Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłączenie funkcji migania światła w sterowniku bramy przesuwnej

Władysław Majewski 24 Jan 2019 12:14 600 23
Optex
 • #1
  Władysław Majewski
  Level 11  
  Jak w sterowniku eL7Qk do bramy przesuwnej wyłączyć funkcje migania światła sygnalizacyjnego podczas ruchu bramy. Znalazłem w instrukcji, jak tę funkcję załączyć, natomiast nie wiem, jak wyłączyć. Chyba że należy postąpić tak samo jak przy załączaniu. Chodzi mi o to, aby do lampy płynęło cały czas napięcie 24V a nie tak jak teraz w sposób przerywany. A może z innego miejsca w listwie zaciskowej można wziąć napięcie 24 V nie przerywane. Zależy mi na napięciu które pojawia się podczas ruchu bramy albo też pracy bramy np. w postaci palącej się lampy sygnalizacyjnej. Może z zacisków kierujących prąd do silnika, ale nie wiem jaki tam idzie prąd (zmienny czy stały) i czy przypadkiem na tych dwóch zaciskach do silnika przy zmianie kierunku pracy po prostu nie są zamieniane bieguny np. prądu stałego. Dziękuję z góry za podpowiedź.
 • Optex
 • #2
  grzeskk
  Level 34  
  Powinno dać się wyłączyć przestawiając parametr wg instrukcji na załączenie. Bywają też lampy z wbudowanym przerywaczem i wówczas tam należy ingerować.
 • Optex
 • #3
  Władysław Majewski
  Level 11  
  Sprawdziłem do lampy prąd już idzie przerywany ze sterownika. Wobec tego nie da się tego zrobić przy samej lampie tylko w sterowniku
 • #4
  grzeskk
  Level 34  
  No to wejdź w funkcję migania i przestaw parametr.
 • #5
  nikusert
  Level 40  
  Witam.
  Na jak długi czas ma lampa świecić po zatrzymaniu? Oczywiście lampa świeci światłem ciągłym podczas pracy.
 • #6
  Władysław Majewski
  Level 11  
  Chodzi o to, aby lampa świeciła w sposób ciągły i dzięki temu uzyskam ciągłe zasilanie 24V, które potrzebuję z bramy dla innych celów. Chyba że mogę takie zasilanie ciągłe 24V podczas pracy bramy uzyskać z innej pary zacisków na listwie.
  Chodzi tylko o ciągłe zasilanie 24V podczas pracy bramy. Po zakończeniu ruchu bramy nie jest mi potrzebne opóźnienie w wyłączeniu lampy.
 • #7
  nikusert
  Level 40  
  Napięcia podczas ruchu bramy nie uzyskasz z innych zapisków. Najkrótszy czas świecenia po zatrzymaniu jest 15sek. A tak po prawdzie do czego chcesz takie działanie? Ja robiłem do tego sterownika oświetlenie na słupkach, lecz wykonałem to w inny sposób. Czy Ty chcesz to do podświetlenia podjazdu?
 • #8
  Władysław Majewski
  Level 11  
  Próbowałem wczoraj za radą kolegów wejść w funkcje migania w sterowniku i ją po prostu wyłączyć. Nie udało się. Prawdopodobnie jeśli jest włączona funkcja auto zamykania nie uda się ustawić lampy do pracy ciągłej. Niestety w instrukcji informują jak załączyć funkcje migania - po prostu należy nie dłużej niż 3 sekundy przytrzymać przycisk UCZ i poczekać aż dioda sygnalizacyjna na sterowniku mignie trzy razy. Teraz żeby wyłączyć miganie ponownie nacisnąłem przycisk UCZ i odczekałem aż dioda mignie trzy razy natomiast nie spowodowało to wyłączenia funkcji migania lamy na słupku. Spróbuję jeszcze wyłączyć auto zamykanie.
  Co do pytania po co mi prąd z obwodu podającego go tylko podczas pracy bramy odpowiadam, że chodzi o zasilenie przekaźnika który będzie przełączał zasilanie pomiędzy dwoma zasilaczami - małym który będzie funkcjonował tylko dla podtrzymania radia i elektroniki i dużym który zasili bramę podczas jej pracy. Ale w tym celu muszę z bramy pobrać prąd 24V nie przerywany tylko ciągły, bo inaczej przekaźnik nie będzie prawidłowo funkcjonował. Taki układ sobie wymyśliłem i chciałem spróbować go zastosować bo zaoszczędzić na poborze prądzie podczas czuwania dużego zasilacza. Jeśli tak się nie da,to po prostu wymienię swój 18-letni duży zasilacz na nowoczesny z minimalnym poborem prądu podczas czuwania.
 • #9
  nikusert
  Level 40  
  Lampa będzie świecić światłem ciągłym przy wyłączeniu auto -zamykania. Sygnał ciągły możesz uzyskać montując mały przekaźnik czasowy, uruchamiany z chwilą pierwszego mignięcia lampy. Ja tak zrobiłem by zasilić światłem ciągłym lampy osadzone na obu słupkach bramy. Przekaźnik dostaje impuls(+) od lampy separowany diodą 1A. Do zasilania przekaźnika (ma w sobie podtrzymanie) użyłem wejścia 24V od akcesoriów(fotki). Jest to napięcie raczej zmienne, więc dałem na wyjściu mostek prostowniczy 1A. U mnie to działa, czas pracy zasilacza tego mocnego dobierzesz w praktyce. Jako przekaźnik czasowy zastosowałem gotowy model PCU510U.
 • #10
  sosarek

