Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki podgrzewacz przepływowy do kuchni?

22 Sty 2019 22:07 825 1
  • Poziom 11  
    Witam. Potrzebuję rady przy zakupie lepszego podgrzewacza do kuchni. Obecnie mam zamontowany podgrzewacz Dafi podumywalkowy 4,5kW podłączony pod 230V. Przy maksymalnym odkręceniu kranu woda ledwo płynie i jest letnia. Przy zmniejszeniu przepływu wody temperatura jest dobra (około 40 stopni), ale jej ciśnienie sprawia, że normalne użytkowanie staje się niemożliwe.

Chciałbym zamontować podgrzewacz 4,5-5kw (przewód 4mm i zabezpieczenie 20A) i wytypowałem te poniżej:
    Kospel
    Bosch

Który może spełnić moje oczekiwania? (40 stopni przy znośnym ciśnieniu)
  • Poziom 35  
    Cudów nie ma. Jeśli jest to przepływowe podgrzewanie wody, to taka moc nie zapewni (zwłaszcza w zimie, gdy zimna woda potrafi być bardzo zimna) przyzwoitego strumienia i dobrze podgrzanej wody. Musiałby to być podgrzewacz o większej mocy (8-9 kW), ale to bezwzględnie wymaga zasilania trójfazowego i przynajmniej tyle mocy potrzeba, by osiągnąć wodę ok. 40 stopni przy zapewnieniu przyzwoitego strumienia. Dla porównania, piecyki gazowe (łazienkowe) mają moc w okolicach 20 kW (np. 19,2 kW lub 23,6 kW), ale przy gazie jest łatwiej o duża moc grzewczą. Jeśli tam gazu nie ma, to może zamiast podgrzewacza przepływowego dać elektryczny pojemnościowy (mały bojler) - wtedy nie trzeba dużej mocy (nawet 1,5 kW a może i mniej) i strumień jest prawie normalny. Jedyny mankament to ograniczona pojemność bojlerka - jak się ciepła woda wyczerpie, to trzeba czekać, aż się ponownie zagrzeje.