Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda informująca o pracy urzą -

23 Sty 2019 14:47 246 5
  • Poziom 1  
    Cześć wszystkim. Nie wiem czy post w dobrym miejscu (pierwszy raz na elektrodzie), ale mam taki problem:
    Chcę zbudować taki mały zasilacz do płytki stykowej i badania pracy elementów elektronicznych (amatorsko) itp. Będzie on działał w następujący sposób:
    Będzie on zasilany zasilaczem prądu stałego: 24V, 2A. Za regulację będzie odpowiadała przetwornica LM2596, a na wyjście będzie podłączony woltomierz oraz amperomierz do pomiaru napięcia i prądu. Na wejściu będzie oczywiście przycisk który ma za zadanie włączać i wyłączać zasilacz, ale chciałbym dodać diodę LED informującą czy urządzenie jest włączone czy wyłączone. I tu pada pytanie: jak to zrobić by zasilacz nie miał dużych strat mocy itp. (myślałem nad podłączeniem diody zenera przed przetwornicą ale to chyba nie ma sensu), aby to optymalnie ze sobą pracowało?
  • Poziom 21  
    Nie nie ma sensu
    Po to robisz przetwornice aby właśnie ograniczyć straty mocy ...
    Im mniej nie potrzebnych elementów tym większa sprawność
    Zgodnie z :
    http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2596.pdf
    Sprawność można odczytac z diagramów na stronie 7.
  • Poziom 34  
    Hej,
    Ja może mam jakąś "poroczność", ale nie wiem w zasadzie o co pytasz ;)
    O moc strat, o diodę led, zenerkę?
    Do płytek stykowych masz moduły, zasilacze płytek stykowych. Do wpięcia w płytkę.
    Z prądem 2A na płytce stykowej to daj sobie spokój. Krótko będą żyły styki, a jak jesteś początkujący, to po tygodniu nie będziesz w stanie zlokalizować przyczyny niedziałania, bo styki będą drgały, bo nie będą kontaktowały. Same płytki bez prądów o jakich piszesz są już niepewne, a co dopiero 24V/2A. Choć pewnie są płytki gorsze i lepsze.
  • Poziom 21  
    Widzę że za bardzo pojęcia nie masz...
    Po prostu robisz ten układ z data sheet i nic więcej
    Nie montujesz żadnych zenerów itd ...
    Nie ważne skad to będzie zasilane (transformator z mostkiem i filtrem) czy inne żródło.
  • Poziom 40  
    Zasilacz 24V/2A > LM2596
    Link

Przy płytkach stykowych, zapotrzebowanie na prąd są rzędu 5-100mA, a dostępne chińskie amperomierze nie mierzą takich prądów.

Wyłącznik robisz mechaniczny na wyjściu przetwornicy lub elektroniczny typu ON/OFF: po włączeniu zasilania 24V/2A napięcie nie jest dostępne na płytce stykowej, ustawiasz sobie napięcie (na wyświetlaczu) potencjometrem > naciskasz przycisk > napięcie pojawia się na płytce stykowej. Ponowne naciśnięcie natychmiast odłącza napięcie - LED gaśnie.

Diodę LED wstawiasz na wyjściu za wyłącznikiem (ew.elektronicznym), LED można włączyć szeregowo z prostym źródłem prądowym zamiast rezystora