Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC

BoA_2005 22 Sty 2019 18:18 2478 10
  • Subwoofer został stworzony na specjalne zamówienie. Celem było uzyskanie jak największej skuteczności przy pożądanych częstotliwościach, zachowując przy tym w miarę szeroką charakterystykę, dlatego wybór padł na konstrukcje pasmowo - przepustową czwartego rzędu. Jest to moja trzecia konstrukcja tego typu obudowy, w całości zaprojektowana przeze mnie! Jednak tym razem jest ona całkowicie symulowana w WinISD, żadnego kombinowania "na słuch".
    Materiał jaki został użyty to młyta MFD 22m (dobrze pamiętam jak moje wcześniejsze konstrukcje z uwagi na zwykłą wiórówkę, m.in. wprawiały w drgania wszystko w swoim zasięgu).
    Subwoofer jest zasilany panelem GOLIATH w mostku (oddzielna obudowa), więc jest sporo zapasu mocy, trzeba uważać. Subwoofer gra głośno i potężnie, w rogach pomieszczenia potrafi się rozmazywać obraz od basu. Głośnik jest w stanie przyjąć więcej mocy niż w tradycyjnej obudowie BR (ok, 250W), oraz zagrać dużo skuteczniej, sprawdzałem w praktyce, ten głośnik bardzo lubi ten typ obudowy.
    Wymiary płyt:
    2szt. 44,4 x 85,3
    1szt. 32 x 85,3
    1szt. 32 x 81,5
    2szt. 44,4 x 36,6
    1szt. 32 x 16,6
    1szt. 32 x 40
    Niestety nie było mi dane wykończyć obudowy (szpachlowanie, malowanie, lakierowanie). Na życzenie klienta jest w stanie surowym.
    Materiały użyte do budowy:
    - STX GDN-27-150-8-SC (od dawna wycofany z produkcji, a szkoda!)
    - Płyta MDF 22mm
    - Wkręty do płyt karton-gips 4cm
    - kabel głośnikowy 2x2mm
    - klej do drewna Pattex
    - terminal głośnikowy
    - uszczelka
    Narzędzia:
    - Wkrętarka
    - wiertło 1,5mm
    - wyrzynarka
    - dwa browary
    - 5 godzin wolnego czasu
    - coś ciężkiego, lub ściski
    Subwoofer waży 33,3kg, wymiary tunelu, zakres strojenia, charakterystyka widoczne na screenach z WinISD
    Czekam na komentarze :)
    Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    BoA_2005
    Poziom 16  
    BoA_2005 napisał 308 postów o ocenie 19, pomógł 14 razy. Mieszka w mieście Lidzbark Warmiński. Jest z nami od 2005 roku.
  • Sklep HeluKabel
    Ireneo
    Poziom 40  
    Pokaż jeszcze opóźnienie bo ogólnie bardzo wąskie pasmo.
    Ireneo
    Poziom 40  
    21ms to ogólnie słabo.12-13 uważam osobiście za maks.No i te wąskie pasmo.Ważne że osobiście jesteś zadowolony.
  • Sklep HeluKabel
    BoA_2005
    Poziom 16  
    Tak jak pisałem, subwoofer został stworzony na specjalne zamówienie - pod klienta, taki miał być, i jest. Skuteczność kosztem pasma.
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Osobiście używam kolumn sony widocznych na zdjęciu, które współpracują ze wzmacniaczem Pioneer A-449 w 12mkw, i to mi wystarcza.
    wojtek0995
    Poziom 27  
    Popełniłem podobny tylko że w układzie izobarycznym :)
    Według mnie ten głośnik to bardzo dobra konstrukcja.

Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC
    Q-mac
    Poziom 23  
    Skoro skuteczność była priorytetem, to dlaczego nie BP6th ? Obecnie jedna strona membrany jest "niewykorzystana". Do tego można by poszerzyć pasmo, co oczywiście wpłynie na skuteczność. Obecnie obudowa daje zysk, ale tylko w punkcie strojenia, poza nim mamy spadek 24dB/okt (o ile wierzyć symulacji, bo WinISD słabo radzi sobie z tymi obudowami). Więc woofer jest skuteczny tylko w obszarze strojenie, poza nim jest słabo. Bas musi być strasznie monotonny i podbarwiony. Trochę mi się nie podobają parametry przetwornika w programie. RE=7 Ohm i Z=10 ? Nie znam na pamięć, ale tam chyba powinno być inaczej.

Co do MDF 22mm, trzeba było dać wzmocnienia to spokojnie 18, a nawet 15 by wystarczyło. Ale rozumiem że waga nie ma większego znaczenia. Obudowa strasznie duża, ale widać nacisk na SPL (ogromna komora z przodu)
    rosomak19
    Poziom 19  
    Ja mam w dwóch subach te głośniczki tylko, te z membraną z włókna szklanego. Jeden podpięty pod kino w domu ,a drugi jeździ sobie w aucie.
    BoA_2005
    Poziom 16  
    Co do BP6th, mam za mało doświadczenia z tym typem obudowy, w sumie zero doświadczenia. Ewentualne błędy odbiją się okrutnie w praktyce, chciałem tego uniknąć.
    ORAZ czy BP6th nie zawęzi mi jeszcze bardziej charakterystki, która jest już i tak bardzo wąska? Jakiś kompromis trzeba zachować, nie mniej jednak moja (może nie następna) ale na pewno taka powstanie - konstrukcja prawdopodobnie będzie oparta na BP6th, jednak do tego czasu muszę zdobyć trochę więcej wiedzy na ten temat.
    Co do SPL zgadza się, taki był cel tutaj bardziej chodziło o impuls aniżeli szerokość pasma, w końcu to bandpass.
    Mimo to bardzo szanuję i dziękuję za odpowiedzi, które są dla mnie bardzo istotne, na pewno przy następnych konstrukcjach będę miał je w pamięci.
    Pozdrawiam.

Dodano po 5 [minuty]:

Q-mac, mógłbyś zaproponować program, który lepiej symuluje obudowy tego typu?
    Ireneo
    Poziom 40  
    Na przyszłość wytłumacz dla klienta czy rozumie czego chce...
    Q-mac
    Poziom 23  
    Ja korzystam z Bassbox Pro, daje więcej możliwości, aczkolwiek przy tych obudowach nie można pozostać przy samej symulacji. Projekt trzeba zbudować i sprawdzić. Oczywiście trzeba znać podstawy i mieć trochę wyobrażenia jak to działa. Jeśli chodzi o pasmo przenoszenia to relacją podbicie i zejście da się manipulować tym typem obudów. Teoria zaleca strojenie poszczególnych kanałów na częstotliwości różniące się o oktawe. Ale polecam nagięcie tej zasady i poćwiczenie np ze strojeniem 40 i 75Hz. Niemniej strzelam że da się osiągnąć coś w stylu 40-80 Hz +3dB.

W WinISD udało mi się wyliczyć obudowę z komorami po 5 litrów (woofer 8 cali), poskładałem i nie działało ;)