Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon - czy można jeszcze kupić nowy gramofon do pocztówek dźwiękowych?

Telside 22 Jan 2019 13:17 1377 10
 • #1
  Telside
  Level 10  
  Cześć.

  Mam kilkanaście pocztówek dźwiękowych i chętnie posłuchałbym muzyki na nich nagranych. Jaki najtańszy nowy gramofon można kupić, aby je odsłuchać. Gramofony znajomych nie były w stanie ich odtworzyć (zawsze następowało automatyczne cofanie ramienia). Rozumiem, że musi być ze sterowaniem ręcznym, ale kompletnie się na tym nie znam. Znalazłem taki niby ze sterowaniem ręcznym, ale jednocześnie pisało, że ma funkcję autostop (więc chyba to nieszczęsne cofanie ramienia?).

  Dzięki za pomoc.
 • Helpful post
  #2
  sanfran
  Level 40  
  Auto stop jest to zatrzymywanie silnika przy końcu płyty. W najprostszych gramofonach można to regulować specjalną dźwignią w osi ramienia.
 • Helpful post
  #3
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Można. Dowolny "walizkowy" gramofon z wkładką krystaliczną.
  Taki w stylu Hyundai RT 910.
 • #4
  TELEWIZOREK52
  Level 28  
  Najtańszy to chyba będzie jakiś Mister Hit i pochodne. Odpowiednie do epoki byłoby Bambino.
 • #5
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  TELEWIZOREK52 wrote:
  Najtańszy to chyba będzie jakiś Mister Hit i pochodne. Odpowiednie do epoki byłoby Bambino.

  I tylko takie. Mister Hit wyposażony był w wkładkę UF50 (lub nowszą UF70) posiadającą tylko jedną igłę, przystosowaną do odtwarzania płyt mikrorowkowych. Odtwarzanie przy pocztówek przy jej pomocy grozi zniszczeniem delikatnej igły, a w konsekwencji i pocztówki. Oczywiście sól Seignettea stosowana we wkładkach UK3 z Bambino dawno już się rozsypała, więc jedyną szansą pozostaje naprawa wkładki przez wstawienie płytki piezoceramicznej z buzzera. Gdzieś pokutują w sieci stosowne opisy. Tylko czy taka płytka nie okaże się za twarda, z konsekwencjami jak wyżej?
 • #6
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  No tak, zapomniałem, że pocztówki mają "gruby" rowek. :-(
 • #7
  Telside
  Level 10  
  Czyli dobrze rozumiem, że nic nowego nie odtworzy pocztówki?
 • #8
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Hmmm... ja bym jednak spróbował odtworzyć pocztówkę na współczesnej wkładce krystalicznej, UF50, UF70. Pocztówka to 45 obr./min i muzyki na niej tyle, ile na standardowym singlu.
 • #9
  sanfran
  Level 40  
  Mozna wykorzystać współczesny gramofon do zarchiwowania nagrania, jeśli unikatowe.
  Pocztówki dźwiekowe nie były nigdy zbyt trwałe.
 • #10
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Zaryzykować można, ale lepiej byłoby po zgraniu pocztówki/pocztówek wymienić igłę, i nie używać więcej starej do odtwarzania normalnych płyt. Jeszcze gorszą rzeczą byłaby próba odtwarzania płyt stereo na gramofonie Bambino, gdyby jakimś cudem wkładka UK3 zachowała sprawność (nawet przy użyciu właściwej igły). Stare wkładki mono nie miały podatności w kierunku wgłębnym, toteż zadziałałyby jak strugarka, pozbawiając płytę steroofoniczności. Produkowano natomiast monofoniczne wkładki kompatybilne z płytami stereo (UK4M) ale spotykane były rzadko, już w monofonicznych gramofonach z serii "Hitów" stosowano stereofoniczne wkładki UF50 w przewidywaniu możliwości dołączenia wzmacniacza stereo, lub przynajmniej wzmacniacza drugiego kanału.
 • #11
  kaem
  Level 27  
  Nie wiem skąd twierdzenie, że pocztówki miały "gruby" rowek. Rowek taki, zwany standardowym lub normalnym, był na płytach 76 rpm. Pocztówki grały na 45 rpm, więc musiały mieć rowek mikro.