Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena GP 1/4 fali do nasłuchu.

fnusb 28 Sty 2019 21:05 1674 50
    fnusb
    Poziom 5  
    No zrobiłem GP 1/4 fali, testuję póki co, ale tak jak mówicie, tu gdybym nawet Dipola na dach wystawił to by mnie zadowolił, a tak to przeszkody są, zasłania itp ... zastanawiam się czy nie zainwestować w nowy skaner oraz antenę na te pasmo. Jakiś konkretne polecicie dobre a budżetowe?
  • TermopastyTermopasty
    zworys
    Poziom 39  
    Szczerze mówiąc jeśli nie będziesz mógł "wystawić" anteny na dach ( ponad przeszkody ) to to co masz w zupełności Ci wystarczy. Zmiana radia na skaner i zakup nawet dobrej anteny która dalej będzie w pokoju niczego powazniejszego w odbiorze nie zmieni.
    fnusb
    Poziom 5  
    Hey. Dzięki za odpisanie. Denerwuję mnie w Baofengu, że tak urywa rozmowy, nie wiem co kompletnie jest tym w ogóle spowodowane. Rozmówa gada, gada, przerwie, za chwile gada... nie miałem tak wcześniej, jednak położenie Dipola zmienilem trochę w dół, może to wpływ ma, zmiana miała ponieważ trwa ocieplanie bloku stąd też demontarz anteny. Tak testuję, testuję.... i powiem Ci szczerze, że obecnie mi dipol lepiej odbiera. Spróbuję jeszcze tą antenę GP tak porządniej zrobić, przylutować i tak dalej i też stestuję ją, jeżeli nie pomoże to dipol zostanie, a jeżeli to też nie pomoże to zainwestuję w antenę gotową, zestrojoną... :) I tu się rodzi pytanie, jaką antene polecicie na pasmo te, które wcześniej wyżej wymieniłem? Nie jakoś mega drogie. Drugą rzeczą to ten skaner, ktoś poelci jakiś, ale takie w miarę dobre, są jakieś takie jak baofeng, gdzie słuchać można 2 częstotliwości jednocześnie?
  • TermopastyTermopasty
    Radiokiller
    Poziom 29  
    Generalnie " zatykanie " baofenga jest dość powszechnym zjawiskiem co już zdążyłeś zauważyć. Z moich 2-ch egzemplarzy jeden się zatyka a drugi nie a kupowanie anteny w Twoim przypadku wcale tego nie zmieni.
    To jest tylko Baofeng - urządzenie pozbawione obwodów wejściowych.
    fnusb
    Poziom 5  
    Siema, jednak jestem w trakcie budowy dipola półfalowego gdyż dostałem pozwolonko na montaż anteny na dachu, dzisiaj już w kominie użyłem uchwytu sateliatrnego by zamontować dipolka. Z dipola jest zrobiony maszt antenowy sam robiłem z drutu aluminiowego, ramiona dipola są przykręcone śrubkami do puszki elektrycznej. Czy to nie będzie miało wpływu na zakłócenia jakieś ewnetualnie straty sygnału? Jak się taka antena będzie miała w czasie burzy na pioruny? Można to jakoś zabezpieczyć?
    zworys
    Poziom 39  
    Dipol jest w pionie czy poziomie? Jeśli w pionie to powinien być odsunięty od metalowego masztu na niemetalowym wysięgniku na odległość min połowy długości odbieranej fali. Niestety ta antena jest odizolowana od podłoża i wymaga zastosowania ochrony odgromowej. Jak się to robi znajdziesz w necie. Jeśli podłączasz miedziany przewód do aluminiowego elementu to musisz zastosować podkładki kupalowe.
    fnusb
    Poziom 5  
    zworys napisał:
    Dipol jest w pionie czy poziomie? Jeśli w pionie to powinien być odsunięty od metalowego masztu na niemetalowym wysięgniku na odległość min połowy długości odbieranej fali. Niestety ta antena jest odizolowana od podłoża i wymaga zastosowania ochrony odgromowej. Jak się to robi znajdziesz w necie. Jeśli podłączasz miedziany przewód do aluminiowego elementu to musisz zastosować podkładki kupalowe.

Dipol będzie w pionie. Kurcze zrobiłem maszt taki fajny, myślałem, że to przejdzie by do tego puszkę przykręcić i w ogóle. Jeżeli ramiona mają po 44.5 CM to chociaż pół metra od tego masztu na niemetalowym wysięgniku musi być? Dobrze rozumiem? Nie wiem sam czy to jest aluminiowy gruby kwadratowy czy to metal, nie mam jak sprawdzić :( Nie przejdzie to tak jak mówię? Apropo przeciwochronny burzowy to już wiem jak zrobić.
    Maszt z podobnego elementu zbudowałem jak tu na zdjęciu przykładowym zaznaczone jest:

A może być takie podłączenie jak tu na zdjęciu przykładowym poniżej? Użyłem rurki miedzianej, przewierciłem na wylot i do puszki też na wylot i chciałem żyłę oraz ekran złapać nakrętką na zewnątrz puszki by to było stabilne bo mi lata w środku... nie mam przedmiotów by to jakoś zrobić stabilnie, samouk jestem i z elektroniką też marne doświadczenia :D
    zworys
    Poziom 39  
    Takie połączenie jak to w puszce na zdjęciu będzie OK. Miedź nie styka się bezpośrednio z aluminium i o to chodziło. Jako wysięgnik możesz użyć kawałka drewnianej listwy,kantówkii - będzie łatwo przykręcić do niej puszkę. Trochę trzeba będzie pokombinować z mocowaniem do masztu ale to też nie jest aż takie trudne.
    fnusb
    Poziom 5  
    zworys napisał:
    Takie połączenie jak to w puszce na zdjęciu będzie OK. Miedź nie styka się bezpośrednio z aluminium i o to chodziło. Jako wysięgnik możesz użyć kawałka drewnianej listwy,kantówkii - będzie łatwo przykręcić do niej puszkę. Trochę trzeba będzie pokombinować z mocowaniem do masztu ale to też nie jest aż takie trudne.

