Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telefunken PALcolor 250 M - chassis IKC2

maksior 02 Apr 2003 03:11 2182 14
    maksior
    Level 11  
    Szukałem na forum, ale po czech dniach grzebania poddaję się i pytam.

Jestem elektronikiem z wykształcenia, bez jakiegokolwiek doświadczenia w serwisowaniu, więc mogie zadawać dużo dziwnych pytań. Telewizor mi padł, a kasy na fachmana nie mam, więc postanowiłem sam się wgrzebać. Albo ja jego albo on mnie.

Mam następujący problem z tym OTV. Budzę się z rańca łapie za pilota i nic, żadnej reakcji. Powodowany ciekawością lecę do klawiatury i... nic. Po jakimś czasie włączania i wyłączania z gniazdka i różnych takich, udało mi się go z klawiatury włączyć (zatem zasilacz działa:)), ale okazało się, że totalnie zgłupiał. Po pierwsze od razu się ściszył maksymalnie i cały czas wyświetla pasek głośności, po drugie jak coś wcisnąłem (już nie pamiętam co) zaczął przeszukiwać pasmo. Ale nie zatrzymywał się jak to normalnie bywa na 1szym znalezionym sygnale, tylko latał w kółko jak oszalały... Reset (znaczy wyłączyłem go wyłącznikiem sieciowym i włączyłem) jakiś obraz jest, akurat szum, i nie reaguje na nic.

Teraz sobie tak uświadamiam, że agonia powyższa miała swój wcześniejszy, stopniowy przebieg. Mianowicie ostatnimi czasy nie zawsze od razu trybił polecenia z pilota (nie wiem jak z klawiatury), potem kilka poleceń z pilota było już niektywnych (działały tylko z klawiatury). A tera już nic.

Myślę, że może procek. Tylko wolę spytać zanim zacznę wymieniać.

Dzięki z góry za pomoc
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Romulus
    Level 15  
    Mało prawdopodobne aby padł procek, sprawdz na początek napięcia zasilające, może zasilacz sieje i dlatego układ logiczny świruje, przemawia także za tym stopniowe narastanie problemów rozłożone w czasie, wię być może suche elki. Pozdrawiam.
    Krawczak
    Level 31  
    Witam,zacznij od podstaw to jest pomierz napiecia zasilajace .Profilaktycznie wymien elka w zasilaczu , lubia wysychac a tentnienia powoduja rozne dziwne objawy.POZDRAWIAM
    BUMIRO
    Level 17  
    Odłącz klawiaturę i sprawdz czy dział z pilota.Pozdrawiam
    maksior
    Level 11  
    Jakby ktoś miał jakiś schemat wyraźny do tego, to byłbym zobowiązany.
    Michał99
    Level 32  
    Jest w SE nr1/2002 dodatkowa wkładka.
    maksior
    Level 11  
    Pomierzyłem napięcia i zamiast:
    - 180V jest 192V;
    - 15V jest 13,7V;
    i teraz hicior zamiast 7V mam 32,8V; w tym miejscu jest kondensator i już kiedyś lutowany (znaczy widać, że nie fabrycznie montowany).

A idzie po czymś poznać tak z zewnątrz, że elka jest wyschnięta czy tam wyschnięty?
    zdzich42
    Level 40  
    Elko najlepiej poznasz po pomiarach, lecz czasami z zewnątrz widać że jest pofałdowana folia, lub wybrzuszony kubek. Niekiedy po wyjęciu widać napuchniętą gumę lub co najgorsze wycieki elelktrolitu.
    maksior
    Level 11  
    Po nich nic nie widać. Jutro je wylutuję.
    maniek
    Level 12  
    Odłącz najpierw klawiaturę tak jak radził BUMIRO
    :(
    maksior
    Level 11  
    Brawa dla Bumira. Klawitura odłączona, OTV działa z pilota. Jakże proste.

Teraz muszę się rozejrzeć za jakąś działającą klawiaturą.
    maksior
    Level 11  
    A czy jest możliwe, że to nie wina klawiatury tylko czegoś innego?
    Bo z tego co widzę na schemacie, to tam za klawiaturą tylko kilka rezystorów jest, a potem już tylko procek.
    maksior
    Level 11  
    Mam w tym telewizorze bardzo słaby kontrast, jasny obraz, którego nie da się już ściemnić, kolory są również mało intensywne. Czy to wina kineskopu, czy czegoś innego?

Dzięki za porady w tamtej sprawie.
    maniek
    Level 12  
    Klawiaturę można kupić w North Service-Koszalin za ok 90PLN,ale taniej jest przerobić ją na mikrostyki,które wstawia się w miejsce foli przewodzącej i łączy w sposób jak na folii.
    Powodzenia.
    8O
    maksior
    Level 11  
    No pomyślę, bo 9 dych, to zdecydowanie za dużo, zwłaszcza, że coś niewiele ponad 200 zeta dałem za telewizor.