Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aero2-BDI-darmowy zaczął logować tylko do 2g+/EDGE

Jerzy Cieślański 22 Jan 2019 03:08 1908 2
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    Problem z Aero2-BDI-darmowy. Od Nowego Roku,z modemu Huawei E3131s-2 zaczął logować się tylko,jako: aero2(roaming 2G+/EDGE).

Odległości do BTS-ów z Aero-2, (wczoraj) wg.btsearch:(UKE)
    ok.200m do; BT14608, UMTS900/5/5477/1/15, zmP, 2025-12.31,
    ok.500m do; BT11041, UMTS900/5/0406/1/10, P, 2025.08.31,
    ok.2500m do; BT11111, UMTS900/5/0843/3/15, zmP, 2021.10.31

Na komp. stacjonarnym z systemem:Ubuntu 14.04 LTS Modem E3131 S-2,
    Od Nowego roku Aero2=BDI"darmowy",loguje mi tylko,w dostępnej sieci Plus(roaming EDGE)jako:aero2(roaming 2G+/EDGE). Czyli z mniejszą przepustowością niż dostępną dotychczas, czyli UMTS/CDMA:3G i 3.5G.

Sprawdzone na własnym SIM-Aero2 a także to samo na 2-ch SIM_BDI-darmowy, pożyczonych od rodziny,bo twierdzili,że w innnej okolicy Garwolinia (najbliższy: BT11111(1500 metrów, BT11041(3500m), BT14608(4000m)) nie mogą się połączyć z Aero-2 i otrzymują komunikat,że:najpierw muszą zarejestrować się w sieci. Pomogło dozwolenie pasma GSM900 aby uzyskać w roamingu Plusa Aero2-BDI-darmowy(2G+,EDGE).

Na moim E3131s-2(posiadającym Internet Menager,ale nie działający pod moim UBUNTU),bez włączonego(za pomocą linuksowej aplikacji do modemów,w Ubuntu 14.04 LTS)roamingu nie loguje do BDI"darmowy"dla żadnego typu sieci (ani GPRS/EDGE, ani UMTS/HSPA). Z włączonym(przez aplikację do modemów,w Ubuntu 14.04 LTS)roamingiem i wpisanym:(Typ sieci; UMTS/HSPA), loguje tylko jako:aero2(roaming EDGE). Na pożyczonym, obcym E3131s-2 z obcą Sim Aero2-BDI-darmowy, to samo.

Na komputerze z systemem Windows-XP.(W tym samym pomieszczeniu co Ubuntu 14.04 LTS)
    Na cudzym E3131S-2 z Play on Line i cudzą SIM BDI"darmowy" w mojej lokalizacji, podczas wymuszenia ręcznej rejestracji w jedynej dozwolonej z dostępnych, sieci Plus,(wykrytej przez Play on Line) loguje na 1 do 5sekund a następnie odłącza.

W TopNetInfo,to samo. Musi być dozwolone pasmoGSM900 i roaming, aby zalogować do Aero2(EDGE). Natomiast wymuszenie: tylko-WCDMA,pasmoW900 z roamingiem, lub pasmoW900 i pasmoW2100 z roamingiem, wyskakuje podczas wymuszonej przez (*99#) rejestracji do sieci: (błąd 619).

Parametry połączenia (2G+,EDGE),uzyskanego w TNI dla BDI-darmowy z dopuszczonymi; roamingiem i pasmem GSM900, Najbliższy BTS14608(200m).
    Plus GSM;EDGE
    Tr m; NDIS
    Modem; Huawei
    Moc sygnału; -59dBm, 87%, CSQ27
    LAC;11010, CID;61022

Natomiast w leciwym telefonie Nokia C-5 z wymuszonym tylko-UMTS, loguje do Aero2-BDI-darmowy, normalnie i wykazuje, (przynajmniej w ikonkach) 3G i 3.5G. Ale przeglądarka w tej N-C5 ładuje tylko niektóre strony lub nie ładuje niektórych części stron internetowych.

Powstały więc pytania.
    1.Czy to jakaś modernizacja nadajników czy zakończenie aktywności BDI-darmowy Aero2, czy coś innego ?
    2.Problemy te, występujące od Nowego roku nie były przez nas, zgłaszane do Aero-2, więc może, ze względu na mały ruch i brak reklamacji w ogóle wyłączyli BDI w UMTS dla Garwolina?
    3.A może to jakieś restrykcje operatorów, dla produktów Huawei, podejmowane solidarnie po ostatnich perypetiach przedstawicieli producenta z ChRL, w USA i Polsce?

Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich ustawień i połaczeń postanowiłem zasięgnąć porady fachowej. (O zgrozo, gdybym uważał się za kompletnego dyletanta, zasięgnąłbym porady na stosownym forum już w pierwszym dniu wystąpienia problemu. A tak wiedziałem,że nie ogarniam tematu, przez 3-tygodnie. :D )
    Szybko uzyskałem odpowiedź od pana Jakuba z(JDtech) następującej treści:
    Cytat z JDtech: "...Brak 3G to rozpoznany już przeze mnie problem związany z niezgodnością niektórych firmware w E3131s-2 (i być może innych modeli, głównie pochodzących z Play, ale nie tylko) z nowymi stacjami bazowymi Plusa (i po modernizacji). Oprogramowanie modemu odmawia połączenia z siecią Plusa po 3G.
    Rozwiązania są dwa:
    1. Wymiana modemu na prawie dowolny inny (teraz najlepiej kupować coś z LTE)
    2. Wymiana firmware (części radiowej, nie obrazu CD z aplikacją sterującą) na jeden z nowszych, sprawdzonych, które działają z Aero2...
    Samodzielnie można poszukać aktualizatora (tylko do Windows) z oprogramowaniem 21.158.00.00.1020.B418 (czasem oznaczane jako dodające funkcję Voice do modemu)..."

I właściwie wszystko jasne.
    Ale kto pyta nie błądzi. A przytoczone informacje mogą przydać się innym.
    Dla tego trafiłem z tym zagadnieniem i nowymi pytaniami, również na forum elektrody.

Czy trudno taką operację aktualizacji firmware modemu przeprowadzić samodzielnie czy lepiej nie ryzykować i zlecić fachowcowi?

Czy oprócz ściągnięcia zalecanego aktualizatora, do zamontowania go do modemu Huawei E3131s-2 potrzebne jest jakieś dodatkowe oprogramowanie na komputer pozwalające "gmerać" w firmware tego modemu?

Czy może łatwiej i taniej kupić (jakie i gdzie) modemy, które na pewno nie mają tej niedogodności w odbiorze BDI-darmowy?

Czy w najnowszym w tablecie np. Huawei Mediapad T5 LTE, też może wystąpić ten problem, tj. z odbiorem Aero2-BDI-darmowy w technologi2G+/EDGE zamiast 3G/3.5G?
  • Helpful post
    internick
    Level 35  
    1. Łatwo. Zrobisz to sam.
    2. Oprócz dostępu do Internetu nic więcej poza plikiem nie jest potrzebne. Po uruchomieniu dociągnie sam co trzeba.
    3. Jest masa routerów stacjonarnych z wbudowanym modemem, które kiedyś można będzie w pełni wykorzystać. Pierwszy najprostszy to Huawei B315.
    4. Nie wiem, ale kilka dni temu starszy sąsiad też przyniósł mi modem (na 100% Huawei, ale symbolu nie kojarzę), który miał wymuszone WCDMA2100. I nie chciał na tym pracować. Gdy zrobiłem Auto tak jak piszesz zapiął się do GPRS. Jest duże prawdopodobieństwo, że to ten sam model lub na innych modelach modemów też jest problem.
    Jerzy Cieślański
    Level 21  
    Wypożyczyłem na próbę używany Huawei E3272 (Cyfrowy Polsat-Plus).

W Ubuntu 14.04 LTS łączy, jak na razie, BDI-darmowy automatycznie od razu jako połączenie eth, czyli to wersja HiLink jak mniemam. Poprosiłem sprzedawcę o sprawdzenie z moją kartą Aero2-BDI-darmowy w sklepie, przed wypożyczeniem, i twierdził, że mu się logowało jako LTE?

Na moim linuksie: po załadowaniu w Firefox "strony internetowej' sterowania modemem Huawei E3272 (http://192.168.1.1/html/home.html) wykazuje połączenie w technologii LTE, wszystkie ustawienia w automacie z włączonym roamingiem. Przeciętna szybkość pobierana(downlink) i wysyłania(uplink) ok.500kb/s w Aero-DBI-darmowy. Na początku każdego nowego pobierania przez 1-2sek szybkość od 1.Mb/s do 1.7Mb/s

Pod W-XP (w Firefox) wg. oprogramowania E3272:
    pobieranie ok.500kb/s, technologia LTE,
    Przy ładowaniu na początku każdego nowego filmiku, w pierwszej chwili (1-2sek.) pokazuje 0d 1.0 do 1.4Mb/s a później średnio ok. 500kb/s

Wersje firmware modemów E3131s-2 które przestały u mnie logować Aero-2-BDI-darmowy, do sieci do 3G to:
    21.157.48.01.55,
    21.157.11.00.264
    Teraz będę musiał ściągnąć wersję 21.158.00.00.1020.B418 wg. podpowiedzi z jdtech i wrzucić na te kilka e3131s-2
    Jeszcze raz dziękuję za podpowiedź.