Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD DM157a 3x24 i BASCOM

_dEVIL 02 Kwi 2003 01:30 1548 3
  • #1 02 Kwi 2003 01:30
    _dEVIL
    Poziom 15  

Witam.
    Pozdrawiam wszystkich uzytkownikow forum, jestem nowy i jesli popelnie jakas gafe to nie obrazajcie sie na mnie :))

Moj problem polega na tym ze kupilem wyswietlacz lcd z allegro http://strony.wp.pl/wp/dm157a/ i nie wiem jak skonfigurowac go w BASCOM.

Macie jakies rozwiazania??

0 3
  • #2 07 Kwi 2003 11:56
    strakowski
    Poziom 11  

1. Przed zakupem dokładnie przeczytaj to co jest oferowane ;)
    2. Na dobrą sprawę jest to wyświetlacz dwuliniowy, przy czym linia druga jest kontunuacja linii pierwszej, czyli: linia pierwsza ma 48 znaków a druga 24. Ustawiasz standardowy wyświetlacz 24*2 i powinno działać, ale nie testowałem tego rozwiazania. Pamiętaj, ze adresacja wierszy wyświtlacza jest wtedy inna (!). Dlatego komenda shift moze działą c dziwnie ;)
    Kupię ten wyświetlacz i odpowiem Ci szczegółowo co i jak, jesli oczywiscie do tej pory nie znalazłeś rozwiązania.

0
  • #3 07 Kwi 2003 13:46
    Jaco18
    Poziom 26  

NO właśnie, wyświetlacz jest niby 3x24, ale to drobna ściema, ,ój kolega taki sobie też nabył, trzeba go konfigurować jako 2 x 24 i ew. przesówać napisy poleceniem SHIFT lub LOCATE na 3 linię (która jest 2 linią). POza tym to jest dobry wyświetlacz, ma podświtlanie i bardzo dobra cena. W sklepie nowy ok. 80 zł minimalnie.

0
  • #4 11 Kwi 2003 09:00
    strakowski
    Poziom 11  

Czuwaj!
    Jesli nadal nie radzisz sobie z tym wyświetlaczem to informuję:
    1. ustaw w opcjach kompilatora tryb 4bit, data mode PIN, nie zmieniaj domyślnych adresów wyświetlacza, pozostałe opcje bez amian
    2. do wyświatlacza podepnij jak w opisie Vcc 5V, GND (dowolne - są dwa) oraz zasilanie dla serownika oznaczone jako +5V w opisie. Sygnał RW podepnij do masy - zadziałą bankowo :)
    3. nie udało mi się wymusić przesuwania zawartości wyświwtlaczaza pomocą sfift lcd, to być może będzie jedeyny problem. Innego na dziń dzisiejszy nie zauważyłem (Bascom AVR 1.11.7.3)
    Poza tym wszystko działa jak trzeba (np. Locate 1, 25 to początek drugiego wiersza)

0