Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pixeloza - gdzie szukać rozwiazania?

24 Sty 2019 13:07 441 12
  • Poziom 9  
    Witam

Od dłuższego czasu zmagam się z następującym problemem. Mianowicie posiadam antenę tzw. siatkówkę (w załączniku przesyłam zdjęcie płytki która się w niej znajduje). Z owej anteny zasilam dwa TV jeden to nowy Blaupunkt druki jakiś stary szmelc kineskopowy marki nieznanej. W tym drugim posiadam dodatkowo tuner DVBt taki wtykany w eurozłącze. Z tego starszego TV mam podłączony zasilacz (wzmacniacz) do anteny gdyż kabel miedzy rozgałęźnikiem a TV jest w tym przypadku dłuższy. A sprzedawca w sklepie doradził mi że zasilacz montuje się tam gdzie kabel j.w. jest dłuższy.

I teraz tak na tym nowym TV jeszcze jako tako można oglądać niektóre programy. Części praktycznie też nie ma a na tych co są też występuje efekt tzw pixelów. Za to na tym starym odbiorniku w ogóle nie idzie już nic obejrzeć.

Mieszkam w miejscowości Filipów (suwalskie) Do najbliższego nadajnika mam 16km i praktycznie prócz jednego drzewa nic nie stoi na linii antena - nadajnik Krzemieniucha. I tu ciekawostka jak przekręcę antenę na ten nadajnik to nigdzie nic nie mogę obejrzeć. Bez różnicy czy z zasilaczem czy bez. Za to jak ustawię antenę na nadajnik który jest w okolicach Giżycka Miłki to mogę kilka kanałów obejrzeć..

Antenę mam na strychu nie na zewnątrz. Budynek stoi na dość dużym wniesieniu także nie mam większych przeszkód w postaci budynków, lasów itp. kable myślę że już ładnie zarobiłem tak jak trzeba. Wymieniłem rozdzielcza na kablu i dalej nic.

Pytanie czy to wina TV, kabli czy anteny? Dodam ze nie mam miernika żeby zbadać jaki jest prąd na antenie. Kiedyś pokręciłem tymi pokrętłami na płytce antenowej może one są źle ustawione? Próbowałem nawet wstawić na kable symetryzator i też nic.

Z góry dziękuje za jakieś sugestie.

PS. dodam jeszcze ze na nowym TV sygnał jest zwykle na 100% zaś jakość różnie i różniście. tam gdzie idzie oglądać kanały zwykle jest na 80% a gdzie ich nie ma jest 0% :D
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 43  
    flaber14 napisał:
    ...I tu ciekawostka jak przekręcę antenę na ten nadajnik to nigdzie nic nie mogę obejrzeć. Bez różnicy czy z zasilaczem czy bez. Za to jak ustawię antenę na nadajnik który jest w okolicach Giżycka Miłki to mogę kilka kanałów obejrzeć..
    ...

1.Jak masz rozgałęziony kabel antenowy na drugi TV?
    2.Jeżeli możesz oglądać kilka kanałów to czy jest różnica z zasilaczem czy bez?
  • Poziom 37  
    flaber14 napisał:
    Filipów (suwalskie)
    flaber14 napisał:
    nadajnik Krzemieniucha

Filipów ma bardzo dobre pokrycie sygnałem wszystkich mux-ów z Krzemieniuchy (ok. 15 km).
    flaber14 napisał:
    jak przekręcę antenę na ten nadajnik to nigdzie nic nie mogę obejrzeć.
    flaber14 napisał:
    sygnał jest zwykle na 100% zaś jakość (...) gdzie ich nie ma jest 0%

Wszystko wskazuje, że masz zbyt mocny sygnał. Mając na uwadze moc nadajnika i małą odległość, wzmacniacz raczej wkluczony, ale ...
    flaber14 napisał:
    Antenę mam na strychu nie na zewnątrz

Czym pokryty jest dach?
    flaber14 napisał:
    Wymieniłem rozdzielcza

Jaki to rozdzielacz (symbol lub zdjęcie)? Sprawdzałeś odbiór z pominięciem rozgałęźnika?
    flaber14 napisał:
    sprzedawca w sklepie doradził mi że zasilacz montuje się tam gdzie kabel j.w. jest dłuższy

????
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 43  
    flaber14 napisał:
    ...
    ... Dodam ze nie mam miernika żeby zbadać jaki jest prąd na antenie...

