Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Fotokomórka FAAC SAFEBEAM - brakuje diody odbiorczej

filand 23 Sty 2019 21:26 117 6
  • #1 23 Sty 2019 21:26
    filand
    Poziom 7  

W fotokomórce odbiorczej właściciel wydłubał diodę jak na zdjęciu. Wiem, że o schemacie można sobie pomarzyć, ale gdyby ktoś miał możliwość zmierzenia napięcia na tej diodzie w działającym urządzeniu byłoby świetnie.

Fotokomórka FAAC SAFEBEAM - brakuje diody odbiorczej

0 6
  • #2 23 Sty 2019 22:28
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Tam ma być dioda szklana, taka jak te dwie na płytce i skierowana w tą samą stronę co one, czyli pasek z lewej strony. Zapewne to jakaś popularna dioda jak np. 1N4148.

Zdjęcie z netu.

0
  • #3 24 Sty 2019 10:20
    filand
    Poziom 7  

Nie wiem skąd się wzięło w temacie "odbiorczej". To zdjęcie widziałem, stąd wiem że ma tam być dioda. Według mnie będzie to dioda Zenera, tyle że nie wiem na jakie napięcie.

0
  • #4 24 Sty 2019 11:38
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Też najpierw myślałem o diodzie odbiorczej ale jak widać na zdjęciu jest ona na swoim "centralnym" miejscu. Odnośnie tej brakującej, to raczej nie będzie ona dioda Zenera. Zauważ, że w nadajniku jest dioda Zenera i różni się ona od innych (kolor paska), a przede wszystkim na PCB jest oznaczona jako "DZ1". W nadajniku jest tez dioda oznaczona na PCB jako "D2" i jest to zwykła dioda prostownicza jak i te 3 sztuki w odbiorniku.
    Według mnie, ta dioda jak i druga w pobliżu są równoległe do cewek przekaźników, jako zabezpieczenie tranzystorów nimi sterujących. Zenerka nie jest w tym miejscu do niczego potrzebna.

Ps. Oczywiście mogę się mylić. Schematu raczej nie znajdziesz. Prędzej sam go narysujesz lub chociażby ten jego fragment związany z brakującą diodą.

0
  • #5 24 Sty 2019 16:41
    filand
    Poziom 7  

Cewki przekaźników są połączone równolegle, a diodą zabezpieczającą jest ta w górnej części płytki obok LED-a. Napięcie zasilania 24V idzie przez tą dużą czarną diodę, potem przez 3 równoległe rezystory 3k3 na katodę brakującej diody (anoda tej diody jest na masie) i dalej zasila LM2904. W nadajniku DZ1 ma tylko 1 czarny pasek, napięcie na niej to około 6,3V więc pewnie jest to DZ 6V2. Natomiast D2 ma czarny pasek + cienki brązowy i jest taka sama jak te 2 w odbiorniku.

0
  • #6 24 Sty 2019 18:00
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Skoro ta dioda pracuje w zasilaniu wspomnianego układu scalonego, to faktycznie może być diodą Zenera. Gdyby ktoś, kto ma akurat na warsztacie identyczną fotokomórkę, mógł zmierzyć na niej napięcie, to wszystko byłoby jasne. Szkoda, że producent chociaż nie opisał PCB tak, jak w nadajniku.

0
  • #7 10 Lut 2019 14:01
    filand
    Poziom 7  

Wstawiłem diodę 12V, właściciel nie wrócił, więc zakładam że fotokomórka działa jak należy.

0