  Level 43  
  Władysław Majewski wrote:
  wymienię swój 18-letni duży zasilacz na nowoczesny z minimalnym poborem prądu podczas czuwania .

  Obecny pobiera naście kW w trybie czuwania?
 • #11
  nikusert
  Level 40  
  Może masz dobrany zasilacz na wyrost. Montuję, a raczej uruchamiam napędy elektrycznie (szwagier zajmuje się montażem bramy, napędu), w których jest zastosowany 100W transformator toroidalny i nikt z klientów nie wnika ile brama pobiera prądu w czasie czuwania. Mój drugi szwagier jest jak to zwą aptekarz i przeliczał, czy zasilić 3 lampy led na stałe, czy przez czujnik ruchu, gdy jak przeliczył czujnik ruchu w trakcie czuwania też pobiera określony prąd zbliżony do świecenia led na stałe.
 • #12
  Władysław Majewski
  Level 11  
  Sprawdziłem ten pobór watomierzem i zasilacz razem z radiem i sterowaniem w stanie czuwania pobiera ok. 12 W, a bez elektroniki ok. 7-8 W. Rzeczywiście jest przewymiarowany, bo na chyba 150W, a rzeczywisty pobór prądu podczas pracy bramy (pracy silnika) to maksymalnie ok. 60W. Więc jak nie uda mi się z tym przekaźnikiem to wymienię transformator na dużo mniejszy i pewnie wówczas ten pobór prądu w stanie czuwania będzie zdecydowanie mniejszy
 • #13
  sosarek

  Level 43  
  Kolego - to teraz sobie policz - 12W powiadasz - czyli jedna kWh to ok.84h pracy - więc ponad 3 doby - w sumie w skali miesiąca daje to jakieś 8,5-9kWh - czyli niecałe 5zł. - warto inwestować i kombinować dla takiej kwoty?
 • #14
  Władysław Majewski
  Level 11  
  Jeszcze pytanie do kolegi"nikusert" rozumiem ,ze przekaźnik musi być na 24V czy też wystarczy że napięcie dające sygnał do przełączenia styków i napięcie dające podtrzymanie będa na 24V
 • #15
  nikusert
  Level 40  
  Przekaźnik czasowy zasilany jest uniwersalnie w zależności od konfiguracji podłączenia .Posiada dwie pary styków wykonawczych 8A przy napięciu 230V.Ty musisz odłączyć stronę pierwotną i wtórną tego mocniejszego zasilacza.
 • #16
  Władysław Majewski
  Level 11  
  Dzięki koledze za informację. Jesli tak jest to po podaniu napięcia sygnałowego 24V do przekaźnika, będą chcial na stykach tak zadziałać, aby jednocześnie rozłączyć prąd (przewód L 230V) idący do małego zasilacza z jednoczesnym załączeniem przewodu L (230V) idącym do dużego zasilacza. W ten sposób jak ruszy brama (załączy się lampa sygnalizacyjna) prąd będzie podawany wyłącznie z dużego zasilacza a mały będzie w tym czasie rozłączony. Nie wiem czy da się to zrobić na tym jednym przekaźniku, Jesli nie trzeba będzie zastosować dodatkowy przekaźnik.
 • #17
  nikusert
  Level 40  
  Tylko w tym przypadku będziesz miał przez ułamek sekundy sterownik bez zasilania.Druga sprawa że muszą być co najmniej dwa przekaźniki w zależności od ilości styków roboczych.Również nie wolno (przez przekaźnik czyli jego styki )puszczać dwa różne napięcia.
 • #18
  Władysław Majewski
  Level 11  
  Ok to jak to powinienem prawidlowo zrobić przyjmujac że biorę przerywany prad z lampy na słupku. Gdyby kolega byl uprzejmie tak bardzo prosto mi to wyjasnic, bo jestem daleki od zawodowstwa w tej trudnej materii. Z góry dziękuję.
 • #19
  sosarek