Jeżeli już to nie prąd tylko napięcie. Można stwierdzić prawidłowość zasilania bez miernika. Potrzebne są 2 osoby. Jedna przy puszcze antenowej a druga przy zasilaczu antenowym. Normalnie lampka na zasilaczu powinna świecić. Jeżeli zewrze się kabel koncentryczny przy puszcze antenowej (środek z oplotem) to lampka na zasilaczu ma nie świecić co świadczy o prawidłowo wykonanej instalacji antenowej. Nie ma obawy aby to zwarcie mogło uszkodzić zasilacz antenowy. Jeżeli mimo w/w zwarcia lampka na zasilaczu dalej świeci to instalacja wykonana nieprawidłowo.

• Poziom 9  
    Najprościej wymienić antenę na kierunkową, PASYWNĄ. W TV naziemnej, cyfrowej anteny siatkowe z wzmacniaczami na tak małej odległości to nieporozumienie, a odłączanie zasilania od wzmacniacza i myślenie czemu nie odbiera jest jeszcze większą głupotą. Kup jakąś krótką antenkę z dipola. Od razu mówię, że zakup typowych marketówek z zasilaczami i zasięgiem do 100km przysporzy kolejne problemy.

Kolejną kwestią jest rozdzielenie sygnału. Mam nadzieję, że masz wstawiony trójnik...

https://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_u...elementowa_dipol_11-21-60_dvb-t_uhf_A1112.htm
  • Poziom 20  
    Zasadniczo, doradza się aby antena odbiorcza DVB-T była zamocowana na zewnątrz budynku, co najmniej 10m nad poziomem gruntu i nie zasłonięta od strony nadajnika przez dach, inne budynki czy drzewa. Ostatecznie, wewnątrz, w pokoju, na strychu, pod dachem, zalecane umieszczenie anteny w oknie" wychodzącym" w kierunku nadajnika RTCN. Jeśli strych nie ma takiego okna to można spróbować przenosząc antenę, znaleźć takie miejsce na strychu, w którym odbierałaby najlepiej większość programów DVB-T (ale nie zawsze to pomaga). Nawet jak wreszcie znajdziemy takie korzystne dla odbioru miejsce to może się okazać, że przemieszczenie np. większych przedmiotów, mebli, ludzi na strychu spowoduje, że korzystne warunki odbioru będą, po tym, dla tej anteny, już w inym miejscu strychu.
    Płatni fachowcy nigdy się tak nie bawią, tylko montują anteny zawsze na zewnątrz aby uniknąć ciągłych reklamacji.

Najpierw, radził bym przed kupnem nowej, sprawdzić tą antenę którą pan już posiada.
    Nadajnik Krzemieniucha jest blisko i najprawdopodobniej problemy wynikają ze zbyt silnego sygnału i zastosowania przedwzmacniacza. Należy wyjąć płytkę przedwzmacniacza i zamiast niej zamontować płytkę z symetryzatorem antenowym typu SAI-V lub SAII-V
    np; https://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iii-v_C0003.htm

Wtyk zasilacza przy telewizorze pełniący jednocześnie rolę separatora-zwrotnicy zasilania należy zastąpić zwykłym telewizyjnym wtykiem koncentrycznym. Ważne: bo często zdarza się, że układ separator-zwrotnica zasilania, (na ogół, zbudowany z kondensatora i dławika w.cz.) w takim wtyku zasilacza antenowego jest źle wykonany i powoduje, duże tłumienie sygnału, pogarszające jakość odbioru DVB-T. Dotyczy to przypadku po zastosowania symetryzatora antenowego zamiast dotychczasowego przedwzmacniacza antenowego w puszcze antenowej.

