalazłem pasujący rozstawem nóżek pod tokenem 3306F .
  Może komuś się przyda ta informacja.

  Znalazłem również na forum DipTrace taki wątek, gdzie polecają 306J, ale to chyba do pionowej wersji:
  https://diptrace.com/forum/viewtopic.php?t=6461

  0
 • #10 23 Sty 2019 22:49
  Christophorus
  Poziom 42  

  W mojej ocenie DipTrace ma większe możliwości niż Eagle 6/7. Oczywiście trzeba się przyzwyczaić do obsługi programu lub zmienić przyzwyczajenia jeśli korzystało się z innego programu EDA.

  0
 • #11 24 Sty 2019 10:17
  Piottr242
  Poziom 18  

  Ja na szczęście niczego nie muszę zmieniać, więc nauczyłem się podstaw naturalnie. Wcześniej rysowałem płytki manulanie w Corel Draw 15 :-) Bo go umiem i znam od lat.

  Eagle mnie do siebie zraził, w ogóle nie byłem w stanie go ogarnąć, natomiast DipTrace w trzy wieczory opanowałem. Tylko to nieszczęsne poruszanie się po bibliotekach. Problem mój nie polega na tym, że nie wiem jak szukać i gdzie, bo pod tym względem program jest bardzo przejrzysty i ma pięknie zrobiony podgląd pinoutów, tylko że nie wiem czego mam szukać, co wpisać w filtr, żeby znaleźć to co potrzebuję.
  Być może gdzieś ktoś na Sieci porobił biblioteki do potencjometrów audio stereo, może porobił ładniejszy pinout pod tranzystory niż jest firmowo, ale ja nie wiem, jak je znaleźć. Znaczy co mam wpisać, żeby je znaleźć skutecznie.

  0
 • Pomocny post
  #12 24 Sty 2019 22:34
  Christophorus
  Poziom 42  

  Niestety DipTrace ma specyficzne nazewnictwo elementów w bibliotekach i po nazwie typu "296XA" trudno zidentyfikować jaki to element płytkowy. Wpisanie nazwy w wyszukiwarkę elementów "296XA" znajduje określony potencjometr. Według mnie są dwie możliwości nauczyć się najczęściej używanych specyficznych nazw lub utworzyć nową bibliotekę i przenieść do niej najczęściej używane elementy i odpowiednio zmienić ich nazwy jak na obrazku poniżej.

  DipTrace - jak ogarnąć biblioteki? Gdzie szukać typowych elementów?

  0