  Level 43  
  Kolego Autorze - albo jestem niedouczony albo czegoś nie rozumiem - Ty chyba tym bardziej.
  Wytłumacz mi jedno - centrala w trybie czuwania pobiera 12W - zastosować więc musisz zasilacz 24V o wydajności najmniej 0.5A - czyli ciągle pobór jest taki sam.
  Piszesz że bez elektroniki pobiera 7-8W - tylko że ta elektronika to chociażby odbiornik, procesor itd. - jak sobie to wyobrażasz - odetniesz to zasilanie i jak ma to działać? Z drugiego zasilacza który i tak będzie pobierał te min.12W?
  Takie kombinacje by oszczędzić w skali miesiąca ile - 50gr.?
 • #20
  Władysław Majewski
  Level 11  
  Dla ścisłości sam zasilacz który mam obecnie bez elektroniki pobiera w stanie czuwania 7-8 W. W układzie zastosowania małego zasilacza tylko na czas czuwania bramy i elektroniki pobór spada przez sam zasilacz do mniej więcej 1 Watta. Tak więc oszczędnośc w rachunku za prąd jak juz byśmy chcieli być precyzyjni to kolego nie 50 groszy a jakieś 3-4 złote miesiecznie czyli rocznie ok. 50 złotych. Może to niewiele dla kolegi a dla mnie sporo i jak można to zaoszczędzić to dlaczego nie ruszyć głową zwłaszcza jeśli podzespoły ma się w garażu bo zastały z jakiejś innej instalacji. To tylko tyle gwoli wyjasnienia. Ale oczywiście przyjmuję krytykę
 • #21
  Wawrzyniec
  Level 38  
  Władysław Majewski wrote:
  sam zasilacz który mam obecnie bez elektroniki pobiera w stanie czuwania 7-8 W.
  Władysław Majewski wrote:
  zasilacz razem z radiem i sterowaniem w stanie czuwania pobiera ok. 12 W
  Więc różnica 4-5W, czyli tyle mocy pobiera elektronika. Chcesz dać mniejszy transformator (zasilacz) który pobiera na jałowo 1W, więc masz 5-6W. Do tego dodatkowa elektronika i przekaźnik i masz prawie to samo co teraz, tylko dużo kombinacji i oczywiście pogorszenie niezawodności. Czy się to opłaca? W/g mnie nie bardzo.
 • #22
  sosarek

  Level 43  
  Władysław Majewski wrote:
  W układzie zastosowania małego zasilacza tylko na czas czuwania bramy i elektroniki pobór spada przez sam zasilacz do mniej więcej 1 Watta.

  No i co? Zasilacz odbierze transmisję z pilota, uruchomi napęd? Kolego - trochę pomyślunku.
  Teraz w skali miesiąca masz niewiele ponad 4zł. za sterownik - skoro to dla Ciebie dużo to zrezygnuj z napędu(co ciekawe na jego wymianę masz).
 • #23
  Władysław Majewski
  Level 11  
  Wykonałem próbę zamontowania przekaźnika i pracy na dwóch zasilaczach - mały do zasilenia radia i elektroniki, drugi do pracy silnika bramy. Niestety próba nie udała się - zresztą tak jak koledzy mnie uprzedzali. Problem w tym, że przekaźnik przełączając obwody (z małego zasilacza na duży) powoduje przerwę w zasilaniu całej instalacji i sterownik wówczas ja rozłącza i przestaje reagować na sygnał pilota aż do kolejnego załączenia zasilania. I na tym wypada moje działania usprawniające zakończyć. Dziękuje za dyskusję i podpowiedzi- jak się okazało słuszne - że nic z tego nie będzie.
 • #24
  Anonymous
  Level 1