No teraz będe musiał pokombinować coś bo już myślałem, że dzisiaj antenę wywalę na dach sobie :D ale no jak przeczytałem to tak myślę czym to zrobić żeby to jakoś miało ręce i nogi :D Będę kombinował no bo co zrobię :P postaram się dzisiaj na dach to wrzucić :D
    fnusb
    Poziom 5  
    zworys napisał:
    Zawsze możesz dać dodatkowy zastrzał do wysięgnika ( skośna podpora ) z takiej samej listwy więc problem opadania będziesz miał rozwiązany.

Tak to chcę zrobić ale kurde już siły nie mam :D źle dziurki wykręciłem i krzywo mi to to wyszło... nie wiem jak to można podprostować :((
    zworys
    Poziom 39  
    Takie skrzywienie nie ma znaczenia. Ta antena nie ma krytycznych wymiarów więc takie odchylenie niewiele zmieni. Można ją spokojnie użytkować. Ważniejsze żeby cała konstrukcja była sztywna, stabilna.
    fnusb
    Poziom 5  
    zworys napisał:
    Takie skrzywienie nie ma znaczenia. Ta antena nie ma krytycznych wymiarów więc takie odchylenie niewiele zmieni. Można ją spokojnie użytkować. Ważniejsze żeby cała konstrukcja była sztywna, stabilna.

Jest stabilna raczej ;) trząsłem to dipol podczas trząsł się trochę trząsł ale nie wiem jak to zabezpieczyć przed tym aby tak nie latał :D ale też tragedii jakoś tam nie ma że trzęsie się. czyli nie ma sensu tego prostować? Chciałem to jakos wyprostować aby to miała ręcę i nogi :P
    zworys
    Poziom 39  
    Żeby to wyprostować trzeba byłoby mieć kilkunastocentymetrowy pręt z tekstolitu lub teflonu dotoczony do średnicy wewnętrznej rur dipola, wpasować go na sztywno w obie połówki dipola i wtedy przykręcić.
    Bardziej istotne jest żeby to nie latało jak wiatrak wokół masztu czy robiło za semafor na wietrze, stąd podpowiedź zastrzału.
    fnusb
    Poziom 5  
    zworys napisał:
    Żeby to wyprostować trzeba byłoby mieć kilkunastocentymetrowy pręt z tekstolitu lub teflonu dotoczony do średnicy wewnętrznej rur dipola, wpasować go na sztywno w obie połówki dipola i wtedy przykręcić.
    Bardziej istotne jest żeby to nie latało jak wiatrak wokół masztu czy robiło za semafor na wietrze, stąd podpowiedź zastrzału.

A no na razie to będę próbował lekko skrzywić ten narożnik masztu by ta antena była w miare prosto bo jednak jak się patrzy na to zdjęćie to jest w dół skos, co mnie przeszkadza na przykład, a już myślałem, że dzisiaj ją na dach wywalę :D sąsiady mnie pytania do czego to służy haha aż nie wiem co mówić :D
    fnusb
    Poziom 5  
    zworys napisał:
    Można to zrobić tak - taki zastrzał ( nie może być metalowy )
    wtedy dipol nie będzie opadał.

No można niby tak, też dobry pomysł ale no nie wiem, bardziej mnie korci to, że on jest taki krzywy, to jest tego drewnianego kija bo jego krzywo przykręciłem i teraz nei wiem jak to zrobic w miare prosto :( czy nie przejmować się w ogóle tym?
    fnusb
    Poziom 5  
    zworys napisał:
    Ta "krzywość" ( skręcenie ) nie ma absolutnie żadnego znaczenia. To akurat jest najmniejszy problem. Koncentryk od anteny musi być puszczony po tym poziomym ramieniu i dopiero z niego na maszt.

Tak, tak, ale no to tak estetycznie mnie to nie wygląda ta krzywa :D musze coś z tym zrobić. A powiedź mi, jak widzisz na zdjęciu zaznaczony kawałek jest wzięty z masztu, ten róg, to ma z 30 CM, potem idzie dopiero przykręcony kij drewniany do tego, około 50 CM długości do dipola, to nie ma żadnego znaczenia nie?:)

zworys
    Poziom 39  
    To nie ma dużego znaczenia, chodzi o to żeby pionowy metalowy maszt ( równoległy do dipola ) nie zniekształcał charakterystyki dipola, dlatego musi być odsunięty na min. pół długości odbieranej fali od dipola. Ten poziomy odcinek aż tak bardzo na dipol nie wpływa. Końce dipola warto zabezpieczyć przed dostawaniem się wody i wszelkiego śmiecia z powietrza.