Istnieje jeszcze taka możliwość, że zamontowany u pana rozgałęźnik sygnału nie jest dostosowany do przesyłania zasilania (5÷12V=) od zasilacza antenowego przy telewizorze do przedwzmacniacza antenowego widocznego na wstawionej przez pana fotografii puszki antenowej. Wówczas przedwzmacniacz antenowy będzie stanowił rodzaj silnego tłumika sygnału antenowego o nieliniowej charakterystyce tłumienia w funkcji częstotliwości z zakresu VHF-UHF. Innymi słowy sygnał któregoś Mux może być stłumiony poniżej poziomu umożliwiającego poprawny odbiór 7÷8 programów DVB-T z tego Mux'a a sygnały innego Mux'a (7÷8programów) mniej stłumione, mogą być jeszcze odtwarzane w miarę poprawnie,(stale lub okresowo,w zależności od warunków atmosferycznych mających wpływ na propagację fal radiowych zawierających sygnały tych Mux'ów.)

Proponuję zajrzeć pod link; Historyczny poradnik antenowy J.Batora (do pobrania dla zalogowanych użytkowników)

Ps.
    Apeluję do kolegów doradzających na forum dla początkujących aby jak już coś zdiagnozują i wysłowią jako; "nieporozumienie" lub "jeszcze większą głupotę", aby wyjaśnili na czym to polega ta właściwość i jak powinno wyglądać poprawne rozwiązanie w odniesieniu do konkretnego zagadnienia. Osobiście jestem przeciwny stosowaniu epitetów nie podających możliwego rozwiązania problemu na forum technicznym jako metody nie zgodnej z zasadami współczesnej andragogiki.
  • Moderator
    Na początek radziłbym zastąpic wzmacniacz symetryzatorem. To co opisujesz wskazuje na zbyt silny sygnał.
    Gdzie jest punkt odbioru?
  • Poziom 37  
    irekr napisał:
    Gdzie jest punkt odbioru?

flaber14 napisał:
    Mieszkam w miejscowości Filipów (suwalskie)

Ale na razie autor milczy i nie odpowiada na postawione pytania.
  • Moderator
    Jeżeli jest tak jak opisuje autor - a celowo się pytam o punkt odbioru, bo określenia nie zawsze są jednoznaczne - to bez dobrego tłumika w antenie nie ma co marzyć o jakimkolwiek odbiorze. Krzemieniucha w Filipowie (widać jak na dłoni) daje napięcie w antenie na poziomie około 97 dB, a tego żaden - nawet najlepszy dekoder - nie przeniesie. To prawie 100 razy więcej niż trzeba, by uzyskać prawidłowy odbiór.

I do tego jeszcze najgorszy wzmacniacz jaki tylko istnieje, mający od lat zakaz sprzedaży....

Dodano po 14 [minuty]:

Dodam; niebawem na RTCN Krzemieniucha nastąpi zmiana kanałów TV:
    MUX1 k.36 obecnie 43
    MUX2 k.24 obecnie 29
    MUX3 k.29 obecnie 58
    MUX4 k.22 obecnie nie występuje
    w przyszłości:
    MUX5 k.43
    MUX6 k.46
    Taki układ kanałów w zasadzie wyklucza jakiekolwiek proste wzmacniacze.
  • Poziom 9  
    Witam

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i przepraszam ze milczałem, po prostu życie ;)

Odpowiadając na część pytań.

1. antena jest na strychu gdzie są okna a dach jest to sama blacha bez ocieplenia. Materiał konstrukcyjny tzw. suporex 24cm. Obecnie antena ustawiona na jedno okno kierunek Miłki

2. Też uważam że powinienem z nadajnika Krzemieniucha odbierać wszystkie kanały aż miło bez żadnych problemów. Nadajnik widzę jak na dłoni jedyne przeszkody obecnie to ściana/okno mojego budynku oraz rząd świerków sąsiada który oddalony jest od mojej anteny o jakieś 150m. Wydaje mi się że one akurat stoją idealnie na drodze nadajnik-antena i może one troszkę tłumią.

