Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC

BoA_2005 22 Jan 2019 18:18 3342 10
  • Subwoofer został stworzony na specjalne zamówienie. Celem było uzyskanie jak największej skuteczności przy pożądanych częstotliwościach, zachowując przy tym w miarę szeroką charakterystykę, dlatego wybór padł na konstrukcje pasmowo - przepustową czwartego rzędu. Jest to moja trzecia konstrukcja tego typu obudowy, w całości zaprojektowana przeze mnie! Jednak tym razem jest ona całkowicie symulowana w WinISD, żadnego kombinowania "na słuch".
    Materiał jaki został użyty to młyta MFD 22m (dobrze pamiętam jak moje wcześniejsze konstrukcje z uwagi na zwykłą wiórówkę, m.in. wprawiały w drgania wszystko w swoim zasięgu).
    Subwoofer jest zasilany panelem GOLIATH w mostku (oddzielna obudowa), więc jest sporo zapasu mocy, trzeba uważać. Subwoofer gra głośno i potężnie, w rogach pomieszczenia potrafi się rozmazywać obraz od basu. Głośnik jest w stanie przyjąć więcej mocy niż w tradycyjnej obudowie BR (ok, 250W), oraz zagrać dużo skuteczniej, sprawdzałem w praktyce, ten głośnik bardzo lubi ten typ obudowy.
    Wymiary płyt:
    2szt. 44,4 x 85,3
    1szt. 32 x 85,3
    1szt. 32 x 81,5
    2szt. 44,4 x 36,6
    1szt. 32 x 16,6
    1szt. 32 x 40
    Niestety nie było mi dane wykończyć obudowy (szpachlowanie, malowanie, lakierowanie). Na życzenie klienta jest w stanie surowym.
    Materiały użyte do budowy:
    - STX GDN-27-150-8-SC (od dawna wycofany z produkcji, a szkoda!)
    - Płyta MDF 22mm
    - Wkręty do płyt karton-gips 4cm
    - kabel głośnikowy 2x2mm
    - klej do drewna Pattex
    - terminal głośnikowy
    - uszczelka
    Narzędzia:
    - Wkrętarka
    - wiertło 1,5mm
    - wyrzynarka
    - dwa browary
    - 5 godzin wolnego czasu
    - coś ciężkiego, lub ściski
    Subwoofer waży 33,3kg, wymiary tunelu, zakres strojenia, charakterystyka widoczne na screenach z WinISD
    Czekam na komentarze :)
    Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC Subwoofer pasywny BP 4th na STX GDN-27-150-8-SC

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    BoA_2005
    Level 16  
    BoA_2005 wrote 314 posts with rating 27, helped 14 times. Live in city Lidzbark Warmiński. Been with us since 2005 year.
    Ireneo
    Level 42  
    Pokaż jeszcze opóźnienie bo ogólnie bardzo wąskie pasmo.
    Ireneo
    Level 42  
    21ms to ogólnie słabo.12-13 uważam osobiście za maks.No i te wąskie pasmo.Ważne że osobiście jesteś zadowolony.
    BoA_2005
    Level 16  
    Tak jak pisałem, subwoofer został stworzony na specjalne zamówienie - pod klienta, taki miał być, i jest. Skuteczność kosztem pasma.
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Osobiście używam kolumn sony widocznych na zdjęciu, które współpracują ze wzmacniaczem Pioneer A-449 w 12mkw, i to mi wystarcza.
    Q-mac
    Level 25  
    Skoro skuteczność była priorytetem, to dlaczego nie BP6th ? Obecnie jedna strona membrany jest "niewykorzystana". Do tego można by poszerzyć pasmo, co oczywiście wpłynie na skuteczność. Obecnie obudowa daje zysk, ale tylko w punkcie strojenia, poza nim mamy spadek 24dB/okt (o ile wierzyć symulacji, bo WinISD słabo radzi sobie z tymi obudowami). Więc woofer jest skuteczny tylko w obszarze strojenie, poza nim jest słabo. Bas musi być strasznie monotonny i podbarwiony. Trochę mi się nie podobają parametry przetwornika w programie. RE=7 Ohm i Z=10 ? Nie znam na pamięć, ale tam chyba powinno być inaczej.

Co do MDF 22mm, trzeba było dać wzmocnienia to spokojnie 18, a nawet 15 by wystarczyło. Ale rozumiem że waga nie ma większego znaczenia. Obudowa strasznie duża, ale widać nacisk na SPL (ogromna komora z przodu)
    rosomak19
    Level 21  
    Ja mam w dwóch subach te głośniczki tylko, te z membraną z włókna szklanego. Jeden podpięty pod kino w domu ,a drugi jeździ sobie w aucie.
    BoA_2005
    Level 16  
    Co do BP6th, mam za mało doświadczenia z tym typem obudowy, w sumie zero doświadczenia. Ewentualne błędy odbiją się okrutnie w praktyce, chciałem tego uniknąć.
    ORAZ czy BP6th nie zawęzi mi jeszcze bardziej charakterystki, która jest już i tak bardzo wąska? Jakiś kompromis trzeba zachować, nie mniej jednak moja (może nie następna) ale na pewno taka powstanie - konstrukcja prawdopodobnie będzie oparta na BP6th, jednak do tego czasu muszę zdobyć trochę więcej wiedzy na ten temat.
    Co do SPL zgadza się, taki był cel tutaj bardziej chodziło o impuls aniżeli szerokość pasma, w końcu to bandpass.
    Mimo to bardzo szanuję i dziękuję za odpowiedzi, które są dla mnie bardzo istotne, na pewno przy następnych konstrukcjach będę miał je w pamięci.
    Pozdrawiam.

Dodano po 5 [minuty]:

Q-mac, mógłbyś zaproponować program, który lepiej symuluje obudowy tego typu?
    Ireneo
    Level 42  
    Na przyszłość wytłumacz dla klienta czy rozumie czego chce...
    Q-mac
    Level 25  
    Ja korzystam z Bassbox Pro, daje więcej możliwości, aczkolwiek przy tych obudowach nie można pozostać przy samej symulacji. Projekt trzeba zbudować i sprawdzić. Oczywiście trzeba znać podstawy i mieć trochę wyobrażenia jak to działa. Jeśli chodzi o pasmo przenoszenia to relacją podbicie i zejście da się manipulować tym typem obudów. Teoria zaleca strojenie poszczególnych kanałów na częstotliwości różniące się o oktawe. Ale polecam nagięcie tej zasady i poćwiczenie np ze strojeniem 40 i 75Hz. Niemniej strzelam że da się osiągnąć coś w stylu 40-80 Hz +3dB.

W WinISD udało mi się wyliczyć obudowę z komorami po 5 litrów (woofer 8 cali), poskładałem i nie działało ;)