Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdalny odczyt licznika energii elektrycznej

ZdalnyOdczyt 18 Jan 2019 14:23 8139 10
    ZdalnyOdczyt
    Level 2  
    Witam wszystkich,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie jestem elektronikiem i bardzo słabo się znam na takich rzeczach, dlatego moje pytanie moż się dla Was wydać głupie - uprzedzam :)

1) Chciałbym odczytać zdalnie licznik energii elektrycznej, który jest własnością dostawcy energii. Licznik jest dość daleko, dlatego chciałbym mieć dzienny, zdalny odczyt i móc to sobie kontrolować.
    Czy jest jakieś urządzenie, które pozwoliłoby mi odczytywać wartości z licznika, typu energia czynna, bierna, współczynnik mocy, poprzez optozłącze (z tego co wiem, to to jest legalne) i wysyłało potem zdalnie gdzieś te dane, np. raz dziennie przy odczytach co 15 min, tak abym mógł je odczytywać u siebie na komputerze?

2) Niestety nic takiego nie znalazłem, jedynie co, to znalazłem centralki M-Bus z kartami SIM, które służą do takich rzeczy, jednak nie wiem, czy takie centralki byłyby w stanie odczytać dane z licznika, bo to chyba są różne protokoły. Znalazłem głowice optyczne, które mają zakończenie RS232, znalazłem konwertery RS232 na M-Bus, ale nie mam pewności, że to zadziała, czy ten komunikat się nie "zgubi" na tym konwerterze po drodze, mając na uwadze różne protokoły.

Chyba że się mylę? Z góry dziękuję za każdą wskazówkę.
    Tomasz_Kn
    Level 9  
    Z jakiej odległości chcesz odczytywać ten licznik ?

Pozdrawiam
    kSmuk
    Level 21  
    A czy nie prościej było by założyć podlicznik z możliwością odczytu wartości przez WiFi?
    nuszek
    Level 29  
    Można zamontować modem do licznika /może być konieczność wymiany licznika/ i przez GPRS zdalnie odczytywać.
    Modem kosztuje i opłata roczna też, ale możliwość jest.
    ZdalnyOdczyt
    Level 2  
    Chciałbym móc odczytywać licznik np. z innego miasta.
    Oczywiście, najprościej jest zdublować licznik, ale jeśli jest to licznik na średnie napięcie z dużymi prądami to z tego, co się orientowałem to taki licznik z 6 przekładnikami kosztować będzie 10 000 zł.
    O modemie wiem, jednak jeśli jest to licznik dostawcy energii to nie można w niego ingerować, a taki moduł jest do dokupienia pewnie u producenta, a niestety nie zamontuje się go później z uwagi na plomby dostawcy.

Pozdrawiam
    nuszek
    Level 29  
    Nie wiem, jak u innych dostawców, ja mam dwa liczniki /średnie napięcie/, liczniki są dostawcy energii /w umowie mam tak, że nie płacę za nie/. Dokupiłem tylko modem z GPRS i opłacam abonament roczny. Projekt i instalacja modemów trochę kosztowała.
    ZdalnyOdczyt
    Level 2  
    Czy ten modem GPRS to jest jakieś standardowe rozwiązanie jakiejś firmy, czy ktoś to robił na zlecenie jednorazowo? Czy taki modem działa na optozłączu? Czy odczytuje wszystkie liczniki, czy robiony był pod konkretny model?

Pozdrawiam
    nuszek
    Level 29  
    Modem działa na RS 232 lub RS 485, typowy modem zakupiony w sklepie.
    Pojawił się tylko problem, bo firma wycofuje się z tej usługi, ale mam dostać namiary na inną.
    Jak jesteś zainteresowany, a będę miał więcej wiadomości to ma PW.
    ZdalnyOdczyt
    Level 2  
    A czy dostęp do tych portów nie jest zablokowany przez jakieś plomby dostawcy?
    nuszek
    Level 29  
    ZdalnyOdczyt wrote:
    A czy dostęp do tych portów nie jest zablokowany przez jakieś plomby dostawcy?

Ja mam dostęp do wyprowadzonych kabelków RS 232 /RS 485/ .
    ptica3
    Level 9  
    We Wrocławiu dystrybutorem energii jest Tauron, który zamontował liczniki dwukierunkowe mające zainstalowany moduł radiowy typu Wireless M-Bus do komunikacji z siecią domową oraz dystrybutorem.
    Po zainstalowaniu apki Tauron-a "e-licznik" mam wgląd w dane licznika z jednodniowym opóźnieniem z każdego miejsca. Obecnie walczę aby móc odbierać dane w czasie prawie rzeczywistym z 5-cio min opóźnieniem z sieci domowej, lecz coś mi nie gra ponieważ sieć domowa widzi licznik wody sąsiada ale mojego energii już nie. Może ktoś ma patent?