Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] [Excel] Sprawdzanie wartości komórek i wypisanie ich w jednej komórce

24 Sty 2019 18:34 159 8
  • Poziom 3  
    Witam serdecznie,

Mam sporą zagwozdkę. Mam tabelę.

1234
    AAAA
    BACA
    AABB

Chcę dodać kolejną kolumnę, w której formuła będzie sprawdzać poprawność danych w kolumnach obok.
    Chodzi o to, że jeżeli we wszystkich komórkach w jednym wierszu znajdują się same "A", to w komórce pojawia się napis "OK" - i to jest banał, umiem :)
    Jeżeli w danym wierszu znajduje się jedna wartość inna od "A", to też umiem obsłużyć, choć liczba "JEŻELI" w formule jest spora - ale umiem :)
    Teraz najtrudniejsze i nie umiem, to jest zrobić coś takiego, że w kolumnie wynikowej, po przecinku, będą się pojawiać wszystkie nazwy kolumn, w których był błąd.

Czyli:
    1234Wynik
    AAAAOK
    BACAKolumna 1, 3
    AABBKolumna 3, 4

Da się to zrobić za pomocą "JEŻELI", ale jeżeli (:D) umiem jeszcze coś z matmy, to wychodzi mi ich aż 24 możliwych kombinacji! (w tym przykładzie, w prawdziwym pliku jest więcej kolumn). Dziękuję bardzo za pisanie takiego tasiemca. Podejrzewam, że da się to napisać w VBA, ale nie umiem VBA :(

Jeżeli macie jakiś prostszy sposób na rozwiązanie tego problemu, to byłbym zachwycony móc się dowiedzieć, jak to rozwiązać.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu :)
  • Poziom 33  
    Czy te ABC to są rzeczywiste wartości które mogą wystapić w kolumnach obok czy też tylko przykładowe?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Zakładając, że dane zaczynają się od A1, to wpisz w E2 i przeciągnij w dół:
    Code:
    =JEŻELI(LICZ.JEŻELI(A2:D2;"A")=4;"OK.";"Kolumna "&PODSTAW(JEŻELI(A2="A";"";"1 ")&JEŻELI(B2="A";"";" 2 ")&JEŻELI(C2="A";"";" 3 ")&JEŻELI(D2="A";"";" 4 ");"  ";", "))

andie
  • Poziom 3  
    Rysiek2 napisał:
    Czy te ABC to są rzeczywiste wartości które mogą wystapić w kolumnach obok czy też tylko przykładowe?

Tak, przykładowe. Ogólnie wartości w bazie są "TRUE" i "FALSE", i jak jest "FALSE", to ma pokazać, w których kolumnach. Jeśli jest więcej niż 1 "FALSE" w jednej linii, to ma wypisać WSZYSTKIE kolumny, w których "FALSE" się pokazuje.

paweliw napisał:
    tak na szybko można zrobić tak:
    =JEŻELI($A2="A";"";"kol 1")&JEŻELI($B2="A";"";"kol 2")&JEŻELI($C2="A";"";"kol 3")&JEŻELI($D2="A";"";"kol 4")

Pokazuje tylko pierwszą kolumnę, w której wystąpi błąd. Także nie działa :(

Andie napisał:
    Zakładając, że dane zaczynają się od A1, to wpisz w E2 i przeciąg w dół:
    Code:
    =JEŻELI(LICZ.JEŻELI(A2:D2;"A")=4;"OK.";"Kolumna "&PODSTAW(JEŻELI(A2="A";"";"1 ")&JEŻELI(B2="A";"";" 2 ")&JEŻELI(C2="A";"";" 3 ")&JEŻELI(D2="A";"";" 4 ");"  ";", "))

To samo co wyżej. Pokazuje tylko pierwszy błąd, nie wypisuje wszystkich kolumn :(
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    nekrozmiata napisał:
    o samo co wyżej. Pokazuje tylko pierwszy błąd, nie wypisuje wszystkich kolumn

Ciekawe, jak do tego doszedłeś...
    Sprawdź plik.
  • Poziom 3  
    Andie napisał:
    nekrozmiata napisał:
    o samo co wyżej. Pokazuje tylko pierwszy błąd, nie wypisuje wszystkich kolumn

Ciekawe, jak do tego doszedłeś...
    Sprawdź plik.

Dobra, póki co nie mówię, że nie działa, ale nie twierdzę, że działa. Mam inny problem, który może być powiązany z tym, że wartości nie wyświetlają się poprawnie.
    Z jakiegoś powodu "LICZ.JEŻELI" nie liczy mi "TRUE" / "FALSE" (to nie są wpisane wartości, tylko formuły sprawdzające i dające takie wyniki. Zawsze daje 0.

Póki co wstrzymuję temat, do momentu, aż rozwiążę tamten problem :)

Ale dziękuję za pomoc. Jak tylko uda mi się rozwiązać tamten problem, to dam znać :)
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jeżeli te true/false to wartości logiczne (wersja anglojęzyczna excela) to wpisz TRUE w formule zamiast "A", ale bez cydzysłowu.
  • Poziom 3  
    Działa! Wielkie dzięki Mistrzu :D

Co prawda problem z LICZ.JEŻELI obszedłem w taki sposób, że kazałem mu policzyć ilość znaków w komórce ("????"), ale jest pięknie :)

Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze życzę miłego weekendu :)