Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki podgrzewacz przepływowy do kuchni?

Marcinolak xD 22 Jan 2019 22:07 5100 2
    Marcinolak xD
    Level 11  
    Witam. Potrzebuję rady przy zakupie lepszego podgrzewacza do kuchni w domu babci. Obecnie zamontowany jest podgrzewacz Dafi podumywalkowy 4,5kW podłączony pod 230V. Przy maksymalnym odkręceniu kranu woda ledwo płynie i jest letnia. Przy zmniejszeniu przepływu wody temperatura jest dobra (około 40 stopni), ale jej ciśnienie sprawia, że normalne użytkowanie staje się niemożliwe.

Chciałbym zamontować podgrzewacz 4,5-5kw (przewód 4mm i zabezpieczenie 20A) i wytypowałem te poniżej:
    Kospel
    Bosch

Który może spełnić moje oczekiwania? (40 stopni przy znośnym ciśnieniu)
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Cudów nie ma. Jeśli jest to przepływowe podgrzewanie wody, to taka moc nie zapewni (zwłaszcza w zimie, gdy zimna woda potrafi być bardzo zimna) przyzwoitego strumienia i dobrze podgrzanej wody. Musiałby to być podgrzewacz o większej mocy (8-9 kW), ale to bezwzględnie wymaga zasilania trójfazowego i przynajmniej tyle mocy potrzeba, by osiągnąć wodę ok. 40 stopni przy zapewnieniu przyzwoitego strumienia. Dla porównania, piecyki gazowe (łazienkowe) mają moc w okolicach 20 kW (np. 19,2 kW lub 23,6 kW), ale przy gazie jest łatwiej o duża moc grzewczą. Jeśli tam gazu nie ma, to może zamiast podgrzewacza przepływowego dać elektryczny pojemnościowy (mały bojler) - wtedy nie trzeba dużej mocy (nawet 1,5 kW a może i mniej) i strumień jest prawie normalny. Jedyny mankament to ograniczona pojemność bojlerka - jak się ciepła woda wyczerpie, to trzeba czekać, aż się ponownie zagrzeje.
    Marcinolak xD
    Level 11  
    Wracam do tematu po tym jak wyżej wymieniony podgrzewacz zalał połowę kuchni po pęknięciu grzałki. Na szczęście akurat byliśmy w domu.

Pod zlew jest doprowadzony przewód 3x4mm²
    Obecne zabezpieczenia:
    ► RCD 3F 25A 30mA
    ► wyłącznik nadprądowy B20

Jaki podgrzewacz przepływowy do kuchni?

Chciałbym zainstalować podgrzewacz o mocy 6 - 7.5kW (jedyne ograniczenie to 230V). Mam jeszcze jedno pytanie: grzałka miedziana czy "grzałka zespolona" (podejrzewam że chodzi o drut oporowy bezpośrednio w wodzie). Dodatkowo: czy warto dopłacać do sterowania elektronicznego?

Po instalacji podgrzewacza muszę wymienić RCD na jednofazowy 40A i nadprądowy na B32. (Tak myślę).