Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes CL600 - Przyciski zawieszenia i ESP off

23 Sty 2019 09:56 837 10
 • Poziom 22  
  Witam.
  Samochód mercedes w215 cl600 z 2001r. Występuje nietypowy problem z działaniem przycisków sterowania zawieszeniem ABC (przycisk góra/dół oraz tryb normal/sport) oraz przycisku ESP off. Dodatkowo nie działają też włącznik i regulacja zasięgu Distronic''a. Nietypowy problem gdyż przyciski przestają reagować około 2s po odpaleniu silnika. Zaraz po uruchomieniu silnika można zmienić tryb zawieszenia itd. Po dwóch sekundach - brak reakcji. Z opisu właściciela wiem, że poprzednicy podmieniali same przyciski jak i sam panel górnej obsługi (czyli moduł który jest odpowiedzialny za przesył informacji z przycisków po sieci CAN).
  Co sprawdziłem ja to:
  - brak błędów mogących mieć wpływ na takie zachowanie w całym samochodzie,
  - w podglądzie parametrów w module górnej obsługi stan przycisków jest prawidłowy (wszystkie działają bez względu na to czy silnik pracuje czy nie)
  - test sieci CAN przechodzi bez błędów, nie ma żadnego modułu np. w trybie jednoprzewodowym,
  - w silniku aktualnie mam błąd braku informacji o dostępie mocy sprężarki klimy ale mam odpięty panel klimatyzacji, z wpiętym panelem błędów brak,
  - w skrzyni biegów błędów brak,
  - w abs/esp czysto.
  Tylko w module Distronic mam zapisane zdarzenie aktualne i zapisane o nieprawidłowej informacji o stanie przycisków regulacji i włączenia distronica.
  Z tego co wiem za przesył danych w sieci odpowiedzialny jest moduł EZS czyli stacyjka. Tam też parametry, kodowanie itp itd w normie.
  Moje podejrzenia to albo usterka modułu EZS albo jakiś parametr w obrębie magistrali układu napędowego powoduje blokadę działania tych przycisków po uruchomieniu silnika. Pytanie tylko co to może być?
  Potrzebuję jakiejś podpowiedzi. Nie chcę w ciemno zbyt dużo wymieniać...
  Pozdrawiam...
 • TestoTesto
 • Poziom 15  
  Pfemek napisał:
  Nietypowy problem gdyż przyciski przestają reagować około 2s po odpaleniu silnika. Zaraz po uruchomieniu silnika można zmienić tryb zawieszenia itd. Po dwóch sekundach - brak reakcji.

  Zapewne moduły otrzymują informację o uruchomionym silniku z alternatora. Czy moduły prawidłowo widzą tę informację?
 • TestoTesto
 • Poziom 43  
  Napięcie za wsokie
 • Poziom 22  
  andrzej20001 napisał:
  Napięcie za wsokie


  To może być to. Jutro sprawdze. Wstyd się przyznać ale napięcia w instalacji nie mierzyłem miernikiem tylko sprawdzałem w parametrach i tylko tam gdzie się dało. Nie było za wysokie ale te odczyty czasem różnie się maja do rzeczywistości.
  Na próbę odepne też alternator. Zobaczymy...
 • Poziom 22  
  Zrobiłem pomiary. Na samym aku 14,6. W instalacji nieco mniej, średnio 14,3. Czyli ok. Jest jedno ale. W EZS w parametrach napięcie zasilana różni się od rzeczywistego, jest zawyrzone i tester pokazuje około 15V. Myślę sobie, to będzie to. Wstawiłem szereg z zasilaniem dwie diody. Napięcie odczytane około 13,4V no ale nic z tego. Dalej brak reakcji na wciśnięcie pzyciskow. Jeszcze raz sprawdzę CAN. Jak wszystko wyjdzie ok to skłaniam się ku wymianie stacyjki.
 • Poziom 43  
  Zobacz jeszcze bez paska osprzętu co będzie.
 • Poziom 22  
  Bez paska bez zmian.

  Wychodzi na to że jest to problem związany na bank z aktywnym tempomatem a nie z napięciem. Jak pisałem na początku w distronic'u mam dwa błędy związane z nieprawidłową informacją z przycisków włączenia i regulacji radaru. Nie mogę ich wykasować. Połączone jest to tak - przyciski do panelu górnej obsługi potem po CAN low speed do modułu EZS potem po CAN high speed do modułu Distronic. Kable są ok. Przyciski i panel podobno były podmieniane, zresztą w parametrach ich stan jest ok, więc albo EZS źle wysyła ramki danych albo moduł Distronic źle je interpretuje. No chyba, że jednak panel nie był podmieniony. Za dużo niewiadomych...
 • Poziom 22  
  Podmieniłem panel z przyciskami (panel górnej Obsługi) - dalej bez zmian.
  Podłączyłem też inny moduł Distronic'a. Niestety też bez zmian.
  Zauważyłem jeszcze jedno zachowanie. Gdy silnik pracuje, jak odepnę i podłączę wtyczkę od panelu z przyciskami wszystko znów działa przez moment. Gaśnie wtedy na liczniku ikona Distronic'a, taki głośniczek. Jak się znów zapali czyli około 2s po podłączeniu przyciski znów nie działaja...
  Jakakolwiek podpowiedź...?
 • Poziom 23  
  czy samochód ma tylko jeden kluczyk? duża rybka?
 • Poziom 22  
  Witam.
  Ja mam tylko kartę. Auto ma hands free czy keyless (zwał jak zwał). Kluczyk ma właściciel.
  A do czego zmierzasz?
 • Poziom 22  
  Samochód oddany. Oczywiście sprawny, wszystko działa.
  Pierwsza myśl okazała się trafna...