Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Y580 - Klawiatura (działa tylko po uspieniu), Touchpad nie działa

24 Sty 2019 17:29 441 11
  • Poziom 8  
    Witam, przeszukiwałem fora i internet, ale niestety nie znalazłem rozwiązania więc jak zawsze ostatnia deska ratunku na elektrodzie.

Mam nietypowy problem z Lenovo Y580 którego naprawiałem (moduł power switch był padniety). Mianowicie klawiatura w laptopie działa tylko w biosie i w windowsie po uśpieniu i wybudzeniu systemu. Bez uśpienia, klawiatura nie działa wcale ani w systemie, ani w instalce win7/win10.

Jeśli już ktoś miał podobny problem to raczej w 2 stronę, i to po uśpieniu właśnie klawiatura nie działała, a tutaj jest tak dziwnie :)

No i do tego nie działa touchpad, który podobno przed oddaniem laptopa działał - nie dotykałem go praktycznie i teraz nie wiem czy osoba mówi prawdę. Przeczyściłem styki taśmy z obu stron, ale niestety system nie wykrywa go wcale. Pewny zgon, czy może jest coś co pominąłem? Bo sądząc po sytuacji z klawiaturą, z tym komputerem dzieją się rzeczy o których 'fizjologom' się nie śniło, więc możliwe że touchpad też ma jakąś inną magiczną funkcję która sprawi że zadziała :) Dokładnie ta sama sytuacja jest na 2 różnych dyskach hdd, i 2 różnych systemach (7/10)

Lenovo Y580/i3-3210m/8gb/GTX660m/aktualnie windows7, ale testowałem tez na 10 i było dokładnie to samo

Ps. Sterowników touchpada ze strony Lenovo to ten laptop nawet za bardzo instalować nie chce, pewnie wykrywa brak urządzenia.
  • Poziom 8  

Klawiatura ogólnie jest troche styrana zyciem, aczkolwiek nie widze zeby bylo widac jakies duze slady zalania. Tym bardziej wykluczylem uszkodzenie mechaniczne, bo w biosie i po wybudzeniu działa idealnie.

Aczkolwiek podświetlenie tej klawiatury nie działa, wiec nie wykluczam ze byla delikatnie zalana.

A co do zachowania z odłączoną klawiaturą, to trochę nie rozumiem co miałbym sprawdzić :D Laptop działa ogólnie normalnie.
  • Poziom 8  
    sylweksylwina napisał:
    A touchpad?

Jeśli pytasz o to czy touchpad działa gdy odłączę klawiaturę - to nie działa.
  • Poziom 8  
    Stani12 napisał:
    Sprawdź czy działa na klawiaturze zewnętrznej /usb/.

Klawiatura i mysz na USB działają bez problemu zawsze. Touchpad nie działa ani z klawiatura laptopową, ani z odłączonymi, ani z klawiaturą na usb.
  • Poziom 8  
    Układ nie był wymieniany, piny i wszystko wygląda ok na oko.

Niestety przeprogramowanie układu raczej wykracza poza moje umiejętności. Poczytam jeszcze o tym.

W każdym razie dzięki za informacje, bo wiem że to może być przyczyna uszkodzenia czegoś na płycie.
    Bo przez to że klawiatura działa w biosie i po sleepie windowsa to odrzuciłem taką możliwość jak i uszkodzenia samej klawiatury.

Planuje znaleźć w pobliżu gdzieś ten kawałek obudowy z touchpadem i klawiaturę z y580 i sprawdzić czy zadziałają.

Dodano po 15 [godziny] 49 [minuty]:

@sylweksylwina Hej, pytaliście czy touchpad działa z odłączoną klawiaturą.

Ale zauwazylem dzis ze klawiatura dziala chyba dobrze bez usypiania ani nic gdy odłączę touchpad ;)

Czyli to na 100% oznaka uszkodzonego programu KBC/samego modułu?
  • Poziom 8  
    Piny wyglądają na lekko pozdzierane/przyśniedziałe. Taśma wygląda ok, chociaż nie wykluczone że mogła się złamać w środku, ponieważ jest zawsze zamontowana tak że zawraca ciasno o 180st.

Jeśli to może być kwestia touchpada, to nie pozostało mi nic innego jak znaleźć cały palmrest ze sprawnym touchpadem i sprawdzić czy zadziała

Dziękuje za odpowiedź.