3. wszelkie kombinacje odłączania zasilacza i inne nie dały pozytywnego efektu

4. w załączniku przesyłam rozdzielacz jaki obecnie mam na antenę i dwa TV

5. mam też gdzieś płytkę symetryzatorem, do tego powinienem przerobić kable antenowe przy TV na zwykle końcówki bez wzmacniacza i skierować na nadajnik Krzemieniucha i sprawdzić efekt. Ale z tym to chyba poczekam na zmianę telewizora na nowszy. W tym starym ostatnio nawet udało mi sie iż odbieram około 10 kanałów. Przyczyna - tak myślę ze jak z tylu wtykałem tuner DVBt to on się luzował, a teraz przycisnąłem go do ściany i jako tako te 10 kanałów mogę obejrzeć - jak to mówią szał :D

6. a czy przyczyną może być to że jeden kabel ma mniej oplotu od drugiego. One były kupowane w różnym okresie i nie jestem pewien ale tak może być.
  • Poziom 31  
    Chowanie anteny zewnętrznej wewnątrz budynku nie jest dobrą praktyką, a już pod blaszanym dachem to nieporozumienie i kompletna nieznajomość tematu.
    Trudno więc wymagać od niej aby działała poprawnie. Inną sprawą jest używanie anteny z niezłym zyskiem i do tego z przedwzmacniaczem tak blisko dobrego nadajnika.
    Najpierw należałoby zamocować antenę w miejscu jej przeznaczenia, potem sprawdzić poprawność połączeń od nateny do rozgałęźnika i od niego do poszczególnych TV.
    Nie widzę załącznika więc nie wiem czy rozgałęźnik ma możliwość przeniesienia napięcia. Jak tak sam działa bez zasilacza jak i z nim to oznacza, że napięcie nie dostaje się do anteny.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    flaber14 napisał:
    dach jest to sama blacha bez ocieplenia. Materiał konstrukcyjny tzw. suporex 24cm. Obecnie antena ustawiona na jedno okno kierunek Miłki

Blacha jest ekranem i tłumi sygnał. Oczywiście lepiej gdy antena "patrzy" przez ścianę szczytową lub przez okno. Ale jeżeli jest to okno ze szybą zespoloną, to ona także może tłumić.
    Tak czy siak montaż anteny na strychu, na dodatek pod blaszanym dachem, nie jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego nie chcesz (nie możesz) anteny zamontować na zewnątrz?
    flaber14 napisał:
    Nadajnik widzę jak na dłoni jedyne przeszkody obecnie to ściana/okno mojego budynku oraz rząd świerków sąsiada który oddalony jest od mojej anteny o jakieś 150m.

Jeżeli masz optyczną widoczność nadajnika, to ściana i świerki - pomimo tłumienia - nie powinny bardzo utrudniać odbioru.
    flaber14 napisał:
    wszelkie kombinacje odłączania zasilacza i inne nie dały pozytywnego efektu

Samo odłączenie zasilania od wzmacniacza, bez jego demontażu, powoduje duże tłumienie sygnału. Stąd brak odbioru.
    flaber14 napisał:
    w załączniku przesyłam rozdzielacz

???
    flaber14 napisał:
    mam też gdzieś płytkę symetryzatorem, do tego powinienem przerobić kable antenowe przy TV na zwykle końcówki bez wzmacniacza (...) Ale z tym to chyba poczekam na zmianę telewizora na nowszy

A po co czekać i męczyć się? W tym wypadku odbiornik nie ma znaczenia. Wymiana symetryzatora i zamontowanie wtyków antenowych to może pół godziny roboty.
    flaber14 napisał:
    czy przyczyną może być to że jeden kabel ma mniej oplotu od drugiego

Oczywiście jakość kabla ma znaczenie. Gęstość oplotu ma wpływ na ekranowanie kabla, które zabezpiecza go przed wnikaniem zakłóceń. Dobre kable mają żyłę główną o średnicy powyżej 1 mm, gęsty oplot i np. 2 warstwy folii ekranującej.
  • Poziom 9  
    Wystawienie anteny poza budynek :)